نیم پست
تماس با ما

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

در حالی که تعداد قابل توجهی از عوامل خطر برای سرطان روده بزرگ، مثل سن، نژاد، سندرم های ژنتیکی ارثی نادر، سابقه خانوادگی و شخصی، قابل تغییر نیستند. اما بسیاری از عوامل سرطان زا قابل پیشگیری هستند.

استعمال دخانیات و نوشیدن الکل، هر دو خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. مانند همه بیماری ها، پیشگیری بهترین راه در مورد سرطان روده بزرگ است. سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم، که به طور معمول هردو در گروه سرطان روده بزرگ قرار می گیرند. زیرا هر دو بیماری روده بزرگ هستند و تقریباً از هر 20 آمریکای، یکی به این سرطان مبتلا می شود.

سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در ایالات متحده (به استثنای سرطان پوست) و دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان، پس از سرطان ریه است. انستیتوی ملی سرطان تخمین می زند هر ساله حدود 140،000 نفر در ایالات متحده مبتلا به سرطان روده بزرگ تشخیص داده می شوند.

بنابراین پیشگیری مؤثر، پتانسیل عظیمی برای بهبود سلامتی افراد و کل مردم دارد. در اینجا قدرتمندترین راه ها برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم ارائه شده است.

 

سرطان روده بزرگ چیست؟

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

علائم سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ، به رشد سلول‌های سرطانی در کولون یا رکتوم (بخشی از روده بزرگ) گفته می‌شود. این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی سلول‌ها اتفاق می‌افتد که می‌توانند به بافت‌های دیگر بدن حمله کنند (متاستاز) یا در آن‌ها تکثیر یابند. نشانه‌ها و علائم این بیماری می‌تواند شامل مواردی همچون خون در مدفوع (هماتوشزی)، تغییر در حرکات روده، کاهش وزن و خستگی همیشگی باشد.

بسیاری از سرطان‌های روده بزرگ به دلیل عوامل ناشی از سبک زندگی و افزایش سن ایجاد می‌شوند و تعداد کمی از موارد به خاطر اختلالات ژنتیکی ارثی اتفاق می‌افتند. عوامل خطر شامل مواردی همچون نوع رژیم غذایی، چاقی، سیگارکشیدن و نداشتن فعالیت جسمانی کافی است.

 

1. در وزن سالم بمانید

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

راه های پیشگیری از سرطان روده بزرگ

آقایان و زنانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، نسبت به بقیه افراد، راحت تر به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند. به نظر می رسد این خطر برای آقایان به ویژه زیاد است. به ویژه برای کسانی که چربی های اضافی در اطراف شکم خود دارند.

به نظر می رسد افزایش نرخ چاقی در ایالات متحده با افزایش سرطان روده بزرگ در افراد جوان ارتباط دارد.

مطالعه ای که در اکتبر سال 2018 در مجله JAMA Oncology منتشر شد، سلامت بیش از 85000 زن را به مدت 22 سال پیگیری کرد و نشان داد که هرچه شاخص توده بدنی یک زن (BMI) بالاتر باشد، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قبل از 50 سالگی بیشتر است.

این مطالعه نشان داد زنان 20 تا 49 ساله که اضافه وزن یا چاقی در نظر گرفته شده بودند، در مقایسه با زنانی که کمترین BMI را گزارش کرده بودند، خطر ابتلا به سرطان روده زودرس را داشتند، تا دو برابر بیشتر از اینها.

 

2. بیشتر ورزش کنید – سخت تر و بهتر

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

تاثیر ورزش در پیشگیری از سرطان روده بزرگ

ورزش منظم و متوسط، ورزش هایی که ضربان قلب شما را کمی افزایش می دهد، مانند راه رفتن سریع، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و رکتوم را کاهش می دهد. اما به نظر می رسد ورزش شدید بیشترین فایده را دارد.

یک مطالعه انستیتوی ملی سرطان از بیش از 1.4 میلیون نفر، که در ژوئن سال 2016 در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شد، نشان داد که سطوح بالاتر فعالیت بدنی، 16 درصد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و 13 درصد خطر ابتلا به سرطان رکتوم، در مقایسه با سطوح پایین، کمتر است.

انجمن سرطان آمریکا ابزارهایی را برای کمک به افرادی که می خواهند از نظر جسمی فعال تر شوند، ارائه می دهد، از جمله یک ماشین حساب ضربان قلب، که به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا به اهداف تمرین رسیده اید یا نه.

 

3. در مورد رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

غذاهای مفید برای سرطان روده بزرگ

مطالعات بیشماری تأیید کرده اند که رژیم غذایی در بسیاری از سرطانهای کولورکتال (روده بزرگ و مقعد) نقش دارد.

