نیم پست
تماس با ما

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

چگونه با جرات حرف بزنیم؟

بسیاری از افراد وقتی می خواهند در جمع صحبت کنند دستپاچه می شوند و نمی توانند حرف مد نظرشان را با اعتماد به نفس بیان کنند. اینکه بتوانید با جرات حرف بزنید اعتماد به نفس شما را زیاد می کند و تاثیرگذاری حرف شما بیشتر می شود. اگر بتوانید با اعتماد به نفس حرف بزنید، مردم به نظر های شما احترام می گذارند و به آن فکر می کنند و موقعیت های خوبی را برای شما فراهم می کند. اگر شما جز افرادی هستید که در جمع جرات حرف زدن ندارید، در این مطلب ما راهکارهای چگونه با جرات حرف بزنیم را آماده کرده ایم، با ما باشید.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

 نگران نباشید :

اینکه افکارتان را به زبان بیاورید تا دیگران هم بشنوند، اتفاق خوبی است. با حرف زدن در مورد افکارتان می‌توانید شهامت‌تان را بالا ببرید و بر کم رویی‌تان غلبه کنید. دیگران هم شما را از زاویه‌ای کاملا متفاوت و جدید خواهند دید. اگر همچنان نگران هستید و اضطراب دارید، این اصول سه‌گانه را به یاد داشته باشید: 1_ ذهن آرام داشته باشید.  2_ خونسرد باشید.  3_ افکارتان را منسجم کنید.این‌ کار فقط در حد حرف نباشد، بلکه به هر کدام‌شان واقعا فکر کنید. چشمان‌تان را ببندید و هر کلمه را آرام و شمرده تکرار کنید. وقتی هر کلمه را ادا می‌کنید، خودتان را در همان حالت تجسم کنید: آرام، خونسرد و با افکار منسجم.

 

نسبت به رفتار خود رضایت داشته باشید :

برای اینکه یاد بگیریم چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ،باید نسبت به خودتان رضایت داشته باشید. طرز حرف زدن، راه رفتن، خندیدن و از این قبیل رفتار‌های خود را بررسی کنید و اگر فکر می‌کنید یک یا چند مورد از آن‌ها عامل عدم اعتماد به نفستان هستند را تصحیح کرده تا به احساس رضایت از خود در مورد رفتارتان دست یابید.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

به ظاهر خود برسید :

مسئله دیگر مربوط به طرز لباس پوشیدن و آرایش چهره است. همیشه سعی کنید لباس‌هایی را از نظر طرح و رنگ انتخاب کنید که به چهره و اندامتان بیایند؛ همچنین همیشه چهره و موهای مرتبی داشته باشید. رعایت بهداشت شخصی و استفاده از عطر‌های خوشبو کمک بسیاری به شما خواهند کرد و در این صورت حس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

 

 داشتن زبان بدن مناسب :

یک ژست صحیح و جذاب این پیام را به دیگران ارسال می‌کند که به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهید بر شما تسلط پیدا کند. اگر زبان بدن مناسبی نداشته باشید، ممکن است دیگران فکر کنند به راحتی می‌توانند روی شما نفوذ داشته باشند. برای اینکه علاقه و تسلط‌تان را نسبت به موضوع مورد صحبت‌تان نشان دهید، سعی کنید با استفاده از زبان بدنی مناسب، اعتماد به نفس‌تان را بیشتر کنید.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

چگونه راحت حرف بزنیم

زبان بدن افراد با اعتماد بنفس :

  • صاف می ایستند و قوز نمی کنند
  • سرشان را بالا نگه میدارند و بالا را نگاه می کنند (یعنی بیشتر پایین را نگاه نمیکنند)
  • شانه هایشان را بالا میبرند و صاف نگه میدارند ( یعنی شانه های افتاده ای ندارند)
  • محکم قدم بر می دارند و شل و ول راه نمی روند
  • تماس چشمی نسبتا خوبی برقرار می کنند و از ارتباط چشمی فرار نمی کنند ( البته در جنس مخالف این مورد انتخابی است و بسته به باور های خود شخص داره ، یعنی گاهی شخص به دلیل اعتقاداتش با جنس مخالف ارتباط چشمی زیادی نمی گیرد و نباید اینطور برداشت شود که شخص اعتماد به نفس لازم را ندارد)
  • چهره ای مصمم دارند.چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

