نیم پست
تماس با ما
مهندسی پزشکی بدون کنکور

یکی از پر متقاضی ترین رشته های گروه آزمایشی ریاضی، رشته مهندسی پزشکی می باشد که در واقع ترکیبی از علم پزشکی و علم مهندسی است. خوشبختانه امکان تحصیل در رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون در انواع دانشگاه های سرتاسر کشور مانند تحصیل مهندسی پزشکی پیام نور، دانشگاه آزاد، سراسری، پردیس خودگردان وجود دارد. از این رو در این مقاله به بررسی مهندسی پزشکی بدون کنکور خواهیم پرداخت. هم چنین نحوه ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی را نیز شرح خواهیم داد. در نهایت نیز لیست کاملی از دانشگاه های ارائه دهنده این رشته ارائه خواهیم داد. چنانچه قصد تحصیل در رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون را دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

آکادمی ایران تحصیل با همکاری بهترین و مجرب ترین مشاورین کنکور ایران و با بهره گیری از جدیدترین متد های مشاوره کنکور از قبیل تست شخصیت شناسی، علاقه سنجی به مشاغل مختلف ، قبولی متقاضیان را در رشته های پزشکی، مهندسی پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه بدون کنکور تضمین می کند.

رشته مهندسی پزشکی بدون کنکور

آشنایی با رشته مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی را نیز می توان یکی از رشته های تازه و نوپا دانست. مهندسان پزشکی با بهره گیری از دنیای تکنولوژی و ابداع دستگاه های مدرن و جدی تلاش می کنند تا پزشکان را در روند تشخیص و درمان انواع بیماری ها یاری کنند. دنیای امروزی به میزانی به افراد متخصص در این رشته و تجهیزات آن نیازمند است که عملا تشخیص دقیق بیماری بدون استفاده از دستگاه ها امکان ناپذیر شده است. دستگاه‌ هایی از جمله EEG ,ECG ,MRI ,CT-Scan از جمله دستگاه هایی هستند که کمک بسیار بزرگی به پزشکی کرده اند. از جمله سایر دستگاه ها، ابزار ها و ملزومات درمانی برای رفاه و راحتی بیماران می توان به سمعک، ونتیلاتور، دیالیز (تراکافت)، فرا صوت (اولتراسوند) و دستگاه لیزر (با انواع کاربرد ها در حوزه های مختلف) اشاره کرد. این رشته را می توانید در دانشگاه های مختلف اراده دهنده آن انتخاب کرده و مشغول به تحصیل شوید به عنوان مثال مهندسی پزشکی پیام نور و یا دانشگاه آزاد و … .

وظایف مهندس پزشکی را می توان به صورت زیر معرفی کرد:

 • بهره‌ برداری
 • تعمیر
 • پشتیبانی
 • نگهداری
 • تنظیم و استاندارد سازی دستگاه‌ ها
 • توسعه، ارتقاء و بهبود دستگاه‌ های پزشکی
 • طراحی و ساخت یک دستگاه 

 

برای اطلاع از رشته صنایع غذایی بدون کنکور کلیک کنید.

 

نحوه ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی در سال های گذشته

اگر انتخاب شما برای ادامه تحصیل، رشته مهندسی پزشکی است، باید بگوییم که به دو صورت امکان ورود به این رشته را خواهید داشت، پذیرش تحصیلی در رشته مهندسی پزشکی با کنکور سراسری و یا بدون کنکور سراسری. اما سوال اول این است که با وجود بدون آزمون بودن این رشته، آیا منطقی است که ما برای ادامه تحصیل در این رشته پشت کنکور بمانیم و یا فشار آن را تحمل کنیم؟؟ پاسخ این سوال به اهداف و همچنین میزان تلاش شما باز می گردد. حقیقت این است که دانشگاه های دولتی برای انتخاب اساتید، دقت بیشتری به خرج می دهند و همین مسئله موجب می شود تا از نظر علمی توانایی بیشتری داشته باشند و همین علم را به دانشجویان انتقال دهند. علاوه بر آن معمولا فضای تحصیلی در دانشگاه های سراسری رقابتی تر می باشد و به همین دلیل نیز دانشجویان به تلاش و رقابت بیشتر ترغیب می شوند.

