نیم پست
تماس با ما
سامانه انتقال چک صیاد

سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت به صورت اینترنتی توسط بانک مرکزی بدون نیاز به ظهرنویسی ایجاد شده است. در حال حاضر، انتقال چک صیادی به شخص ثالث تنها از طریق اپلیکیشن های پرداخت موبایل و برنامه های بانکی (اینترنت بانک و همراه بانک) امکان پذیر می باشد. سامانه پیچک بانک مرکزی، عنوان دیگری است که این روزها بسیار شنیده می شود. نکته ای که در رابطه با ثبت انتقال چک لازم است مورد توجه قرار گیرد آن است که سامانه پیچک سایت بانک مرکزی و سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت در واقع، یک سامانه بوده و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد و پیچک به روش یکسانی انجام می گیرد.

ثبت انتقال چک در سامانه صیاد

سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت در حال حاضر به دو طریق کلی قابل دسترس می باشد:

  • سایت بانک مرکزی
  • اپلیکیشن های معتبر پرداخت موبایل نام برده شده در سایت شاپرک مانند آپ و ۷۲۴ و همچنین، درگاه‌ های نوین بانک ‌ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک)

 

اطلاعیه

فعلا امکان ثبت انتقال چک در سامانه صیاد سایت بانک مرکزی وجود نداشته و این خدمت سامانه صیاد، تنها از طریق دانلود برنامه انتقال چک صیادی امکان پذیر است.

 

آموزش تصویری برنامه انتقال چک صیاد به شخص ثالث

برای انتقال چک لازم است از اپلیکیشن آپ استفاده کنیم بنابراین میبایست جدید ترین نسخه اپلیکیشن را نصب نموده و پس از ورود به برنامه، سرویس چک صیادی را انتخاب نمایید و مراحل تصوری زیر دنبال نمایید.

برنامه آپ را دانلود و بر روی تلفن همراه خود نصب نمایید. پس از نصب، برنامه آپ را اجرا کرده و گزینه چک صیادی را انتخاب نمایید.

انتخاب گزینه چک صیادی

در مرحله بعد،توضیحات سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت را مطالعه نموده و دکمه  (بعدی) را بزنید.

توضیحات چک صیادی

اکنون در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت برنامه آپ قرار دارید. گزینه انتقال چک صیادی را انتخاب نمایید.

گزینه انتقال چک صیادی 

در این مرحله، لازم است تا روند احراز هویت شما انجام بگیرد. بدین منظور،در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت، اطلاعات هر یک از کارت های بانکی خود را که عضو شبکه شتاب باشد را در فیلدهای مخصوص وارد نموده و سپس، دکمه تایید را بزنید.

روند احراز هویت چک صیادی

 

اطلاعیه

انتقال دهنده چک برای احراز هویت می‌تواند از هر کارت بانکی متعلق به خود استفاده کند.

 

در صفحه جدید ثبت انتقال چک در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت که به شما نشان داده می شود، ابتدا بانک صادرکننده چک را مشخص نموده، سپس شناسه صیادی چک که یک کد 16 رقمی بوده و در قسمت بالا سمت چپ چک دیده می شود را در کادر مربوطه وارد کرده و دکمه مرحله بعد را در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت بزنید.

 ثبت انتقال چک در سامانه صیاد

اکنون، اطلاعات چک صیادی به شما نشان داده می شود. چنانچه، این اطلاعات صحیح بوده و مورد تایید شما می باشد، دکمه انتقال چک را در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت بزنید.

اطلاعات چک صیادی

در این مرحله باید مشخصات دریافت کننده یا دریافت کنندگان چک را در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت وارد نمایید. برای انجام این امر، ابتدا نوع شخص انتقال گیرنده را مشخص نمایید که شخص حقیقی بوده، شخص حقوقی و یا اتباع خارجی. سپس، متناسب با نوع شخص که انتخاب نموده اید، کد ملی، شناسه ملی و یا کد اتباع را در کادر مربوطه وارد نموده و دکمه استعلام را در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت بزنید.

