نیم پست
تماس با ما

نکات مهم قبل از بارداری

نکات مهمی که قبل از بارداری باید دانست

بارداری، مهم ترین مسئله ای است که یک زن می تواند در طول زندگی خود با آن رو به رو شود. زمانی که یک زن باردار می شود، باید مراقبتهای قبل از بارداری را جدی بگیرد. زیرا این دوران هم برای سلامتی مادر و هم برای سلامتی جنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همانطور که دوران بارداری اهمیت زیادی دارد، به همان اندازه نیز باید به دوران قبل از بارداری اهمیت داد. دوران قبل از بارداری برای حفظ سلامت جنین بسیار مهم است. برخورداری از برنامه غذایی سالم و اصولی برای داشتن یک نوزاد و فرزند سالم، قبل از آغاز دوران بارداری شروع می شود.

مرد و زن پیش از بارداری بایستی نکات مهم غذایی را رعایت کنند تا در طول رشد جنین مشکلاتی پیش نیاید. مهمترین هدف مراقبت پیش از بارداری، افزایش بهبود کیفیت زندگی نوزاد و شیرخوار با پیشگیری اولیه است. بهبود سلامت پیش از بارداری سبب افزایش سلامت در دوران بارداری شده و در نتیجه پیش آگاهی حاملگی را بهبود می بخشد.

نکات مهم قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری برای فرزند زیبا

پیش از بارداری چه کارهایی انجام دهیم :

اگر شما تصمیم دارید که باردار شوید، حتما سوال می‌کنید برای بچه دار شدن چه کنیم؟ در این مقاله می خواهیم نکانی را برای شما عزیزان توضیح دهیم. امیدواریم با آگاهی کامل از دوران قبل و بعد از بالرداری، نوزادی سالم را به دنیا خواهید آورد.

با توجه به آن که دوران بارداری مهم‌ترین دوران در زندگی هر زنی بشمار می‌رود، پیش از اقدام به بارداری می‌بایست نکاتی را در نظر داشته باشید. در ادامه با نکات مهم قبل از بارداری آشنا خواهید شد.

نکات مهم قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری اول

1. آگاهی از چگونگی شروع روند بارداری :

تقریبا 14 روز قبل از آغاز دوره بعدی قاعدگی، تخمدان ها شروع به تخمک گذاری می‎ کنند. تخمک های آزاد شده به زیر لوله فالوپ منتقل شده و منتظر ورود اسپرم می ‎شوند. در طول رابطه جنسی، میلیون ها اسپرم وارد واژن شده و از طریق دهانه رحم وارد رحم می ‎شوند که با ورود آن ها به درون رحم، اسپرم ها با تخمک ها ترکیب شده و لقاح انجام می ‎شود.

2. تنها 3 تا 5 روز در ماه وجود دارد که شما می ‎توانید در آن ها باردار شوید

شما قادر به بارداری در هریک از رابطه های جنسی محافظت نشده خود نیستید. لقاح زمانی انجام می ‎شود که تخمک و اسپرم شما و شریک زندگیتان در بهترین حالت خود با یکدیگر برخورد کنند. اسپرم ها حداکثر تا 24 الی 48 ساعت در واژن زنده می ‎مانند و در حالتی که تخمک هادر این زمان شروع به تخمک گذاری کنند، لقاح انجام خواهد شد و در غیر این حالت لقاح صورت نخواهد گرفت.

نکات مهم قبل از بارداری

مولتی ویتامین قبل از بارداری

3. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید :

از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید. زیرا ممکن است تایید باردار بودن شما را تا هفته ها به تاخیر بیندازد. در چنین شرایطی که شما از بارداری خود بی خبرید و نوشیدنی های الکلی مصرف می ‎کنید، ممکن است برای جنینتان مشکلاتی جدی به وجود بیاورد.

از آنجایی که اعضای مهم بدن مثل قلب و نخاع در اوایل دوره بارداری شکل می ‎گیرند، مصرف الکل خطرات جدی برای سلامت جنین به دنبال خواهد داشت.

