نیم پست
تماس با ما
سایت منادا

سایت منادا یکی از سایت های پرکاربرد دانشگاه آزاد است که دانشجویان از آن برای انتقالی و میهمانی دائم و موقت استفاده می کنند. نشانی اینترنتی این سایت به آدرس monada.iau.ir است که در تمام طول سال برای دانشجویان محترم در دسترس می باشد.اما سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامی تنها در زمان تعیین شده امکان ثبت نام جهت نقل و انتقالات را انجام می دهد. در واقع اگر بخواهیم به سوال سایت منادا کی باز می شود؟ پاسخ بدهیم، باید بگوییم تنها در زمان تعیین شده این امکان را فراهم می نماید.

از آنجا که سالانه دانشجویان زیادی قصد دارند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر منتقل یا میهمان شوند. لذا آنها به دنبال روشهای استفاده از سایت منادا و شرایط درخواست انتقالی می باشند.در ادامه قصد داریم کلیه شرایط و ضوابط سایت منادا برای دانشجویان را بیان کنیم. لذا کلیه متقاضیان عزیز قبل از اقدام جهت ثبت درخواست مدارک لازم برای میهمانی دانشگاه آزاد و انتقالی را آماده نمایید سپس وارد سامانه شده و درخواست خود را ثبت نمایید.

 

سایت منادا دانشگاه آزاد 

دانشگاه آزاد به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور، دانشجویان بسیاری را در رشته های مختلف تحصیلی جذب و فارغ التحصیل می کند. در این میان ممکن است برخی از دانشجویان به هر دلیلی به دنبال اخذ مهمانی و یا انتقالی به سایر دانشگاه ها باشند. در گذشته، این کار و مراحل اداری آن به صورت حضوری انجام می شد و مشکلات خاص خود را به همراه داشت.

اما چندی پیش این دانشگاه، سامانه ایی را تحت عنوان سایت منادا که مخفف عبارت * سامانه مدیریت نقل و انتقالات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی * است را به آدرس اینترنتی monada.iau.ir طراحی کرد تا دانشجویان روند ثبت نام و اخذ مهمانی یا انتقال را با مراجعه به آن انجام دهند.

البته ذکر این نکته مهم است که متقاضیان باید قبل از هر چیز از شرایط لازم برای انجام این امر برخوردار باشند. همچنین، از آنجا که اطلاعیه های نقل و انتقالات در تاریخ های مشخصی بر روی سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامی قرار می گیرد، دانشجویان باید حتما در بازه زمانی در نظر گرفته شده برای ثبت نام و تکمیل مدارک اقدام نمایند.

 

زمان ثبت درخواست انتقالی در سایت منادا

برای برخی از دانشجویان متقاضی نقل و انتقال این سوال مطرح می شود که سایت منادا کی باز می شود؟ باید بگوییم که هر چند سامانه مذکور در تمام طول سال در دسترس است، اما انجام نقل و انتقالات در سال در دو نوبت، یعنی یک بار در نیمسال اول و یک بار هم در نیمسال دوم امکانپذیر است. چنانچه در این مهلت های مقرر دانشجویان درخواست خود را ارسال نکنند، ممکن است که ظرفیت ها تکمیل شده و دیگر با آن ها موافقت نشود.

برای ثبت درخواست انتقالی در دانشگاه ازاد، باید به سامانه منادا به آدرس اینترنتی  monada.iau.ir مراجعه نمایید و درخواست خود را ثبت نمایید. سپس نتیجه درخواست خود را از طریق همان سامانه منادا مشاهده نمایید.

دانشجویان متقاضی درخواست انتقالی دانشگاه ازاد باید پیگیر اطلاعیه های سایت منادا دانشگاه ازاد باشند تا بتوانند در زمان های اعلام شده درخواست خود را ثبت نمایند.

در پاسخ به سوال سایت منادا کی باز می شود؟  باید بگویم که سامانه منادا در تاریخ 15 الی 30 آذر فعال خواهد شد و امکان ثبت درخواست انتقالی برای داوطلبین متقاضی فراهم می شود.پس متقاضیان درخواست انتقالی در این بازه به سامانه منادا مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایند.

