نیم پست
تماس با ما
علت نرسیدن مرسوله پستی

ممکن است شما هم به دنبال علت نرسیدن مرسوله پستی به دنبال راهکار باشید. ممکن است برای هر کسی پیش بیاید که مرسوله پستی دیر به دست گیرنده برسد یا با نرسیدن بسته پستی مشکلات جبران ناپذیری به وجود آمده باشد. در این مقاله به بررسی عوامل دخیل در نرسیدن یا دیر رسیدن مرسوله، پیگیری از وضعیت و مکان مرسوله آن می پردازیم.

در این مقاله علاوه بر آشنایی با روش های پیگیری بسته مرسوله از طریق اداره پست و تیپاکس، نحوه ثبت شکایت نیز با جزئیات کامل به شما معرفی خواهد شد.

علاوه بر این آخرین اخبار پیرامون علت نرسیدن مرسوله پستی را هم مورد بررسی قرار خواهیم داد. در نهایت اگر شما هم در حال حاضر با نرسیدن مرسوله پستی خود به مشکل خورده اید یا به علت چرایی دیر رسیدن مرسوله پستی خود فکر میکنید، تا پایان این مقاله با ما در وب سایت ایران تحصیل همراه باشید.

علت نرسیدن مرسوله پستی چیست؟

همه ما در زندگی خود تجربه ارسال و دریافت کالا، مدرک و یا انواع بسته ها را از طریق پست داشته ایم. این اداره با خدمات بسیار زیادی که ارائه می دهد، در تسهیل و تسریع دریافت و انتقال این بسته ها نقش بسزائی دارد.

با وجود نظم و دقتی که در انجام این کار وجود دارد، گاهی مرسوله مورد نظر به دست گیرنده نمی رسد و همین امر موجب ایجاد شکایاتی شده است. علت نرسیدن مرسوله پستی را نمی توان تنها به یک یا دو دلیل نسبت داد و ممکن است چندین مورد باعث بروز چنین مواردی شود.

به همین دلیل گزارش ها و شکایاتی که در این زمینه می شود، متنوع می باشد. از این رو بهتر است که اطلاعات بیشتری را درباره دلایل دیر رسیدن مرسوله پستی داشته باشیم تا متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهیم. 

علت نرسیدن مرسوله پستی چیست؟

به منظور آشنایی با روش های پیگیری پستی کارت پایان خدمت روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

علت گم شدن مرسوله پستی

شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که وقتی علت تاخیر مرسوله پستی را جویا می شوید، پس از بررسی های لازم مشخص می شود که بسته شما گم شده است. متاسفانه این حقیقت تلخ وجود دارد که در برخی مواقع مامورین توزیع به دلایل مختلفی مرسوله ها را گم می کنند.

📍 در چنین مواردی می توانید از طریق شکایت تاخیر پست اقدام کنید. به طور کلی اداره پست موظف است که برای بسته های مفقودی غرامت پرداخت کند. به همین ترتیب، برای بسته هایی با ارزش مالی بیشتر، ارزش واقعی سنجیده می شود و مبلغی را به تناسب برای بیمه تعیین می کنند که بایستی توسط اداره پست پرداخته شود. بنابراین، اگر مرسوله شخصی گم شود، برابر با ارزش واقعی به او غرامت داده می شود.

علت گم شدن مرسوله پستی

📢 اطلاعیه: برای پیگیری مرسوله خود در اداره پست و پست پیشتاز میتوانید از طریق وب سایت tracking.post.ir اقدام کنید.

تاثیر پروتکل های بهداشتی بر رسیدن مرسوله های پستی

با شیوع بیماری کرونا و محدودیت رفت و آمد در مجامع عمومی، فعالیت اداره پست بیش از پیش شد. افراد جامعه مجبور شدند بسیاری از خریدهای خود را به صورت غیر حضوری و اینترنتی انجام دهند که کار تحویل آن بر عهده شرکت پست میباشد.

