نیم پست
تماس با ما
وام دانشجویی

برای دانشجویان به منظور کمک در هزینه پرداخت شهریه،  مسکن و … وام دانشجویی در نظر گرفته شده است. صندوق رفاه دانشجویان، هر سال تسهیلاتی را از طریق سامانه خود به نشانی swf.ir در اختیار متقاضیان قرار می دهد. وام های دانشجویی به دلیل کارمزد پایین، درخواست های زیادی در بین دانشجویان دارد. شما می توانید با انواع وام دانشجویی آشنا شده و با توجه به نیاز خود درخواست وام بدهید. برای اطلاع از شرایط و نحوه بازپرداخت وام دانشجویی و همچنین مدارک مورد نیاز برای درخواست وام، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

انواع وام دانشجویی

وام دانشجویی شامل 25 مورد می باشد که این موارد در عناوین مختلف دسته بندی شده اند. اما مهمترین ترین آن ها که هر ساله در صندوق رفاه قرار می گیرند و دانشجویان می توانند از آن ها استفاده نمایند، به شرح زیر هستند:

وام تحصیلی

وام تحصیلی از ساده ترین و عمومی ترین وام های دانشجویی به شمار می آید و هر ساله دانشجویان زیادی برای حل مشکلات تحصیلی خود از این وام بهره می برند. هر دانشجو در هر نیمسال تحصیلی می تواند وام تحصیلی خود را دریافت کند. تنها شرط دریافت آن تسویه کردن وام قبلی است. دانشجویان برای استفاده از وام دانشجویی تحصیلی باید شرایط خاصی داشته باشند و مدارکی را نیز در این مورد ارائه دهند که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

 اطلاعیه  

مبلغ وام دانشجویی تحصیلی برای دانشجویان برتر، ممتاز، مبتکر و یا تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد هر ساله 50 درصد بالاتر از سقف وام در نظر گرفته شده است.

وام ضروری دانشجویی

وام  ضروری دانشجویی به تمامی مقاطع مختلف تعلق می گیرد و تنها تفاوت آن در نوع دانشگاه است. به طور مثال وام ضروری دانشجویی دانشگاه آزاد تنها مختص هزینه های درمانی است و برای بستری شدن و یا جراحی به دانشجو تعلق می گیرد، اما وام دانشجویی ضروری برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی برای موارد بیشتری استفاده می شود مانند: تولد فرزند، فوت اقوام درجه یک دانشجو، وقوع حادثه و تصادف و ابتلا به بیماری های خاص

 اطلاعیه

مهلت دریافت وام ضروری دانشجویی تنها تا 6 ماه پس از وقوع هر یک از وقایع می باشد و تقاضای دریافت وام پس از گذشت این زمان مورد قبول نیست.

وام مسکن دانشجویی

وام ودیعه مسکن دانشجویی تنها به متاهل‌ها تعلق می‌گیرد. هر دانشجو هم یک بار در دوران تحصیل امکان استفاده از این وام را دارد و باید اجاره‌نامه معتبر با کد رهگیری خانه‌ای که در شهر محل تحصیل او است را برای ثبت نام ارائه دهد. مبلغ این وام برای دانشجویانی که در شهر های مختلف تحصیل می کنند، متفاوت است. به طوری که دانشجویان ساکن در شهر تهران بیشترین رقم وام  مسکن را به ارزش 150 میلیون تومان برای سال تحصیلی 1401-1402دریافت می کنند.

انواع وام دانشجویی

وام شهریه دانشجویی

وام شهریه، فقط برای دانشجویان پذیرفته شده دانشگاه آزاد و یا دانشگاه شبانه تعلق می گیرد. پس از درخواست دانشجو و ثبت نام در سامانه صندوق رفاه دانشجویان، این صندوق  هزینه همان نیمسال را به دانشگاه پرداخت کرده و تنها دانشجو باید قسط وام خود را بپردازد. قسط ها معمولا به گونه ای تقسیم می شوند که به دانشجو فشار مالی وارد نشود، بنابراین اگر شما جزو دانشجویان دانشگاه شبانه یا آزاد هستید می توانید از  این وام استفاده کنید.