چگونه تاثیرگذار حرف بزنیم

 گوش دادن فعال و سپس صحبت کردن :

اگر یک شنونده سرا پا گوش باشید، سوژه‌های بیشتری دست‌تان خواهد آمد که درباره‌ی آنها حرف بزنید. وقتی ببینید اضافه کردن موضوعی به یک گفت‌وگو چقدر کار ساده‌ای است شگفت‌زده خواهید شد، اگر خوب به آن فکر کنید بدون تردید می‌توانید نظرتان را به خوبی بیان کنید. فقط یادتان باشد به مکالمات دیگران دزدکی گوش ندهید، اجازه دهید شما را به گفت‌وگویشان دعوت کنند یا شرکت در مکالمه را به زمان مناسبش موکول کنید.

 

 باز کردن سر صحبت

اگر شروع یک گفت‌وگو برای‌تان سخت است، سر صحبت را با این جمله باز کنید: «حال شما چطور است؟» یا چیزهایی شبیه این. همچنین می‌توانید در مورد ماجرای جالب یا عجیبی که به تازگی روی داده است، نظرتان را بگویید. اگر دیدید طرف مقابل‌تان به ادامه‌ی گفت‌وگو تمایل دارد، شما هم ادامه دهید! هیچ‌چیزی ناراحت‌کننده‌تر از ماندن در سکوتی ناخوشایند نیست.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

چگونه راحت حرفمان را بزنیم

 بر روی موضعی که می خواهید صحبت کنید تمرکز کنید :

صحبت کردن با اعتماد به نفس در میان جمع با پیامی شروع می شود که واقعا می خواهید مردم آن را بشنوند. این امر بسیار مهم است. تمرکز خود را بیشتر روی این موضوع بگذارید که در مورد چه چیزی میخواهید حرف بزنید.بیشتر مواقع ما در این فکر هستیم که دیگران در مورد ما چه خواهند گفت؟ آیا خراب می کنم یا می توانم حرفم را درست بزنم؟ تمرکز خود را از این موضوعات بردارید و بیشتر ببینید که چطور می توانید حرفِ تان را بزنید و موضوعی که می خواهید درباره اش حرف بزنید را بهتر بیان کنید.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

چگونه در جمع با جرات حرف بزنیم

 فکر کردن به گفته های مربی یا استاد :

اگر در کلاس هستید، در مورد چیزهایی که مربی یا استاد می‌گوید واقعا فکر کنید.با این کار نه تنها درک بهتری از موضوعی که تدریس می‌شود خواهید داشت و تمرین‌ها را بهتر حل خواهید کرد، بلکه می‌توانید هر وقت لازم بود، سؤال‌های مناسبی بپرسید.

 

 صحبت کردن در جمع دوستان‌ :

خوب به حرف‌هایی که می‌زنند گوش دهید تا خوب بفهمید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند، آن وقت می‌دانید شما هم در مورد چه چیزی باید حرف بزنید و اظهار نظر کنید! سعی کنید درگیر بحث و گفت‌وگو شوید. اگر دیگران ببینند شما علاقه‌مندید، مشتاق می‌شوند که با شما حرف بزنند!

