نیم پست
تماس با ما

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مکالمه خود با دیگران حرف کم بیاورید وه دنبال این هستید که چطور حرف کم نیاورم. حرف زدن کار سختی نیست فقط کافی است نکاتی را که باید به آنها توجه داشته باشید را رعایت کنید. اینکه در مکالمات خود با دیگران حرف کم نیاوریم باعث بهبود روابط شما با دیگران می شود، موقعیت اجتماعی وشغلی بهتری پیدا می کنید و از روابط خود رضایت کامل خواهید داشت. در این مطلب ما راهکارهایی برای اینکه چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم را برای شما عزیزان آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

 چهار راهکار برای درمان کم حرفی :

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

چگونه سر زبان داشته باشیم

راهکار اول: با آدم‌های جدید حرف بزنید :

برای آغاز صحبت چند عبارت در ذهن داشته باشید :

باز کردن سر صحبت با آدمی که نمی‌شناسید می‌تواند دشوار باشد. اما اگر برای این کار آماده شوید کمتر احساس ناشی‌گری می‌کنید. پیش از شرکت در دورهمی‌ها چند عبارت برای شروع مکالمه پیدا کنید تا حرفی برای گفتن داشته باشید.

اگر به مهمانی می‌روید می‌توانید بگویید: «غذا واقعا عالی بود. فلان غذا را امتحان کردید؟» یا «با فلانی چطور آشنا شدید؟»
می‌توانید از کسی تعریف کنید. «عاشق لباست شدم. از کجا خریدی‌اش؟»
اگر جایی می‌روید که با آدم‌های آنجا اشتراکاتی دارید درباره‌ی آن اشتراکات حرفی بزنید و بعد سوال بپرسید. مثلا بگویید: «من عاشق بازی‌های ویدیویی‌ام. بازی مورد علاقه‌ی تو چیست؟»

 آنچه را که می خواهید بگویید را تمرین کنید :

آنچه قرار است بگویید را روی کاغذ بنویسید و روبه‌روی آینه با صدای رسا آن را با خودتان تمرین کنید. این کار باعث می‌شود در حین مکالمه جملات را طبیعی‌تر ادا کنید. حتی وقتی تمرین کرده باشید هم ممکن است مکالمه طبق برنامه‌ی شما پیش نرود؛ اما اشکالی ندارد.

زمانی که تمرین کرده باشید می‌توانید در موقعیت‌های واقعی بر اساس تجربیات‌تان در این جملات تغییراتی بدهید.
تمرین شما باید متناسب با چالشی باشد که با آن مواجه هستید. اگر به دانشگاه می‌روید تمرین مکالمه‌ می‌تواند روی موضوعات درسی، تهیه‌ی جزوه یا آزمون و پروژه‌ی پیش‌رو متمرکز باشد. اگر قرار است به مهمانی بروید مکالمه‌ی تمرینی شما می‌تواند روی سرگرمی‌های مهمانی، تعریف از دیگران و غذایی باشد که در مهمانی سرو شده است.

روی طرف مقابل تمرکز کنید :

اگر آدم خجالتی‌ای باشید احتمالا در برخورد با دیگران بیشتر روی خودتان متمرکزید. ممکن است به این فکر کنید که آنها درباره‌ی شما چه فکری می‌کنند یا بعد از این باید چه بگویید. به جای فکر درباره‌ی خودتان و احساس‌تان روی صحبت‌های فرد مقابل تمرکز کنید. ببینید آنها چه می‌گویند یا دور و برتان چه اتفاقاتی در جریان است.

تمرین برای تبدیل شدن به یک شنونده‌ی خوب به شما کمک می‌کند روی حرف‌های دیگران تمرکز کنید. تماس چشمی را از دست ندهید، هر از گاهی سرتان را به نشانه‌ی تأیید تکان بدهید و لبخند به لب داشته باشید؛
علاوه بر این می‌توانید حین مکالمه از عبارت‌هایی مثل «بله»، «متوجه‌ام»، «اوهوم» یا «هممممم» استفاده کنید؛
به رفتار، لحن صدا، زبان بدن، حالت و حرکات صورت افراد دقت کنید و ببینید با دیگران چطور ارتباط برقرار می‌کنند. با همدلی سعی کنید خودتان را جای آنها بگذارید و آنچه می‌گویند را تجربه کنید. این کار همچنین کمک می‌کند در مکالمه حضور داشته باشید و متناسب با آن پاسخ بدهید.