مشخصات دریافت کننده یا دریافت کنندگان چک

در مرحله بعدی ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، مشخصات چک و مشخصات دریافت کنندگان چک به شما نشان داده می شود. در صورتی که بین این مشخصات و مشخصات مندرج در چک یا مشخصات دریافت کننده چک که مدنظر شماست مغایرتی وجود دارد، دکمه بازگشت و اصلاح را زده تا مشخصات نادرست را اصلاح نمایید. اما اگر تمامی مشخصات صحیح و مورد تایید شما می باشد، دکمه تایید و انتقال چک را بزنید.

 مشخصات چک و مشخصات دریافت کنندگان چک

پیغام زیر به شما نشان می دهد که ثبت انتقال چک در سامانه صیاد برنامه آپ به درستی انجام گرفته است.

ه ثبت انتقال چک در سامانه صیاد برنامه آپ

 

برای اطلاع از سامانه استعلام چک برگشتی کلیک کنید.

 

ثبت انتقال چک در سامانه پیچک

یکی از سوالاتی که در رابطه با سامانه پیچک بانک مرکزی همواره مطرح می گردد، این سوال بوده که نحوه ثبت انتقال چک در سامانه پیچک به چه صورت می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت سامانه پیچک بانک مرکزی در واقع همان سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت بوده که توسط بانک مرکزی برای ثبت چک های صیادی و سایر عملیات مربوط به این چک ها راه اندازی شده است. در نتیجه، نحوه ثبت چک در سامانه پیچک و نحوه ثبت انتقال چک در این سامانه، مانند ثبت چک در سامانه صیاد و ثبت انتقال چک در این سامانه بوده که در بخش قبل توضیح دادیم.

با توجه به آنچه گفته شد، برای ثبت انتقال چک در سامانه پیچک، ابتدا لازم است که اقدام به دانلود برنامه پیچک نمایید. بدین منظور، یکی از اپلیکیشن های پرداخت موبایلی یا برنامه بانکی مورد تایید بانک مرکزی را دانلود و نصب نمایید. پس از تکمیل مراحل نصب و اجرای برنامه، وارد قسمت سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت برنامه شوید. به منظور ثبت انتقال چک در سامانه پیچک، گزینه انتقال چک صیادی را انتخاب نمایید. (منظور همان انتقال چک صیادی به شخص ثالث می باشد)

در مرحله بعد، برای احراز هویت، مشخصات کارت بانکی خود را ثبت کرده و سپس، مشخصات چک صیادی و دریافت کننده چک را وارد کرده و در نهایت، دکمه تایید و انتقال چک را بزنید. پیغام انتقال موفقیت آمیز چک که در برنامه مشاهده می نمایید، نشان می دهد که ثبت انتقال چک در سامانه پیچک بانک مرکزی به درستی انجام شده و در صورت تایید توسط دریافت کننده در سامانه پیچک، ثبت انتقال چک در سامانه پیچک نهایی خواهد شد.

راهنمای لازم داری؟

انتقال چک صیادی به شخص ثالث با پشت نویسی

همانطور که گفته شد در گذشته و قبل از ایجاد سایت صیاد تمامی افرادی که دارای دسته چک های مربوط به حساب جاری خود در هر یک از بانک های موجود بودند برای انتقال این چک ها در وجه فرد دیگر لازم بود تا برگه مورد نظر را به صورت صحیح ظهرنویسی کرده و پس از امضا شخصا آن را به فرد دریافت کننده تحویل دهند.

در واقع پشت نویسی یا همان ظهر نویسی چک به معنای نوشتن عباراتی در پشت یک برگه چک می باشد که بر اساس آن حق داشتن مبلغ مشخص شده بر روی این چک به فرد دریافت کننده منتقل می شود. دارنده چک پس از نوشتن عبارات مربوطه لازم است تا تعداد 2 عدد امضا را بدون ذکر نام و نام خانوادگی در پشت چک درج کرده و بدین ترتیب فرایند انتقال را تکمیل کند.

 

برای اطلاع از استعلام چک با کد ملی  کلیک کنید.

