نیم پست
تماس با ما

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

معرفی 16 دمنوش گیاهی که به مدیریت طبیعی سطح قند خون کمک می کنند

دیابت یک بیماری مادام العمر است که بر روی قند خون و انسولین در بدن تأثیر می گذارد. در دیابت، بدن انسولین کافی تولید نمی کند یا انسولین تولید می کند که بدن به درستی از آن استفاده نمی کند. روش های زیادی برای درمان دیابت وجود دارد، اما برخی از درمان ها مانند گیاهان دارویی و مکمل ها ممکن است به شما کمک کند.

درک اینکه چرا سطح قند خون برای سلامتی ما بسیار مهم است. وقتی می خواهیم رفتارهای رژیم غذایی شیرین و دوست داشتنی خود را کاهش دهیم، می تواند به عنوان انگیزه جدی عمل کند. به زبان ساده، قند خون بالا و مقاومت بدن به انسولین، عامل اصلی در ایجاد بیماری های مزمن، به ویژه دیابت نوع 2 هستند.

اگر رژیم خود را به درستی انجام دهید و به خوبی ورزش کنید، مدیریت دیابت آنچنان دشوار نیست. یک رژیم غذایی سالم ، ورزش و یک سبک زندگی مناسب می تواند به راحتی در کنترل سطح ناپایدار قند خون و کاهش علائم این وضعیت سلامتی در زندگی کمک کند.

در حالی که داروهایی وجود دارد که ممکن است به کنترل دیابت کمک کند، اما برخی از داروهای خانگی نیز وجود دارند که می توانند سطح قند خون را کنترل کنند. گفته می شود که برخی گیاهان با روشی سالم به مدیریت دیابت کمک می کنند. ما به شما بعضی از دمنوش های گیاهی را که می توانید در خانه تهیه کنید برای اطمینان از داشتن یک بدن سالم برای شما آورده ایم.

 

نوشیدنی های گیاهی برای کنترل میزان قند خون:

1. چای جینسنگ :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

کاهش سریع قند خون

مطالعات بسیاری وجود دارد که اثبات می کند این گیاه چینی که به دلیل تقویت ایمنی و مبارزه با بیماری شناخته شده است، برای دیابت مثبت است. طبق تحقیقات محققان، جینسنگ تمایل به کند شدن جذب کربوهیدرات دارد.

توانایی سلول در استفاده از گلوکز را افزایش می دهد و ترشح انسولین از لوزالمعده را افزایش می دهد. شما می توانید صبح چای جینسنگ را تهیه کنید تا سطح قند خون کنترل شود. در حالی که جینسنگ به شکل قرص و پودر موجود است، بهتر است آن را به صورت تازه مصرف کنید.

2. چای آلوئه ورا :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

داروی گیاهی پایین اورنده سریع قند خون

طبق مطالعه ای که در مجله کلینیک داروسازی و درمانی منتشر شده است، آلوئه ورا می تواند به بهبود سطح HbA1c در مبتلایان به دیابت نوع 2 کمک کند و سطح گلوکز را در افراد مبتلا به پیش دیابت کاهش دهد.

آلوئه ورا مدتهاست که به عنوان داروی گیاهی برای معالجه و مدیریت اکثر شرایط سلامتی مورد استفاده قرار می گیرد. فقط کافیست که اجازه دهید شیره آلوئه ورا خشک شود و سپس آن را درون آب حل کنید. اکسیر را بنوشید و در سطح قند خون ثبات ایجاد کنید.

راههای دیگر مصرف آلوئه شامل موارد زیر است :

  • اضافه کردن خمیر آبدار آلوئه ورا به نوشیدنی یا اسموتی.
  • مصرف کپسول هایی که حاوی آلوئه ورا به عنوان مکمل هستند.

3. چای مریم گلی :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

درمان قطعی قند خون

 گیاه مریم گلی نشان داده است که توانایی تقویت فعالیت انسولین در دیابتی ها را دارد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که به سادگی یک قاشق غذاخوری برگ مریم گلی را روی یک فنجان آب جوش بریزید. نوشیدن چای مریم گلی در صبح می تواند مؤثرتر باشد.

4. چای دارچین :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

درمان گیاهی قند خون بالا

بسیاری از مطالعات حاکی از آن است که دارچین به کاهش قند خون و کنترل دیابت کمک می کند. دارچین ممکن است به سلولهای بدن شما کمک کند تا بهتر به انسولین پاسخ دهند. دارچین می تواند، ورود قند را به سلولهای شما کاهش دهد و قند خون را پایین بیاورد.

برای تهیه دمنوش دارچین، 2 عدد چوب دارچین را در یک قوری آب سرد بیندازید و آن را روی شعله‌ی کم و مستقیم قرار دهید. بعد از اینکه آب قوری به جوش آمد، آن را به مدت 1 تا 2 ساعت روی شعله غیرمستقیم (سماور یا بخاری) بگذارید.