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

چگونه با حال حرف بزنیم

در مکالمه‌های گروهی شرکت کنید :

نظاره‌گر مکالمه‌ی دیگران بودن و دخیل نشدن در آن، کار ساده‌ای است. شرکت در یک مکالمه‌ی گروهی به ویژه زمانی دشوار می‌شود که افراد دخیل یکدیگر را می‌شناسند و شما فردی خارج از گروه هستید. اگر در چنین شرایطی هستید سعی کنید با عبارت‌های کوتاهی در مکالمه حضور داشته باشید:

«درسته، موافقم.»، «دیوانه‌کننده است.»، «من هم این را شنیده‌ام.» زمانی که سایرین می‌خندند به جای ساکت بودن شما هم بخندید. این عبارت‌های کوتاه شما را آماده می‌کند تا اگر احساس راحتی بیشتری کردید بیشتر حرف بزنید.

سؤالات بازپاسخ (توضیحی) بپرسید :

سؤالات بازپاسخ آنهایی هستند که به پاسخی بیش از یک بله یا خیر احتیاح دارند. این نوع سؤالات مکالمه را زنده نگه می‌دارند و به شما امکان می‌دهند که فرد مقابل را بشناسید. بیشتر آدم‌ها از حرف زدن درباره‌ی خودشان استقبال می‌کنند. بنابراین این سؤالات بار را از دوش شما برمی‌دارند.

برای مثال به جای اینکه بپرسید: «آیا حیوان خانگی دارید؟» بگویید: «به چه حیواناتی علاقه دارید؟» به جای «برای این هفته برنامه‌ای داری؟» بگویید: «این هفته چطور می‌خواهی خوش بگذرانی؟»

در شروع مکالمه‌ها صحبت کنید :

وقتی وارد جمعی می‌شوید که می‌خواهید بیشتر در آنجا حرف بزنید، سعی کنید در ده دقیقه‌ی اول وارد صحبت شوید. اگر زود وارد بحث شوید کمتر احتمال دارد کم حرف و کم‌رو باقی بمانید. البته لازم نیست که در مکالمه نقش پررنگی برعهده بگیرید. همین که با گوینده موافقت کنید یا سؤالی بپرسید کفایت می‌کند.

راهکار دوم: خوش‌ صحبت شدن :

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

چگونه سر صحبت را باز کنیم

از تعامل‌های کوتاه به راحتی نگذرید :

مهارت حرف زدن را با تمرین‌های کوتاهِ تعامل با سایرین تقویت کنید. برداشتن گام‌های کوچک اعتماد به توانایی‌تان را افزایش خواهد داد. وقتی تعامل‌های کوتاه برقرار می‌کنید اگر ناشیانه رفتار کنید هم مسئله‌ی چندان مهمی نخواهد بود.

به یک غریبه در خیابان لبخند بزنید؛ با صندوقدار فروشگاه، پیش‌خدمت، فروشنده، پیک تحویل یا پستچی مکالمه‌ای داشته باشید؛
اگر واقعا چیزی شایسته‌ی تعریف کردن می‌بینید، تعریف کنید؛ از کسی سؤالی غیررسمی بپرسید. اگر در صف پرداخت وجه خریدهایتان هستید می‌توانید بپرسید: «امروز خیلی سرتان شلوغ بوده است؟»

درباره‌ی اتفاقات و اخبار روز مطالعه کنید :

درباره‌ی اتفاقات جاری مانند اخبار، ورزش‌ها، سرگرمی‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به‌روز باشید. با این کار وسط هر مکالمه‌ای قرار بگیرید حرفی برای گفتن دارید. لازم نیست در همه‌ی موضوعات اطلاعات عمیقی داشته باشید به اندازه‌ای که بتوانید در بحث‌ها نظری داشته باشید کافی است. چند موضوع خبری یا وبسایت موضوعات روز را به صورت دائم دنبال کنید تا به روز باشید. همچنین می‌توانید یک بار در روز اخبار ببینید یا روزنامه بخوانید تا عقب نیفتید.

