نیم پست
تماس با ما

نحوه استفاده از بیبی چک

چگونگی عملکرد بی بی چک

یکی از روش های خانگی برای تشخیص بارداری، استفاده از بیبی چک است. بیبی چک یا تست خانگی بارداری میزان HCG در ادرار را اندازه گیری می کند. هورمون HCG یا گنادوتروپین کوریونی توسط سلول هایی ساخته می شود که به جفت کمک می کنند.

زنان، 28 روز چرخه قاعدگی طبیعی دارند و در روز چهاردهم تخمک گذاری می کنند و سلول تخم یک یا دو روز بعد بارور می شود. جنین طی چند روز رشد می کند و سپس در رحم جای می گیرد. در این زمان هورمون HCG شروع به وارد شدن به جریان خون می کند و از طریق کلیه ها فیلتر می شود. در این زمان است که هورمون در ادرار ظاهر می شود.

برای استفاده از بی بی چک باید حداقل دو هفته از رابطه شما گذشته باشد تا در صورت بارداری، بتوان پاسخی را از بیبی چک دریافت کرد. همچنین هر تست بارداری یا بیبی چک مشخصات خاصی دارد، بنابراین طبق دستورالعمل بیبی چک خریداری شده عمل کنید.

 

نحوه استفاده از بی بی چک

نحوه استفاده از آن به این شکل است که ابتدا بسته بندی محصول را باز می کنید. سپس مقداری از ادرار را داخل لیوان یک بار مصرف بریزد.

حالا بیبی چک نواری (پرکاربردترین نوع) را تا خط مشخص شده روی نوار، داخل ادرار کرده و بعد از 3 ثانیه بیرون آورده و بگذارید به مدت 3 تا 5 دقیقه خارج از ظرف ادرار، به صورت افقی باقی بماند.

اگر از مدل قطره چکانی استفاده می کنید؛ با توجه به دستور همراه بی بی چک، چند قطره از ادرار را با قطره چکان در حفره آن ریخته و 3 تا 5 دقیقه صبر کنید.

اگر در کمتر از یک دقیقه دو خط قرمز رنگ را مشاهده کردید، یعنی باردار هستید. اما اگر این دو خط بین 5 تا 10 دقیقه ظاهر شدند؛ مشکوک به بارداری هستید. همچنین اگر این دو خط بعد از 10 دقیقه نمایان شود، ارزش خاصی ندارد و قابل نتیجه گیری نیست. و در آخر اگر خطی شکل نگرفت و یا خط لاتین T (خط پایینی) مشخص شد، نتیجه منفی است.

همچنین در برخی از بی بی چک‌ها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نمایش خود می‌دهند، اما برخی دیگر ممكن است علامت مثبت یا منفی را بر روی یک پنجره نمایش دهند. در اکثر این تست ها، یک نشانگر کنترل نیز وجود دارد که نشان می‌دهد آیا نتیجه تست معتبر است یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد بیانگر آن است که نتیجه تست منفی است.

البته از روی مقدار هورمون بارداری در ادرار نیز می توان تشخیص داد. اگر هورمون HCG کمتر از 10 باشد، بارداری منفی است. اما اگر هورمون HCG بالای 25 باشد، شخص باردار است. و اگر هورمون بین 10 تا 25 باشد با قاطعیت نمی توان گفت شخص باردار است یا نه. در این صورت بهتر است تست 2 الی 3 روز بعد انجام شود.

نحوه استفاده از بیبی چک

نحوه استفاده از بیبی چک

برخی سوالات متداول

آیا بی بی چک دقیق است؟

بیشتر تست های خانگی یا بی بی چک ها مدعی هستند که تا 99 درصد نتیجه درست را نشان می دهند. به هرحال بررسی ها نشان دمی دهد که بسیاری از بی بی چک ها به اندازه کافی حساس نیستند تا بتوانند هورمون HCG را در ادرار زنانی که به تازگی پریودش به تعویق افتاده تشخیص دهند.

 

سریعترین زمان برای استفاده از بی بی چک، چه زمانی است؟

دو هفته بعد از لقاح، ترشح هورمون HCG در ادرار، به مقداری می رسد که می توان از بی بی چک استفاده کرد و اکثر پزشکان نیز این زمان را مد نظر دارند.

