نیم پست
تماس با ما
شهریه پزشکی بدون کنکور

اطلاع از میزان شهریه پزشکی بدون کنکور بسیار اهمیت دارد. چرا که میزان توانایی در پرداخت شهریه هر ترم، تعیین کننده ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خواهد بود. افرادی که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور هستند، باید ابتدا شهریه تعیین ‌شده از سوی دانشگاه را بپردازند.

شهریه پزشکی بدون کنکور در دانشگاه های ایران به ‌صورت متفاوتی اخذ می شود. دانشگاه پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد که رشته پزشکی بدون کنکور ارائه می‌ دهند، هر کدام شهریه ثابت و متغیر متفاوتی را از دانشجویان دریافت می کنند. بنابراین قبل از هر چیز دانشجویان لازم است از شرایط پرداخت شهریه‌ ها و میزان شهریه اطلاعات لازم را کسب کنند و در صورت داشتن توانایی لازم جهت ثبت نام اقدام نمایند. در این مقاله به بررسی میزان شهریه پزشکی دانشگاه های ارائه دهنده این رشته به صورت بدون آزمون خواهیم پرداخت.

 

میزان شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

اطلاع دقیق از میزان شهریه پزشکی دانشگاه آزاد به این دلیل حائز اهمیت است که افراد می ‌توانند قبل از هر اقدامی، نسبت به هزینه رشته های تحصیلی مورد نظر خود آگاهی لازم را کسب کرده و سپس وارد فرآیند انتخاب رشته شوند، زیرا در صورت قبولی و طی کردن مراحل ثبت نام در دانشگاه محل پذیرش اگر بخواهید به هر دلیلی انصراف دهید، مشمول پرداخت جریمه خواهید شد.

شهریه دانشگاه آزاد به دو صورت ثابت و متغیر دریافت می شود. شهریه ثابت معمولاً در طول دوران تحصیل دانشجو تغییر نخواهد کرد و افزایشی نخواهد داشت. میزان نرخ شهریه ثابت با توجه به سال ورود دانشجو به دانشگاه و رشته تحصیلی وی اخذ می شود، اما شهریه متغیر دانشگاه آزاد برای رشته پزشکی بدون کنکور این ‌گونه است که هر ساله این دانشگاه 10 الی 15 درصد به میزان شهریه متغیر در رشته های مختلف از جمله پزشکی می ‌افزاید که این شهریه توسط هیات امنای دانشگاه آزاد مشخص می شود.

 

 

راهنمای محاسبه شهریه پزشکی بدون کنکور

اطلاعیه

 شهریه متغیر با توجه به تعداد و نوع واحد های اخذ شده توسط دانشجو برآورد می شود.

 

محاسبه شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

دانشجویان بر اساس تعداد واحدهایی که در یک ترم اخذ می کنند، علاوه ‌بر شهریه ثابت باید شهریه متغیر را بپردازند. شما متقاضی گرامی با استفاده از فرمول زیر به‌ ازای تعداد واحدهای درسی نظری می ‌توانید شرح یک ترم تحصیلی رشته پزشکی بدون کنکور را محاسبه کنید.

شهریه یک ترم تحصیلی = شهریه ثابت + (شهریه متغیر نظری * n)

پردیس ‌های خودگردان نیز از دیگر دانشگاه هایی هستند که ارائه ‌دهنده رشته پزشکی می باشند. شهریه دانشگاه پردیس خودگردان از میزان شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز بیشتر است و بسیاری از علاقه‌ مندان رویای تحصیل در رشته پزشکی را دارند، هنگامی‌که موفق به پذیرش در آزمون ورودی دانشگاه سراسری و آزاد نمی‌ شوند، یکی از راه‌های ورود خود را تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور در دانشگاه آزاد و پردیس خودگردان می ‌دانند.