وام دانشجویی بانک ملی

وام دانشجویی بانک ملی از پرطرفدارترین و محبوب ترین وام ها برای دانشجویان است . این وام تنها برای دانشجویان دانشگاه آزاد می باشد و دانشجویان این دانشگاه برای دریافت وام  بانک ملی ابتدا باید معرفی نامه بگیرند و سپس به شعب بانک ملی مراجعه نمایند تا درخواست وام خود آن را طی کنند.

نکته مهم اینکه هر دانشجو در دوران تحصیل خود تنها یک مرتبه اجازه گرفتن وام بانک ملی را دارد، اما استفاده همزمان از وام دانشجویی صندوق رفاه و بانک ملی برای دانشجویان وجود دارد. همچنین مبلغ و اقساط وام به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد که جزئیاتش را در جدول زیر می‌بینید:

البته به غیر از وام دانشجویی بانک ملی می توانید از وام های دانشجویی بانک های دیگری مانند تجارت، ملت، رسالت، مهر، سپه، صادرات و غیره استفاده کنید که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ها می توانید از مشاوران ایران تحصیل کمک بگیرید.

وام دانشجویی اربعین

صندوق رفاه وزارت علوم برای دانشجویانی که در روز اربعین عاشورا عازم عراق شدند، وام دانشجویی اربعین می دهد. آن ها برای دریافت این وام باید در مراسم پیاده روی اربعین شرکت کرده و از آن بازگردند. سپس با ارائه مدارکی مانند گذرنامه در سامانه صندوق رفاه وزارت علوم می توانند وام  خود را به مبلغ 3 میلیون تومان در سال 1401 دریافت کنند.

وام دانشجویی خرید خوردو

دانشگاه آزاد برای حمایت از دانشجویان خود جهت خرید خودرو وام دانشجویی می دهد. افرادی که قصد دارند از وام این دانشگاه جهت خرید خودرو استفاده کنند باید در آن ثبت نام نمایند. دانشجویان برای دریافت وام خرید خودرو باید در تاریخ مقرر شده به سامانه صندوق رفاه مراجعه کنند و در آن جا طبق مراحل درج شده در سایت اقدامات لازم را انجام دهند. وام دانشجویی خرید خودرو برای دانشجویان واجد شرایط در طول تحصیل تنها یک بار ارائه می شود و با افزایش سقف وام نیز نمی توانند آن را تمدید یا تجدید کنند.

وام دانشجویی خرید خودرو

 

وام دانشجویی خرید گوشی و لپ تاپ

یکی از وام های که برای دانشجویان ارائه می شود، وام دانشجویی خرید گوشی و لپ تاپ است که با شیوع کرونا بیشتر جایگاه خود را در میان وام گیرندگان مشهود کرد. دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور در صورت لزوم می توانند از این وام استفاده کنند. در حال حاضر دانشجویان دانشگاه پیام نور با در دست داشتن مدارک خود می توانند به بانک مهر ایران مراجعه کنند و در آن جا  وام  خرید گوشی و لپ تاپ  خود را به ارزش 20 میلیون تومان دریافت کنند.

مبالغ وام دانشجویی

برای هریک از انواع وام های ذکر شده مبالغ مختلفی تعلق می گیرد. در زیر جدول مبالغ وام دانشجویی برای سال 1402-1401 را برای مشاهده شما عزیزان قرار داده ایم. 

مبالغ وام دانشجویی

شرایط دریافت وام دانشجویی چیست؟

دریافت وام در تمامی دانشگاه ها برای دانشجویان تحت شرایطی انجام می شود. شرایطی که هر فرد تنها در صورت برخورداری از آن ها می تواند برای دریافت وام دانشجویی اقدام کند. از این رو در این قسمت از مقاله به بررسی کامل شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای دریافت وام خواهیم پرداخت. در صورت داشتن سوال و یا مبهم بودن هر بخش از مقاله می توانید با کارشناسان و مشاوران مجرب ما در ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

شرایط عمومی لازم برای ثبت نام وام دانشجویی

 • دانشجو می بایست دارای یکی از دین های رسمی نوشته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی باشد.
 • دانشجو از وام ها و کمک بورسیه های دانشجویی دیگر استفاده نکند.
 • دانشجو می بایست از نظر دانشگاه صلاحیت لازم را داشته باشد.
 • نیاز مالی دانشجو می بایست ثابت و تایید شود.
 • دانشجو باید حداقل دو ضامن داشته باشد.
 • عدم شاغل بودن دانشجو نیز یکی از شرایط عمومی می باشد.