 

‌آیا نتیجه بی بی چک ممکن است اشتباه باشد؟

بله پاسخ بی بی چک می تواند به صورت کاذب منفی باشد و دلیل این موضوع بیشتر بخاطر انجام تست زودتر از موعد معین است و یا اینکه مراحل تست را به درستی انجام نداده اید. شما می توانید بعد از 2 الی 3 روز، مجددا تست بی بی چک را امتحان کنید.

 

آیا داروها بر روی نتایج بی بی چک ها تاثیر می گذارند؟

داروهای باروری یا داروهای دیگری که حاوی هورمون HCG هستند، می توانند بر روی نتیجه بی بی چک تاثیر بگذارند. با این حال اکثر داروها، از قبیل آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری بر روی صحت و درستی نتیجه بی بی چک ها تاثیر نمی گذارند.

 

انواع مختلف بی بی چک

نحوه استفاده از بیبی چک

انواع بیبی چک

بی بی چکها انواع مختلفی دارند. البته همه آنها از مکانیزم مشابهی استفاده کرده و نتایج مشابهی خواهند داشت. تنها تفاوت در نوع استفاده است و شما می توانید هر کدام از مدل هایی که با آن راحت تر هستید را انتخاب کنید.

بی بی چک نواری

این مدل دارای نواری است که باید داخل لیوان ادرار قرار گیرد.

بی بی چک قطره چکانی

این مدل دارای حفره ای است که باید چند قطره ادرار با قطره چکان داخل آن ریخته شود.

بی بی چک مستقیم

این مدل را باید هنگام ادرار کردن، به صورت مستقیم در جریان ادرار بگیرید، تا به آن آغشته شود.

 

نکات مهم در هنگام استفاده از بی بی چک‌

 • حداکثر زمان لازم برای تست 10 دقیقه است، هر نتیجه ای که بعد از 10 دقیقه ظاهر شود، ارزش نداشته و منفی در نظر گرفته می شود.
 • بهترین جواب بعد از حدود 30 تا 50 ثانیه که دو خط قرمز بر روی نوار بیبی چک ظاهر می شود، به دست می آید. این بدان معناست که هورمون HCG در ادرار به میزان قابل توجهی افزایش یافته و نتیجه تست مثبت است.
 • اگر پس از مدتی نسبتا طولانی (محدوده زمانی 5 تا 10 دقیقه) دو خط قرمز را بر روی نوار مشاهده کردید، بهتر است این تست را در چند روز آینده انجام داده تا نتیجه قطعی خود را بدست آورید.
 • برخی از تست های بسیار حساس می‌توانند حتی قبل از تاریخ پریود بعدی شما استفاده شوند و بارداری را تشخیص دهند.
 • حتما قبل از استفاده از نوار تست حاملگی به دستور داخل جعبه آن توجه کنید تا مطمئن شوید بهترین زمان استفاده از آن چه زمانی است.
 • در صورتی که نتیجه تست منفی است و هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کنید و مجددا از بی بی چک استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کردید انجام شده باشد و زمان برای انجام تست حاملگی مناسب نبوده است.
 • بهترین زمان انجام تست بارداری با بیبی چک، صبح و ناشتا است. زیرا در این زمان بیشترین غلظت hCG در ادرار وجود دارد.
 • در صورت استفاده از مدل نواری فقط هنگام انجام آزمایش بسته را باز کنید.
 • بی بی چک، یکبار مصرف است و در استفاده های بعدی به درستی عمل نمی کند.
 • معمولا یک بسته کوچک جذب رطوبت در بسته بندب بیبی چک وجود دارد. پس از باز کردن این ماده را دور بیاندازید.
 • بیماران مبتلا به سرطان بهتر است برای تست بارداری نزد پزشک بروند.
 • نتیجه آزمایش خون بارداری نسبت به بیبی چک دقیق تر است. پیشنهاد می شود در صورت مثبت بودن، حتما با آزمایش خون، نتیجه را تایید کنید.
 • بی بی چک نمی تواند بارداری خارج رحمی را نشان دهد. زیرا در این حالت هورمون ها از طریق خون وارد ادرار نمی شوند. در این زمینه آزمایش خون با حساسیت و دقت بیشتری عمل می کند.
 • نتیجه مثبت ناشی از تست بارداری به طور قطع درست است. اما نتیجه منفی گاهی درست نیست و بهتر است برای اطمینان بیشتر یک هفته بعد از تست اول، تست دوم را انجام دهید.
 • قبل از استفاده از بی بی چک تاریخ انقضای آن را بررسی کنید.
 • برای استفاده از بی بی چک نیازی به ناشتا بودن شما نیست.

