نیم پست
تماس با ما
شرایط استخدام آموزش و پرورش

فرهنگیان آموزش و پرورش و معلمان ساعات کمتری نسبت به کارمندان مشغول کار هستند و همچنین از حقوق بازنشستگی برخوردارند. در ضمن معلمان در سه ماه تابستان و تعطیلات عید نیازی به حضور در مدرسه ندارند ولی همچنان در مدت تعطیلات نیز حقوق خود را دریافت می کنند. علاوه بر این افراد فرهنگی از عیدی سالانه، بیمه درمانی، پاداش و مزایای دیگری بهره مند می شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد علاقه مند به استخدام در آموزش و پرورش می باشند و در آزمون های سالانه آن شرکت می کنند تا در این سازمان استخدام شوند. اما برای این کار شرایطی وجود دارد که در دفترچه پیش از ثبت نام بیان می شود و حتی در صورت عدم وجود یکی از شرایط استخدام آموزش و پرورش، افراد نمی توانند در آزمون استخدامی این سازمان ثبت نام نمایند. بنابراین اگر شما هم جزء افرادی هستید که به شغل معلمی علاقه دارید و یا می خواهید با عناوین دیگر در این سازمان مشغول به کار شوید باید از شرایط استخدام آموزش و پرورش اطلاع داشته باشید. از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط عمومی و اختصاصی استخدام آموزش و پرورش بپردازیم. پس پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کرده و در صورت داشتن هر گونه سوال یا نیاز به راهنمایی بیشتر با مشاوران ما در ایران تحصیل ارتباط برقرار نمایید.

 

💣 اطلاعیه مهم 💣

بر اساس مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی و آموزش پرورش سال گذشته و شرایط احراز تحصیلی تعیین شده، داوطلبان برای ثبت نام این آزمون در هر یک از رشته های شغلی، باید حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم را داشته باشند و رشته هایی با شرایط احراز مدرک دیپلم ارائه نشده است.

 

بررسی شرایط استخدام آموزش و پرورش 

شرایط استخدام آموزش و پرورش نیز مانند سایر دستگاه های استخدامی کشور، دارای شرایط عمومی و اختصاصی می باشد. بدین معنا که هر یک از داوطلبان علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی، باید از شرایط اختصاصی نیز برخوردار باشند.

علاوه بر این، لازم به ذکر است تا بدانید که عدم وجود حتی یکی از شرایط عمومی و یا اختصاصی، سبب می شود تا افراد نتوانند در آزمون استخدامی این سازمان ثبت نام نمایند. برخی از مهم ترین شرایط عمومی و شرایط اختصاصی استخدام در آموزش و پرورش، در ادامه بیان می شوند. 

شرایط عمومی ثبت نام آموزش و پرورش

🟢تمامی افراد باید تابعیت ایرانی داشته باشند. 

🟢تمامی داوطلبان حتما باید به دین مبین اسلام یا یکي از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اعتقاد داشته باشند. 

🟢 متقاضیان باید به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پایبند باشند. 

🟢 داوطلبان عزیز و گرامی نباید به هیچ یک از مواد مخدر اعتیاد داشته باشند. 

🟢 داوطلبان آقا حتما باید دارای کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت از خدمت باشند.

🟢 متقاضیان باید هیچ گونه سوء سابقه ای نداشته باشند. 

🟢 تمامی متقاضیان و داوطلبان می بایست از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشند. 

🟢 داوطلبان عزیز نباید دارای هیچ گونه ممنوعیت استخدام در دستگاه های دولتی، باشند. 

🟢 داوطلبان می بایست حداقل مدرک فوق دیپلم را داشته باشند.

🟢 داشتن حداکثر 30 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی) الزامی است. 

🟢 متقاضیان مدرک لیسانس، باید حداکثر 36 سال سن داشته باشند. 

🟢 داشتن نهایتا 40 سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس امری الزامی است. 

🟢 متقاضیان دریافت مدرک دکتری، حتما باید کمتر از 45 سال داشته باشند. 

