نیم پست
تماس با ما

داوطلبانی که به رشته های مختلفی همچون: عمران، معماری، نقشه برداری، شهرسازی، ترافیک، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی، علاقمند هستند، باید برای ورود به این حرفه ها در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند. برای شرکت در این آزمون، متقاضیان باید وارد سایت inbr.ir شده و از این طریق اقدام نمایند. همچنین، برای اطلاع از زمان برگزاری آزمون، زمان دریافت کارت ورود به جلسه، زمان اعلام نتایج و … باید به این سایت مراجعه کنند.

در واقع، متقاضیان گرامی می توانند موارد ذکر شده را از طریق سامانه inbr.ir به صورت اینترنتی انجام دهند. هر ساله سازمان نظام مهندسی، در دو نوبت یکبار ابتدای سال و یک بار انتهای سل، این آزمون را برگزار می کند. سازمان نظام مهندسی، به افرادی که در این آزمون قبول شوند، پروانه پایه 3 اشتغال به کار را می دهد.

اگر که شما هم قصد شرکت در این آزمون را دارید، ابتدا باید با منابع و نحوه سوالات آن آشنا شوید. بنابراین، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل و مفصل شما را با نحوه ثبت نام در inbr.ir ، تمامی اخبار مربوط به این سایت، منابع و نمونه سوالات آن و … آشنا کنیم. 

 

 

توجه

اطلاعیه: تاریخ دقیق آزمون نظام مهندسی برای سال ۱۴۰۱ هنوز از سوی سامانه inbr.ir به طور دقیق اعلام نشده است، اما با توجه به این مورد که سال گذشته تاریخ برگذاری این آزمون در اواسط خرداد ماه بوده انتظار می رود تا موعد برگذاری آزمون نظام مهندسی برای سال 1401 هم در همین بازه زمانی باشد.

 

زیر گروه های آزمون نظام مهندسی

 

 

سامانه ثبت نام آزمون نظام مهندسی inbr.ir

افرادی که قصد دریافت پروانه اشتغال به کار پایه 3 را دارند و یا به رشته های مختلفی همچون: عمران، معماری، نقشه برداری، شهرسازی، ترافیک، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی، علاقه دارند، باید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند. همان طور که بیان شد، داوطلبان دو بار در سال، می توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند. در واقع، این آزمون یکبار در ابتدای سال( اردیبهشت ماه ) و یک بار در آخر سال( اسفند ماه ) برگزار می شود. داوطلبان برای شرکت در این آزمون، باید در سامانه inbr.ir در زمان مقرر، ثبت نام نمایند. inbr.ir، سامانه ثبت نام در آزمون نظام مهندسی است که از جانب سازمان نظام مهندسی کشور در اختیار تمامی متقاضیان ثبت نام آزمون نظام مهندسی ساختمان قرار گرفته است. لازم به ذکر است تا بدانید که مراحل اولیه ثبت نام در این آزمون، فقط به صورت اینترنتی و از طریق نشانی inbr.ir انجام می شود. بنابراین، اگر شخصی نتواند از این طریق نسبت به ثبت نام اقدام نماید، در صورت مراجعه حضوری نیز نمی تواند ثبت نام کند. در واقع، هر گونه مراجعه حضوری به این سازمان بی پاسخ و بدون نتیجه خواهد بود. 

داوطلبان برای شرکت در این آزمون اگر در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده باشند، باید حداقل دو سال از اتمام درسشان گذشته باشد. همچنین، اگر در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشند، باید 3 سال از تمام شدن درسشان گذشته باشد. متقاضیان شرکت در آزمون نظام مهندسی، باید با شرایط و ضوابط آن به طور کامل آشنا شوند. در صورتی که این شرایط را دارا بودند، می توانند در این آزمون ثبت نام کنند. سوالات این آزمون به صورت چهار گزینه هستند که در سه بخش نظارت، اجرا و محاسبات می باشند. داوطلبان برای دریافت اطلاعات صحیح و موثق برای ثبت نام در این آزمون و یا اطلاع از شرایط ثبت نام در آزمون نظام مهندسی، باید به سایت inbr.ir مراجعه نمایند. 