 

نکات مهم هنگام خرید بی بی چک

نحوه استفاده از بیبی چک

هنگام خرید بیبی چک به برخی نکات توجه کنید.

قطعا برندهای مختلفی از بی بی چک را در داروخانه دیده اید و از خودتان پرسیده اید که کدام برند باکیفیت است. بهتر است بدانید که اصلا مهم نیست شما کدام برند را انتخاب می کنید، زیرا همه بی بی چک ها مثل هم عمل می کنند و قرار است سطح هورمون HCG ادرار را اندازه بگیرد.

همچنین هنگام خرید به تاریخ انقضای روی جعبه دقت نمایید و اطمینان حاصل کنید که جعبه دست نخورده است.

 

نشانه‌های اولیه بارداری

عقب افتادن عادت ماهانه

از اولین نشانه‌هایی که یک زن را به باردار بودن مشکوک می‌کند، عقب افتادن تاریخ عادت ماهانه است. اگرچه عقب افتادن عادت ماهانه ممکن است به علت موارد دیگری باشد، اما در زنانی که دوره‌های منظمی دارند، می‌تواند یکی از اولین نشانه‌های بارداری نیز باشد. اگر منتظر باردار شدن هستید و عادت ماهانه شما در موقع مقرر شروع نشده، بهتر است با استفاده از یک تست بارداری خانگی از باردار بودن خود مطمئن شوید.


حتما بخوانید: علت عقب افتادن پریود در دختران و زنان


درد شکم و لکه ‌بینی

تخمک چند روز بعد از بارور شدن وارد رحم می‌شود و در دیواره آن لانه گزینی می‌کند. این لانه گزینی می‌تواند با اندکی خونریزی که مادر به صورت لکه بینی آن را خواهد دید و کمی درد و گرفتگی در شکم همراه باشد.

این دو مورد می‌تواند از نشانه‌های اولیه بارداری باشد. اگرچه ممکن است مادر این لکه ‌بینی و درد را مشابه درد‌های پیش از شروع عادت ماهانه بداند، اما خونریزی ناشی از لانه ‌گزینی نسبت به خون عادت ماهانه روشن‌تر است.

 

تغییرات پستان‌ها

بعد از لقاح و لانه گزینی جنین، سطح هورمون‌ها به سرعت تغییر می‌کند و این تغییرات سبب تغییر در بافت پستان می‌شود. ممکن است پستان‌ها در چند هفته اول بارداری متورم و سنگین و همچنین نسبت به تماس حساس شوند.

اگرچه مسائل دیگری نیز ممکن است باعث این تغییرات شود، اما اگر برای بارداری اقدام کرده‌اید و عادت ماهانه شما نیز عقب افتاده، بهتر است در صورت مشاهده تغییر در پستان‌ها با انجام یک تست خانگی بارداری از وضعیت خود مطمئن شوید.

 

خستگی شدید

پروژسترون یکی از هورمون‌های بارداری است که وقتی سطح آن در بدن زیاد می‌شود، زن احساس خواب‌آلودگی و خستگی شدید می‌کند. علاوه بر آن، افزایش تولید خون در بدن و کم شدن سطح قند خون با شروع بارداری و لانه ‌گزینی جنین می‌تواند باعث این احساس شود.

 

حالت تهوع

تغییرات سریع هورمونی در بدن زن بعد از لقاح تخمک می‌تواند باعث احساس تهوع و استفراغ در زن شود. احساس تهوع و حساس شدن به بو و مواد غذایی می‌تواند یکی از علائم اولیه بارداری باشد. اگرچه برخی از زنان ممکن است تا پایان دوره بارداری هیچ وقت این احساس را نداشته باشند.

 

سایر علائم اولیه بارداری

تغییرات ناشی از لقاح تخمک می‌تواند نشانه‌های مختلف دیگری را نیز ایجاد کند. علاوه بر موارد بالا، فرد ممکن است در هفته‌های بعد از لقاح، دچار تکرر ادرار، یبوست، سردرد یا کمردرد شود. اگرچه هر کدام از این علائم ممکن است علت دیگری داشته باشد، اما این علائم در کنار سایر علامت‌ها و همچنین یک تست خانگی می‌تواند خبر از شروع بارداری شما باشد.

نحوه استفاده از بیبی چک

آخرین مطالب سایت