زمان درخواست انتقالی سال گذشته به صورت زیر بوده است:

 

زمان ثبت درخواست انتقالی منادا

نحوه درخواست انتقالی و مهمانی در سامانه منادا دانشگاه آزاد

پس از پاسخ به پرسش سایت منادا کی باز می شود؟ اکنون نوبت درخواست انتقالی می باشد. دانشجویان دانشگاه آزاد برای ثبت درخواست نقل و انتقالی و مهمانی خود تنها باید وارد سایت منادا شوند و تمام مراحل آن را به ترتیب انجام دهند. نحوه ورود و ثبت درخواست انتقالی یا مهمان در دانشگاه  آزاد به صورت زیر می باشد:

 • وارد سامانه منادا به نشانی monada.iau.ir شوید.
 • شیوه نامه نقل و انتقالات و میهمانی را به دقت مطالعه و تایید کنید.
 • با استفاده از کد ملی و شماره دانشجویی / شناسه انتخاب رشته وارد سامانه شوید.
 • اطلاعات دانشجویی مندرج در سامانه را تکمیل کنید.
 • بند مورد نظر را از میان تبصره ها انتخاب کنید.
 • نوع درخواست (میهمانی دائم یا موقت و انتقالی) را انتخاب کنید.
 • در صفحه باز شده واحد مقصد را انتخاب کرده و مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید.
 • هزینه تعیین شده برای بررسی مدارک را با توجه به مقطع و نوع درخواست پرداخت کنید.
 • حالا تمام اطلاعات خود را تایید کرده و شماره پرونده را دریافت کنید.

مراحل ورود به سامانه منادا به شکل بالا می باشد. حال اگر شما در هر مرحله ای از آن به مشکل برخورد کردید می توانید جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

جهت ورود به ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد بر روی این لینک کلیک فرمایید.

راهنمای تصویری ثبت نام در سامانه monada.iau.ir

حال که تا حدودی مشخص شد سایت منادا کی باز می شود؟ نوبت به آشنایی با نحوه ثبت نام می رسد. همانطور که ذکر شد، برای اخذ مهمانی در دانشگاه آزاد، ورود به سامانه منادا نقل و انتقالات و انجام مراحل مربوطه کافی است. این سایت که همه اطلاعات ثبت شده در سیستم نام نویسی دانشجویان را دارد، با نظم بیشتری به پیگیری و نظارت روند درخواست های مهمانی یا نقل و انتقال می پردازد. بدین ترتیب، تنها کافی است که مراحل زیر را طی کنید.

 

ابتدا وارد سامانه منادا به ادرس monada.iau.ir شوید. سپس مطالب صفحه را مطالعه نموده و در انتهای صفحه گزینه مام مطالب فوق را مطالعه و تایید می نمایم انتخاب و سپس دکمه تایید و مرحله بعدی را کلیک نمایید.

سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامی

 

در مرحله بعد موارد خواسته شده مانند کد ملی، شماره دانشجویی و شناسه انتخاب رشته را پر کرده و گزینه ورود را انتخاب نمایید.

سایت منادا کی باز می شود؟

پس از ورود، تمامی اطلاعات شخصی و دانشجویی شما قابل نمایش است. ابتدا آن ها چک کرده و سپس اطلاعات مربوط به تماس با دانشجو را تکمیل نمایید و در انتها گزینه مرحله بعدی را انتخاب نمایید.

پر کردن اطلاعات تماس با دانشجو در منادا

در این قسمت فرم آیین نامه قابل مشاهده است که باید یکی از بند های ارائه شده که مطابق با شرایط شما است را انتخاب نمایید.

 

فرم ایین نامه منادا

در مرحله بعد باید درخواست خود را که انتقالی می باشد و یا مهمانی را انتخاب نمایید و سپس تبصره مربوط به آن را انتخاب و وارد مرحله بعد شوید.

 

نوع درخواست انتقالی در سایت

در این قسمت باید واحد مقصد را انتخاب نمایید و سپس تمامی مدارم خواسته شده را در سایت بارگزاری نمایید.سپس وارد مرحله پرداخت شوید و فرایند پرداخت را تکمیل نمایید.

 

پرداخت هزینه نقل و انتقالات دانشگاه ازاد

 

پس از پرداخت وارد مرحله نهایی شده و تمامی اطلاعات خود را چک نمایید که به درستی وارد کرده باشید . سپس تایید نهایی را زده و شماره پرونده خود را دریافت نمایید.

 

دریافت شماره پرونده برای نقل و انتقالات monada.iau.ir

 

اگر می خواهید بدانید چگونه در سایت دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنیم؟ بر روی لینک نمایید.

