نیم پست
تماس با ما
شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد موضوعی است که ما در این مطلب بررسی خواهیم کرد. اگر به رشته های پزشکی علاقه مند هستید و رتبه و یا شرایط تحصیل در دانشگاه های سراسری را کسب نکرده اید و دانشگاه آزاد انتخاب شماست، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا از هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه آزاد اطلاعات لازم را بدست آورید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، شهریه رشته های پیراپزشکی و نرخ شهریه پزشکی آزاد داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

جزییات شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد 1401 – 1402

با ما در این قسمت همراه باشید تا جزییات شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد را بررسی کنیم. دانشگاه آزاد مرکزی است که زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات است و بیش از 100 واحد در استان ها و شهرهای مختلف دارد. شهریه این مرکز هر سال توسط مرکز سنجش و پذیرش تعیین می شود. هر سال هم معمولاً بین 10 الی 15 درصد افزایش خواهد داشت. شهریه این مرکز شامل دو بخش ثابت و متغیر است و اصولاً شهریه متغیر است که تغییر می کند، شهریه ثابت تغییری نخواهد داشت.

رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن در تمامی مقاطع تحصیلی در دانشگاه آزاد ارائه شده و هزینه تحصیل در این رشته ها نیز نسبت به سایر رشته ها بیشتر است.

در خصوص نرخ شهریه پزشکی آزاد برای رشته دکترای حرفه ای، می تواند گفت بین 8 الی 10 میلیون برای 20 واحد هزینه خواهد داشت.

برای دکترای حرفه ای دندان پزشکی بین 8 الی 10 میلیون در هر ترم هزینه دارد. در دکترای حرفه ای داروسازی بین 8 الی 10 میلیون و دکترای حرفه ای دامپزشکی نیز بین 8 الی 20 میلیون هزینه دارد. در مقطع کاردانی برای رشته هایی همچون دامپزشکی، بهداشت عمومی و غیره بین 2 و نیم تا 3 میلیون در هر ترم هزینه دارد. در مقطع کارشناسی برای رشته هایی همچون پرستاری، مامایی و هوشبی بین 4 الی 5 میلیون هزینه دارد. در مقطع ارشد برای رشته های علوم پزشکی بین 8 الی 9 میلیون هزینه دارد. در خصوص نحوه محاسبه هزینه ها نیز لازم است بدانید که شهریه ثابت مقطع کارشناسی تقریباً 1 میلیون و مقطع ارشد 1 میلیون و 200 هزار تومان و در مقطع دکتری حرفه ای 2 میلیون و دکتری تخصصی 3 میلیون تومان است.

مشاوره شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

برای اطلاع از شهریه پرستاری دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک نمایید.

 

میزان شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 اطلاع از میزان شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این رشت ها را دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که اگر متقاضیان از جزئیات میزان شهریه پرداختی به طور کامل آگاهی نداشته باشند، در صورتی که پس از طی مراحل ثبت نام قصد انصراف داشته باشند، مشمول جریمه خواهند شد.

شهریه دانشگاه آزاد، به صورت ثابت و متغیر دریافت خواهد شد. شهریه ثابت با توجه به سال ورود دانشجو به دانشگاه و همچنین رشته تحصیلی وی محاسبه می شود و در طول سال های تحصیل تغییر نخواهد کرد. اما شهریه متغیر هر سال 10 الی 15 درصد در رشته های مختلف از جمله پزشکی افزایش می افزاید که این نرخ توسط هیات امنای دانشگاه آزاد تعیین می شود. گفتنی است که شهریه متغیر با توجه به تعداد و نوع واحدهای اخذ شده توسط دانشجو تعیین می شود.

 

محدوده شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد 1401 – 1402

افراد متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی آزاد، قبل از اقدام برای انتخاب رشته، باید جدول شهریه ثابت و متغیر دانشگاه را مورد مطالعه قراد داده و پس از بررسی تمکن مالی خود، فرایند ثبت نام را طی نمایند.

دانشجویان باید شهریه ثابت و متغیر خود را مطابق با نرخ اعلام شده پرداخت کنند. لازم به ذکر است که شهریه یک ترم دانشجو بر مبنای تعداد واحدهای اخذ شده به همراه شهریه ثابت محاسبه می شود. در واقع می توان گفت محدوده شهریه، یک ترم پزشکی دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ چیزی حدود  189,060,000 می باشد. شهریه یک ترم تحصیلی دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد در سال 1401 – 1402 به ازای ​18 واحد درسی نظری بر اساس فرمول زیر محاسبه می گردد.