 

مشاوران ما در آکادمی ایران تحصیل بهترین دانشگاه های اروپا را مورد بررسی قرار دادند و بهترین مسیر را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا بدون نیاز به شرکت در کنکور در رشته های پزشکی به داوطلب نشان می دهند. برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی

 

بسیاری از اساتید دانشگاه آزاد رشته مهندسی پزشکی بدون کنکور نیز از علم بسیار بالایی برخوردارند به شرطی که خود شما نیز تلاش زیادی داشته باشید. برای انجام ثبت نام در دانشگاه آزاد در نیمسال اول می توانید دفترچه راهنمای ثبت نام را دانلود نموده و از بین دانشگاه های دارای رشته مهندسی پزشکی به انتخاب واحد دانشگاهی مورد نظر خود بپردازید. انجام ثبت نام پس از خرید کارت اعتباری به صورت الکترونیک امکان پذیر خواهد بود. در صورت داشتن تکمیل ظرفیت نیز، می توانید کد رشته محل های این دانشگاه را انتخاب نمایید.

برای ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی پیام نور و دانشگاه غیر انتفاعی نیز می توان از طریق سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور اقدامات لازم را انجام دهید. در صورتی که متقاضیان واجد شرایط تعیین شده باشند، می توانند برای انجام ثبت نام اقدام نمایند. متقاضیانی که مایل به انجام ثبت نام در این رشته می بانشد، باید از حداقل معدل لازم برخوردار باشند. برای اطلاع از حداقل معدل لازم جهت پذیرش در این دانشگاه می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید تا اطلاعات لازم را به شما ارائه نمایند.

 

برای مشاهده لیست دانشگاه های دارای رشته مهندسی پزشکی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

گرایش های رشته مهندسی پزشکی

برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون در مقطع کارشناسی می بایست تا متقاضیان یکی از چهار گرایش ارائه شده برای این رشته را انتخاب نمایند. فرقی ندارد که دانشجوی مهندسی پزشکی پیام نور هستید یا آزاد، انتخاب این گرایش ها الزامی است. از جمله گرایش‌ های رشته مهندسی پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیو الکتریک:

در این گرایش از قوانین الکترونیک برای طراحی دستگاه ها و تحلیل سیستم های زیستی استفاده می شود. گرایش بیو الکتریک یکی از پر کاربرد ترین حوزه های تحقیقاتی در این رشته می باشد. فارغ التحصیلان این رشته دارای توانایی پردازش علائم حیاتی بیماران، پردازش تصاویر پزشکی و سیستم های تصویر برداری، طراحی بخش های الکترونیکی و کنترل اعضاء و اندام مصنوعی و ساخت وسایل توانبخشی، ثبت سیگنال های حیاتی و طراحی سیستم های مانیتورینگ بیمارستانی، طراحی و ساخت سیستم های درمانی و آزمایشگاهی پزشکی می باشند.

بیو مکانیک:

در این گرایش از علم مکانیک در مسائل زیستی و پزشکی و طراحی سیستم های هوشمند استفاده می شود. متقاضیان تحصیل در این گرایش از قوانین دینامیک جامدات برای انجام تحلیل های حرکتی استفاده می کنند. هم چنین شناخت علم ترمودینامیک و انتقال حرارت برای تحلیل رفتار های سلولی و مبحث رباتیک برای خلق وسایل تشخیصی و درمانی از دیگر مواردی است که متقاضیان در این گرایش فرا می گیرند. 

ساخت قلب مصنوعی، دریچه‌ های قلب، ساخت مفاصل مصنوعی، ساخت پروتز ها، ابزار های کمکی تشخیصی و جراحی، درک بهتر از عملیات و کارکرد قلب، ریه، شریان‌ ها، مویرگ‌ ها، استخوان‌ ها و پیوندهای سیستم اسکلتی – عضلانی بدن نتیجه فعالیت و پژوهش در این گرایش می باشد.

 

بیو مواد:

در این گرایش متخصصان به مطالعه بافت های زنده بدن،تهیه‌ ی مواد گوناگون مصنوعی و طبیعی، طراحی روش‌ های ساخت و قالب‌ گیری نهایی ماده و در نهایت اصلاح مواد برای کاربرد اختصاصی در پزشکی می پردازند. هم چنین در این گریش به طراح و توسعه‌ ی انواع وسایل پزشکی مورد نیاز و انتخاب و آزمایش مواد مختلف می پردازند. برای مثال ساخت پوست مصنوعی برای انسان.

 

گرایش بالینی:

در گرایش بالینی دانشجویان به پیاده سازی تکنولوژی پزشکی و بهینه سازی خدمات درمانی می پردازند و با آموزش و نظارت کارشناسان تجهیزات پزشکی آن ها را در هر چه بهتر شدن خدماتشان یاری می کنند. ارائه مشاوره فنی برای کارکنان مراکز درمانی مانند پزشکان و مدیران آی تی  نیز از دیگر مهارت هایی است که در این گرایش متقاضیان آموزش می بینند.