 

برای اطلاع از پزشکی بدون کنکور بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه پردیس خودگردان 1401

دانشگاه پردیس خودگردان نیز رشته های داروسازی، پزشکی، دندان ‌پزشکی و پیراپزشکی را ارائه می‌ دهد و شرط ادامه تحصیل در این دانشگاه، داشتن توانمندی مالی برای پرداخت شهریه است. شهریه دانشگاه پردیس خودگردان در رشته های پزشکی بدون کنکور، از شهریه دانشگاه آزاد بالاتر است، به این دلیل که سطح آموزشی و علمی دانشگاه پردیس خودگردان بالاتر از دانشگاه آزاد می ‌باشد.

می ‌توان گفت پردیس خودگردان شعبه دوم دانشگاه روزانه است و کیفیت علمی و آموزشی آن تفاوتی با دانشگاه سراسری ندارد. به‌ همین علت است که شهریه آن در مقایسه با شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد بیشتر می باشد. باید گفت میزان شهریه رشته های پزشکی، دندان ‌پزشکی و داروسازی در پردیس خودگردان به ‌ازای هر ترم  22 الی 25 تومان می ‌باشد که 10 الی 15 درصد سالیانه افزایش خواهد داشت.

مقدار شهریه پزشکی بدون کنکور

برای اطلاع از شرایط ثبت نام در رشته دامپزشکی بدون کنکور بر روی لینک کلیک کنید. 

 

تخفیف شهريه پزشکی پردیس خودگردان

دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه پردیس خودگردان، در صورت برخورداری از برخی شرایط می توانند از تخفیف شهريه بهره مند شوند که این شرایط به قرار زیر می باشد:

 • دانشجویانی که سهمیه ایثارگران 5 درصدی دارند ، مشمول 30 درصد تخفیف شهریه پزشکی در دانشگاه پرديس بین الملل هستند.
 • دانشجویانی که سهمیه ایثارگران 25 درصدی دارند ، مشمول 100 درصد تخفیف شهریه پزشکی در دانشگاه پرديس بین الملل می باشند.
 • دانشجویانی که سهمیه خانواده شهدا دارند ، مشمول 100 درصد تخفیف شهریه پزشکی در دانشگاه پردیس بین الملل هستند.
 • دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی از تخفیف شهریه دانشگاه پردیس خودگردان بهره مند می شوند.
 • دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی از تخفیف شهریه دانشگاه پردیس خودگردان بهره مند می شوند.
 • حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز کشوری نیزمطابق مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ، از تخفیف شهریه دانشگاه پردیس خودگردان بهره مند می شوند.

مشمولین سهمیه ایثارگران 5 درصدی به شرح زیر هستند:

 1. خانواده جانبازان زیر 25 درصد
 2. رزمندگان دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه

مشمولین سهمیه ایثارگران 25 درصدی به شرح زیر هستند:

 1. جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندان آنان
 2. آزادگان و همسر فرزندان آنان

مشمولین سهمیه خانواده شهدا به شرح زیر هستند:

 1. فرزندان شهید
 2. همسر شهید

محاسبه شهریه پزشکی بدون کنکور

اطلاعیه 

داوطلبانی که در کنکور قبول نشده اند، و از طریق تکمیل ظرفیت کنکور سراسری وارد دانشگاه شده اند، درصورتی که قبولی در دوره روزانه باشد ملزم به پرداخت شهریه نمی باشند.

 

شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه های خارج از کشور

رشته پزشکی بدون کنکور در دانشگاه های خارج از کشور نیز ارائه می شود و شهریه هر کدام از دانشگاه خارج از کشور در این روش بسته به عوامل مختلفی خواهد داشت. هر کدام از دانشگاه ها، ملاک‌ های معینی برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی دارند که از آن جمله می ‌توان به اعتبار و کیفیت دانشگاه، کشور محل تحصیل، اساتیدی که در دانشگاه مشغول به تدریس هستند، اعتبار مدرک دانشگاهی اشاره کرد و در نظر داشت که همه این عوامل در میزان شهریه پزشکی بسیار اثر گذار خواهد بود.

به طور مثال شهریه رشته پزشکی بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه حدود 4000 دلار در سال است، با وجود این که در آمریکا حدود 20000  دلار است و یا در کانادا حدود 15000 در سال است. در ادامه جدول هزینه های تحصیل پزشکی در خارج از کشور ارائه شده است.