5. دمنوش بابونه :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

بهترین دمنوش گیاهی برای دیابت

دمنوش بابونه به علت وجود موادی که سبب ایجاد زنگ زرد در آن می شود، از افزایش قند خون جلوگیری کرده و به کنترل آن کمک زیادی می کند. دمنوش بابونه بر بهبود پوست صورت نیز تأثیر مثبتی دارد و همین موضوع علت افزایش استقبال از آن می شود. این دمنوش گیاهی بیشتر برای درمان دیابت نوع 2 به بیماران توصیه می شود.

6. دمنوش چایی ترش :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

درمان قند خون در طب سنتی

دمنوش چایی ترش نیز از دمنوش های درمان کننده دیابت است. این دمنوش با طعم نسبتا ترش خود به کاهش قند خون در بدن کمک می کند مصرف آن تا 2 فنجان در روز بدون ایراد و مشکل است. برای تهیه آن نیز کافی است برگ های خشک گیاه را در آب جوش قرار دهید و دم کشیده را پس از صاف کردن میل کنید.

7. دمنوش تخم ریحان :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

عرقیات گیاهی برای کاهش قند خون

دمنوش تخم ریحان از گیاهان کاهنده قند خون و از دمنوش های گیاهی برای درمان دیابت است. برای مصرف آن به صورت دمنوش هم می توان از تخم خشک ریحان استفاده کرد و هم از برگ های آن. برای استفاده از برگ آن می توانید آنها را در یک لیوان یا قوری آب جوش به مدت ۵ دقیقه قرار دهید و سپس میل کنید.

8. دمنوش تخم گشنیز :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

معرفی دمنوش برای کاهش قند خون

گشنیز نیز از گیاهان دارویی با خواص بسیار زیاد است که عموم مردم در ایران با بیشتر این خواص آشنایی ندارند. از جمله خواص دمنوش تخم گشنیز می توان به خاصیت ضد دیابت، کاهش قند خون در بدن و افزایش ترشح انسولین در غدد لوز المعده است. از همین رو می توان دمنوش گیشنیز را درمان کننده دیابت نوع یک و دیابت نوع 2 دانست.

برای تهیه دمنوش گشنیز فقط کافیست یک قاشق چای‌خوری تخم آسیاب شده گشنیز را به همراه یک لیوان آب جوش، داخل قوری بریزید و به مدت 30 دقیقه آن را روی شعله غیرمستقیم قرار دهید تا دمنوش آماده شود.

9. گزنه :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

پایین آوردن سریع قند خون طب سنتی

در طب سنتی، مصرف گیاه گزنه باعث کاهش گلوکز خون می‌شود. همچنین عصاره برگ گزنه نقش حفاظتی در برابر افزایش میزان قند خون و تخریب سلول‌های پانکراس دارد.

برای تهیه دمنوش گزنه باید 40 گرم برگ گزنه را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت 10 دقیقه آن را دم و روزانه 3 فنجان از این دمنوش را بعد از غذا میل کنید.

10. شنبلیله :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

کاهش قند خون با شنبلیله

دانه گیاه شنبلیله در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله دیابت کاربرد دارد و مصرف این دمنوش برای مبتلایان به دیابت مفید است. برای تهیه دمنوش شنبلیله، یک قاشق چای‌خوری تخم شنبلیله را بکوبید، سپس آن را در یک قوری آب جوش بریزید و به مدت 30 دقیقه بگذارید که دم بکشد و پس از آن میل بفرمایید.

11. چای سبز :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

کاهش قند خون با چای سبز

در سال 2013، “Journal Journal of Clinical Nutrition” مطالعه ای را منتشر کرد که 17 آزمایش بالینی را برای ارزیابی تأثیر چای سبز بر کنترل گلوکز تجزیه و تحلیل کرد. محققان دریافتند که نوشیدن چای سبز به طور قابل توجهی قند ناشتا و هموگلوبین A1c (یک پروتئین حامل گلوکز در خون شما) را کاهش می دهد.

HbA1c یک شاخص مفید برای کنترل قند خون است و به طور مرتب در افراد مبتلا به دیابت اندازه گیری می شود تا اطمینان حاصل شود که قند خون آنها به درستی اداره می شود.

12. چای سیاه :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

کاهش قند خون با چای سیاه

مطابق مطالعه‌ای که در مجله ژورنال “پزشکی پیشگیری” منتشر شد، چای سیاه نیز قند خون سالم را تقویت می کند. محققان تأثیر چای سیاه بر قند خون در بزرگسالان سالم را مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان به مدت 12 هفته چای سیاه نوشیدند و سطح گلوکز و لیپید آنها در برابر پایه آزمایش شد.

چای سیاه 18 درصد قند خون را کاهش داد، که محققان گفتند که بسیار قابل توجه است. آنها کاهش قابل توجهی در تری گلیسیرید و شکل بد کلسترول به نام لیپوپروتئین با چگالی کم را نیز ذکر کردند.

13. چای اولانگ :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

کاهش قند خون و کلسترول

به نظر می رسد چای اولانگ، قند خون را پایین می آورد، اما فقط در مبتلایان به دیابت وجود دارد. مجله “مراقبت از دیابت” در سال 2003 مطالعه ای را منتشر كرد كه نشان می دهد چای اولونگ به طور قابل توجهی قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 كاهش می دهد.