 

 

برای اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط این آزمون و ثبت نام آزمون نظام مهندسی بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

نحوه ثبت نام در سایت inbr.ir

پس از آشنایی با سایت inbr.ir ممکن است که داوطلبان بپرسند چگونه باید در این سایت ثبت نام کرد؟ برای ثبت نام، باید پس از این که سازمان نظام مهندسی زمان ثبت نام را اعلام کرد، داوطلبان برای ثبت نام اقدام نمایند. آن ها ابتدا باید وارد سایت inbr.ir شده و سپس بر روی گزینه « سامانه آزمون های ورود به حرفه » کلیک کنند. 

 

 

نحوه ثبت نام در سایت inbr.ir

 

پس از آن، باید بر روی لینک « ثبت نام و ویرایش آزمون » کلیک کرده و سپس اطلاعات خواسته شده را وارد کرده و تمامی مراحل را تا پایان به درستی انجام دهند. 

 

 

نحوه ثبت نام در سایت inbr.ir

 

 

زیر گروه های آزمون نظام مهندسی

همان طور که گفته شد، مطابق سال های گذشته، این آزمون فقط در هفت شاخه اصلی برگزار می شود که عبارتند از:

 • عمران
 • معماری
 • نقشه برداری
 • شهر سازی
 • ترافیک
 • تاسیسات برقی
 • تاسیسات مکانیکی

طبق اطلاعیه هایی که در سامانه inbr.ir وجود دارد، افرادی که داوطلب هستند تا در هر یک از گروه های زیر، در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند، باید شرایط شرکت در هر یک از گروه های بیان شده را دارا باشند. در غیر این صورت، حتی اگر داوطلبان در آزمون قبول شوند، قبولی آن ها ملغی خواهد شد. بنابراین، متقاضیان شرکت در آزمون نظام مهندسی در هر یک زیر گروه های بیان شده، باید قبل از ثبت نام در آزمون، با شرایط و ضوابط شرکت به طور کامل آشنا شوند. علاوه بر این، مهندسین محترمی که در این آزمون شرکت می کنند، اگر نمره قبولی را دریافت نکنند، نمی توانند به صورت رسمی در حرفه مهندسی کار کنند. 

 

برای استفاده از مشاوره آزمون نظام مهندسی در ایران تحصیل با ما در این سامانه همراه باشید.

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی به تفکیک رشته در سامانه inbr.ir

شرکت در آزمون نظام مهندسی، مستلزم رعایت تمامی قوانین و ضوابط مندرج در سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی می باشد که به برخی شرایط و ضوابط شرکت در آزمون در این اطلاعیه اشاره می کنیم:

 

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی عمران

شرکت در آزمون نظام مهندسی عمران، مستلزم داشتن شرایط عمومی شرکت در آزمون های رسمی جمهوری اسلامی ایران می باشد. اگر داوطلب قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی عمران را با مدرک کارشناسی داشته باشد، می بایست حداقل پس از اخذ مدرک کارشناسی خود سه سال به صورت حرفه ای در یکی از شاخه های مرتبط، با آزمون و مدرک تحصیلی خود سابقه کار داشته باشد. از جمله رشته هایی که دانش آموختگان آن ها حق شرکت در آزمون نظام مهندسی عمران را خواهند داشت، شامل: رشته های مهندسی عمران زیر گروه آب، زیر گروه خط و ابنیه، زیر گروه راهسازی، زیر گروه عمران روستایی، زیر گروه ساختمان سازی و عمران می باشد که در سامانه inbr.ir ثبت گردیده است. مطابق اعلام inbr.ir حداقل سابقه کاری مورد نیاز جهت آزمون نظام مهندسی برای دارندگان مدرک ارشد و دکتری به ترتیب 2 و 1 سال است.