 

مشاوران ما در آکادمی ایران تحصیل در سامانه مشاوره کنکور، برای هر داوطلب برنامه ای را طراحی کرده و تحصیل داوطلب بدون نیاز به شرکت در کنکور در رشته های مهندسی پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی را به صورت 100 درصد تضمین می نمایند. برای ورود به سامانه کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

گرایش های ثبت نام رشته های بدون کنکور

 

توانایی های لازم برای رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون

برای تحصل در رشته مهندسی پزشکی لازم است تا دارای برخی توانایی ها و مهارت ها باشید. برخورداری از این توانایی ها سبب می شود که در مسیر تحصیلی خود دچار خستگی و دلزدگی نشوید و با علاقه به تحصیل، تحقیق و فعالیت در این حوزه مشغول شوید. همانطور که پیش تر گفته شد این رشته ترکیبی از علوم مهندسی و پزشکی است و در نتیجه متقاضی تحصیل در این رشته می بایست هم در مباحث پزشکی و هم در مباحث مهندسی تبحر و علاقه داشته باشد.

 

توانایی های لازم برای رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون

این توانایی ها عبارتند از:

 • تسلط بالا داشتن بر علوم ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی و شیمی.
 • برخورداری از خلاقیت و نوآوری برای ارائه ایده های نو و جدید که با تکنولوژی ها و پیشرفت های جهانی مطابقت داشته باشند.
 • تسلط بر علم بازاریابی و فروش محصول.
 • تسلط بر زبان انگلیسی جهت مطالعه مقالات به روز و اطلاعات داشتن از تکنولوژی های پیشرفته در سرتاسر جهان.
 • علاقه مند به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی.
 • تسلط بر نرم افزار های مربوط به رشته مهندسی پزشکی اعم از Matlab، LabVIEW، Pspice و Proteus

 

برای اطلاع از رشته اتاق عمل بدون کنکور کلیک کنید.

 

لیست دانشگاه های دارای مهندسی پزشکی بدون آزمون

در این بخش از مقاله به ارائه لیست کاملی از دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون مانند مهندسی پزشکی پیام نور، آزاد و … می پردازیم. چنانچه قصد تحصیل در این رشته را دارید می توانید از طریق لیست زیر دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کرده و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید. 

 

برای اطلاع از رشته بهداشت محیط بدون کنکور کلیک کنید.

 

مدارک لازم برای ثبت نام مهندسی پزشکی بدون آزمون

مدارک لازم برای ثبت نام مهندسی پزشکی بدون آزمون

برای ثبت نام مهندسی پزشکی بدون کنکور در دانشگاه های مختلف مانند مهندسی پزشکی پیام نور یا آزاد و … ممکن است نیازمند مدارک متفاوتی باشید. ولی در حالت کلی مدارک مورد نیاز را می توان به صورت زیر شرح داد:

 • دیپلم نظام قدیم چهار ساله
 • مدرک پیش دانشگاهی (نظام سالی – واحدی)
 • مدرک دیپلم نظام جدید ۳-۳-۶
 • دارای مدرک کاردانی پیوسته (برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای و کار دانش)
 • متقاضیان می بایست تا پایان شهریور ماه فارغ التحصیل شده باشند.
 • حداقل معدل لازم را برای پذیرش در دانشگاه ها داشته باشند.
 • دریافت کد پیگیری 13 رقمی برای داوطلبان اتباع خارجی
 • اصل و کپی شناسنامه متقاضی.
 • اصل و کپی کارت ملی متقاضی.
 • فایل اسکن شده عکس 3×4 یا 4×6 داوطلب ثبت نام رشته مهندسی پزشکی.
 • مدرک مشخص کننده وضعیت نظام وظیفه ویژه داوطلبان آقا (کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت و…)

 

چارت درسی مهندسی پزشکی بدون آزمون

برای تحصیل در این رشته خوب است که پیش از ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی حتما از چارت درسی آن اطلاعات تکمیلی کسب نمایید تا میزان علاقه و توانایی خود را در هر یک از دروس این رشته بسنجید. لازم به ذکر است که دروس ارائه شده در تمامی دانشگاه ها مانند مهندسی پزشکی پیام نور و یا آزاد ثابت است و تنها ترتیب ارائه هر درس در ترم های مختلف ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد.