 

شهریه یک ترم تحصیلی = شهریه ثابت + (شهریه متغیر نظری * 18)

 

اطلاعیه

شهریه رشته های پزشکی در واحدهای ظرفیت مازاد پردیس خودگردان آزاد با نرخ شهریه پردیس های خودگردان برابر خواهد بود.

 

شهریه پزشکی پردیس خودگردان آزاد 1401 – 1402

افراد متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی دوره پردیس خودگردان باید صرفا از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه شده و اقدام به پرداخت شهریه نمایند. براساس بخشنامه های صادر شده توسط هیئت امنای دانشگاه ها، شهریه پزشکی پردیس خودگردان سال 1401 – 1402 افزایش 10 الی 15 درصدی داشته است.

باید اشاره کرد از آنجا که شهریه پردیس خودگردان در رشته های پزشکی مبلغ بالایی بالایی است، دانشجویان قبل از تکمیل فرم انتخاب رشته باید از میزان شهریه ها و تمکن مالی خود آگاهی داشته باشند.

جزیئات شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

میزان شهریه رشته های پزشکی پردیس خودگردان آزاد 1401 – 1402

در خصوص اطلاع از نرخ شهریه پزشکی آزاد به صورت خودگردان در این قسمت همراه ما باشید. در ابتدا توضیحاتی را در رابطه با ظرفیت خودگردان دانشگاه آزاد ارائه می دهیم. ظرفیت خودگردان، همان دانشگاه آزاد است که دانشجویان ورودی از طریق کنکور سراسری پذیرش می شوند. تمامی امکانات دانشگاه آزاد در حالت خودگردان با دانشجویان حالت عادی برابر است. در حالت خودگردان دانشگاه از رشته هایی همچون پزشکی، دندان پزشکی، مامایی و پرستاری پذیرش دارد. اما شهریه در این حالت دو برابر حالت عادی است.

شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد، در حالت خودگردان برای دکترای حرفه ای پزشکی، بین 16 الی 20 میلیون برای هر ترم، برای دکترای حرفه ای دندان پزشکی بین 18 الی 20 میلیون و برای دکترای حرفه ای داروسازی بین 16 الی 20 میلیون است.

در رشته های پرستاری، مامایی وهوشبری در مقطع کارشناسی شهریه واحدخودگردان بین 8 الی 10 میلیون تومان است.

دانشجویان رشته های پزشکی پردیس خودگردان لازم است بدانند که مدرک پردیس خودگردان اعتباری مشابه با اعتبار مدرک دانشگاه های سراسری دارد و تنها تفاوت دانشجویان پردیس با سایر دانشگاه ها، الزام د پرداخت شهریه ثابت و متغیر می باشد.

 

راهنمای نحوه پرداخت شهریه دانشگاه آزاد

تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد برای پرداخت شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد، موظف هستند پس از انتخاب رشته شهریه ثابت را پرداخت نمایند. پس از پرداخت شهریه ثابت، افراد مجاز به انتخاب رشته خواهند بود. سپس تا زمان امتحانات پایان ترم فرصت دارند که شهریه متغیر را نیز پر کنند. اگر فردی شهریه متغیر راتا زمان امتحانات پرداخت نکند، نمی تواند در جلسه امتحان حضور پیدا نماید زیرا کارت برای او صادر نخواهد شد.

اگر در پرداخت هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه آزاد مشکل پیدا کردید، لازم نیست نگران باشید زیرا تمامی واحدها سعی می کنند همکاری لازم را با دانشجویان داشته باشند. در واقع اکثر دانشگاه ها از روش هایی همچون قسط بندی، وام و تخفیفات شهریه استفاده می کنند.

پرداخت شهریه کلیه واحدها نیز از طریق سامانه سیدا انجام خواهد شد. در این سامانه افراد پس از وارد شدن به پورتال دانشجویان می توانند از قسمت امورمالی وارد بخش پرداخت شهریه شوند.

نحوه پرداخت شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

جزئیات تخفیف شهریه دانشگاه آزاد

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا برای پرداخت شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد، آیا تخفیف هم در نظر گرفته می شود؟ در این خصوص باید به شما بگوییم که تخفیف ها به صورت کلی برای سه دسته از دانشجویان در نظر گرفته می شود که شامل دانشجویان برتر، بی بضاعت و یا دانشجویان با معدل بالا هستند. جدول میزان تخفیف نیز به شرح زیر است

 

 

در این قسمت تخفیف هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه آزاد برای دانشجویان کم درآمد را بررسی خواهیم کرد.