 

آزمون نظام مهندسی شهرسازی 

داوطلبانی که قصد اخذ پروانه شهرسازی دارند نیز می بایست دارای شرایط عمومی شرکت در آزمون های سراسری کشوری باشند. همچنین، دانش آموخته یکی از رشته های شهرسازی، کارشناسی ارشد محیط زیست یا برنامه ریزی ریزی محیط، مهندسی محیط شهرسازی، طراحی فضای سبز و محوطه سازی و همچنین رشته شهرسازی زیر گروه طراحی شهری باشند.

 

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی معماری

یکی دیگر از زیر گروه هایی که سازمان نظام مهندسی در راستای ارائه مجوز قانونی به تحصیل کردگان این گروه آزمون برگزار می نماید، گروه معماری است. شرایط شرکت در آزمون معماری سازمان نظام مهندسی، همانند دیگر آزمون های سراسری کشور می باشد. با این تفاوت که تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در این زیر گروه را دارند، می بایست در یکی از رشته های دانشگاهی معماری سنتی، مهندسی معماری، دبیری معماری و معماری زیر گروه مرمت بناهای تاریخی باشند.

 

آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

از دیگر زیر گروه های پرطرفدار آزمون نظام مهندسی که در امور عمران و ساختمان سازی نیز کاربرد فراوان دارد، زیر گروه مکانیک یا تاسیسات مکانیکی است. شرکت در آزمون نظام مهندسی مکانیک نیز مستلزم دانش آموخته بودن در یکی از رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی مکانیک طراحی و جامدات، مهندسی مکانیک حرارت و سیالات، مدرک معادل لیسانس مکانیک حرارت و سیالات یا مدرک دبیری فنی مکانیک حرارت و سیالات علاوه بر داشتن شرایط عمومی شرکت در آزمون های سراسری کشور خواهد بود.

 

شرط های شرکت در آزمون نظام مهندسی برق یا تاسیسات برقی

آزمون نظام مهندسی، در زیر گروه برق یا تاسیسات برقی نیز متقاضیان بسیاری دارد و درآمد مهندسان این زیر گروه نیز قابل توجه است. شرکت در آزمون نظام مهندسی برق مستلزم رعایت شرایط شرکت در آزمون های سراسری می باشد. از دیگر شروط شرکت در آزمون این زیر گروه، داشتن مدرک کارشناسی مهندسی برق، مهندسی برق ابزار دقیق، مهندسی برق مخابرات، مهندسی برق کنترل، دبیری فنی برق قدرت یا مدرک معادل لیسانس برق قدرت خواهد بود.

 

 

شرط های شرکت در آزمون نظام مهندسی برق یا تاسیسات برقی

 

 

شرایط و ضوابط شرکت در آزمون نظام مهندسی ترافیک و نقشه برداری

اخذ مدرک معتبر فعالیت در زمینه ترافیک و نقشه برداری، تنها از راه شرکت در آزمون نظام مهندسی این رشته ها می باشد. متقاضیان شرکت در آزمون نظام مهندسی این زیر گروه ها مستلزم اخذ مدرک کارشناسی مهندسی نقشه برداری یا معادل آن برای آزمون نقشه برداری و مدرک معادل لیسانس مهندسی ترافیک یا مدرک راه و ترابری برای آزمون نظام مهندسی ترافیک خواهد بود. شایان ذکر است شرکت در آزمون تمامی زیر گروه های نظام مهندسی، مطابق اعلانات سامانه inbr.ir ، مستلزم داشتن شرایط شرکت در آزمون های سراسری کشور می باشد. لازم به ذکر است تا بدانید که شرکت در آزمون نظام مهندسی پیرو اطلاعیه سامانه inbr.ir ، مستلزم داشتن مدرک نظام وظیفه برای متقاضیان آقا نخواهد بود. در واقع، اگر آقایان در این آزمون شرکت کرده و قبول شوند، 4 سال وقت دارند تا مدرک خود را دریافت نمایند. 