 

شرایط اختصاصی لازم برای دریافت هر وام دانشجویی

 • ثبت نام وام دانشجویی مسکن

چنانچه در خوابگاه های غیر دولتی (خود گردان) ساکن هستید می توانید برای دریافت وام مسکن اقدام نمایید. البته نمی توان مبلغ دقیقی را برای وام مسکن مشخص کرد چرا که این وام به شهر ساکن برای تحصیل دانشجو بستگی دارد.

فراموش نکنید که ارائه کپی اجاره نامه الزامی است. شهر های دانشجویی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • تهران
 • شهرهای بزرگ مثل شیراز، اصفهان، تبریز،…
 • سایر شهرستان‌ ها

اطلاعیه

دانشجویان باید توجه داشته باشند که چنانچه متقاضی دریافت وام مسکن هستید، نمی توانید به صورت همزمان درخواست وام ودیعه مسکن را نیز داشته باشید.

 • وام ودیعه مسکن متأهلی 

این وام مخصوص دانشجویانی است که متاهل می باشند و همچنین در خوابگاه ساکن نیستند و نیازمند کمک مالی برای تهیه مسکن می باشند. برای دریافت این وام، ارائه عقد نامه و اصل اجاره‌ نامه الزامی می باشد.

 • ودیعه مسکن دانشجویان متأهل غیر ایرانی 

وام ودیعه مسکن دانشجویان متأهل غیر ایرانی همانطور که از نامش پیداست مخصوص دانشجویانی است که تابع کشور های خارجی هستند. دانشجویان برای دریافت این وام می بایست در یکی از دانشگاه های دولتی – روزانه مشغول به تحصیل باشند و نیز متاهل بوده و در حال حاضر در منزل اجاره‌ ای زندگی کنند.

 • وام ازدواج 

 وام ازدواج را به عنوان مبلغی برای تشویق دانشجویان به ازدواج و کمک خرج به آن ها ارائه می دهند. از جمله شرایط دریافت این وام این است که حتما ازدواج باید در طول دوران تحصیل انجام شده باشد و از زمان عقد بیشتر از یک سال نگذشته باشد. ضمنا ارائه کپی سند ازدواج جزء مدارک اصلی دریافت این وام می باشد. توجه داشته باشید که وام ازدواج تنها یک بار در طول تحصیل به دانشجو تعلق می گیرد.

 • وام استعداد درخشان 

وام استعداد درخشان به دانشجویانی که برتری ویژه‌ ای نسبت به سایر دانشجویان در زمینه‌ های مختلفی مانند: فرهنگی، ورزشی و المپیاد دارند، تعلق می گیرد. تشخیص دانشجوی برتر بر عهده رئیس دانشکده است. لازم به ذکر است به استعدادهای درخشان حداکثر دو برابر سایر دانشجویان معمولی وام تعلق می گیرد.

 

وام دانشجویی استعداد درخشان

 

 • وام تغذیه 

وام تغذیه با هدف ارائه کمک به دانشجویان کم بضاعت در نظر گرفته شده است تا بتوانند از پس خورد و خوراک خود بر آیند. مبلغ این وام با توجه به قیمت هر ژتون غذای دانشگاه، ممکن است متفاوت باشد.

 • وام زیارت عتبات عالیات

هدف از ارائه وام زیارت عتبات عالیات تشویق جوانان و دانشجویان به سفر زیارتی می باشد و به دانشجویانی که قصد سفر زیارتی به کشور عراق را دارند، تعلق می گیرد.