📊 طبق آماری که مدیر کل دفتر مدیریت کیفیت شرکت ملی پست اعلام کرد، در سال جاری افزایشی 150 درصدی در ارسال محموله های پستی داشته ایم. این امر خود تبدیل به یک علت نرسیدن مرسوله پستی شد، چرا که تعداد بسیار بالای نقل و انتقال های زمینی و هوایی و ترافیک های به وجود آمده، باعث ایجاد تاخیرهایی میشد.

تاثیر پروتکل های بهداشتی بر رسیدن مرسوله های پستی

از سوی دیگر، این شرکت موظف شد تا مرسولات و کامیون ها را دو تا سه بار در روز ضدعفونی و گندزدایی نماید. به همین دلیل دور از انتظار نبود که شکایاتی از جمله اینکه مرسوله پستی به دستم نرسید مطرح می شد.

راهنمای تلفنی 24 ساعته

جهت کسب راهنمای انجام مراحل رهگیری مرسولات پستی روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

دیر رسیدن مرسولات با عدم مسئولیت پذیری برخی از کارکنان

با وجود آنکه شرکت پست دارای کارمندان و کارکنان بسیار مسئولیت پذیر و امانتداری است، اما گزارش هایی نیز حاکی از سهل انگاری برخی کارکنان در زمینه تحویل به موقع مرسولات به مقصد شنیده میشود.

دیر رسیدن مرسولات با عدم مسئولیت پذیری برخی از کارکنان

📍 برای مثال، تعدادی از کاربران گزارش هایی مبنی بر رسیدن مرسوله خود به اداره پست مقصد را دریافت کرده، اما آن را حتی پس از چند روز تحویل نگرفته اند. پس از بررسی های انجام شده، مشخص شد که قصور از سوی کارمند یا متصدی این بخش بوده است.

همچنین، برخی از بسته ها به همین دلیل چند روز در شهر مقصد باقی می مانند و همین موضوع علت نرسیدن مرسوله پستی در موعد مشخص می شوند.

جهت دریافت راهنمای پیگیری مرسوله پستی از طریق پیامک یک بار بر روی لینک کلیک کنید.

پیشگیری از دیر رسیدن مرسوله پستی

از آنجا که بخشی از دلیل و علت نرسیدن مرسوله پستی به خود فرد فرستنده بر می گردد، توصیه می شود که برای پیشگیری از این امر چند نکته را مد نظر داشته باشید.

پیشگیری از دیر رسیدن مرسوله پستی

✅ در درج نشانی دقت کافی را داشته باشید. برای مثال از لفاف های استانداردی که در دفاتر پستی به فروش می رسد استفاده و در همان مکان مشخص شده الصاق کنید. برای مرسولاتی که قرار است به کشورهای خارجی ارسال شود نیز باید نام کشور و یا نشانی به زبان مقصد نوشته شود.

✅ گفتنی است که برخی از مرسولات ممکن است زمان بیشتری برای تحویل نیاز داشته باشند و به همین دلیل بایستی با توجه به مدت مقرر انتظار دریافت داشت و شتاب نداشت. در برخی از موارد نیز منشا این جمله که مرسوله پستی به دستم نرسید، تغییر آدرس، عدم حضور گیرنده در مقصد و یا فوت گیرنده است.

✅ یک نکته مهم دیگر برای پیشگیری از دیر رسیدن مرسوله پستی، بیمه کردن بسته پستی می باشد. این کار سبب می شود که حتی در صورت گم شدن مرسوله، پول خود را پس خواهید گرفت. البته شرکت پست برای همه بسته ها یک بیمه عمومی در نظر می گیرد، اما بهتر است که برای کالاهای گران قیمت بیمه خصوصی نیز انجام شود چرا که بیمه عمومی در پرداخت خسارت سقف دارد.

چگونگی پیگیری نرسیدن مرسوله پستی

تمامی سرویس های پستی اعم از پست پیشتاز، انواع سرویس های اداره پست و سرویس تیپاکس شرایطی را جهت پیگیری سفارشات و مرسولات ارسالی شما تدارک دیده اند. در این روش ها شما میتوانید از محل دقیق، مسیر حرکت و رسیدن مرسوله خود مطلع شوید.