 

نحوه استعلام چک در سامانه صیاد و پیچک

با توجه به اینکه استعلام چک از طریق سامانه صیاد و پیچک سایت بانک مرکزی نیز امکان پذیر بوده، می توان گفت که در حال حاضر، استعلام چک در صورت ثبت انتقال چک در سامانه صیاد و پیچک به دو روش کلی امکان پذیر می باشد: استعلام چک از طریق سایت بانک مرکزی و استعلام چک از طریق سامانه صیاد و پیچک اپلیکیشن های پرداخت موبایل و برنامه های بانکی. به همین دلیل، در این بخش از مقاله، نحوه استعلام چک در صورت ثبت انتقال چک در سامانه صیاد و پیچک را در دو قسمت بررسی می کنیم:

استعلام چک از طریق سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت و پیچک سایت بانک مرکزی

نحوه استعلام چک از طریق سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالث بانک مرکزی، بسیار آسان و دارای روند ساده ای می باشد. برای استعلام چک از طریق سایت بانک مرکزی:

1-عبارت بانک مرکزی را در مرورگر دستگاه خود جست و جو نمایید.سپس بر روی آدرس آن cbi.ir ، کلیک نمایید.

سایت بانک مرکزی انتقال چک صیادی به شخص ثالث

2-اکنون همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، وارد صفحه اصلی سایت بانک مرکزی شده اید. به منظور استعلام چک از طریق سایت بانک مرکزی، گزینه (نظام های پرداخت و زیر ساخت) را انتخاب نموده و بر روی آن کلیک کنید.

گزینه ( نظام های پرداخت و زیر ساخت )

۴-در صفحه جدید، در کادر سمت راست صفحه، بر روی گزینه ( استعلام وضعيت اعتباری چک صيادی ) کلیک کنید.

استعلام وضعيت اعتباری چک صيادی

۵-همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، صفحه استعلام چک بانک مرکزی به شما نشان داده می شود. برای استعلام چک کافی است که شناسه صیادی 16 رقمی چک را در کادر مربوطه وارد کرده، سپس حاصل جمع عبارت نشان داده شده را در نیز در فیلد مخصوص آن نوشته و در نهایت، دکمه استعلام چک صیادی را بزنید.

شناسه صیادی 16 رقمی چک انتقال چک صیادی به شخص ثالث

استعلام چک از طریق سامانه صیاد و پیچک اپلیکیشن های پرداخت موبایل و برنامه های بانکی

همانطور که در بخش ثبت انتقال چک در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت  و پیچک توضیح دادیم، استعلام چک از طریق سامانه صیاد و پیچک اپلیکیشن های پرداخت موبایل مانند اپلیکیشن ثبت چک 724 و برنامه های بانکی از روند یکسانی پیروی می کند. به همین دلیل، در این قسمت، استعلام چک از طریق یکی از این برنامه ها یعنی آپ را به عنوان نمونه آموزش می دهیم.

۱-برنامه آپ را اجرا کرده و از قسمت سامانه چک صیادی، گزینه ( استعلام وضعیت چک صیادی ) را انتخاب نمایید.

گزینه ( استعلام وضعیت چک صیادی )

۲-در صفحه جدید، مطابق تصویر زیر، شناسه صیادی 16 رقمی چک را در کادر مشخص شده وارد کرده و دکمه استعلام را بزنید.

شناسه صیادی 16 رقمی چک

۳-همانطور که ملاحظه می کنید، استعلام چک انجام شده و مشخصات چک و دریافت کننده آن به شما نشان داده می شود.

مشخصات چک و دریافت کننده

 

اطلاعیه

در صورت وجود بیش از یک ذینفع برای چک، لازم است درخواست انتقال از سوی تمامی ذینفعان ثبت و ارسال گردد.

 

نکاتی در رابطه با انتقال چک صیادی به شخص ثالث

علاوه بر مواردی که قبلا در رابطه با استفاده از سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت و انتقال چک از طریق این سایت ذکر شد نکات دیگری نیز وجود دارد که تمامی افرادی که قصد انتقال چک در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت و پیچک را دارند لازم است تا به آن ها توجه کافی داشته باشند. این نکات عبارتند از :

  • انتقال چک در وجه حامل

امکان انتقال چک در وجه حامل در این حالت وجود ندارد و لازم است تا مشخصات دقیق فرد دریافت کننده چک ثبت گردد.