 

شرایط عمومی لازم نقل و انتقالات دانشگاه آزاد

برای اینکه بتوان درخواست خود را در سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامی به ثبت رساند، یک سری شرایط عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شده است. شرایط عمومی در بین همه دانشجویان مشترک است و شرایط عمومی بسته به وضعیت و موقعیت وی متغیر خواهد بود. در زیر به توضیح شرایط عمومی سایت منادا monada.iau.ir می پردازیم و سپس شرایط اختصاصی را ذکر خواهیم کرد.

 

 • متقاضی نباید از لحاظ شرایط آموزشی، انضباطی و نظام وظیفه مشکلی برای ادامه تحصیل داشته باشد.
 • دانشجو باید دست کم یک نیمسال را در دانشگاه مبدا نام نویسی نموده باشد.
 • تنها پذیرفته شدگان با آزمون می توانند بر اساس شرایط در نظر گرفته شده در سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامی درخواست دهند.
 • دانشجویان دوره های خودگردان متقاضی نقل و انتقال تنها می توانند از طریق واحدهای مجری دوره های خودگردان اقدام کنند.
 • تنها در صورتی نقل و انتقال در monada.iau.ir امکانپذیر است که مقطع، رشته گرایش و سال قبولی در دانشگاه مقصد وجود داشته باشد.
 • در نیمسال آخر به هیچ وجه نمی توان انتقالی گرفت.
 • مجوز اخذ مهمانی پایان نامه در صورتی داده می شود که واحدهای مبدا و مقصد موافقت نمایند.
 • انتقال مجدد به جز در موارد خاص ممکن نیست.
 • شاغلان به تحصیل دوره های الکترونیک مجاز به اخذ انتقالی به سایر دانشگاه ها نیست.
 • دانشجویان واحدهای بین الملل تنها می توانند به واحدهای بین الملل انتقالی یا مهمانی بگیرند.
 • کارکنان و اعضای هیئت علمی واحدهای دانشگاهی نمی توانند به محل خدمت انتقال یا مهمانی بگیرند.
 • دانشجویان اتباع غیر ایرانی باید از طریق واحد دانشگاهی محل خدمت و اداره کل امور بین الملل و کمیسیون نقل و انتقال دانشجویی درخواست دهند.

 

 

به منظور اطلاع از هزینه انصراف از دانشگاه آزاد وارد لینک آبی شوید.

 

 

شرایط اختصاصی و مدارک  نقل و انتقال بر اساس ازدواج و متارکه

دانشگاه آزاد برای رفاه حال متاهلین شرایطی فراهم آورده است که اگر دانشجو پس از اینکه در دانشگاه پذیرفته شد، ازدواج دائم کرد، در صورت نیاز به دانشگاه محل سکونت خود مهمانی یا انتقالی بگیرند.

همچنین اگر دانشجویان خانم بعد از پذیرش در انتخاب رشته، متارکه کنند، با ارائه مدارک لازم می توانند به هر کدام از دانشگاه ها انتقالی بگیرند. علاوه بر این برای، زمان شیردهی خانم های دانشجو دارای فرزند نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

 

مدارک لازم در سایت منادا

 • ارائه شناسنامه زوجین به منظور بررسی صفحات ازدواج یا متارکه
 • مدارک مربوط به محل سکونت اعم از سند منزل، اجاره نامه یا گواهی اشتغال همسر
 • عقدنامه
 • صفحات دوم تا پنجم طلاق نامه
 • صفحه اول شناسنامه کودک

 

 

شرایط اختصاصی و مدارک نقل و انتقال بر اساس ازدواج و متارکه منادا

شرایط اختصاصی انتقالی شهدا و ایثارگران

از جمله استثناعاتی که در سایت منادا برای خانواده های شهدا، آزادگان، اسرا، جانبازان  25% به بالاتر و خانواده درجه یک آن ها قائل شده است، این است که این افراد می توانند در بدون پذیرش به هر کدام از دانشگاه های کشور که می خواهند انتقالی بگیریند. این مسئله همچنین در مورد افراد دارای شرایط مذکور در حال تحصیل رشته های علوم پزشکی نیز صدق می کند.

 

مدارک لازم

 • اگر دانشجو همسر یا فرزند شهید محسوب می شوند، می بایست کارت یا معرفی نامه از بنیاد شهید یا جانبازان را به monada.iau.ir ارائه دهد.
 • کپی صفحه اول و دوم شناسنامه دانشجو و شهید
 • دانشجویی که خود آزاده است و یا همسر یا فرزند آزاده به شمار می رود، کارت یا معرفی نامه از اداره ایثارگری و جانباز را به همراه کپی صفحات شناسنامه ارائه دهند.
 • ارائه کارت یا معرفی نامه اداره ایثارگری و جانباز از سوی جانبازان 5%
 • ارائه کارت یا معرفی نامه یگان از سوی رزمندگانی که شش ماه سابقه حضور در جبهه داشته اند.