4. ویتامین های مخصوص دوره بارداری را مصرف کنید :

هر زن باردار طی بارداری خود نیازمند روزانه 400 میلی گرم اسید فولیک است و از آن جایی که بسیاری از تست های بارداری تا هفته 5 یا 6 بارداری قابل استناد نیستند، بهتر است در دورانی که در تلاش برای بارداری هستید از مکمل های حاوی اسید فولیک استفاده کنید تا در صورت باردار بودن، جنینتان از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد خود بهره مند شده و از بروز بیماری های مختلف مادرزادی ناشی از کمبود اسید فولیک برای او جلوگیری شود.

سایر ویتامین هایی که برای دوره بارداری مورد نیاز است، عبارتند از:

 • ید: برای مغز، بینایی ، مهارت های حرکتی و شنوایی کودک بسیار مفید است.
 • آهن: از بروز خستگی مادر در طول دوران بارداری پیشگیری کرده و برای کودک نیز بسیار مفید است.
 • امگا3 و ویتامین D3: بهتر است به دنبال مکملی حاوی ویتامین های مختلف و مورد نیاز بارداری باشید تا پاسخگوی نیازهای روزمره شما باشد.

مکمل های مفید برای باروری مردان نیز عبارتند از:

 • Ubiquinol: از سلول های اسپرم در برابر هرگونه آسیبی محافظت می‎ کند .
 • آنزیم Q10: به منظور پشتیبانی از انرژی اسپرم و تحرک آن.
 • روی: در سلامت و باروری مردان نقش اساسی دارد.
 • سلنیوم: برای تولید طبیعی اسپرم ضروری است.
 • ویتامین D: سبب تحرک بهتر سلول های اسپرم می‎ شود.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات مهم بعد از بارداری

5.توقف مصرف قرص های ضد بارداری :

برخلاف قرص های بارداری که حاوی مقادیر بالای هورمون ها بوده و دارای عوارض جانبی بالایی هستند، سایر قرص های ضد بارداری حاوی این مقدار زیاد هورمون نبوده و در صورت توقف مصرف آن ها در طول مدت زمانی کم قادر به باردار شدن خواهید بود.

کنترل هورمونی بارداری، مانع تخمک گذاری منظم می ‎شود و در صورتی که سال های زیادی از این دارو ها مصرف کرده باشید، ممکن است بعد از توقف ناگهانی این قرص ها، چرخه قاعدگیتان اندکی دچار نا منظمی شود که در برخی موارد لازم است، این گونه افراد برای مدتی از قرص های مخصوص تخمک گذاری مصرف کنند تا روند تخمگ گذاریشان به حالت نرمال و عادی باز گردد.

6. افزایش احتمال بارداری با استفاده از روش های مناسب برای برقراری رابطه جنسی :

انواع خاصی از پوزیشن های مخصوص رابطه جنسی مثل رابطه مقعدی، دهانی و … سبب کاهش احتمال بارداری شما در طول رابطه جنسی می ‎شود. بارداری تنها از طریق برقراری رابطه جنسی واژینال صورت می ‎پذیرد.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات مهم قبل بارداری برای مردان

7. نقش به ارگاسم رسیدن زنان و افزایش احتمال بارداری :

تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر مرتبط بودن به ارگاسم رسیدن زنان در افزایش احتمال بارداری او وجود ندارد. ولی با این حال، برخی از متخصصان معتقدند که انقباضات رحمی مرتبط با ارگاسم زنان می ‎تواند به ورود بهتر اسپرم به درون رحم او کمک کند ( در صورتی که ارگاسم زنان طی 45 دقیقه پیش و یا بعد از ارگاسم همسر صورت بگیرد) اما با این وجود، بسیاری از خانم ها نیز بدون به ارگاسم رسیدن توانایی باردار شدن دارند.

8. افزایش احتمال بارداری، در صورت داشتن ترشحات ملایم :

به طور معمول دهانه رحم مخاطی غلیظ ایجاد می ‎کند تا از رسیدن اسپرم به تخمک ها جلوگیری کند. متخصصان بر این باورند در صورتی که رابطه جنسی بعد از تخمک گذاری انجام شود ، مقدار این مایع مخاطی ایجاد شده از دهانه رحم به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات مهم قبل از بارداری برای مردان

9. تلاش برای بارداری در یک زوج سالم حداکثر 6 ماه به طول می کشد :

زمان بندی رابطه جنسی هماهنگ با زمان تخمک گذاری ممکن است برای برخی افراد دشوار باشد ؛ به ویژه در خانم هایی که دارای دوره های قاعدگی نا منظم هستند و این امر موجب سخت شدن برقراری رابطه جنسی در زمان صحیح می ‎شود.