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

چگونه با اعتماد به نفس باشیم

در شرایط های مختلف صحبت کنید :

یکی از تمرین هایی که خیلی کمک می کند تا بتوانید در جمع راحت تر صحبت کنید این هست که خودتان را در موقعیت های مختلف قرار بدهید و شروع کنید به صحبت کردن و هر چه بیشتر این کار را انجام دهید مغز شما آمادگی بیشتری پیدا می کند و کم کم مسیر عصبی برای صحبت کردن در جمع در مغز شما ساخته می شود. یعنی مغز شما باور می کند که شما می توانید در جمع صحبت کنید و ترس از صحبت در جمع از بین می رود. پس در جمع های مختلف هرچند کوچک صحبت کردن را تمرین کنید.

 

درباره موضوعاتی که آنها را درک کرده اید، حرف بزنید :

درباره موضوعی که می خواهید صحبت کنید،سعی کنید از صمیم قلب صحبت کنید.حتما بعضی از افراد را دیده اید که در مورد موضوعی که آن را درک نکرده اند و به آن اعتقادی ندارند، حرف می زنند.در بیشتر مواقع این افراد در حرف زدن خود موفق نمی شوند چون درکِ درستی در مورد موضوعی که می خواهند بزنند ندارند و بر موضوع مسلط نیستند. سعی کنید با صداقت در مورد موضوعاتی که می دانید و درک کرده اید حرف بزنید، این موضوع باعث می شود به شدت اعتماد به نفس پیدا کنید و تسلط ذهنی داشته باشید.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

صحبت کردن در جمع

 بیان کردن نظرات تان به عنوان عضوی از گروه :

اگر قرار است در گروه‌تان تصمیمی گرفته شود، حتما شما هم عقیده‌تان را ابراز کنید. در یک گروه همه باید نظرشان را اعلام کنند، پس شما هم حرف بزنید. اگر به طور کلی کم حرف باشید یا قدرت اظهارنظر نداشته باشید، احتمالا به سختی می‌توانید در میان جمع اظهار نظر کنید. اما اگر بگذارید رئیس گروه یا سایر اعضا نظرتان را بدانند، همه به شما احترام خواهند گذاشت و برای عقیده‌تان احترام و ارزش قائل خواهند شد.

اگر هم چنین کاری نکردند، که احتمالش بسیار کم است، بهتر است به گروه یا تیم دیگری بپیوندید. شما بخشی از گروه‌تان هستید و همه‌ی اعضا باید به کاری که گروه انجام می‌دهد احترام بگذارند. اگر قرار باشد برای بیان نظر یا رأی خود به شما بی‌احترامی شود، منصفانه نخواهد بود؛ در صورتی که دیدید این اتفاق در گروه‌تان روی می‌دهد، به مدیر گروه یا سایر اعضا بگویید که می‌خواهید شرایط برای همه یکسان و عادلانه باشد. فراموش نکنید که نظر شما اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

 خودباوری :

خودباوری داشته باشید و در جمع، حرف‌تان را بزنید. خجالتی نباشید، چون خجالتی بودن فقط نگران و مضطرب‌تان خواهد کرد. به خودتان ایمان داشته باشید که توانش را دارید. اگر احساس خجالت یا دستپاچگی می‌کنید، طوری وانمود کنید که انگار جز شما شخص دیگری وجود ندارد! شاید با عقل جور در نیاید اما این کار را انجام دهید و به دیگران فکر نکنید.فقط کافیست قوی باشید، اگر از این بترسید که مبادا اتفاقی که در گذشته افتاده (مثلا مسخره‌تان کردند یا از گروه اخراج شدید) باز هم روی دهد، فقط اعتماد به نفس‌تان را تضعیف خواهید کرد. فراموش نکنید که شما شگفت‌انگیزید و اگر دیگران این را نمی‌بینند و درک نمی‌کنند، این مشکل خودشان است. اگر شما به آنها نشان دهید چه کسی هستید و چه توانمندی‌هایی دارید، آنها متوجه ایده‌های عالی و اشتیاق و نیت شما می‌شوند و درک‌تان می‌کنند.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

جرات داشتن در سخنرانی

کوتاه و مفید حرف بزنید :

هر چیز با ارزشی، کمیاب است. حتی اگر بهترین حرف‌های دنیا را هم داشته باشید، مطمئناً زیاد صحبت کردن می‌تواند ارزش حرف‌هایتان را کم کند. اگر می‌خواهید صحبت شما مورد توجه دیگران قرار بگیرد تا حد ممکن کوتاه صحبت کنید. اگر سخنرانی می‌کنید یا حتی با یک دوست حرف می‌زنید، اجازه ندهید تحت هیچ شرایطی بیش از 60 دقیقه پشت سر هم حرف بزنید.