📌 لازم به ذکر است تاریخ مندرج در کارت پایان خدمت یا مدرک فارغ التحصیلی باید قبل از آخرین روز ثبت نام وزارت آموزش و پرورش باشد. همچنین، شرایط ذکر شده برای تمامی افراد اعم از مرد و زن می باشد. جهت اطلاع از سایر شرایط عمومی ثبت نام می توانید با کارشناسان خبره ما در ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

بررسی شرایط استخدام آموزش و پرورش 

شرایط اختصاصی ثبت نام آموزش و پرورش

همان طور که در قسمت های پیشین بیان شد، افراد علاوه بر شرایط عمومی استخدام، باید شرایط خصوصی را نیز دارا باشند. در واقع، اگر تمامی شرایط عمومی را دارا باشند اما، شرایط خصوصی را نداشته باشند، نمی توانند در آزمون شرکت کرده و در این سازمان ثبت نام نمایند. لذا، برخی از مهم ترین شرایط خصوصی ثبت نام در آموزش و پروش، شامل موارد زیر می باشند: 

🟡 داوطلبان پذیرفته شده در آزمون استخدامی باید در دانشگاه فرهنگیان یا تربیت دبیر شهید رجایی دوره مهارت آموزی یک ساله را طی کنند.

🟡 افرادی که جز پذیرفته شدگان نهایی آزمون هستند، باید قبل از شروع دوره ی یک ساله مهارت آموزی، تعهد 10 ساله خدمت در محل قبول شده را به آموزش و پرورش ارائه دهند.

🟡 امکان تغییر محل خدمت بعد از پذیرفته شدن نهایی و پیش از استخدام وجود نداشته و پس از شروع به کار نیز طبق قوانین نقل و انتقال تغییر محل خدمت انجام می گیرد.

🟡 افراد علاقه مند به هنرآموزی می بایست حتما دارای مدرک فوق دیپلم پیوسته باشند و چنانچه مدرک فوق دیپلم آن ها ناپیوسته باشد نیازمند مدرک دیپلم هنرستان هستند.

🟡 افرادی که فارغ التحصیل مراکز آموزش و پرورش هستند نمی توانند در آزمون استخدامی شرکت کنند.

🟡 افرادی که پذیرفته می شوند باید قبل از شروع به کار، سوگندنامه معلمی امضا کنند که این سوگندنامه در پرونده آنها ثبت می شود.

🟡 اگر داوطلبان در کلاس های درسی و آزمون های دوره های مهارت آموزی شرکت نکنند به منزله انصراف آنها از دوره بوده و باید مبلغی را به عنوان جریمه و هزینه های آموزش پرداخت نمایند.

🟡 داوطلبانی که به عنوان پذیرفته شدگان نهایی منصوب می شوند باید پس از دوره مهارت آموزی، امتیاز حد نصاب آزمون جامع را کسب نمایند.

🟡 داوطلب باید بخشی از هزینه دوره مهارت آموزی خود را پرداخت کند. حال اگر داوطلبی قبل از اتمام دوره یک ساله مهارت آموزی انصراف دهد، می بایست تمامی هزینه های دوره مهارت آموزی خود را که از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام می شود، پرداخت کند.

🟡 تمام داوطلبانی که به عنوان هنر آموز قبول شدند باید برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی به سایت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مراجعه کنند. همچنین پذیرفته شدگان نهایی آموزگاری، دبیری، مراقب سلامتی، مشاوره و مربی امور تربیتی نیز باید به سایت دانشگاه فرهنگیان جهت کسب اطلاعات در این مورد مراجعه نمایند.

🟡 معمولا مکان شروع دوره مهارت آموزی داوطلبان با توجه به محل قبولی آن ها اعلام خواهد شد. البته در صورتی که داوطلبی قصد داشته باشد محل  دوره مهارت آموزی خود را تغییر دهد باید بر اساس جنسیت خود طبق نظر دانشگاه فرهنگیان اقدام کند.

🟡 داوطلبان باید در زمان شرکت برای دوره مهارت آموزی مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و مدرک ICDL خود را ارائه دهند. در غیر این صورت باید قبل از شروع دوره آزمون جامع این مدارک را دریافت را دریافت و ارائه نمایند.

🟡 هیچ گونه مسئولیتی در قبال تهیه مسکن و غذا دوره مهارت آموزی داوطلبان وجود ندارد. اما دانشگاه هایی که دوره مهارت آموزی در آن اجرا می شود می توانند در قبال دریافت هزینه این کار را برای داوطلبان انجام دهند.