10. تعرق زیاد موجب کاهش تعداد اسپرم ها می ‎شود :

در بخش های قبلی و بحث سلامت جنسی مردان گفتیم که استفاده منظم از وان های آب داغ و سونا باعث تعریق بیش از حد و تحریک بیضه ها شده و در نهایت منجر به کاهش موقتی تعداد اسپرم مردان می ‎شود.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات مهم قبل بارداری

11. کاهش میزان اسپرم ناشی از مصرف سیگار :

در صورتی که موفق به باردار شدن نشده اید و همسرتان دائما در حال کشیدن سیگار است؛ لازم است بدانید که قطع مصرف سیگار می‎تواند کمک زیادی به باردار شدنتان کند . سیگار کشیدن مادران نیز ممکن است باعث کاهش توانایی باروری و حتی سقط جنین شود، نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می ‎شوند، معمولا دارای وزن کم تری در مقایسه با سایر کودکان هستند.

12. کاهش احتمال بارداری در صورت بروز کلامیدیا :

کلامیدیا (بیماری مربوط به ناحیه تناسلی ) موجب بسته شدن لوله های فالوپ می ‎شود و از بروز بارداری شما جلوگیری می‎ کند که با مراجعه به پزشک و مصرف آنتی بیوتیک و در برخی موارد انجام عمل جراحی، قادر به برطرف کردن این مشکل خواهید بود.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات مهم قبل از بارداري

13. کاهش احتمال بارداری ناشی از استرس زیاد :

هنوز دلیل این موضوع مشخص نشده اما استرس تاثیر فراوانی در کاهش احتمال بارداری دارد. بسیاری از زوج ها که از استرس بالایی برخوردار بودند، با انجام فعالیت های تفریحی و کاهش استرس، موفق به بارداری شده اند.

14. کاهش احتمال بارداری ناشی از اضافه وزن :

شاخص توده بدنی بالا موجب ایجاد اختلال در هورمون انسولین ( هورمونی که میزان قند خون را تنظیم می ‎کند) می ‎شود و در نهایت موجب ایجاد اختلال در روند باردار شدن فرد خواهد شد.

در این گونه موارد کاهش وزن کمک زیادی به افزایش احتمال بارداری خواهد کرد و همچنین بدن سالم و متناسب، توانایی بیشتری برای مقابله با شرایط سخت زایمان را دارد و بنابراین اگر از اضافه وزن رنج می ‎برید، بهتر است به دنبال انجام تمرینات مناسب برای کاهش وزن خود باشید.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات مهم قبل از باردار شدن

15. کاهش احتمال بارداری ناشی از پایین بودن بیش از حد وزن :

کمبود مقدار BMI، ممکن است به علت کمبود سطح استروژن بدن باشد و این امر مانع از تخمک گذاری می ‎شود. حتی در صورتی که تخمک گذاری انجام شود، سطح استروژن پایین ممکن است رشد بافت ها را در رحم مختل کرده و شرایط را برای تشکیل لقاح سخت تر کند.

حتما بخوانید:چگونه چاق شویم؟ راهکار هایی برای چاق شدن

16. رشد بیش از حد موهای بدن به علت مشکلات هورمونی :

در بعضی موارد رشد بیش از حد موهای بدن نشان دهنده سندورم تخمدان پلی کیستیک است که این امر بیانگر یک اختلال هورمونی است و باردار شدن را بسیار سخت می ‎کند.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات قبل از بارداری از نظر اسلام

17. ریزش موی زیاد ممکن است نشان دهنده باردار بودن شما باشد :

هر زمانی که سطح استروژن بدن به طور ناگهانی و شدید تغییر کند (مثل زمانی که باردار می‎ شوید، کودک خود را به دنیا میاورید و یا در زمان یائسگی)، فولیکول های موی شما تحت تاثیر قرار گرفته و موجب ریزش مو می‎ شود.

18. احتمال بروز بارداری در حین شیردهی :

هنگامی که به فرزند خود شیر می‎ دهید، سطح هورمون پرولاکتین بدن افزایش پیدا می ‎کند؛ این هورمون موجب ایجاد اختلال در دوره قاعدگی فرد می ‎شود اما با این حال تخمدان ها به روند تولید تخمک ادامه می ‎دهند و در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، امکان بروز بارداری برای شما وجود خواهد داشت.

