نیم پست
تماس با ما
رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

فهرست رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور 1402 از طریق فراخوان های دانشگاه هایی که بر اساس سوابق تحصیلی و استعداد درخشان دانشجو می پذیرند، از طریق وبسایت رسمی این دانشگاه ها به طور مستقل اعلام می شود. داوطلبان علاقه مند به تحصیل در هر کدام از رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون گروه انسانی، ریاضی، تجربی و هنر می توانند پس از بررسی شرایط پذیرش و شهریه ثابت و متغیر هر کدام از رشته ها، در بازه زمانی اعلام شده دست به انتخاب رشته بزنند. 

دانشگاه هایی که در مقطع ارشد به صورت بدون آزمون دانشجو می پذیرند، معمولاً فهرست کاملی از کد محل رشته ها و همچنین ظرفیت پذیرش در هر رشته را در دفترچه راهنمای اتنخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی منتشر می کنند. لازم به ذکر است که ظرفیت رشته های مورد پذیرش بر اساس استعداد درخشان محدودتر از رشته های ارائه شده بر اساس سوابق تحصیلی خواهد بود. 

 

📣 اطلاعیه 📣

امکان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور بر اساس سهمیه استعداد درخشان 1402 در فراخوان های پذیرش هر دانشگاه موجود است.

شرایط پذیرش در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

🔹 پذیرش در رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون براساس سوابق تحصیلی در کد رشته محل هایی می باشد که هنوز دارای ظرفیت است و دارای یکسری شرایط عمومی و اختصاصی می باشد. آزمون کنکور دانشگاه آزاد و سراسری با هم ادغام شده است، از این رو شرایط پذیرش کنکور کارشناسی ارشد برای هر دو یکسان است. اما همانطور که گفتیم برای دانشگاه آزاد و سراسری پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور فقط مختص استعداد درخشان یا بر اساس سوابق تحصیلی می باشد و داوطلبان دیگر باید به صورت شرکت در کنکور سراسری اقدام کنند.

شرایط پذیرش در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

🔗 برای کسب اطلاعات بیشتر از نتایج کارشناسی ارشد بدون کنکور وارد لینک مربوطه شوید.

 

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون در دوره های روزانه

🔹سال گذشته 10 درصد پذیرش دوره های روزانه به دانشگاه های سراسری اختصاص پیدا کرده بود و به همین دلیل نیز رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه های روزانه رقابت بالایی را نسبت به سایر دوره ها دارا می باشند. در ادامه شرایط آن را بررسی خواهیم کرد:

☑️ این متقاضیان در صورتی که حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد رشته محل را بدست آورده باشند.

☑️به لحاظ میانگین جزء 10 درصد دانشجویان برتر هم رشته و هم ورودی خود باشند.

☑️حداکثر پس از 8 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.

☑️پذیرش بدون آزمون فقط در همان سال فارغ التحصیلی یک بار امکان دارد.

☑️در صورتی که 10 درصد برتر دانشجویان به دلیل انصراف یا عدم تقاضا، از تسهیلات استفاده نکنند و یا ظرفیت 10 درصدی رشته ای تکمیل نشود، در این صورت دانشگاه می تواند از 10 درصد دانشجویان برتر بعدی همان دانشگاه استفاده کند.

☑️دانشجویانی که طول مدت تحصیلی آن ها به دلایلی مانند بیماری، ماموریت والدین یا همسر و یا زایمان، حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیشتر باشد، دانشگاه باید شرایط این دسته از دانشجویان را برای استفاده از تسهیلات تحصیل بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد بررسی کند.

☑️دارندگان رتبه های اول تا پانزدهم المپیادهای علمی – دانشجویی می توانند به تشخیص شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت، برای پذیرش بدون آزمون اقدام کنند.

☑️داشتن رتبه اول در دوره کارشناسی ناپیوسته و فارغ التحصیلی در 4 نیمسال.

☑️کسب عنوان دانشجوی نمونه کشوری.

☑️دارندگان رتبه اول تا سوم نهایی جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی.

 

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه آزاد

🔹پس از دوره های بدون آزمون دانشگاه سراسری، افراد بسیاری برای ثبت نام در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز اقدام می کنند. در خصوص شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد توجه داشته باشید که برای ورود به این مقطع نیز شرکت در آزمون ورودی الزامی می باشد اما اخذ پذیرش در رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون در این دانشگاه برای دانشجویان استعداد درخشان امکان پذیر می باشد.