📌 لازم به ذکر است امکان ثبت نام استخدام آموزش و پرورش در حین دوره سربازی با توجه به برخی از ضوابط نیز وجود خواهد داشت. تغییر در شرایط ثبت نامی آموزش و پرورش

📢 جهت اطلاع از زمان و نحوه ثبت نام استخدام آموزش و پرورش، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 📢

شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش

علاوه بر تمامی شرایط استخدام آموزش و پرورش اعم از شرایط عمومی و خصوصی، افراد باید شرایط سنی خاصی را نیز دارا باشند تا بتوانند در آموزش و پرورش استخدام شوند. در واقع، یکی از شرایط در نظر گرفته شده برای استخدام  داوطلبان در وزارت آموزش و پرورش را می توان شرایط سنی دانست. شرایط سنی در سال های اخیر با توجه به برخی از مصوبات دچار تغییر شده است که آخرین تغییرات مربوط به شرایط سنی استخدام، شامل موارد زیر می باشند: 

🔵 داشتن سن 30 سال برای افرادی که مدرک کاردانی(فوق دیپلم) دارند.

🔵 برای مدرک کارشناسی داشتن سن 35 سال

🔵 داشتن سن 40 سال برای مدرک کارشناسی ارشد

🔵 داشتن حداکثر سن 45 سال برای دارندگان مدرک دکتری 

📌توجه داشته باشید برخی از افراد از شرایط سنی معاف هستند و اگر سن آن ها کمتر و یا بیشتر از حد مجاز باشد، مشکلی نخواهند داشت. در واقع، جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 %و بالاتر، فرزندان آزادگان يک سال اسارت و بالاتر، از شرط سنی معاف هستند. 

 

📢 برای آشنایی با رشته های استخدامی آموزش و پرورش، بر روی لینک کلیک کنید. 📢

حداقل معدل لیسانس برای استخدام آموزش و پرورش

شرایط در نظر گرفته شده برای استخدام در سال های مختلف، متفاوت می باشد. در رابطه با حداقل معدل لیسانس برای استخدام آموزش و پرورش نیز می توان گفت که در این رابطه خوشبختانه تا به حال هیچ نوع شرط معدلی از طرف سازمان سنجش و همچنین آموزش و پرورش برای شرکت متقاضیان قرار داده نشده است. به همین دلیل تمامی فارغ التحصیلان در رشته های اعلام شده طبق دفترچه می توانند برای شرکت در آزمون استخدامی شرکت نمایند.

شرط معدل برای آن دسته از داوطلبانی است که مایل به شرکت در دانشگاه فرهنگیان هستند اما ملاک قبولی متقاضیان استخدام از طریق آزمون های استخدامی آموزش و پرورش، نمره کسب شده آزمون آن ها می باشد. از این رو شرط لازم برای استخدام از طریق آزمون در آموزش و پرورش این است که داوطلبان بتوانند نمره بالاتری را کسب نمایند.

در رابطه با حداقل نمره لازم برای قبولی نیز نمی توان برای تمامی رشته ها و همچنین تمامی شهرها و استان ها نظر یکسانی را ارائه کرد. زیرا هر یک از شهرستان ها با ظرفیت های متفاوتی داوطلبان را پذیرش می نمایند. به همین دلیل قبولی متقاضیان تا حدود بسیاری بستگی به ظرفیت و درصد پاسخگویی آن ها به سوالات دروس مختلف خواهد داشت. 

حداقل معدل لیسانس برای استخدام آموزش و پرورش

📢 برای اطلاع از زمان و مراحل استخدام آموزش و پرورش، بر روی لینک کلیک راست کنید. 📢

آیا شرایط بومی بودن مربوط به سه سال آخر دبیرستان است و بر همین مبنا گزینش صورت می پذیرد؟

بومی بودن داوطلبان با توجه به چند مورد می تواند تعیین شود که از جمله آن همین سه سال آخر دبیرستان خواهد بود. اما غیر از آن، در صورتی که داوطلبان به شرحی که در ادامه ذکر خواهد شد شرایطی را دارا باشند، بومی شهرستان محسوب خواهند شد.