نکات مهم قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری دوم

19. احتمال بروز بارداری بعد از دهه 40 زندگی

از آن جایی که بعد از دهه 40 زندگی هم احتمال بارداری برای شما وجود دارد، لازم است از انجام روابط جنسی محافظت نشده صرف نظر کنید تا دچار غافلگیری بارداری ناخاسته نشوید.

20. مصرف کافئین را کاهش دهید :

مقدار متعادل مصرف کافئین برای یک خانم باردار روزانه 200 میلی گرم است که مصرف بیش از این اندازه سبب ایجاد تاثیرات منفی بر روی جنین شده و مشکلات متعددی برای او ایجاد خواهد کرد و از آنجایی که ترک مصرف کافئین ممکن است سبب بروز عوارضی مثل سردرد شود، بهتر است قبل از باردار شدن مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهید.

نکات مهم قبل از بارداری

کارهای قبل از دخول برای بارداری

21. تقویت روحیه و ایجاد آمادگی روانی :

به انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید، فیلم ببینید، موسیقی گوش دهید و یا هر کار دیگری که دوست دارید را انجام دهید که انجام این فعالیت ها سبب بهبود وضعیت روانی و تقویت حس سرزندگی و آمادگی شما برای بارداری می ‎شود.

22. وضعیت مالی خود را بررسی کنید :

قبل از اقدام به بارداری لازم است که به وضعیت مالی خود توجه داشته باشید و در صورتی که از وضعیت مالی مساعدی برای بچه دار شدن برخوردار نیستید، تصمیم خود مبنی بر باردار شدن را به زمانی بهتر موکول کنید تا در صورت بچه دار شدن دچار مشکلات مالی جدی نشوید و بتوانید رفاه مناسبی برای فرزند خود تامین کنید.

نکات مهم قبل از بارداری

قبل از بارداری چه کنیم

23. به پزشک و دندان پزشک مراجعه کنید

قبل از اقدام به بارداری لازم است که به پزشک و دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورتی که از مشکلی خاص رنج می ‎برید پیش از اقدام به بارداری آن را برطرف کنید و همچنین لازم است در صورتی که مبتلا به بیماری هایی نظیر آبله مرغان و سرخجه نشدید، واکسن های مربوط به این بیماری ها را دریافت کنید تا در دوران بارداری به این بیمار ها مبتلا نشده و فرزندتان دچار مشکل نشود.

معمولا در طول بارداری به علت تغییرات هورمونی، دندان ها و لثه ها دچار مشکلات متعددی می ‎شوند؛ بنابراین بهتر است پیش از باردار شدن این مشکلات را برطرف کرده و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری به عمل آورید.

24. سلامت جنسی :

برخورداری از سلامت جنسی بخش مهمی از فرآیند بارداری و به دنیا آوردن کودکی سالم محسوب می شود. عفوت های قابل انتقال جنسی (STIs) عفونت هایی هستند که در جریان روابط جنسی منتقل می شوند.

ممکن است فردی دارای چنین عفونت هایی باشد، اما خود از آن آگاه نباشد. اگر این عفونت ها درمان نشده باقی بمانند، یعضی از  انواع آن می توانند بارداری را دشوار کنند. قبل از بارداری باید از پزشک بخواهید ترتیب انجام تست های مربوط به این نوع عفونت را برای هر شما و همسرتان بدهد. عفونت های قابل انتقال جنسی، قابل کنترل و اغلب قابل درمان هستند.

نکات مهم قبل از بارداری

نکات قبل از بارداری برای پسردار شدن

25. پیش از تصمیم گیری برای بارداری، باید روش های پیش گیری را کنار بگذارید

قبل از تلاش برای باردار شدن باید برای هر کدام از تکنیکهای پیش گیری از بارداری باید یک مدت از آخرین دوره قاعدگی شما بگذرد که این دوره ممکن است از 1 ماه تا 9 ماه به طول بیانجامد. تصمیم گیری برای بچه دار شدن کار بزرگی است. شما باید مطمئن شوید هم خودتان و هم همسرتان از سلامت جسمی و احساسی لازم برای داشتن فرزند برخوردارید.