 اطلاعیه 

استفاده از تسهیلات و وام دانشجویی به صورت ثبت درخواست اینترنتی امکان پذیر بوده که از طریق سایت رسمی صندوق رفاه دانشجویان انجام می گیرد.

ثبت نام وام دانشجویی

برای ثبت نام وام دانشجویی اولین شرط دانشجو بودن شما است.در این صورت می توانید به سامانه صندوق رفاه دانشجویان به نشانی اینترنتی swf.ir مراجعه کرده و  از سربرگ میز خدمت با انتخاب گزینه پورتال دانشجویی، ثبت نام نمایید.این نکته را فراموش نکنید که برای ثبت نام در این سامانه حتما از شماره موبایلی استفاده نماید که به نام خود شما است و نکته دیگر این است که برای دریافت وام شما نیابد شاغل باشید زیرا اگر برای شما کد بیمه ای رد شده باشد مشمول وام نخواهید شد.

شما اگر سابقه بیمه دارید و در حال حاضر بیکار می باشید، برای دریافت وام باید نامه عدم اشتغال به کار را به صندوق رفاه تحویل بدهید.برای مشاهده ثبت نام وام دانشجویی به صورت مفصل و تصویری می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 

نکات قابل توجه مربوط به ثبت نام وام دانشجویی

علاوه بر شرایط عمومی، برخی نکات دیگر نیز حائز اهمیت است. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • به غیر از دانشجویان دوره روزانه در دانشگاه های دولتی، باقی دانشجویان می بایست پیش از شروع ترم جدید درخواست خود را مبنی بر دریافت وام  ثبت کنند تا در زمان انتخاب واحد که مستلزم پرداخت شهریه هستند، مبلغ وام از مبلغ شهریه آن ها کسر شود و دانشجویان دچار مشکل نشوند.
 • دانشجویان باید صلاحیت آموزشی لازم برای دریافت وام دانشجویی را داشته باشند. مشروط نشدن، معدل قابل قبول، دانشجوی سال آخر نبودن و ترم اولی نبودن (به خاطر نداشتن معدل دانشگاهی) از جمله شرایط آموزشی دانشجو به حساب می آید. 
 • چنانچه دانشجوی دانشگاه دولتی بوده باشید و یک ترم مشروط شده باشید، همچنان می توانید برای دریافت وام اقدام نمایید و تفاوت حاصل از درخواست، در مبلغ دریافتی خواهد بود. در واقع تنها نصف مبلغ وام به شما تعلق می گیرد، اما در صورتی که دو ترم متوالی مشروط شده باشید دیگر نمی توانید برای دریافت وام درخواست دهید.
 • سنوات تحصیلی دانشجو نیز حائز اهمیت است. تنها دانشجویانی می توانند برای دریافت وام درخواست دهند که طبق برنامه دانشگاه و وزارت علوم دروس خود را گذرانده باشند. معنی این جمله این است که چنانچه دانشجوی ترم چهارم هستید، تنها باید دروس همین ترم را به طور دقیق بگذرانید و اگر مشخص شود که به تعداد ترم های بیشتری برای فارغ التحصیلی نیاز دارید دیگر نمی توانید درخواست دریافت وام  بدهید.

 جهت اطلاع از نحوه ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه آزادکلیک نمایید. 

مدارک لازم برای ثبت نام وام دانشجویی

همانطور که در موارد قبلی اشاره کرده بودیم دانشجویان می توانند برای ثبت نام وام دانشجویی و دریافت انواع وام دانشجویی اقدام کنند که در ادامه قصد داریم مدارک مورد نیاز برای دریافت انواع وام را بررسی نماییم.