مکالمه را پیش ببرید :

زمانی که دیگران صحبت می‌کنند نشانه‌هایی درباره‌ی موضوعاتی به شما می‌دهند که می‌توانید درباره‌ی آنها صحبت کنید. و اگر گوش کنید می‌توانید راه‌های مختلفی برای ادامه‌ی مکالمه پیدا کنید. برای مثال اگر کسی گفت: «دیروز با مجید بیرون غذا خوردیم.» بر اساس این جمله شما می‌توانید درباره‌ی رستوران، کارهای دیگری که آن روز انجام داده‌اند یا هامون سؤال کنید. همچنین می‌توانید هریک از پاسخ‌ها را به یک تجربه‌ی شخصی مرتبط کنید. می‌توانید درباره‌ی رستوران‌هایی که رفته‌اید یا دل‌تان می‌خواهد بروید حرف بزنید.

 گارد بسته را به خود نگیرید :

تماس چشمی خوبی برقرار کنید و صاف بایستید. با اعتماد به نفس صحبت کنید: با صدایی رسا حرف بزنید که دیگری آن را بشنود. سریع حرف نزنید. و با لحنی دوستانه و علاقه‌مند به آشنایی حرف بزنید. این نکات ریز به دیگران کمک می‌کند تا شما را بهتر درک کنند. همچنین به شما کمک می‌کنند احساس کنید کارتان را با موفقیت انجام داده‌اید و در جمع شنیده شده‌اید.

راهکار سوم: غلبه بر خجالتی بودن در صحبت:

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

غلبه بر خجالتی بودن در صحبت

بخشی را برای ارتقا انتخاب کنید :

ممکن است شما در موقعیت‌های خاصی خجالت‌زده شوید و در شرایط دیگر احساس راحتی بیشتری کنید. حوزه‌ای را که مایل‌اید در آن پیشرفت کنید تعیین کنید. آیا می‌خواهید در محل کار بیشتر حرف بزنید؟ می‌خواهید با آدم‌های جدید آشنا شوید؟ آیا در مکالمه‌های گروهی از همراهی باز می‌مانید؟ برای مثال اگر قصد درمان کم حرفی در محل کارتان را دارید. هدف‌تان می‌تواند ابراز عقیده در جلسات و داشتن مکالمه‌ای کوتاه با دو نفر از همکاران‌ در طول روز باشد.

نقشه های تفکر منفی را شناسایی کنید :

الگوهای فکری منفی متفاوتی وجود دارد که می‌تواند باعث پریشانی و عدم راحتی شما در موقعیت‌های اجتماعی شود. در حالی‌که افکار منفی لزوما با واقعیت منطبق نیستند می‌توانند در شما احساس ناامنی و عدم اعتماد به نفس را به وجود بیاورند. افکار منفی معمول در این شرایط شامل موارد زیر است:

تو عجیب غریبی و/یا دوست داشتنی نیستی؛ آدم‌ها دائما قضاوتت می‌کنند؛ اگر مرتکب اشتباه بشوی دیگران طردت می‌کنند؛ تو همان تعریفی هستی که دیگران از تو در ذهن دارند؛ طرد شدن وحشتناک‌ترین اتفاق ممکن است؛ نظر تو مهم نیست؛ همیشه باید حرف درست را بزنی.

وقتی تنها هستید با خودتان حرف بزنید :

به عنوان یک آدم خجالتی یا کم حرف زمان زیادی را در ذهن‌تان می‌گذرانید. فکرهای زیادی دارید که با کسی در میان نمی‌گذارید و عادت کرده‌اید که سکوت اختیار کنید. شما باید مغزتان را تمرین دهید که افکارتان را به زبان بیاورد. هر وقت کاملا تنها بودید هر چه به ذهن‌تان رسید را بر زبان بیاورید. هر روز حداقل ۵ دقیقه با خودتان حرف بزنید. در آغاز این کار به نظرتان عجیب می‌رسد اما هر چه بیشتر انجامش دهید بیشتر به آن عادت می‌کنید.