☑️ رتبه کارشناسی داوطلبان، برای ثبت نام در نظر گرفته نمی شود.

☑️ دارا بودن معدل بالای 17 برای رشته های علوم انسانی و معدل 16 برای رشته های دیگر مهم است.

☑️ این داوطلبان امکان انتخاب حداکثر 100 رشته را خواهد داشت.

☑️ امکان پذیرش متقاضیان واجد شرایط تنها یک بار در هر سال تحصیلی و در رشته های هم نام وجود دارد.

☑️ دانشجویان پذیرفته شده امکان تغییر رشته و یا تغییر محل تحصیل را ندارند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه آزاد

 

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه پیام نور

🔹دوره های فراگیر پیام نور نیز یکی از دوره های شناخته شده برای تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور می باشند. در واقع سوالات طرح شده در آزمون فراگیر، از دروس ترم اول مقطع کارشناسی ارشد بوده و به داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ثبت نام کرده اند عنوان دانش پذیر اطلاق می گردد. این افراد در آزمونی مخصوص به این نوع پذیرش شرکت کرده و بعد از احراز شرایط و انتخاب رشته، نام دانشجو را خواهند گرفت.

شرایط انتخاب رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور در دانشگاه پیام نور شامل موارد زیر است:

✔️ارائه مدرک کارشناسی پیوسته و ناپیوسته وزارت علوم

✔️اخذ مدرک فارغ التحصیلی دانشجویانی که سال آخر مقطع کارشناسی تا تاریخ 30 بهمن.

✔️عدم دارا بودن در وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان آقا

✔️افرادی که برای آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ثبت نام می کنند امکان ثبت نام در یک کد رشته امتحانی را خواهند داشت.

✔️طلاب دارای مدرک حوزوی سطح 2 مجاز به ثبت نام در یکی از رشته های علوم انسانی هستند.

 

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

🔹دانشگاه غیر انتفاعی نیز از میان استعداد های برتر و فارغ التحصیلان ممتاز در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشجو می پذیرد. از جمله شرایطی که برای تحصیل در این دانشگاه می بایست داشته باشید عبارت است از:

✔️داشتن اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان آسمانی ذکر شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

✔️نداشتن خصومت، عناد و دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

✔️پذیرش قوانین و مقررات دانشگاه انتخابی

✔️داشتن گواهی فراغت از تحصیل از مقطع قبلی

✔️مشخص شدن وضعیت نظام وظیفه (الزامی برای متقاضیان آقا)

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

شرایط پذیرش رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور علمی کاربردی

🔹تمام شرایط لازم و ضروری در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد علمی کاربردی منتشر شده است. با توجه به جنبه علمی دروس رشته های دانشگاه علمی کاربردی شرایط پذیرش به صورت زیر است. داوطلبان در رشته خود سه سال سابقه کار داشته باشند. ورود به کارشناسی ارشد دانشگاه علمی نیازمند آزمون است داوطلبان باید در آزمون ورودی قبول شوند. علاوه بر آزمون ورودی مصاحبه ای نیز به عمل خواهد آمد که نتیجه باید موفقیت آمیز باشد. در مقطع کاردانی به کارشناسی محدودیتی در رابطه با انتخاب رشته مرتبط با دیپلم و کاردانی وجود ندارد. داوطلبان ارشد باید انتخاب رشته ایی مرتبط با کارشناسی داشته باشند.

نحوه انتخاب رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

🔹روش اول ثبت نام در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور مختص استعداد های درخشان می باشد. دانشگاه‌ ها تعدادی از ظرفیت ثبت نام خود را به نفرات برتر بعضی رشته ها اختصاص می دهند. روش دوم ثبت نام در این مقطع سابقه تحصیلی فرد می باشد برای افرادی که نمی توانند از سهمیه استعداد درخشان استفاده کنند این امکان برای ثبت نام فراهم شده است. تمام متقاضیان دانشگاه‌ های مقطع کارشناسی ارشد پیام نور، خود گردان، پردیس و آزاد می توانند با توجه به کد رشته های موجود در دفترچه و دارا بودن شرایط لازم جهت ثبت نام اقدام کنند.