 

 

به منظور آشنایی با آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد لینک مورد نظر را لمس کنید

 

 

شرایط دانشجویان باردار، بیمار و معلول

دانشجویانی که دارای معلولیت های جسمی و یا نابینایی و ناشنوایی شدید باشند، در صورت ارائه مدارک لازم می توانند از طریق سایت منادا نقل و انتقالات به محض پذیرش به هر کدام از دانشگاه های کشور انتقالی بگیرند.

این قانون همچنین در مورد دانشجویان دارای بیماری های صعب العلاج نیز صدق می کند. بعلاوه دانشجویان زن باردار در طی دوره بارداری خود مجاز به میهانی در سایر دانشگاه ها هستند.

 

مدارک لازم

 • ارائه کپی صفحه اول و دوم شناسنامه
 • ارائه مدارک پزشکی دال بر بیماری

 

شرایط اختصاصی براساس چند دانشجویی در سایت منادا

منظور از چند دانشجویی این است که اگر بیش از یک نفر از اعضای تحت تکفل خانواده در دانشگاه آزاد در حال تحصیل باشند، در صورت موافقت دانشگاه های مبدا و مقصد، مجاز به جابجایی خواهند بود. البته باید حتما بدانند که سایت منادا کی باز می شود؟ و به موقع اقدام نمایند.

 

مدارک لازم

 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل معتبر دانشجو یا دانشجویانی که در دیگر واحد های دانشگاهی مشغول به تحصیل می باشند
 • ارائه کپی صفحه اول و دوم دانشجویان، همسر و والدین در سایت monada.iau.ir

 

 

شرایط اختصاصی انتقالی بر اساس مرگ والدین، همسر یا فرزند

اگر دانشجوی مجرد بعد از ورود به دانشگاه یکی والدین خود را در اثر مرگ از دست داد و یا دانشجوی متاهل همسرش یا فرزندش فوت کرد، با ثبت درخواست در سایت منادا نقل و انتقالات قادر به میهمانی به دیگر واحدها خواهند بود.

 

مدارک لازم

 • ارائه گواهی فوت صادر شده از سوی اداره ثبت احوال
 • ارائه کپی صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجو، والدین و یا همسر یا فرزند فوتی وی

شرایط اختصاصی انتقالی بر اساس مرگ در monada

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سامانه نقل و انتقالات ارشد وزارت بهداشت وارد شوید.

شرایط اختصاصی انتقالی همسر و فرزندان کارکنان و هیئت علمی دانشگاه

کارکنانی که به صورت رسمی و تمام وقت در دانشگاه خدمت می کنند و اعضای هیئت علمی، همسر یا فرزندانشان در صورت کسب 90% نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده و وجود شرایط لازم، مجاز به انتقالی به نزدیکترین محل خدمت وی خواهند بود.

 

مدارک لازم در سایت منادا

 • معرفی نامه از سوی محل خدمت کارمند و عضو هیئت علمی
 • ارائه اخرین حکم کارگزینی هیئت علمی یا کارمند
 • ارائه کپی صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجو و والدین
 • ارائه کپی صفحات سند ازدواج در صورتی که دانشجو همسر کارمند یا هیئت علمی باشد.

 

 

 

شرایط اختصاصی انتقال ورزشکاران و قهرمانان ملی

اگر دانشجو عضو یکی از تیم های ملی ورزشی بوده و اسناد معتبر را ارائه دهد، از طریق تکمیل مدارک درسایت منادا  monada.iau.ir قادر به اخذ مهمانی به سایر دانشگاه ها خواهد بود. علاوه بر این، قانون مذکور در مورد دانشجویان حاضر در تیم های ورزشی باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد نیز  صدق می کند.

 

مدارک لازم

 • ارائه حکم قهرمانی یا بین المللی
 • ارائه معرفی نامه از سوی فدراسیون مربوطه

 

 

برای اطلاع از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

 

شرایط اختصاصی دانشجویان مشمول ماده 71 قانون خدمات کشوری

چنانچه دانشجو جزء وزرا، نمایندگان مجلس، معاونین رئیس جمهور، استاندار، سفرا  یا همسر و فرزندان آن ها باشند، با ثبت درخواست خود درسایت منادا  monada.iau.ir می توانند به نزدیکترین شهر یا محل اشتغال انتقالی یا مهمانی بگیرند. البته این به شرطی است که افراد مذکور در طول تحصیل به انجام وظیفه مشغول باشند.