 

 

برای اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 1401، بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

 

زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی

حال که به طور کامل با سامانه inbr.ir آشنا شدید، ممکن است که بخواهید در این آزمون شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون پس از ثبت نام در سایت inbr.ir باید منتظر باشید تا سازمان نظام مهندسی زمان دریافت کارت را اعلام کند. پس از اعلام این سازمان، باید برای دریافت کارت ورود به جلسه اقدام نمایید. برای دریافت این کارت شما باید مراحلی را به دقت و به درستی انجام دهید که این مراحل شامل موارد زیر می باشند: 

در مرحله اول، شما متقاضیان گرامی باید وارد سایت نظام مهندسی یعنی، inbi.ir شوید و پس از وارد شدن، گزینه «سامانه آزمون های ورود به حرفه » را انتخاب کنید. 

 

 

زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی

 

 

در قسمت دوم، باید مقطع تحصیلی خودتان را انتخاب کنید.

 

 

زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی

 

 

در این قسمت، پس از انتخاب مقطع تحصیلی خود، باید گزینه کارت ورود به جلسه آزمون مهندسان را انتخاب نمایید. 

 

 

زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه

 

 

در مرحله چهار و یا مرحله آخر، شما عزیزان باید از طریق یکی از روش های زیر، نسبت به دریافت کارت خود اقدام نمایید. در واقع، باید یکی از 4 روش زیر را انتخاب کنید و اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد نمایید. سپس پس از انتخاب گزینه جستجو، کارت ورود به جلسه خود را مشاهده و دریافت نمایید. 

 

 

زمان و نحوه دریافت کارت

 

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

 

زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی و نحوه مشاهده آن در سایت inbr.ir 

اگر که شما داوطلبان عزیز در آزمون نظام مهندسی شرکت کرده اید و منتظر اعلام نتایج آن هستید، باید در زمان مقرر به سایت این سازمان مراجعه کنید. سپس، در طی چند مرحله جواب آزمون خود را مشاهده نمایید. شما باید در مرحله اول، وارد سایت inbr.ir شده و سپس بر روی گزینه « سامانه آزمون های ورود به حرفه » کلیک کنید. 

 

زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی و نحوه مشاهده آن در سایت inbr.ir 

 

 

در مرحله بعدی، شما باید بر روی گزینه نتایج کلیک راست کنید. 

 

زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی و نحوه مشاهده آن در سایت inbr.ir 

 

 

در این مرحله، شما باید طبق آزمونی که داده اید، بر روی لینک مورد نظرتان کلیک کنید. 

 

زمان و نحوه مشاهده اعلام نتایج

 

 

پس از کلیک بر روی گزینه مورد نظر، شما باید از بین سه روش زیر، یکی را انتخاب نموده و اطلاعات خواسته شده آن را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، بر روی گزینه جستجو کلیک راست نمایید. 

 

نحوه مشاهده نتایج آزمون نظام مهندسی

 

 

 

منابع و نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی 

حال که به طور کامل با سایت نظام مهندسی، شرایط شرکت در این آزمون و … آشنا شدید، بهتر است که برای افزایش درصد قبولی خود در این آزمون، با منابع و سوالات آن نیز آشنا شوید. برخی از مهم ترین منابع این آزمون در زیر گروه های مختلف، شامل موارد زیر می باشند. 

 

کتاب های نمونه سوالات آزمون معماری، عمران و شهرسازی

 • کتاب تشریح سوالات آزمون نظام مهندسی اجرا نوشته مهندس محمد عظیمی آقداش
 • کتاب آزمون عمران نظارت نوشته مهندس سعید احمدی
 • کتاب تشریح و طراحی سوالات آزمون های نظام مهندسی معماری اجرا نوشته مهندس مهدی دریانی
 • کتاب تشریح و طراحی سوالات آزمون های نظام مهندسی معماری طراحی به روش پازل نوشته مهندس مهدی بیات
 • کتاب آزمون عمران محاسبات تالیف شده توسط مهندس محمد مهدی حری و مهندس محمد صفر پناه
 • کتاب آزمون معماری نظارت نوشته مهندس حسن نوبهار

 

 

برای اطلاع از تعداد سوالات و دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با منابع سوالات آزمون معماری، منابع سوالات آزمون عمران و منابع سوالات آزمون شهرسازی بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید. 