  1. شهرستان یا استان محل تولد داوطلب یا همسر وی با شهرستان یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام یکی باشد.
  2. همسر و فرزندان کارمندان رسمی و پیمانی دولت و یا نیروهای مسلح اعم از شاغل و یا بازنشسته که شهرستان یا استان محل خدمت فعلی یا بازنشستگی آنان با شهرستان یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام آنان یکی باشد.
  3. داوطلب حداقل چهار سال از سنوات تحصیلی  ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و یا دانشگاه را به صورت پشت سر هم در شهرستان و یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام طی کرده باشد.
  4. داوطلب یا پدر، مادر و یا همسر وی، حداقل چهار سال سابقه پرداخت حق بیمه در شهرستان و یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام را داشته باشند و پرداخت حق بیمه به مدت تعیین شده صرفاً توسط یکی از موارد ذکر شده قابل احتساب است. 

برای استخدام در ادارات استان ها آیا لازم است بومی استان و یا شهرستان باشیم؟

مطابق با شرایط استخدام آموزش و پرورش، آن دسته از داوطلبانی که برای این گونه مشاغل اقدام به ثبت نام می نمایند، بومی همان شهرستان محسوب می شوند. به همین دلیل ﻧﻤﺮه داوﻃﻠﺒﺎن ﺑﻮﻣﯽ اﺳﺘﺎن ﺑﺎ ﺿﺮﯾﺐ ﯾﮏ و دو دﻫﻢ (1/2) و بومی شهرستان ها با ضریب یک و چهار دهم (1/4) ﻧﻤﺮه کسب شده در ﻫﺮ ﺣﯿﻄﻪ از آزﻣﻮن و ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ اﺳﺘﺨﺪاﻣﯽ، تنها در ﺻﻮرت ﮐﺴﺐ ﺣﺪ ﻧﺼﺎب آزﻣﻮن در ﻣﺮﺣﻠﻪ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺑﺮای ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ اﺳﺘﺨﺪاﻣﯽ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﯽ شود.

استخدام افراد بومی در آموزش و پرورش

آخرین اخبار پیرامون استخدام آموزش و پرورش

✅ آزمون استخدامی ماده 28 حذف نشده است.

صادق ستاری‌ فرد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در این خصوص گفت: آزمون استخدامی ماده 28 حذف نشده است، اما استخدام جدید آموزش و پرورش به تازگی برگزار شده است.

استخدام بیش از ۳۸ هزار معلم از طریق آزمون استخدامی

وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال از طریق برگزاری آزمون استخدامی ۳۸ هزار و ۸۱۳ معلم در قالب ماده ۲۸ جذب نهاد تعلیم و تربیت می‌شوند.

خبر مهم درباره آزمون استخدامی معلمان

نوری، وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: امسال همچنین علاوه بر فارغ‌التحصیلان آموزش و پرورش، حدود ۶۰ هزار نیروی انسانی را به این وزارتخانه اضافه کردیم.

💣 اطلاعیه مهم 💣

بر اساس طرح جدید پیشنهادی، میزان 2 سال به سن داوطلبان مشارکت در آزمون‌ های استخدامی در دستگاه‌ های اجرایی افزوده خواهد شد و از 35 به 37 سال افزایش می‌ یابد. اما هنوز دفترچه جدید و شرایط تصویب شده منتشر نشده است.

خلاصه مطلب 📄

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما داوطلبان و متقاضیان عزیزی که می خواهید در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کنید را با تمامی شرایط استخدام آموزش و پرورش به خوبی و به طور کامل آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که تمامی افراد باید تمامی شرایط عمومی، اختصاصی و سنی را داشته باشند. اما، برخی از افراد همچون: آزادگان، جانبازان و … که در مقاله بیان شده است، می توانند از داشتن شرایط سنی معاف باشند. اما، این افراد نیز برای استخدام حتما باید شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در مقاله را دارا باشند.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا نیاز به دریافت راهنمایی های بیشتر در خصوص برگزاری یا شرایط استخدام آموزش و پرورش می توانید با مشاوران با تجربه ما در ایران تحصیل ارتباط برقرار نمایید. برای این کار می توانید با ما تماس گرفته و یا از طریق کامنت سوالات خود را مطرح نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان پاسخ خواهند دهند. 

 

پادکست صوتی مقاله 🔊


 

📢 برای دانلود فایل PDF مقاله کلیک کنید. 📢

 

 

 

 

شرایط استخدام آموزش و پرورش + تغییرات 1401 | ایران تحصیل

آخرین مطالب سایت