متقاضیان رشته مهندسی پزشکی می بایست در طول دوره تحصیلی خود ۱۴۰ واحد درسی را پشت سر بگذارند که شامل دروس عمومی، پایه، اصلی، تخصصی و اختیاری می ابشد. این دروس عبارتند از: 

 

 برای اطلاع از نحوه ثبت نام مهندسی پزشکی پیام نور با مشاوران و کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

بازار کار رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون

یکی از معیار های مهمی که باید درانتخاب یک رشته مورد اهمیت قرار گیرد وضعیت بازار کار و درآمد آن رشته است. از این رو در اینمقاله به بررسی بازار کار رشته مهندسی پزشکی بدون آزمون می پردازیم. فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی در شرکت‌ های بزرگ دارویی، بیمارستان‌ ها، موسسات پژوهشی، سازمان‌ های دولتی، دانشگاه‌ ها و سایر محل های کسب و کار مرتبط می توانند مشغول به کار شوند. 

بازار کار مهندسی پزشکی

آزمایش و تعمیر تجهیزات پزشکی و محصولات جدید، مشاوره‌ ی فنی، طراحی و راه اندازی دستگاه‌ های  ارائه شده با تکنولوژی نوین با اهداف پزشکی را می توان به صورت کلی حیطه شغلی مهندسان پزشکی معرفی کرد. با این وجود هنوز هم این حیطه شغلی در حال توسعه است و افراد در صورت داشتن خلاقیت و نوآوری می توانند زمینه شغلی جدیدی را فراهم کنند. 

از مهم ترین توانایی های فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب و راه اندازی دستگاه ها و تجهیزات بیمارستان ها و وسایل های پزشکی 
 • تعمیر و نگهداری تجهیزات و دستگاه های بیمارستانی
 • مشاوره فنی در سفارش و خرید انواع دستگاه های پزشکی
 • کمک در بکار گیری بهینه از دستگاه ها و تجهیزات پزشکی
 • همکاری در طراحی، خلق و ساخت دستگاه های پزشکی جدید
 • طراحی و تولید انواع تجهیزات و دستگاه های بیمارستانی
 • نظارت بر طراحی تجهیزات پزشکی و ارائه راهکارهایی برای بهبود هر چه بیشتر دستگاه ها
 • آموزش نحوه استفاده از تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی مختلف به پزشکان، پرستاران، پرسنل آی تی و کارمندان
 • نظارت بر عملیات صادرات و واردات تجهیزات پزشکی در کشور
 • تعمیر تجهیزات و دستگاه های معیوب بیمارستانی و  پزشکی

داوطلبین گرامی در صورتی که علاقمند به رشته شده اید می توانید برای دریافت راهنمایی در خصوص نحوه ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

اخبار مرتبط با مهندسی پزشکی بدون آزمون

آخرین مهلت ثبت نام در رشته‌ های بدون کنکور دانشگاه آزاد:

بنا بر اعلام مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، داوطلبان توجه داشته باشند ثبت نام پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی به صورت مجزا از انتخاب رشته، رشته‌ های با آزمون سراسری است و بیش از ۹۵ درصد رشته / محل های دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی بدون آزمون هستند که در صورت تمایل با مراجعه به سامانه www.azmoon.org هر داوطلب می‌ تواند نسبت به ثبت نام خود اقدام نماید.

مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی به داوطلبان توصیه کرده است ابتدا دفترچه راهنمای ثبت نام را دریافت و پس از مطالعه و کسب آگاهی، در صورت تمایل و داشتن شرایط با تهیه کارت اعتباری نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام نمایند.

 

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور  مهندسی پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی دارید، بهترین مسیر را مشاورین مجرب آکادمی ایران تحصیل میتوانند به شما نشان دهند. برای تحصیل بدون شرکت در کنکور در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

رشته های مهندسی پزشکی بدون کنکور

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با نحوه ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی در سال های گذشته ارائه نماییم. هم چنین لیستی از دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی پزشکی بدون کنکور نیز اشاره نمودیم. در صورتی که مایل به اطلاع از چارت درسی و شهریه مهندسی پزشکی بدون آزمون در دانشگاه مورد نظر خود می باشید، می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نمایید. توجه داشته باشید که زمان ثبت نام بدون کنکور مهندسی پزشکی در دانشگاه های مختلف مانند زمان ثبت نام مهندسی پزشکی پیام نور می تواند متفاوت باشد. در نتیجه پیش از اقدام به ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، حتما از زمان ثبت نام آن اطمینان حاصل نمایید. پس از مطالعه این مقاله در صورتی که با اشکال و یا سوالی مواجه شدید، می توانید با مشاوران ما در مجموعه ایران تحصیل در تماس باشید. هم چنین می توانید برای ما کامنت بگذارید. کامنت شما در کوتاه ترین زمان ممکن از سوی کارشناسان ما پاسخ داده خواهند شد.

 

برای دانلود پی دی اف کامل مقاله مهندسی پزشکی بدون کنکور کلیک کنید.

مهندسی پزشکی بدون کنکور 1401

آخرین مطالب سایت