 

📣 اطلاعیه 📣

یکی از شرایط پذیرش متقاضیان اتمام دوره کارشناسی ارشد در 8 ترم می باشد.

 

کارشناسی ارشد بدون کنکور پزشکی و غیر پزشکی

🔹دانشجویانی که در کنکور ارشد رتبه مورد نظر را به دست آورده اند می توانند انتخاب رشته کنند. داوطلبانی که دارای مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکتری حرفه ای می باشند و در سال آخر کارشناسی تحصیل می کنند باید تا آخر بهمن فارغ التحصیل شوند تا بتوانند در این مرحله شرکت کنند. دانشجویانی که در آزمون کنکور شرکت کرده اند و قبول شده اند و همینطور شرایط ثبت نام در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور را دارند پذیرش قبلی آن ها لغو شده و باید الزاما در رشته جدید ثبت نام کنند.

🔹داوطلبان مشغول به کار در دوره دکتری و ارشد ناپیوسته که مشغول به تحصیل هم هستند در صورتی که تا پایان مهلت ثبت نام از تحصیل انصراف دهند، می توانند در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور شرکت کنند. افرادی که در کنکور کارشناسی ارشد آزاد شرکت کرده اند و قبول شده اند قصد تحصیل در کارشناسی بدون کنکور را دارند رتبه آن ها هیچ تاثیری در ثبت نام آن ها نخواهد داشت. کسانی که از سهمیه استعداد های درخشان آزاد در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور استفاده می کنند باید معدل رشته علوم انسانی بالای ۱۷ و سایر رشته ها بالای ۱۶ باشد. داوطلبانی که مشغول دروس معادل سازی می باشند حتی اگر معدل بالای ۱۷ نیز داشته باشند امکان تحصیل در این مقطع را ندارند.

🔹مشمول نظام وظیفه پذیرفته شده در رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور باید تمام‌ مدارک خود را همراه داشته باشد. داوطلبان استعداد درخشان می توانند در ۱۰۰ رشته محل انتخاب داشته باشند. زمان اعلام نتایج کارشناسی ارشد بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری دی ماه می باشد که پذیرفته شدگان با تحویل مدارک لازم خود را برای تحصیل در نیمه دوم آماده می کنند. اما امسال از زمان اعلام نتایج اطلاع دقیقی نیست.

 

🔗 جهت اطلاع از نحوه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد بر روی لینک  کلیک نمایید.

 

مراحل انتخاب رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور 

🔹ثبت نام و انتخاب رشته به صورت اینترنتی امکان پذیر است. فرد با مراجعه به سایت سنجش دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir می تواند نسبت به ثبت نام در رشته مورد نظر خود اقدام کند. البته قبل از اقدام باید دفترچه راهنمای ثبت نام رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد را به طور کامل و دقیق مطالعه کنند.

🔹این دفترچه از طریق سازمان سنجش دانشگاه آزاد زمان انتخاب رشته در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. پرداخت هزینه انتخاب رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور به صورت اینترنتی از طریق خرید کارت اعتباری امکان پذیر می باشد. پس از واریز هزینه، داوطلبان مجاز خواهند بود وارد سامانه ثبت نام شده و فرم انتخاب رشته را بر اساس اطلاعات فردی و تحصیلی خود به طور دقیق کامل تکمیل کنند.

🔹مغایرت اطلاعات درج شده با اطلاعات فردی و تحصیلی فردی موجب عدم پذیرش می باشد. بعد تکمیل فرم نوبت به انتخاب کد رشته های مورد نظر و درج آن در بخش انتخاب رشته می باشد که از میان 100 کد رشته درج شده به اولویت در سایت انتخاب می شود. مرحله آخر دریافت کد رهگیری می باشد که با گرفتن آن ثبت نام به پایان می رسد و داوطلب باید این کد را تا پایان مراحل ثبت نام نگهداری کنند.

🔹به علت حساسیت ثبت نام و انتخاب رشته مهلت ویرایش برای دانشجویان داده شده تا خطاهای احتمالی خود را تصحیح کنند البته این فرصت تا پایان مهلت زمانی انتخاب رشته می باشد. دانشجویان باید از روش های بسیار ماهرانه برای انتخاب رشته استفاده کنند این روش‌ها می تواند از روی میزان علاقه مندی، هزینه‌ تحصیلی، کیفیت دانشگاه و مسیر دانشگاه تا منزل و غیره باشد. داوطلبان می توانند این روش‌ها را به سه دسته تقسیم و عاقلانه تصمیم بگیرند.

