نیم پست
تماس با ما

نیت نماز ظهر عاشورا چگونه است ۱۴۰۱ | نحوه خواندن نماز ظهر عاشوراطریقه خواندن نماز ظهر عاشورا و اهمیت نماز ظهر عاشورا و نماز ابوالفضل نماز حضرت ابوالفضل نماز عاشورا نماز حضرت عباس نماز روز تاسوعا نماز شب نماز ظهر عاشورا نماز امام جواد نماز توسل به حضرت عباس سلام نماز نماز ظهر تاسوعا نماز میت اقامه نماز نماز کن فیکون حضرت عباس نماز امام جواد روز چهارشنبه نماز حضرت ابوالفضل یا کاشف الکرب نماز شب اول قبر اعمال روز تاسوعا نماز حاجت روز تاسوعا تعبیر خواب نماز خواندن نماز وحشت نماز حضرت ابوالفضل در روز تاسوعا نماز ظهر تاسوعا چگونه است سلام آخر نماز سلام آ

نیت نماز عاشورا چیست و نماز ظهر عاشورا چند رکعت است و چگونه خوانده میشود ؟
در روز عاشورا شهادت‌ ها اغلب بعد از ظهر صورت گرفت، یعنی تا ظهر عاشورا غالب صحابه و تمام بنی‌ هاشم و حضرت اباعبدالله (ع) که بعد از همه شهید شدند، زنده بودند.

فقط حدود تعدادی از یاران اباعبدالله در یک جریان تیراندازی که به وسیله دشمن انجام شد، قبل از ظهر شهید شدند وگرنه سایر افراد تا ظهر عاشورا درقید حیات بودند.

مردی از اصحاب ابا عبدالله الحسین (ع) به حضور ایشان آمد و عرض کرد؛ یا ابا عبدالله وقت نماز است و ما دل مان می‌خواهد برای آخرین بار نماز جماعتی با شما بخوانیم.

حضرت نگاهی به آسمان کردند و تصدیق کردند که وقت نماز است، نقل است که فرمودند:” ذکرت الصلوه… جعلک الله من المصلین…”

نماز ظهر روز عاشورا چند رکعت است و چگونه خوانده می شود؟
امام حسین نماز ظهر عاشورا را چگونه خواند؟
امام حسین (ع) ظهر عاشورا در میدان جنگ نماز خواندند، نمازی که در اصطلاح فقه اسلامی «نماز خوف» نامیده می‌شود، نماز خوف مثل نماز مسافر دو رکعت است نه چهار رکعت.

یعنی انسان اگر در وطن هم باشد باز باید دو رکعت بخواند برای این که مجال نیست و آنجا باید مخفف خواند. چون اگر همه به نماز بایستند وضع دفاعی‌شان بهم می‌خورد، سربازان موظف هستند در حال نماز، نیمی در مقابل دشمن بایستند و نیمی به امام جماعت اقتدا کنند.

امام جماعت یک رکعت را که خواند صبر می‌کند تا آنها رکعت دیگرشان را بخوانند. بعد آن‌ها می‌روند پست را از رفقای خودشان می‌گیرند در حالی که امام همین طور منتظر نشسته یا ایستاده است. سربازان دیگر می‌ آیند و نماز خودشان را با رکعت دوم امام می‌خوانند.

شهادت یاران امام حسین علیه السلام هنگام نماز خواندن
امام حسین (ع) در آن هنگامه جنگ در کربلا چنین نماز خوفی خواندند، نمازی که اوج بندگی خدا و اخلاص را به نمایش گذاشت، اما وضعیت خاصی داشتند زیرا چندان از دشمن دور نبودند.

اما آن عده‌ای که می‌خواستند دفاع کنند نزدیک ابا عبدالله ایستاده بودند و دشمن بی‌ حیای بی‌ شرم حتی در این لحظه هم آنها را راحت نگذاشت و در حالی که ابا عبدالله مشغول نماز بود.

دشمن شروع به تیراندازی کرد، دو نوع تیر اندازی: هم تیر زبان که یکی فریاد؛ حسین! نماز نخوان نماز تو فایده‌ای ندارد، تو بر پیشوای زمان خودت یزید یاغی هستی، نماز تو قبول نیست! و هم تیرهایی که از کمان‌های معمولی شان پرتاب می‌کردند.

در این شرایط یکی دو نفر از اصحاب ابا عبدالله (ع) که خودشان را برای ایشان سپر قرار داده بودند، روی خاک افتاده‌اند، یکی از آنها سعید ابن عبد الله حنفی به حالی افتادند که وقتی نماز ابا عبدالله تمام شد، دیگر نزدیک جان دادنش بود.

آقا خودشان را به بالین او را رساندند. وقتی به بالین او رسیدند، او جمله عجیبی گفت: «یا اباعبدالله! اَوفیتُ؟» آیا من حق وفا را به جا آوردم؟ مثل این که هنوز هم فکر می کرد که حق حسین آن قدر بزرگ و بالاست که این مقدار فداکاری هم شاید کافی نباشد.

این بود نماز حضرت ابا عبدالله (ع) در صحرای کربلا.

نیت نماز ظهر عاشورا چگونه است ۱۴۰۱ | نحوه خواندن نماز ظهر عاشورا

آخرین مطالب سایت