 

 

در قسمت آخر نیز تخفیف هزینه تحصیل پزشکی دانشگاه آزاد برای دانشجویان با بیماری های خاص را بررسی خواهیم کرد.

 

 

 

برای اطلاع از نحوه ثبت نام وام ازدواج دانشجویی بر روی لینک کلیک کنید.

 

وام دانشجویی دانشگاه آزاد

همانطور که گفته بودیم برای  پرداخت شهریه رشته های پیراپزشکی و شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد، وام نیز در نظر گفته شده است. در این قسمت همراه ما باشید تا از جزییات مربوط به وام اطلاعات لازم را بدست آورید.

وام برای افرادی است که مشکل مالی دارند و به این افراد پرداخت می شود تا به دلیل مشکلات مالی از ادامه تحصیل محروم نشوند. این که چه مقدار وام به دانشجویان داده شود، بستگی به میزان شهریه دارد. از آنجایی که شهریه مقطع دکتری بیشتر است، طبیعی است که به دانشجویان این مقطع، وام بیشتری داده خواهد شد. این وام از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم بوده و با کارمزد 4 درصد ارائه می شود. دانشجویان برای بازپرداخت وام نیز تا 60 ماه پس از فراغت از تحصیل فرصت خواهند داشت. جزییات مبلغ وام نیز به شرح زیر است.

 

 

دانشگاه آزاد وام دیگری نیز دارد که از منبع بانک ملی پرداخت شده و با کارمزد 14 درصد در نظر گرفته می شود. پرداخت اقساط این وام نیز 60 ماهه می باشد.

 

 

شرایط دریافت وام دانشجویی دانشگاه آزاد

در این قسمت همراه ما باشید تا از شرایط دریافت وام دانشجویی دانشگاه آزاد اطلاعات لازم را بدست آورید. این وام به افراد واجد شرایط داده خواهد شد. در ادامه ما این شرایط را بررسی خواهیم کرد.

  • از جمله عمومی ترین شرایط دریافت وام، می توان به عدم اشتغال به جز کار دانشجویی، داشتن اولویت نیازمالی، و عدم استفاده از بورسیه تحصیلی تعیین شده است. همچنین برای دریافت این وام، ارائه ضامن معتبر الزامی است.
  • شرایط آموزشی که برای تعیین وام مشخص شده است شامل موارد زیر می شود:
  • این که افراد در دو ترم قبلی مشروط نشده اشند.
  • دانشجویان در حداقل تعداد واحدهای مشخص شده ثبت نام کرده باشند.
  • دانشجویان ورودی جدید نیمسال های اول و دوم بدون در نظر گرفتن معدل شامل دریافت وام می شوند.
  • اگر فردی مشروط شده باشد، نصف وام به او تعلق می گیرد.

تعیین محدوده شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

جهت بررسی شهریه دانشگاه آزاد بدون کنکور بر روی لینک کلیک کنید.

 

افزایش شهریه دانشگاه آزاد

همانطور که می دانید شهریه دانشگاه آزاد هر سال مقداری افزایش را تجربه می کند. این مقدار افزایش شهریه شامل 20 الی 25 درصد افزایش خواهد بود. شهریه متغیر دانشجویان سال های قبل کمتر از 20 درصد و شهریه دانشجویان جدید بین 20 تا 25 درصد افزایش می یابد.

میزان شهریه ثابت برای دانشجویان جدید الورود افزایشی نخواهد داشت. این افراد تا زمانی که فارغ التحصیل شوند، شهریه ثابت را بدون افزایش پرداخت خواهند کرد.

 

پرداخت شهریه از سایت آموزشیار دانشگاه آزاد چگونه است؟

در این قست همراه ما باشید تا نحوه پرداخت شهریه از سایت آموزشیار دانشگاه آزاد را بررسی کنیم.

برای پراخت این شهریه لازم است افراد به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد که درآدرس edu.iau.ac.ir واقع شده است، مراجعه نمایند. در این سامانه میزان بدهی افراد مشخص شده است که می توانند برای پرداخت آن اقدام نمایند. لازم است در خصوص پرداخت شهریه رشته های پیراپزشکی و پزشکی دانشگاه آزاد بدانید که تا زمانی که این شهریه پرداخت نشده، مجاز به انتخاب واحد نخواهید بود. تنها زمانی می توانید این کار را انجام دهید که با امور مالی دانشگاه توافق کرده باشید. تمامی دانشجویان تا زمان امتحانات پایان ترم برای تسویه زمان خواهند داشت.