با این حال، “ژورنال اروپایی تغذیه بالینی” یک مطالعه را در سال 2011 با استفاده از مردان سالم و غیر دیابتی منتشر کرد و نتوانست همان نتایج را کسب کند. محققان در مطالعه بعدی دریافتند که مصرف چای اولانگ تأثیر معنی داری بر قند خون در بزرگسالان غیر دیابتی ندارد.

14. زنجبیل :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

کاهش قند خون با زنجبیل

زنجبیل به طور گسترده در غذاهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد و در چین، هند، استرالیا، آفریقا و جامائیکا پرورش می یابد. مانند آلوئه ورا، زنجبیل از زمان های بسیار قدیم نیز در داروهای گیاهی استفاده می شده است. این ادویه معطر همچنین می تواند به کاهش قند خون کمک کند. بسیاری از مطالعات علمی تأیید کرده اند که زنجبیل با افزایش ترشح انسولین و حساسیت به انسولین، به کنترل قند خون کمک می کند.

برای مصرف می توانید زنجبیل خام را بجوید، از آن در غذاهای خود استفاده کنید، چای زنجبیل بنوشید، پودر زنجبیل مصرف کنید، از روغن آن استفاده کنید و به عنوان یکی از مواد موجود در یک لیوان آب اضافه کنید. در اینجا چه مقدار زنجبیل باید در روز مصرف کنید.

چای زنجبیل برای شروع روزتان بسیار عالی است. بعد از ساعت 6 بعد از ظهر سعی کنید از مصرف زنجبیل خودداری کنید. قبل از ناهار یک آب میوه به همراه کمی آب زنجبیل میل کنید.

15. میخک :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

درمان قند خون در طب سنتی

میخک جوانه گل است که در غذاهای هندی، پاکستانی، بنگلادشی  سریلانکا و تانزانیا از محبوبیت بالایی برخوردار است. این ادویه معطر دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و گوارشی است. تحقیقات تأیید کرده اند که میخک به بهبود حساسیت به انسولین کمک می کند و سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

برای مصرف می توانید، 3-4 میخک را در یک فنجان آب یک شبه خیس کنید و صبح آن را بنوشید. از میخکهای کامل یا پودر شده در غذا برای صرف ناهار یا شام استفاده کنید.

16. پونه کوهی :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

بهترین دمنوش گیاهی برای دیابت

این گیاه عجیب و غریب با منشاء اسپانیایی و مدیترانه ای حاوی گلیکوزیدهایی است که قند خون را در بدن پایین می آورد. عصاره های آب پونه کوهی فعالیت مهاری گلیکوزییداز در شرایط آزمایشگاهی را نشان می دهند. نشان داده شده است که اسید Rosmarinic جدا شده از عصاره فعالیت آمیلاز لوزالمعده را افزایش می دهد.

همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این ماده به افزایش فعالیت انسولین کمک کرده و گلوکز را در سلولها بسیج می کند، بنابراین سرعت تشکیل کربوهیدرات ها را کاهش می دهد.

برای مصرف می توانید از عناصر تازه یا خشک شده در غذای خود استفاده کنید، برگها را جویده، چای روغنی را تهیه کنید، روغن پونه کوهی رقیق شده یا کپسول مصرف کنید. با اضافه کردن یک قاشق چایخوری روغن پونه کوهی خشک یا تازه به یک فنجان آب جوشانده چای روغنی درست کنید. بگذارید 5 دقیقه دم بکشد و سپس با دوز پایین مصرف کنید.

نکته: بهتر است صبح زود چای پونه کوهی بنوشید. همچنین می توانید صبح ها برگ تازه جوید. برای ناهار و شام از پونه کوهی خشک استفاده کنید.

مدیریت قند خون :

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

دمنوش برای کاهش قند خون

در صورت ابتلا به دیابت، به پزشک مراجعه کنید تا قند خون خود را مدیریت کنید. اگر علاقه مند به اضافه کردن چای به رژیم غذایی خود برای مزایای احتمالی قند خون هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک قند خون شما را از نزدیک کنترل می کند و ممکن است نیاز به تنظیم داروهای شما داشته باشد.

اگر مبتلا به دیابت نیستید، یک رژیم غذایی سالم را اتخاذ کنید، وزن خود را در حد سالم نگه دارید و با ورزش منظم عضلات خود را حرکت دهید. اضافه وزن بودن، داشتن سبک زندگی بی تحرک و رژیم غذایی ضعیف خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

نکته:

قبل از اینکه بخواهید از هر یک از این روش های درمانی استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. زیرا مصرف دارو و این نوشیدنی های گیاهی به طور همزمان می توانند قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و بیشتر باعث عوارض ناخواسته شود.

کلام آخر:

این محتوا شامل مشاوره است و فقط اطلاعات عمومی را ارائه می دهد. به هیچ وجه جایگزینی برای نظر پزشکی نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر همیشه با یک متخصص یا پزشک خود مشورت کنید.

 

معرفی دمنوش برای کاهش قندخون

آخرین مطالب سایت