مدارک لازم برای ثبت نام وام  به شرح زیر است:

 • کپی کارت دانشجویی
 • کپی کارت ملی دانشجو
 • کپی شناسنامه دانشجو
 • اصل سند تعهد محضری
 • تکمیل فرم های درخواست وام و تحویل آن به واحد رفاه و تسهیلات دانشجویی
 • فاکتور خرید کالا (برای دریافت وام ضروری)
 • کپی و اصل سند ازدواج (برای دریافت وام ازدواج)
 • کپی شناسنامه دانشجو (صفحه مشخصات خود و همسر) و (برای دریافت وام ازدواج)
 • کپی شناسنامه همسر (صفحه مشخصات خود و همسر) و (برای ثبت نام وام ازدواج دانشجویی)
 • تصویر سند ازدواج (برای دریافت وام ازدواج)
 • اجاره نامه (برای دریافت وام مسکن). متقاضیان وام ودیعه مسکن دانشجویی در زمان تقاضای وام نباید از وام ودیعه مسکن برخوردار باشند.
 • تصویر سند تاهل (برای دریافت وام ودیعه مسکن متاهلی)
 • اجاره نامه رسمی دارای کد رهگیری به نام دانشجو (برای دریافت وام ودیعه مسکن متاهلی)
 • تصویر گذرنامه دانشجو و همسر (برای دریافت وام ودیعه مسکن متاهلی غیر ایرانی)
 • اصل و تصویر اجاره نامه رسمی به نام دانشجو (برای دریافت وام ودیعه مسکن متاهلی غیر ایرانی)
 • مستندات مربوط به نمونه بودن دانشجو (برای دریافت وام استعداد درخشان «تحصیلی و ضروری دانشجویان ممتاز و نمونه»)
 • تکمیل فرم تقاضانامه عتبات (برای دریافت وام زیارت عتبات عالیات)
 • معرفی نامه سفر به عتبات دانشگاهیان (برای دریافت وام زیارت عتبات عالیات)
 • فیش واریزی بانک جهت دریافت روادید (برای دریافت وام زیارت عتبات عالیات)

مدارک لازم برای ثبت نام وام دانشجویی

 

بازپرداخت وام دانشجویی

در این قسمت از مقاله به بررسی نحوه باز پرداخت وام دانشجویی خواهیم پرداخت. لازم است بدانید که با توجه به دانشگاه محل تحصیل شما، نوع باز پرداخت وام  متغیر خواهد بود.

✔️ بازپرداخت وام دانشجویی برای مشمولین نظام وظیفه
دانشجویانی که در طول تحصیل خود، مشمول خدمت نظام وظیفه باشند، باید وام دانشجویی خود را تا حداکثر شش ماه پس از پایان دوران خدمت خود پرداخت نمایند.
✔️ بازپرداخت وام برای شاغلین بدهکار

یکی از قوانین وام شاغل نبودن دانشجو است. حال اگر پس از دریافت وام، اشتغال دانشجو احراز گردد، پرداخت وام متوقف شده و باید دانشجو به صورت یکجا وام خود را پرداخت نماید و همچنین باید کارمزد 4 درصدی و خسارات متعلقه را همراه با مبلغ وام پرداخت نماید.

✔️دانشجویان معاف از هزینه های تحصیلی

اگر دانشجویی مطابق با قوانین کشور معاف از هزینه های تحصیلی باشد، اگر از وام صندوق رفاه استفاده کرده باشد، باید کل بدهی را همراه با کارمزد 4 درصد و خسارات متعلقه به صورت یک جا پرداخت نماید.

✔️بازپرداخت وام برای دانشجویان پذیرفته شده در مقاطع بالاتر

بازپرداخت وام برای دانشجویان پذیرفته شده در مقاطع بالاتر به صورت جدول زیر می باشد:

 

✔️بازپرداخت وام برای افراد با بیماری‌های صعب العلاج و از کار افتاده 
بازپرداخت وام برای افراد با بیماری‌های صعب العلاج و از کار افتاده به شرح زیر است:

 

✔️ بازپرداخت وام برای افرادی که در حوادث طبیعی خسارت دیده اند
اگر دانشجویی در سال اخر تحصیل خود دچار خسارتهای از بلایای طبیعی شود به مدت 9 ماه می توان باز پرداخت را عقب انداخته و سپس با نامه ای از طرف فرمانداری یا استانداری میتواند دو سال مدت بازپرداخت وام خود را تمدید نماید.