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

چگونه حاضر جواب باشیم

با ترس‌هایتان پله به پله و به آرامی روبه‌رو شوید :

ممکن است کم حرفی و خجالتی بودن‌تان به خاطر ترس از طرد شدن یا احمق به نظر رسیدن در موقعیت‌های خاص باشد. نمی‌توانید یک شبه بر ترس‌هایتان غلبه کنید. این کار به زمان و تمرین احتیاج دارد. یک هدف کلی را در نظر بگیرید و قدم‌های کوچکی برای رسیدن به آن بردارید. با کاری که کمترین فشار را به شما وارد می‌کند آغاز کنید و پیش بروید. برای مثال اگر از حرف زدن با آدم‌های جدید در یک موقعیت گروهی می‌ترسید اینها قدم‌هایی هستند که برای درمان کم حرفی خود می‌توانید بردارید:

لبخند بزنید و با چند نفر تماس چشمی برقرار کنید؛ از کسی سؤالی بپرسید مثلا: «درباره‌ی این مراسم از کجا خبردار شدید؟» یا «قبلا اینجا بوده‌اید؟» ؛ گروهی که دوستانه به نظر می‌رسد را پیدا کرده و به آن ملحق شوید. به مکالمه گوش دهید و کمی نظر بدهید؛ دوباره به یک گروه بپیوندید اما این بار در مکالمه شرکت کنید؛ تا زمانی که تجربیات مثبتی از مرحله‌ی قبل کسب نکرده‌اید به مرحله‌ی بعد قدم نگذارید. برای مثال از کسی سوال نپرسید مگر اینکه پس از لبخند زدن به افراد آنها نیز به شما لبخند زده باشند.

مشارکت داشته باشید و از کنج آسایش‌تان بیرون بیایید :

آدم‌های کم حرف و خجالتی ترجیح می‌دهند کارهایی که قبلا انجام داده‌اند را دوباره تکرار کنند و با همان آدم‌های سابق رفت و آمد داشته باشند. خودتان را در شرایط جدید قرار دهید تا از کنج آسایش‌تان خارج شوید. یک روش بسیار خوب برای این کار پیوستن به انجمن‌های کار داوطلبانه‌ای است که به آن علاقه دارید.

اگر داوطلب می‌شوید یا به انجمنی می‌پیوندید پس از قبل اشتراکاتی با افراد آنجا دارید. به همین دلیل حرف زدن با آنها ساده‌تر خواهد بود. امتحان کردن کارهای تازه همچنین به شما موضوعات تازه‌ای برای تبادل نظر با دیگران می‌دهد.

صبر داشته باشید :

شما یک شبه از یک آدم کم حرف به یک آدم پرُحرف تبدیل نمی‌شوید. داشتن انتظارات واقع‌بینانه و مهربان بودن با خودتان در این مسیر اهمیت فراوان دارد. کافی است که هر روز برای پیشرفت تلاش کنید. اگر روز شنبه به کسی لبخند زدید، روز یک‌شنبه به دو نفر لبخند بزنید. اگر ثابت قدم باشید پیشرفت خواهید کرد.

ممکن است گاهی اشتباه کنید یا احساس کنید احمق هستید. سعی کنید زیاد به خودتان سخت نگیرید. هیچ‌کس بدون اشتباه نیست. به یاد داشته باشید که برخی افراد ممکن است برای حرف زدن با شما زمان نداشته باشند یا صرفا آدم‌های گستاخی باشند. اگر موفق نبودید موضوع را شخصی تلقی نکنید.

راهکار چهارم: موفقیت در موقعیت‌های اجتماعی :

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

در جمع صحبت کنید

در فعالیت‌های گروهی شرکت کنید :

در فعالیت‌های گروهی‌ای‌ که افرادِ با علائق مشترک شما در آن حضور دارند شرکت کنید. این نقاط اشتراک ارتباطی خودکار میان شما و آنها برقرار می‌کند و لازم نخواهد بود که برای حرف زدن با آنها خیلی نگران باشید. همچنین دعوت دوستان‌تان را برای رفتن به جاهای گوناگون پذیرا باشید چه از این دعوت خوش‌تان بیاید چه دوست نداشته باشید آن را قبول کنید. زمانی که آنجا بروید ممکن است متوجه شوید که دارد بهتان خوش می‌گذرد. فعالیت‌های گروهی که می‌توانید امتحان کنید شامل انجمن‌های مدرسه و دانشگاه، تیم‌های ورزشی یا فعالیت‌های داوطلبانه است.