چگونگی پیگیری نرسیدن مرسوله

در این بخش قصد داریم در رابطه با روش های پیگیری مرسوله به بحث بپردازیم تا شما عزیزان بتوانید بهترین روش را برای پیگیری مرسوله پستی خود انتخاب کنید.

 

در یکی از بهترین روش ها شما میتوانید با استفاده از اینترنت مرسوله خود را پیگیری کنید اما برای عزیزانی که قصد استفاده از اینترنت و یا دسترسی به اینترنت ندارند میتوان از روش ارسال پیامکی استفاده کرد.

پیگیری مرسوله پستی با شماره موبایل

برای پیگیری بعضی از انواع خاص مرسولات مانند گواهینامه، کارت پایان خدمت، گذرنامه و … میتوان از کد USSD  استفاده کرد. برای اینکار کافی است شماره ی #110* را با تلفن همراه شماره گیری کنید و طبق دستورالعمل ارسالی از طریق این کد اطلاعات خود را وارد کرده و پیگیر مرسوله خود شوید.

برای آموزش روش های بیشتر و آگاهی از راه های دیگر پیگیری مرسوله پستی از طریق پیامک سری به لینک داده شده بزنید.

پیگیری مرسوله پستی از طریق کد رهگیری

همانطور که میدانید در هنگام تحویل بسته ارسالی و دریافت رسید یک کد 10 یا 20 رقمی تحت عنوان کد رهگیری نیز به شما تحویل میگیرد. همانطور که از نام آن پیداست این کد جهت رهگیری و پیگیری مرسوله پستی کارآمد میباشد و در صورت بروز هرگونه مشکل نظیر مفقود شدن مرسوله پستی، نرسیدن مرسوله پستی و… از این کد میتوانید برای حل مشکل استفاده کرد.

با ارائه این کد به صورت حضوری و یا غیر حضوری میتوانید از مکان دقیق و وضعیت بسته پستی خود اقدام کنید.

📱 در روش ارسال پیامکی، حرف R را به همراه کد 10 یا 20 رقمی رهگیری مرسوله، تایپ کرده و آن را به شماره 2000441 ارسال نمایید.

پیگیری مرسوله پستی با کد ملی

یکی دیگر از روش هایی که برای پیگیری مرسوله پستی به شما ارائه میشود پیگیری مرسولات پستی با کد ملی از طرق مختلف می باشد که به تفضیل در پست پیگیری مرسوله پستی با کد ملی به آن پرداخته شده و می توانید برای دریافت اطلاعات دقیق از این روش روی لینک کلیک کنید.

نرسیدن مرسوله پستی پیشتاز

آیا به دنبال پیگیری مرسوله پستی هستید؟ توجه داشته باشید که اداره پست دارای یک وب سایت به نام tracking.post.ir می باشد. لازم به ذکر است بدانید شما به راحتی می توانید با استفاده از کد مرسوله که در هنگام ارسال بسته در اختیار شما قرار داده می شود در این سامانه از وضعیت بسته پستی خود اطلاع پیدا کنید.

✅ این نکته را هم در نظر داشته باشید، برای درج شکایت از اداره پست میتوانید وارد وب سایت eop.post.ir شوید. البته ثبت شکایت تنها بر اساس کد رهگیری که اداره پست در اختیار شما قرار داده است قابل اعاده می‌باشد. در نتیجه اگر مرسوله پستی نداشته باشید امکان ثبت شکایت هم نخواهید داشت. در انتها بهتر است ذکر کنیم که در همین سامانه امکان پیگیری شکایت هم وجود دارد.

پیگیری نرسیدن مرسوله تیپاکس

شرکت تیپاکس سرعت بسیار بالایی در ارسال مرسوله دارد به همین دلیل تا به حال از این شرکت دیده نشده کاربری اذعان کند بسته مرسوله پستی به دستم نرسیده است. شرکت خصوصی تیپاکس این روزها وضعیت بسیار خوبی را سپری می‌کند. زیرا این شرکت با ارائه خدمات منحصر به فرد توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جذب کند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با رهگیری مرسولات تیپاکس  پیشنهاد میشود روی لینک مربوط به این مقاله کلیک کنید.