 

آیا می توان شهریه پزشکی را به صورت قسطی پرداخت کرد؟

برای بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی به دلیل نداشت تمکن مالی کافی، این سوال وجود دارد که آیا می توان به صورت قسطی شهریه هر ترم پزشکی را پرداخت؟ 

خوشبختانه دانشگاه های آزاد و سایر دانشگاه های مربوطه، برای رفاه حال داوطلبان و پذیرفته شدگان و همچنین برای افزایش توان پرداخت شهریه، وام های دانشجویی را بدون بهره و یا با بهره کم به داوطلبان اعطا می نماید. به همین دلیل کلیه دانشجویان با استفاده از همین وام ها، می توانند به ادامه تحصیل بپردازند.

میزان شهریه پزشکی بدون کنکور

برای آگاهی از شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

جدیدترین اخبار پیرامون پزشکی بدون کنکور 

اعتراض ۲۱ هزار نفر به پذیرش بدون کنکور در رشته‌ های علوم پزشکی

بیش از ۲۱ هزار نفر با تشکیل کمپینی به امکان تحصیل بدون آزمون در رشته‌ های پیراپزشکی معترض شدند. این افراد با هشتگ «نه به پذیرش بدون کنکور رشته‌ های پزشکی» از وزرای علوم و بهداشت خواستند که پذیرش بدون کنکور دانشجو در رشته‌ های پزشکی لغو شود.

در این کمپین خطاب به وزرای علوم و بهداشت آمده است که ما کادر بهداشتی و درمانی با پذیرش بدون کنکور داوطلبان کنکور در رشته های مامایی، هوشبری، اتاق عمل و بهداشت مخالفیم. 

شرایط ثبت نام بدون کنکور رشته پزشکی 1401-1402 اعلام شد

شرایط ثبت نام بدون کنکور رشته پزشکی، به این صورت است که داوطلبان کنکور که موفق به کسب رتبه لازم برای قبولی در رشته پزشکی نشده اند، از فرصت ثبت نام بدون کنکور رشته پزشکی استفاده کنند.

تنها داوطلبانی واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور پزشکی در دانشگاه های سراسری و معتبر ایران می باشند، که در کنکور ثبت نام کرده در لیست قبولی های رشته پزشکی قرار نگرفته اند. در صورتی که این گروه از داوطلبان رتبه ای نزدیک به رتبه آخرین نفر قبولی در رشته پزشکی را کسب کرده باشند، این احتمال وجود دارد که از طریق ثبت نام در تکمیل ظرفیت کنکور و یا پردیس های خودگردان بین الملل دانشگاه های سراسری بدون شرکت در آزمون مجدد، وارد دانشگاه سراسری شوند.

جدول شهریه پزشکی بدون کنکور

برای اطلاع از نحوه ثبت نام پزشکی دانشگاه آزاد بدون کنکور بر روی لینک کلیک کنید. 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی میزان شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد و پردیس خودگردان در سال 1401 پرداختیم. از آنجا که دانشگاه های مختلف شهریه ثابت و متغیر متفاوتی را دریافت می کنند، بسیاری از افراد به دنبال کسب اطلاعات دقیق از جزئیات و نحوه پرداخت شهریه پزشکی بدون کنکور هستند.

باید گفت که شهریه میزان شهریه پزشکی بدون کنکور دانشگاه پردیس خودگردان به ‌علت اعتبار علمی و آموزشی بالاتر نسبت به دانشگاه آزاد بیشتر خواهد بود. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای ثبت نام و انتخاب رشته، از میزان تمکن مالی خود نسبت به پرداخت شهریه اطلاع لازم را کسب نمایید.

چنانچه در خصوص میزان شهریه پزشکی بدون آزمون دانشگاه آزاد و پردیس خودگردان سوال داشته باشید، می ‌توانید از راهنمایی ‌های مشاوران مجرب آکادمی ایران تحصیل بهره ‌مند شوید.

 

 برای دانلود پی‌ دی ‌اف مقاله کلیک کنید.

شهریه پزشکی بدون کنکور 1401 + جدول هزینه ها

آخرین مطالب سایت