 

مدارک لازم

 • ارائه کپی صفحات اول و دوم شناسنامه دانشجو و یا فرد دارای مسئولیت
 • ارائه معرفی نامه ایی که به تایید بالاترین مقام سازمان رسیده باشد.

 

 

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

 

 

شرایط اختصاصی فارغ التحصیلان مدارس سما

دانشجویانی که از دبیرستانهای سما فارغ التحصیل شده اند و 4 سال آخر را در آن ها به سر برده اند، در صورت تایید معاونت سازمان و کسب 90% نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده، در بدون پذیرش قادر به ثبت نام در سایت منادا می باشند.

 

مدارک لازم

 • ارائه کارنامه قبولی داوطلب در آزمون ورودی دانشگاه
 • ارائه کارنامه چهار سال آخر دبیرستان به همراه تاییدیه محل تحصیل

 

 

 

هزینه ثبت نام در سامانه منادا دانشگاه آزاد

زمانی که دانشجویان متقاضی در سایت منادا monada.iau.ir درخواست نقل و انتقال یا مهمانی می دهند، دو نوع هزینه از آن ها اخذ می شود. یک مورد به هزینه رسیدگی به پرونده مربوط می شود و دیگری برای هزینه انتقال و مهمانی می باشد.دلیل اصلی دریافت هزینه در سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامی، جبران بخشی از زیان واحد مبدا است که بابت پذیرش دانشجو شده است. این هزینه ها بسته به سال تحصیلی متغیر است و برای سال تحصیلی 1401 هنوز اطلاعیه ای در این مورد منتشر نشده و نمی توان مبلغ مشخصی را معرفی کرد.

البته این نکته را نیز باید اضافه کنیم که هزینه انتقال در هر کدام از مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای یا تخصصی متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از میزان این هزینه ها و نحوه پرداخت آن ها می توانید از کارشناسان ایران تحصیل راهنمایی بگیرید.

هزینه های سال گذشته به شرح زیر است:

 

این مبالغ با هزینه بررسی مدارک  از دانشجو گرفته می شود.

 

هزینه ثبت نام در منادا

مشکل سامانه منادا

یکی از مشکلات سایت منادا که برخی از کاربران با آن موجه می شوند، عدم امکان ورود به سامانه منادا به ادرس monada.iau.ir است و یا پس از ورود به سامانه امکان رفتن به مرحله بعدی را ندارند. این مشکل دو دلیل دارد، یکی اگر متقاضی در بازه زمانی خارج از زمان های اعلام شده وارد سامانه monada.iau.ir شود و یا سایت دچار مشکل فنی شده و امکان ارائه خدمات ندارد که در زمان های دیگر می توانید مجدد اقدام نمایید.

برای اطلاع از شرایط میهمانی دانشگاه آزاد اسلامی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

اخبار پیرامون سایت منادا

راه‌اندازی یک سامانه پیامکی برای متقاضیان نقل و انتقال

سامانه پیامکی منادا به منظور اطلاع‌رسانی دقیق به متقاضیان نقل و انتقالات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده است.

شرایط مهمانی دانشجویان در ترم تابستان

برای مهمانی در ترم تابستان، نیازی به ثبت درخواست در سامانه منادا نیست و صرفا با گرفتن معرفی نامه از دانشگاه محل تحصیل (واحد مبدا) و مراجعه به واحد مقصد امکان پذیر می‌باشد.

 

 

پادکست صوتی مقاله


 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به طور دقیق و مفصل توضیح دادیم که سایت منادا کی باز می شود؟ و برای اخذ انتقالی یا مهمانی دانشگاه آزاد به چه شرایط و مدارکی نیاز است.

از آنجا که هنوز اطلاعات مربوط به سال تحصیلی پیش رو در سامانه منادا دانشگاه آزاد اسلامی monada.iau.ir دسترس قرار نگرفته است، ممکن است برخی از متقاضیان این امر سوالات فراوانی برایشان مطرح شود. مشاوران تیم ایران تحصیل در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 1 شب در خدمت شما بزرگواران هستند تا جدیدترین اخبار و قوانین مربوطه را در اختیارتان قرار دهند. برای این منظور، کافی است که با ما از طریق شماره های درج شده در سایت، در تماس باشید.

 

کاربران گرامی، برای دانلود مطالب این صفحه به صورت پی دی اف کلیک کنید

 

monada.iau.ir | سایت منادا + راهنمای جامع

آخرین مطالب سایت