پیگیری نرسیدن مرسوله تیپاکس

لازم به ذکر است در هنگام ارسال بسته، یک کد رهگیری در اختیار شما قرار داده می‌شود که شما به راحتی می‌توانید با استفاده از آن وارد وب سایت تیپاکس شوید و از وضعیت ارسال محصول خود اطلاع پیدا کنید.

شکایت از نرسیدن مرسوله پستی

در صورتی که از راه های ارائه شده در متن فوق موفق به پیگیری مرسوله پستی خود نشدید و یا مرسوله شما معیوب یا آسیب دیده به دستتان رسید میتوانید از طریق سایت eop.Post.ir اقدام به شکایت کنید.

1️⃣ ابتدا وارد سایت فوق شوید و روی گزینه ثبت شکایت کلیک کنید.

2️⃣ در صفحه ثبت شکایت مشتریان روی گزینه “بیش از 72 ساعت از ارسال مرسوله من میگذرد و مایل به ثبت شکایت می باشم یا شکایت دیگری دارم” کلیک کنید.

3️⃣ در صفحه باز شده از شما اطلاعاتی درباره محل سکونت، محل شکایت و توضیحات و دلیل شکایت خواسته میشود که الزامیست این فرم را کامل کنید.

4️⃣ پس از کلیک روی گزینه مرحله بعدی، اطلاعات فردی خود را بطور دقیق وارد کنید.

5️⃣ پس از آخرین مرحله کدی به عنوان کد رهگیری شکایت به شما داده میشود تا بتوانید در مراحل بعدی شکایت و حتی در مراجع قضایی از آن استفاده کنید.

🔴 سامانه دیگری تحت عنوان سامانه 195 به عنوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز برای شکایت از اداره پست تعبیه شده که ساز و کاری مشابه دارد با این تفاوت که شما از خود اداره پست شکایت میکنید.

آخرین اخبار پیرامون علت نرسیدن مرسوله پستی

  • افزایش سامانه های پیگیری مرسولات:

بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت ملی پست ایران در آینده ای نزدیک اپراتورهای سامانه برای پیگیری مرسولات پستی افزایش پیدا میکنند که این مسئله باعث کاهش دیر رسیدن یا نرسیدن مرسوله پستی می گردد. 

  • کاهش شکایات مردمی:

طبق اعلام مدیر عامل کل پست استان قزوین میزان خطا های پستی به شدت کاهش پیدا کرده است. همین مسئله موجب شده تا شکایات مردمی هم به زیر یک درصد برسد.

  • آمار مرسولات اداره پست خوزستان:

اداره پست استان خوزستان در ایام کرونا در سال ۱۴۰۰ حدود به 7 میلیون و ۸۰۰ هزار بسته را پوشش داد که این نوع خدمات‌دهی بسیار منحصر به فرد تلقی می شود.

  • ممنوعیت ارسال برخی کالا ها از طرف اداره پست:

مطابق با سخنان مدیر عامل کل شرکت ملی پست ایران، ارسال بعضی از موارد توسط پست ممنوع است که حیوانات زنده، مواد مخدر، مشروبات الکلی و غیره در این دسته از محصولات قرار دارند.

راهنمای لازم داری؟

 

اطلاعیه

برای پیگیری بسته مرسوله در تیپاکس می توانید از وب سایت tipaxco.com اقدام کنید. 

خلاصه مطالب

در مقاله علت نرسیدن مرسوله پستی تلاش کردیم تا علت نرسیدن و شکایت تاخیر پست را بررسی کنیم و راهکارهای موجود جهت پیگیری و پیشگیری را ارائه دهیم. تا شما بتوانید مرسوله ها خود را پیگیری کنید. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند در هنگام پیگیری بسته مرسوله شما را به بهترین نحو ممکن یاری کند.

 

برای دانلود فایل PDF علت نرسیدن مرسوله پستی بر روی لینک قرمز کلیک کنید.

 

علت نرسیدن مرسوله پستی

آخرین مطالب سایت