  • تعداد بیش از یک ذینفع برای چک

چنانچه بیش از یک ذینفع برای چک مورد نظر وجود داشته باشد آنگاه برای انتقال موفقیت آمیز چک لازم است تا درخواست انتقال چک از سوی تمامی ذینفعان در سامانه صیاد ثبت و ارسال گردد .

اگر دارنده چک دارای شخصیت حقوقی باشد آنگاه انتقال چک باید به تایید تمامی افرادی که حق امضا در شرکت را دارند برسد.

  • امکان صدور در وجه حامل چک های جدید

در قانون جدید و ساز و کار جدیدی که برای جک در نظر گرفته شده است دیگر برخلاف گذشته امکان صدور چک در وجه حامل نیست و چک باید در وجه ذینفع معین صادر شود و در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت آنچنان که گفتیم به ثبت برسد و چک حامل صدورش ممنوع می باشد.

چکی که در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت ثبت نشود مزایای و الزامات قانون صدور چک را نخواهد داشت اما می تواند به عنوان سند مدنی قابلیت مطالبه داشته باشد.

  • کسری حساب صادر کننده چک

در قانون صدور چک در صورت کسری حساب صادر کننده؛ می توان آن مبلغی که موجود است مطالبه کرده و همچنین می توان آن مبلغ کسری را از باقی حساب های شخص صادر کننده در همان بانک برداشت کرد.

با توزیع چک های جدید و در صورت کسری مبلغ چک، علاوه بر امکان فوق، تمام حساب های صادر کننده چک در تمام بانک ها و موسسات اعتباری به میزان مبلغ کسری چک پس از گذشت ۲۴ ساعت از ثبت غیر قابل پرداخت بودن مسدود خواهد شد.

 

اطلاعیه

دارنده چک اگر شخصیت حقوقی باشد، انتقال باید به تایید تمامی افرادی که حق امضا در شرکت را دارند برسد.

 

اخبار سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالث

آیا امکان اصلاح اطلاعات در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت وجود دارد؟

اگر در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت اطلاعات چک اشتباه ثبت شده باشد و گیرنده چک پس از تطبیق، اطلاعات را تأیید کرده باشد امکان اصلاح اطلاعات به دلیل جلوگیری از کلاهبرداری وجود ندارد؛ ولی امکان اصلاح قبل از تأیید ذی‌نفع چک در سامانه وجود دارد .

در صورت قطعی اینترنت بانک، برای ثبت چک در سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت چه کاری می‌توان انجام داد؟

انجـام امـور مربوط به چک از طریـق ابزارهـای دسترسـی بـه سـامانه صیـاد شـامل موبایل/اینترنت بانک، استفاده از برنامک‌هــای موبایلــی حــوزه پرداخــت و شــعب بانک‌هــای عامل امکان‌پذیـر اسـت؛

پذیرش چکی که در وجه شخص صادر نشده و در سامانه ثبت نشده، چه تبعاتی دارد؟

هنگامی که اطلاعات چک‌های صیادی در وجه شخص صادر نشده و به نام وی در سامانه ثبت نشده باشد، این چک‌ها قابلیت وصول شدن یا حتی برگشت خوردن ندارند.

برای دریافت پی دی اف مقاله کلیک کنید.

خلاصه مطلب

چک یکی از مهم ترین مباحث تجاری و اقتصادی در زندگی روزمره افراد محسوب می شود. روزانه هزاران نفر در زندگی روزمره خود از چک ها استفاده می‌نمایند. با توجه به روند رشد تکنولوژی، نحوه استفاده و بهره مندی از مزایا چک نیز تغییرات متعددی داشته است. یکی از این تغییرات نحوه انتقال چک است که افراد حتما برای انتقال باید از طریق سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت و اپلیکیشن های موجود استفاده نمایند. در این مقاله به توضیح نحوه انتقال به طور کامل پرداختیم.همچنین میتوانید با همکاران و مشاوران ما در ایران تحصیل در ارتباط باشید.

سامانه انتقال چک صیاد به شخص ثالت با کد ملی

آخرین مطالب سایت