 

✔️ بازپرداخت وام برای افراد که ترک تحصیل کرده اند

دانشجویانی که به هر دلیلی ترک تحصیل کرده باشند باید تمامی بدهی خود را همراه با کارمزد و خسارت تا مدت 3 ماه به صورت یک جا پرداخت نمایند.

 

✔️ بازپرداخت وام برای افراد بورسیه 

اگر دانشجویی قصد بورسیه در داخل و یا خارج از کشور را داشته باشد باید قبل از آن وضعیت وام خود را مشخص نماید. اطلاعات بدهکاران را از طریق سامانه سجاد قابل مشاهده می باشد.اگر قصد مهاجرت دارد و قصدی برای بازگشت ندارد باید بدهی خود را به صورت یکجا پرداخت نماید.

اطلاعیه

اگر دانشجو بعد از تحصیل خود باز نگردد و بدهی خود را تسویه نکند، صندوق می تواند از طریق اسناد ضمانتی نسبت به وصول بدهی اقدام نماید.

بازپرداخت وام دانشجویی

 

✔️ چنانچه دانشجوی دانشگاه دولتی هستید و در طول زمان تحصیل خود وام  دریافت کردید، پس از دوره فارغ التحصیلی خود باید آن را بازپرداخت کنید. در این مرحله دانشجو دفترچه‌ اقساط وام را دریافت خواهد کرد که باید حداکثر ۹ ماه پس از فارغ التحصیلی برای پرداخت اقساط خود اقدام کند. در صورتی که زمان پرداخت بیشتر از ۹ ماه طول بکشد، دانشجو باید کل مبلغ را به صورت یک جا پرداخت نماید.

✔️ چنانچه شما دانشجوی دانشگاه آزاد باشید و در همین ترم جاری وام دانشجویی خود را دریافت کنید، باید تا قبل پایان ترم جاری، وام خود را تسویه کنید. فراموش نکنید که مبلغ هر وام، مبلغ هر قسط و زمان پرداخت هر قسط را صندوق رفاه دانشجویان تعیین خواهد کرد.

✔️ از کلیه وام‌ ها از زمان دریافت وام تا شروع اولین سر رسید بازپرداخت، ۴ درصد کارمزد به صورت روز شمار از وام‌ های دانشجویی اخذ می‌ گردد.

✔️ حداقل مبلغ قسط دویست هزار تومان است که این مبلغ می‌ تواند هر سال با تشخیص رئیس صندوق افزایش یابد.

✔️مدت باز پرداخت، متناسب با میزان باقی‌ مانده بدهی حداکثر تا ۵ سال (۶۰ قسط) است.

✔️بهره‌ مندان از وام‌ های دانشجویی صندوق در صورتی که یک یا بیش از یک قسط معوق داشته باشند یا در زمان تعیین شده نسبت به تعیین وضعیت بدهی و اخذ دفترچه اقساط اقدام نکنند در فهرست بدهکاران بانک مرکزی قرار خواهند گرفت.

✔️ در صورتی که بیش از ده قسط متوالی در پرداخت اقساط تأخیر ایجاد شود، کل بدهی (اعم از اصل، کارمزد و خسارات متعلقه) به دین حال تبدیل شده و باید به صورت یکجا در یک مرحله پرداخت گردد.

 

 اطلاعیه 

اگر دانشجویی در زمان مشخص شده نسبت به پرداخت وام دانشجویی خود اقدام نکند و یا اینکه بیشتر از یک سال از زمان معین شده برای او گذشته باشد، اسم او در لیست بدهکاران بانک مرکزی ثبت خواهد شد.

 

بازپرداخت وام دانشجویان

 

در مورد ثبت نام وام دانشجویی پیام نور چه می دانید؟

همان طور که در جریان هستید، دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های شهریه پرداز نیمه دولتی به شمار می رود که با دریافت شهریه متغیر و ثابت از دانشجویان گامی بزرگ جهت آموزش غیر حضوری برداشته است. در این میان دانشجویان دانشگاه پیام نور کسانی هستند که امکان پرداخت شهریه هر ترم تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ندارند، بنابراین دانشگاه پیام نور برای این قبیل از افراد تسهیلاتی را فراهم کرده است تا آن ها هم بتوانند درس بخوانند و از تحصیل محروم نشوند.