زود به مراسم برسید و جز نفرات اول باشید :

شاید دیر رسیدن به مراسم برای‌تان وسوسه‌کننده باشد تا خودتان را در جمعیت گم کنید. گرچه این کار در اصل به ضررتان تمام می‌شود. زودتر رسیدن زمان کافی برای سازگار شدن با محیط پیرامون را در اختیارتان می‌گذارد و احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. اگر میزبان مراسم را می‌شناسید از او بپرسید که آیا کمکی لازم دارد یا نه؟

وقتی کاری برای انجام دادن داشته باشید احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. تا زمانی که جمعیت مهمانان از راه برسد شما دیگر با محیط اُخت شده‌اید. برای مثال اگر مهمانی ساعت ۷ عصر شروع می‌شود. ساعت یک ربع به ۷ آنجا باشید.

تایم استراحت داشته باشید :

ممکن است وقتی مدتی را با دیگران می‌گذرانید احساس کنید انرژی‌تان تحلیل رفته یا تحت فشارید. این حالت کاملا طبیعی است. اگر امکانش وجود دارد برای مدت زمانی که قرار است جایی بمانید حدی تعیین کنید. شاید برنامه‌ی شما این‌طور باشد که بخواهید یک ساعت در مهمانی بمانید و با مردم تعامل داشته باشید. اگر نمی‌توانید مراسم را ترک کنید در حد ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در یک جای خلوت یا در سرویس بهداشتی تنها بمانید. بعد از کمی تنها ماندن با خودتان دوباره سر حال می‌شوید.

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

با دیگران تعامل داشته باشید

در بحث های چگونه صحبت کنید و به چه نکاتی دقت کنید :

از این دیدگاه نگاه نکنید که طرف دشمن شماست و باید اون رو به زانو در بیارید تا از شما معذرت خواهی کنه در واقع کاری که باید انجام بدید اینه که دیدگاه اون رو غیر عقلانی جلوه بدید و نظر خودتون رو ثابت کنید که بهتره ! خیلی خوب به حرفها و استدلال های طرف مقابلتون گوش بدید و یک تعادل بین گوش دادن به حرف طرف و همزمان فکر کردن به اینکه چه پاسخی بهش بدهید برقرار کنید.

اگر یک بخش از حرف طرف رو خوب متوجه نشدید بهش بگید تا براتون بیشتر توضیح بده ،بعضی وقت ها تو جروبحث ، شما انعطاف پذیری کمتری از خودتون نشون می دید و فقط باعث می شید که وقتتون تلف بشه و حرف همدیگه رو نفهمید. آرامش داشته باشید. بعضی وقت ها تو جروبحث ، خشم و عصبانیت به شما غلبه می کنه و باعث می شه شما ضعیف به نظر برسید. پر شور باشید اماخشم خودتون رو کنترل کنید .خشمگین بودن شما را جذاب نمی کنه !

روی بحث کنترل داشته باشید . وسط مجادله و بحث مدام توی ذهنتون تکرار کنید که موضوع بحث چیه ؟ این باعث می شه که از بحث منحرف نشید و درواقع تو برنده شدن کمکتون می کنه ! به این دقت کنید که شما می خواید طرف مقابل رو به خط فکری خودتون هدایت کنید . توی این راه باید از مزایای طرز فکر خودتون و از معایب نظر اون شخص بگید و بحث رو به این نتیجه برسونید که نظر طرف خوب نیست.البته یادتون باشه می تونید برای جلب اعتماد طرف مقابل بگید که نظر خود شما هم عالی نیست ولی نسبت به نظر اون شخص بهتره !

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

برای مکالمه بهتر جریانات را دنبال کنید

چگونه حاضرجواب شویم

این پیشنهادها، برای سخنور شدن است. شما در هر جایی که باید برای بیش از ۳-۲ نفر صحبت کنید، سخنور محسوب می‌شوید. از کجا معلوم، شاید سال‌ها بعد، یک سخنران حرفه‌ای هم از آب در آمدید.  البته کتاب‌ها و توصیه‌های زیادی برای خوب صحبت کردن و خوب سخنرانی کردن وجود دارد. اما یکی از معروف‌ترین آثاری که در این حوزه چاپ شده، «آیین سخنوری» است. این کتاب را یک ایرانی درباره سخنرانی نوشته است. او با ادبیات خاص خودش، کتاب آیین سخنوری را نوشته است که پر از ارائه راهکار و فرمول و اینگونه حرف‌هاست.