26. اختلالات ژنتیکی :

زن و مرد باید همچنین از نظر ژنتیکی مشاوره شوند و در صورت نیاز و بر اساس سابقه فامیلی هر فرد، تست لازم برای چک میزان خطر برای داشتن فرزندی با آن بیماری خاص درخواست می شود. از جمله بیماریهای مربوطه :تالاسمی – آنمی سیکل سل – سیستیک فیبروزیس – فنیل کتونوری و ….

نکات مهم قبل از بارداری

نکات قبل از بارداری در طب سنتی

27. آزمایشات روتین قبل اقدام بارداری :

حداقل 3 ماه پیش از بارداری یک سری آزمایشات را انجام دهید. لیست آزمایشات ضروری که از اقدامات ضروری بارداری است عبارتند از:

 • بررسی کم خونی
 • تعیین گروه خونی مادر
 • نوع Rh
 • آزمایشات تیروئیدی
 • قند خون
 • پرولاکتین خون
 • سطح ویتامین D3
 • بررسی عفونت‌های ویروسی
 • سرخجه
 • توکسوپلاسموز
 • سایر بیماری‌های ویروسی
 • آزمایشات ادرار که باید انجام دهید و در صورت نرمال بودن این آزمایشات اجازه‌ی بارداری دارید.

نکات مهم قبل از بارداری

تغذیه قبل از بارداری

28. تغذیه پیش از بارداری :

شما برای بارداری موفق و عبور از دوران بارداری با موفقیت باید بدن خود را با خوراک مناسب تقویت کنید. هر چه زودتر بهتر است مشکلات دستگاه گوارشی خود را برطرف کنید. بعضی مواد مورد نیاز شما برای آمادگی پیش از بارداری مثل:

 • سبزیجات
 • امگا۳ و اسیدهای چرب
 • اسیدفولیک
 • آهن
 • روی

حتما بخوانید : تغذیه در بارداری

29.  خوراک مناسب برای زن و مرد :

تغذیه پیش برای بارداری برای زن و قدرت باروری مرد به یک اندازه مهم است. اگر می خواهید بچه‌ای سالم به دنیا بیاورید باید رژیم غذایی مناسبی برای این دوران در نظر بگیرید. تغذیه مناسب در هنگام اقدام بارداری از هر زمانی تاثیرگذارتر است. تغذیه درست پیش از باردار شدن روی دوران بارداری، زایمان و رشد جنین تاثیرگذار خواهد بود.

اگر الکل می نوشید، مصرف الکل را به طور کامل قطع کنید. کافئین را از رژیم غذایی خود خارج کنید و به جای آن از دم نوش های طبیعی(با مشورت پزشک) استفاده کنید.

نکات مهم قبل از بارداری

نکاتی برای بارداری سریع

30. در رژیم غذایی از سویا خیلی کم‌تر استفاده کنید :

مصرف سویا را تا جایی که برایتان امکان دارد کاهش دهید چرا که ممکن است سبب کاهش شدید قدرت باروری مادر شود. به هیچ وجه گوشت نیمه پخته نخورید، مطمئن شوید که گوشتی که می خورید کاملا به خوبی پخته شده است.

لوبیا و آجیل و بعضی دانه های گیاهی می تواند جایگزین خوبی برای جیره پروتئین در تغذیه شما باشند. میوه‌ها سبزیجات غلات سبوس دار و حبوبات سرشار از فیبر هستند که هورمون های شما را تنظیم می کنند.

کربوهیدرات موجود در بعضی از مواد غذایی می توانند باعث ناباروری شوند. از محصولات لبنی پاستوریزه استفاده کنید. از کسنرو‌ها و مواد غذایی منجمد بپرهیزید. صبحانه بیشتر و کاملی میل نمایید.

کلام آخر:

زوجین بایستی برای باردار شدن، باحوصله باشند. واقعیت این است که گاهی 6 ماه تا یک سال طول می کشد تا بارداری صورت گیرد چون شانس لقاح در هر ماه فقط حدود 25 درصد است و اگر در طول این مدت، بارداری صورت نگرفت باید برای یافتن دلیل آن بررسی لازم انجام شود.

نکات مهم قبل از بارداری

آخرین مطالب سایت