در واقع، این دانشگاه با پرداخت وام شهریه در مبالغ مختلف کمک بزرگی به این قبیل از افراد می کند. البته دقت داشته باشید که مبلغ پرداختی برای وام شهریه دانشگاه پیام نور از سال گذشته تاکنون به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و دانشجویان می توانند مبلغ بیشتری را دریافت کنند. اگر به دنبال اطلاع از مبلغ وام دریافتی برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه پیام نور هستید می توانید از کمک مشاوران خبره ما در ایران تحصیل استفاده کنید.

خبر خوش این که بازپرداخت وام های شهریه دریافتی بسیار مناسب است و افراد از عهده پرداخت آن برمی آیند. البته این باز پرداخت در طول دوران تحصیل انجام نمی شود و دانشجو باید بعد از فارغ التحصیلی برای باز پرداخت وام خود اقدام کند.

شاید بپرسید که آیا دانشگاه پیام نور به جز وام شهریه وام های دیگری مانند وام مسکن و یا ازدواج هم به دانشجویان می دهد؟ در این صورت مبلغ هر کدام چقدر است؟ باز پرداخت وام های مذکور به چه صورت انجام می شود؟ اصلاً به چه مدارکی برای دریافت این وام ها نیاز داریم؟

اگر به دنبال کسب اطلاعاتی در رابطه با تمامی این موارد و یافتن پاسخی مناسب و درست در مورد ثبت نام وام دانشجویی، می توانید با مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل در این رابطه تماس حاصل فرمایید. مشاوران حاضر در این مجموعه می توانند اطلاعاتی جامع را در رابطه با وام های پرداختی به دانشجویان در دانشگاه پیام نور، مبالغ آن ها و البته نحوه باز پرداخت آن ها خدمت شما دوستان و متقاضیان عزیز ارائه کنند.

در رابطه با شرایط و مدارک ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه فرهنگیان چه می دانید؟

دانشگاه فرهنگیان نیز همچون سایر دانشگاه های ایران با پرداخت شهریه به دانشجویان در خدمت آن ها است. تمامی دانشجویانی که شرایط لازم برای ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه فرهنگیان و دریافت آن را دارند می توانند اقدامات لازم را برای ثبت نام و اخذ این وام انجام دهند، اما یکی از موارد مهم در رابطه با ثبت نام جهت دریافت وام دانشگاه فرهنگیان این است که مدارک آن را جهت ثبت نام تهیه کنید. مدارکی که حتی یک مورد آن کم و کاستی نداشته باشد را باید تحویل دهند. آیا اطلاعی از لیست مدارک لازم برای ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه فرهنگیان دارید؟

در صورت نیاز به اطلاعات از لیست این مدارک می توانید با مشاوران حاضر در مجموعه ما در این رابطه تماس حاصل فرمایید تا شما را از لیست تمامی مدارک لازم به خوبی مطلع کنند. البته به جز مدارک ضروری برای ثبت نام اطلاع از شرایط اعلام شده برای ثبت نام دانشجویان جهت دریافت وام نیز لازم است.

 

شرایط و مدارک ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه فرهنگیان

آیا به عنوان یکی از دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان اطلاعی از شرایط اعلام شده برای ثبت نام دارید؟

دقیقاً چه شرایطی برای ثبت نام دانشجویان جهت دریافت وام اعلام شده است؟

اگر به دنبال کسب اطلاعات جامع و مفید در رابطه با شرایط اعلام شده برای ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه فرهنگیان برای اخذ وام های ارائه شده در این دانشگاه هستید می توانید با مشاورانی خبره و کاردان در این رابطه تماس حاصل فرمایید.