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

تمرین کنید خوب صحبت کنید

نکاتی که باید بیاموزید:

 1. زیاد تمرین سخنرانی کنید. فن سخن گفتن را هم خوب یاد بگیرید.
 2. شاید حافظه‌تان خوب نباشد، اما لازم است که برای خوب سخن گفتن، حافظه خوبی داشته باشید و چیز‌های زیادی را حفظ کرده باشید تا بتوانید از آن‌ها در جمله‌هایتان به‌کار ببرید. شعر زیاد حفظ کنید، جمله‌های آموزنده و….
 3. از چی دارید حرف می‌زنید؟ لطفا بی‌گدار به آب نزنید و درباره چیزی که نمی‌دانید یا کم می‌دانید، صحبت نکنید.
 4. واجب‌تر از همه، این است که کمی روانشناسی بلد باشید و بدانید چطوری می‌شود در مردم شور برانگیخت.
 5. از انتقاد نترسید. اصلا دربه‌در دنبال کسی باشید که از شما انتقاد کند. همین‌طور زل بزنید توی چشم‌هایش تا از شما انتقاد کند و شما هم بروید و این مشکلات را رفع کنید.
 6. خوب مطالعه کنید و از همه چیز اطلاعاتی به دست بیاورید تا این مطالعه، خودش را در حرف‌های شما نشان بدهد.
 7.  طوری تمرین کنید که قاعده‌های خوب حرف زدن برای شما تبدیل به عادت شود؛ درست مثل اینکه دارید راه می‌روید و نفس می‌کشید. نه اینکه همین‌طوری یاد بگیرید و هر وقت خواستید صحبت کنید و به زور آن را اجرا کنید؛ مطمئن باشید کار را خراب می‌کنید.
 8. لازم نیست ادای کسی را که دارد خوب حرف می‌زند، در بیاورید. روش منحصربه‌فرد خودتان را عشق است.
 9. حتما لازم است که خونسرد باشید، خودتان را نبازید، الکی قافیه را نبازید، در ضمن لازم است که بسیار حاضر جواب بوده و حضور ذهن بالایی هم داشته باشید. البته یکی از بزرگان گفته سخن گفتن جلوی جمع، اصلا خودش به‌طور خودبه‌خود حضور ذهن هم می‌آورد.
 10. خواهشا حوصله مخاطبان را سر نبرده و بعضی‌اوقات چشمتان را به ساعت و زمان هم بیندازید.
 11. به همه مخاطبان‌تان نگاه کنید؛ نه به یکی از آنها. طوری نگاه کنید که انگار دارید با تک‌تک‌شان ارتباط برقرار می‌کنید.
 12. قلمبه‌سلمبه حرف نزنید، جمله‌های طولانی به کار نبرید و شروع و پایان‌تان را بهتر تهیه کنید تا موثرتر باشد.
 13. اگر می‌خواهید حرف‌هایتان مهیج و موثر باشد، باید دلی حرف بزنید؛ یعنی حرفتان، واقعا حرف دلتان باشد.
 14. زیاد زبان‌بازی نکنید؛ ساده حرف بزنید. اگر زیاد زبان‌بازی کنید، درست مثل دکتری می‌مانید که سر تخت یک‌بیمار رو به مرگ رفته باشد و شروع کند به ادبی حرف زدن؛ آن هم به‌مدت طولانی.
 15. سعی کنید درباره چیز‌هایی حرف بزنید که برای مردم خوشایند است یا حرف‌هایتان را یک جور‌هایی به این ربط دهید. اما چی برای مردم خوشایند است؟ من یکی که می‌گویم ثروت، شهرت، شرافت و آبرو، لذت‌های مختلف، امور ذوقی و چیز‌هایی که به احساسات مربوط است و …

کلام آخر :

امیدواریم مطالب بالا برای شما  سودمند باشد و شما با استفاده از آن بتوانید به خوبی صحبت کنید. سعی کنید حتما در صحبت های گروهی شرکت کنید و با افراد دیگر نیز صحبت داشته باشید. برای اینکه اطلاعات بروز داشته باشید حداقل یکبار در روز اخباری که برایتان جالب است را بخوانید .

مطالب بیشتر :

چگونه یک دروغگو را تشخیص دهیم

چگونه در زندگی موفق شویم و پیشرفت کنیم

چطور حرف کم نیاوریم و حاضر جواب باشیم

آخرین مطالب سایت