به نظر می رسد خوردن گوشت قرمز (گوشت گاو و گوسفند) و برخی گوشتهای فرآوری شده (مانند سوسیس و هات داگ) خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. بنابراین محدود کردن این مواد غذایی منطقی است. به نظر می رسد رژیم های غذایی پر میوه و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و روده را کاهش می دهند. برای جلوگیری از بیماری، میزان مصرف خود را افزایش دهید.

تعدادی از مطالعات بزرگ نشان داده اند که فیبر رژیم غذایی می تواند خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. محققان در حال بررسی این ارتباط هستند.

 

4- از نوشیدن الکل به مقدار زیاد خودداری کنید

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

نوشیدن الکل و رابطه آن با سرطان روده بزرگ

مصرف الكل متوسط ​​تا سنگین با خطر بیشتری از سرطان روده بزرگ و روده مرتبط است. شواهد برای این امر به طور کلی برای مردان از زنان قوی تر است، اما مطالعات نشان داده است که ارتباط در هر دو جنس وجود دارد. انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کند که الکل را به دو نوشیدنی در روز برای آقایان و دیگری برای خانم ها محدود کنید.

 

5. سیگار مصرف نکنید

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ، سیگار نکشید

اکثر مردم می دانند که استعمال سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد، اما کمتر کسی از ارتباط آن با سرطان روده بزرگ و سرطان روده آگاه هستند.

 

6. آسپیرین یا یک ضد التهاب غیر استروئیدی دیگر مصرف کنید، اما فقط با مشورت با یک پزشک متخصص

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

راه های پیشگیری از سرطان روده بزرگ

شواهد خوبی وجود دارد که افرادی که آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Motrin ، Advil) و ناپروکسن (Aleve) مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهند.

با این وجود، لازم است مزایای احتمالی را با عوارض جانبی احتمالی، که برخی از آنها بسیار جدی هستند، مانند زخم معده، متعادل کنید. پزشکان معمولاً NSAID را به بیمارانی که در معرض خطر متوسط ​​هستند توصیه نمی کنند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا شما کاندید خوبی برای این داروها هستید یا خیر.

 

7. غربالگری منظم سرطان روده بزرگ را انجام دهید

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

علائم سرطان روده بزرگ

آزمایش غربالگری با هدف شناسایی سرطان روده بزرگ در افرادی که علائم معمولی ندارند، مانند مدفوع خونی یا درد شکم، توصیه می شود.

آنها ممکن است بتوانند سرطان روده بزرگ را در مراحل اولیه خود مشاهده کنند و می توانند پولیپ های بزرگ روده بزرگ (رشد غیرطبیعی) را شناسایی کنند. دو نوع تست غربالگری وجود دارد: تست های مبتنی بر مدفوع و امتحانات بصری.

آزمایشات غربالگری مبتنی بر مدفوع، نمونه مدفوع را برای خونهای مخفی (پنهان) یا بخش غیر طبیعی DNA تجزیه و تحلیل می کند. اما آزمایش باید به طور مکرر انجام شود، حتی به طور معمول در هر سال.

تعدادی از امتحانات تصویری کولورکتال مختلف وجود دارد، که توسط کولونوسکوپی انجام میشود. در طی این روش، در حالی که یک بیمار آرام می گیرد، پزشکان داخل دستگاه روده بزرگ را از طریق وسیله ای که از طریق مقعد وارد می شود بررسی می کنند: یک لوله بلند و انعطاف پذیر با یک دوربین فیلمبرداری ریز در انتها. قبل از این روش، بیماران باید روده بزرگ را تمیز کنند، فرایندی که شامل نوشیدن یک محلول مسهل قدرتمند است.

در طول كولونوسكوپي، پزشكان می توانند هرگونه پوليپي را كه يافت مي كنند، بردارند و بيوپسي كنند، و اين امر منجر به تعيين سرطان خوش خیم و بدخیم می شود. از بین بردن پولیپهای شناسایی شده از طریق غربالگری یکی از دلایلی است که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ طی چند دهه گذشته کاهش یافته است.

متأسفانه فقط کمی بیشتر از یک سوم سرطانهای روده بزرگ در این مرحله شناسایی می شوند. یکی از مشکلات این است که بسیاری از افرادی که باید تحت آزمایش های غربالگری قرار بگیرند، آنها را ندارند.

یکی از مزایای کولونوسکوپی این است که می توان آنها را بسیار کمتر از تست های مبتنی بر مدفوع انجام داد. افراد در معرض خطر متوسط ​، معمولاً فقط در هر ده سال یکبار باید از این طریق بررسی شوند.