مواردی که بعد از ثبت نام وام دانشجویی باید در نظر داشته باشید

 • دانشجویان رسمی، پیمانی و قراردادی در سازمان های دولتی نمی توانند وام بگیرند.
 • پرداخت وام شهریه به دانشجویان شهریه پرداز شاغل در صورت تایید صندوق بلامانع است.
 • دانشجویی که ترم پیش مشروط بوده، مبلغ وام آن ها نصف مبلغ وام تحصیلی محاسبه خواهد شد.
 • به دانشجویی که دو ترم متوالی مشروط شوند وام دانشجویی داده نمی شود.
 • اگر قسط ها پرداخت نشود، کل بدهی باید یک جا پرداخت گردد.
 • برای دانشجویان روشندل، ناتوان و کم توان جسمی، دو برابر مدت باز پرداخت دانشجویان عادی مهلت پرداخت داده می شود.
 • برای دانشجویانی که ترک تحصیل کردند و یا اخراج شده اند، قوانین به صورت پرداخت یک جای بدهی تصویب شده است.

مدارک ضامن برای دریافت وام دانشجویی

دانشجویان برای دریافت وام دانشجویی علاوه بر ارائه مدارک، نیازمند داشتن ضامن معتبر نیز هستند که این ضامن باید یک سری مدارک را ارائه دهد. مدارک مربوط به کارکنان رسمی و پیمانی دولت، کارکنان رسمی و پیمانی نهاد های عمومی غیر دولتی و سایر شرکت های دولتی ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی و اصل و کپی آخرین حکم کارگزینی است.

برای بازنشستگان نیروهای مسلح، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی باید علاوه بر کپی شناسنامه و کارت ملی می بایست آخرین فیش حقوقی ضامن و یا گواهی معتبر از آخرین محل خدمت ارائه شود.

بازنشستگان آموزش و پرورش و بانک های غیر دولتی و موسسات بانکی و سایر دستگاه ها باید علاوه بر کپی شناسنامه و کارت ملی، اصل گواهی کسر از حقوق را باید ارائه دهند.

سود وام دانشجویی

بهترین حسنی که ثبت نام وام  دارد بدون سود بودن آن است، اما یک تبصره وجود دارد که صندوق رفاه می تواند در فاصله زمانی دریافت وام تا پرداخت قسط یک کارمزد 4 درصدی دریافت نماید. به طور مثال اگر وام خود را دریافت نمایید و اقساط خود را از چند ماه بعد آغاز کنید، صندوق رفاه دانشجویی از شما کارمزد 4 درصدی می گیرد، اما اگر پس از دریافت وام، در ماه بعد قسط خود را بدهید دیگر سودی به وام شما تعلق نمی گیرد.

اعطای وام به دانشجویان

اخبار مرتبط به وام دانشجویی

اعطای ۶۰۰ هزار وام دانشجویی به جوانان از ابتدای امسال

سخنگوی دولت گفت: خانواده‌محوری را از سیاست‌های مهم دولت دانست و تصریح کرد: یکی از حوزه‌ها که مورد توجه جدی دولت سیزدهم است؛ تشکیل خانواده و فرزندآوری است.

مهلت ثبت نام برای دریافت وام  آغاز شد

معاون امور دانشجویان صندوق دانشجویان وزارت علوم از آغاز ثبت نام برای دریافت وام ضروری  تا 16 آذرماه خبر داد و گفت: اکنون بیش از 80 درصد اعتبار این صندوق به وام‌های دانشجویی اختصاص داده شده است.

خلاصه مطلب

یکی از دغدغه های همیشگی دانشجویان، تامین هزینه های تحصیلی خود در طول تحصیل بوده است. صندوق رفاه دانشجویان برای بر طرف کردن این مشکل وام دانشجویی در عنوان مختلف را در اختیار دانشجویان قرار داده است. وام  انواع مختلفی دارد که تمامی آن ها در طول مقاله بیان شده است. همچنین تمامی نکات مربوط به وام دانشجویی، اعمم از شرایط دریافت وام  و همچنین روش های بازپرداخت به صورت کامل بیان شده است. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پرسشی در این خصوص داشتید، می توانید در زیر همین مقاله کامنت گذاشته و با کارشناسان ما مطرح نمایید.

 

برای دریافت پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

وام دانشجویی

آخرین مطالب سایت