برای این که بتوانید تمرین کنید تا کوتاه صحبت کنید، باید چند گفت‌وگو از خودتان با فرد دیگری را ضبط کنید و متن آن را بنویسید و یک بار دقیق به آن نگاه کنید و ببینید که کدام قسمت‌ها را می‌توان حذف کرد. و سعی کنید مجدداً آن را اجرا کنید و این‌قدر این کار را انجام دهید که مطمئن شوید هیچ بخشی از حرف‌هایت شما قابل حذف نیست. پس از چهار یا 5 بار تمرین کردن در این حیطه، کم کم به صورت ناخودآگاه خلاصه‌تر صحبت خواهید کرد.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

روش ارائه خوب دادن

اطلاعات زیاد در رابطه با موضوع حرف تان داشته باشید :

همیشه اگر قرار است در جمعی صحبت کنید و یا برای گروهی از افراد و یا حتی فردی خاص چیزی را بگویید دقت کنید که از قبل در رابطه با موضوع اشراف و اطلاعات کامل داشته باشید و به نوعی برای صحبت کردن در رابطه با آن آماده باشید. همیشه عدم اطلاعات و دانش کافی در را رابطه با موضوع مطرح شده از سوی شما، می تواند به استرس، افزایش ضربان قلب، لرزش در صدا و … ختم شود و از اعتماد شما در صحبت کردن بکاهد.

 

جملات ابتدایی را حفظ کنید :

دفعه بعدی که می خواهید در جمع صحبت کنید جملات اول صحبت را حفظ کنید و آنها را چندین بار تمرین کنید تا بتوانید به خوبی و پر قدرت اجرایشان کنید مطمئن باشید با شروع پرقدرت اول سخنرانی اعتماد به نفس شما بالا خواهد رفت و تا آخر به خوبی ادامه خواهید داد. البته به شرطی که بقیه صحبت خود را به خوبی تمرین کرده باشید.

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

زبان بدن در سخنرانی

 تمرین راه‌های افزایش اعتماد به نفس :

اعتماد به نفس داشته باشید اما نه خیلی زیاد! بعضی‌ها ممکن است فکر کنند شما سعی در خودنمایی یا سلطه‌گری دارید. برای قوی کردن فن بیان، یادگرفتن مهارت سخنرانی و حرف زدن، هیچ چیزی مهم‌تر از تمرین زیاد نیست. تمریناتی از جمله ضبط ویدئو از خودتان اگرچه در مراحل اولیه می‌تواند برای شما کمی ناخوشایند باشد، اما هرچه جلوتر می‌روید، بهتر و بهتر خواهد شد. تمریناتی از جمله ضبط صوت، تمرین جلوی آینه و تمرینات فن بیان دیگر هم می‌تواند به رشد شما در این زمینه و چگونگی راحت حرف زدن کمک کند.

کلام آخر :

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد و با استفاده از این راهکارها بتوانید با اعتماد به نفس کامل جلو جمع به راحتی صحبت کنید.

 

مطالب بیشتر :

چطور رفتار جذاب داشته باشیم و در دل ها نفوذ کنیم

چگونه شخصیت قاطع و رک داشته باشیم

چگونه با یک دختر صحبت کنیم، حرف زدن با دختر

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

چگونه به آرامش درون و صلح درونی برسيم

راهکار هایی برای دوست داشتنی بودن

چگونه با جرات حرف بزنیم ؟

آخرین مطالب سایت