 

 

کتاب های نمونه سوالات آزمون مهندسی تاسیسات مکانیکی و مهندسی تاسیسات برقی

 • کتاب تشریح سوالات آزمون های نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نوشته دکتر پیمان ابراهیمی
 • کتاب آزمون تاسیسات برقی نوشته مهندس پرویز فروغی
 • کتاب آزمون تاسیسات  مکانیک دوره ای و طبقه بندی شده نوشته مهندس داریوش هادی زاده
 • کتاب آزمون تاسیسات برقی نوشته مهندس پوریا ساسان فر

 

 

برای مطالعه مقاله نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیک کلیک کنید.

 

 

کتاب های نمونه سوالات آزمون مهندسی ترافیک و مهندسی نقشه برداری 

 • کتاب تشریح کامل سوالات آزمون های نظام مهندسی نقشه برداری نوشته مهندس حسن همراز و مهندس ایرج جزیرئیان 
 • کتاب تشریح سوالت طبقه بندی شده آزمون های نظام مهندسی ترافیک نوشته دکتر سعید منجم و مهندس رامین عابدیان 

 

 

لازم به ذکر است تا بدانید که نمونه سوالات مربوط به مرداد سال 1401 هستند. 

 

 

جدیدترین اخبار مرتبط با سایت نظام مهندسی inbr.ir

 

بازنگری نتایج آزمون ورود به حرفه رشته معماری (طراحی) مورخ مردادماه ۱۴۰1

به اطلاع شرکت کنندگان آزمون های ورود به حرفه مهندسان رشته معماری (طراحی) مردادماه ۱۴۰1 می رساند، پس از اتمام مهلت ارسال اعتراضات آزمون رشته معماری (طراحی)، بازنگری آن ها طی چندین مرحله رسیدگی توسط کمیته های تخصصی و تجدیدنظر در مراحل پایانی است که پس از تکمیل بررسی ها موارد در کارنامه شرکت کنندگان آزمون اعمال خواهد شد لذا متقاضیان می توانند برای اطلاع از نتیجه آزمون خود از تاریخ ۱۴۰1/۱۱/۲۸ از طریق سامانه آزمون های ورود به حرفه اقدام نمایند. بدیهی است با توجه به دقت انجام شده در بررسی اعتراضات، نتایج اعلام شده قطعی است.

 

اطلاعیه اعلام نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان رشته معماری (طراحی) مردادماه ۱۴۰1

پیرو اطلاعیه قبلی مبنی بر اعلام نتایج آزمون‌ های ورود به حرفه مهندسان مورخ مردادماه ۱۴۰1 بدین وسیله به اطلاع می‌ رساند، نتایج آزمون رشته معماری(طراحی) استخراج گردیده و از روز دوشنبه مورخ ۱۴۰1/۰۹/۲۹ بر روی سامانه آزمون‌ های ورود به حرفه قابل مشاهده می‌ باشد. لذا این عزیزان می‌ توانند از همین طریق نسبت به دریافت کارنامه اقدام نمایند.

 

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل در رابطه با آزمون نظام مهندسی آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که در هنگام ثبت نام در سایت inbr.ir ، تمامی اطلاعات خواسته شده را با دقت و به درستی وارد نمایید. همچنین، حتما پس از تکمیل فرم، از آن پرینت بگیرید و از آن نگهداری کنید. اگر سوال دیگری در رابطه با این سایت دارید، می توانید با ما تماس بگیرید و یا برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن به شما عزیزان پاسخ خواهند داد. 

 

پادکست صوتی مقاله


 

 

inbr.ir | سایت ثبت نام و اعلام نتایج نظام مهندسی 1401

آخرین مطالب سایت