 

علائم سرطان روده بزرگ

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ چه علائمی دارد

علائم این بیماری ممکن است شبیه به سایر علائم نظیر عفونتها، تب، بواسیر (هموروئید) و بیماری‌های التهابی روده باشد؛ بنابراین مراجعه به پزشک به منظور ارزیابی بهتر، لازم و ضروری است؛ چرا که در مراحل اولیه، این بیماری قابل درمان است. از جمله علائمی که مراجعه به پزشک را ضروری می‌کند می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • وجود هرگونه تغییر در عادات دفعی روده نظیر اسهال (دایاریا)، یبوست (کانستیپیشن) یا کاهش قطر مدفوع در صورتی که بیش از یک روز طول بکشد و علت آن نامعلوم باشد.
  • خونریزی از راست روده یا وجود خون در مدفوع (هماتوشزی)، چه قابل رؤیت باشد چه با انجام آزمایش معلوم شود.
  • دردهای قولنجی معده
  • استفراغ (ومیتینگ)
  • ضعف و خستگی
  • یرقان (ایکتر) و زردی پوست یا سفیدی چشم

در بعضی از موارد ممکن است فرد مبتلا به سرطان باشد اما هیچ‌گونه علامتی نداشته باشد، بنابراین غربالگری در افراد پرخطر مثل افراد بالای 50 سال ضروری می‌باشد.

 

تشخیص سرطان روده بزرگ

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

آیا سرطان روده کشنده است؟

سرطان روده بزرگ را می‌توان با گرفتن نمونهٔ کولون در طول سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی تشخیص داد. معمولاً بعد از این امر تصویربرداری پزشکی انجام می‌شود تا معلوم شود که بیماری منتشر شده یا خیر. غربالگری در کاهش احتمال مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ مؤثر است و با شروع سن 50 سالگی و بعد از آن به صورت مداوم تا سن 75 سالگی توصیه می‌شود.

هنگام کولونوسکوپی، پولیپ‌ها برداشته می‌شوند. آسپیرین و دیگر داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی خطر را کاهش می‌دهند. البته استفاده عمومی آنها، به علت اثرات جانبی توصیه نمی‌شود.

 

روش‌های درمانی سرطان روده بزرگ

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

راه های درمان سرطان روده بزرگ

به‌طور کلی سه روش درمانی جهت درمان سرطان روده بزرگ وجود دارد که شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی است. روش درمانی دیگری وجود دارد که در آن از روش‌های بیولوژی استفاده می‌شود. البته استفاده از این روش‌ها در حد مطالعات بالینی است.

 

جراحی: جراحی شایع‌ترین روش درمانی در تمامی مراحل سرطان محسوب می شود. این روش به طرق مختلف انجام می‌شود و بر اساس نظر پزشک و مرحله سرطان، روش‌های جراحی متفاوت است.

عوارض جانبی جراحی: عوارض جانبی جراحی به محل تومور و نوع جراحی بستگی دارد. معمولاً در چند روز اول بعد از جراحی، بیمار احساس ناراحتی دارد ولی معمولاً درد با دارو قابل کنترل است. مدت زمان بهبود بعد از عمل جراحی در بیماران، متفاوت است.

 

پرتودرمانی: در این روش از اشعه X با انرژی بالا برای کشتن سلول‌های سرطانی و کوچک نمودن اندازه تومور استفاده می‌شود. تولید اشعه می‌تواند خارج از بدن، توسط ماشین‌های خاص یا داخل بدن، از طریق مواد تولیدکننده اشعه، صورت گیرد. پرتودرمانی به تنهایی یا همراه با جراحی و شیمی‌درمانی انجام می‌شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی: شایع‌ترین عوارض جانبی پرتودرمانی، شامل: خستگی، واکنش پوستی در محل برخورد اشعه با پوست و کاهش اشتها می‌باشد. همچنین ممکن است این روش سبب کاهش گلبول‌های سفید خون شود. در بسیاری از موارد این عوارض دائمی نیستند و قابل کنترل و درمان‌اند.

 

شیمی‌درمانی (کموتراپی): در این روش، از داروها جهت کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. داروهای ضد سرطانی اکثراً به فرم تزریق داخلی در بدن یا داخل عضلات و برخی به فرم خوارکی استفاده می‌شود. شیمی‌درمانی یک روش درمانی سیستمیک محسوب می شود. به این معنا که دارو از طریق جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن می‌رود تا سلول‌های سرطانی را بکشد.

در این روش داروها به صورت دوره‌ای تجویز می‌شوند؛ یعنی دوره درمانی با یک دوره استراحت ادامه می‌یابد و بعد از آن، از ابتدا دوره درمانی شروع می‌شود. در صورتی که سلول‌های سرطانی، کبد را درگیر کرده باشند، می‌توان دارو را مستقیماً به شریان‌های تغذیه کننده کبد تزریق نمود.

 

منبع: https://www.everydayhealth.com

 

مطالب مرتبط:

روش تشخیص سرطان سینه و علائم آن

مهم ترین علائم سرطان تخمدان

انواع سرطان و علائم آن

 

7 راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ

آخرین مطالب سایت