نحوه پرداخت شهریه در این سامانه نیز بدین صورت است که ابتدا دانشجویان وارد سامانه شده و نام کاربری و رمزعبور خود را وارد می کنند. نام کاربردی شامل، شماره دانشجویی به علاوه کد دانشگاه است. رمز عبور نیز شامل شماره دانشجویی به علاوه کد دانشگاه است.

جهت پرداخت شهریه باید از منوی سمت راستی، روی قسمت ثبت نام دروس دانشجو کلیک کنید.

بعد روی گزینه مدیریت مالی نیمسال های تحصیلی دانشجو می روید. از قسمت تراز، مبلغ بدهی را زده و پرداخت الکترونیکی شهریه را انتخاب می کنید.

در قسمت بعد درگاه پرداخت دو بانک صادرات و ایران کیش برای پرداخت مشخص شده است و داوطلبان باید پرداخت خود را از طریق این دو درگاه انجام دهند.

 

اطلاعیه

داوطلبان کنکور سراسری 1401 – 1402 در نظر داشته باشند که در صورت قبولی در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد، تحصیل در واحدهای این دانشگاه فقط با پرداخت شهریه امکان پذیر خواهد بود.

 

جدیدترین اخبار پیرامون شهریه دانشگاه آزاد

میزان افزایش شهریه در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه آزاد

مدیر کل دفتر برنامه و بودجه دانشگاه آزاد در خصوص میزان افزایش شهریه این دانشگاه گفت: افزایش شهریه در مقاطع مختلف، متفاوت بوده و در مقاطع کاردانی و کارشناسی یک کف و سقفی دارد و برای مقاطع ارشد و دکتری نیز کف و سقف دیگری مشخص شده است.
به گزارش پرسون، محسن امینی درباره میزان افزایش شهریه دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی جدید اظهار کرد: با توجه به تصویب بودجه دانشگاه برای سال تحصیلی جاری و نیز علی رغم اعلام افزایش شهریه ۲۰ تا ۴۰ درصدی از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری، در دانشگاه آزاد اسلامی با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی جامعه در برخی واحدهای مستقر در شهرهای کم برخوردار حداقل میزان افزایش شهریه در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ کمتر از میزان اعلام شده از ۵ درصد شروع می‌ شود و بنا به شرایط منطقه‌ ای و وضعیت رشته‌ ها تا ۳۹ درصد افزایش خواهیم داشت.

میزان دریافت شهریه به رتبه واحدها بستگی دارد

محسن امینی مسئول دانشگاه آزاد ضمن اعلام این که کلیه واحدهای دانشگاه آزاد در ۲۶ رتبه و در ۱۳ دسته تقسیم کردیم، گفت: بر اساس این رتبه بندی، عملکرد واحدهای دانشگاهی در حوزه‌ های آموزشی، پژوهشی، اقتصادی، فناوری و … ارزیابی می‌شود و میزان دریافت شهریه بر اساس این رتبه بندی در واحدها متفاوت است. به طور مثال واحد علوم تحقیقات، واحد تهران مرکز و برخی دیگر از واحدهای تهران و تعدادی از واحدهای مراکز استان‌ها در رتبه یک قرار دارند.

وی افزود: بر اساس نظام رتبه بندی ۲۶ گانه دانشگاه آزاد اسلامی، عملکرد مالی واحدها و مراکز در سه حوزه درآمد (شامل تعداد دانشجو، فعالیت‌ های پژوهشی و فناورانه و بهره‌ وری اقتصاد واحد)، دستیابی به هدف (شامل صرفه جویی در هزینه‌ های غیر ضروری و اقدامات درآمد افزایی از محل فناوری و دانش بنیان و…) و برنامه‌ ریزی مالی (شامل میزان درصد رشد پیش بینی شده در بودجه و درصد تحقق آن) تقسیم بندی می‌ شود.

پرداخت شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

برای اطلاع از نحوه محاسبه شهریه دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.  

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد بپردازیم. ما شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد را به صورت عادی و به صورت خودگردان بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، شهریه رشته های پیراپزشکی و نرخ شهریه پزشکی آزاد برای رشته های خاص داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

شهریه رشته های پزشکی دانشگاه آزاد 1401 + نرخ جدید ثابت و متغیر

آخرین مطالب سایت