مراحل انتخاب رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور 

 

جدیدترین آیین نامه پذیرش رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور استعداد درخشان

🔹دانشجو پس از ۶ سال تحصیلی با گذراندن حداقل سه چهارم واحدهای درسی مصوب شورای گسترش و برنامه ریزی عالی که تعداد واحدها به پایین گرد می شوند و دانشجویان هم رشته ورودی خود باشند. حداکثر در مدت ۸ نیمسال فارغ التحصیل شده باشند. برای سال تحصیلی جدید بلافاصله تقاضای پذیرش بدهند. پذیرش بر اساس قانون کارشناسی ارشد بدون آزمون استعداد درخشان یک بار امکان پذیر می باشد. پذیرش دانشجو در رشته مرتبط به تشخیص گروه آموزشی و تایید شورای آموزشی امکان دارد.

احراز شرایط اختصاصی جهت اخذ پذیرش در رشته های بدون آزمون ارشد

✔️بر اساس قوانین پذیرش رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه می تواند نفرات اول تا پانزدهم المپیاد های علمی دانشجویان را برای ورود به همان رشته و یا رشته های مرتبط به تشخیص تخصصی برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی با ارائه معرفی نامه از دبیر خانه المپیاد به صورت سهمیه مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون انتخاب کند.

آیین نامه پذیرش رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور استعداد درخشان

    🔗 جهت اطلاع از زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک نمایید.

 

لیست رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون سوابق تحصیلی سراسری 

🔹رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی می باشد، در دانشگاه های سراسری دارای تنوع نسبتا بالایی هستند. به طوری که در سال گذشته تقریبا در تمامی گروه های علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، کشاورزی و هنر شاهد جذب دانشجو به این روش بودیم. گرچه تمامی کد رشته محل ها در دفترچه ثبت نام بدون آزمون ارشد ذکر می گردد، اما برای رفاه حال داوطلبان گرامی در جداول زیر لیست رشته های ارشد بدون کنکور پیام نور، علمی کاربردی و غیر انتفاعی به صورت ادغام شده را بر اساس دفترچه سال قبل ذکر کرده ایم. اما متقاضیان عزیز می توانند برای اطلاع از لیست بروزرسانی شده با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرند.

 

رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون سوابق تحصیلی سراسری 

🔗 برای کسب اطلاعات بیشتر از شهریه ارشد وزارت بهداشت بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

لیست رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد

🔹تا اینجا لیست رشته های بدون آزمون ارشد دانشگاه های سراسری اعم از پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی ارائه شد. اما در ادامه فهرست رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور را به شما داوطلبان گرامی که مایل به اخذ پذیرش براساس سوابق تحصیلی هستید، ارائه خواهیم داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد

جدیدترین اخبار مرتبط با رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

📌 پذیرش رشته های بدون آزمون ارشد دانشگاه صنعتی امیر کبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اساس آیین ­نامه شماره ۴۵۳۵۸ وزارت علوم تحقیقات و فناوری، تعداد محدودی دانشجوی واجد شرایط کارشناسی پیوسته ورودی ۹۷ دانشگاه‌­ها و موسسات آموزش عالی کشور را بدون کنکور در مقطع کارشناسی ­‌ارشد سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ پذیرش می ­نماید.

📌 فراخوان پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه تهران

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ فراخوان پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته استعداد درخشان (بدون آزمون) سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشگاه تهران منتشر شد.

جدیدترین اخبار مرتبط با رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور

📣 اطلاعیه 📣

سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1402 به داوطلبانی تعلق می گیرد که یا دارای معدل ممتاز و بالا بوده و یا در المپیادهای علمی دانشجویی امتیاز لازم را کسب کرده و واجد شرایط باشند.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور 1402 پرداختیم. دواطلبانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی یا بر مبنای داشتن سهمیه استعداد درخشان هستند، باید با مطالعه و برسی رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور که معمولاً در دفترچه راهنمای انتخاب رشته بدون آزمون از سوی دانشگاه هایی که این رشته ها را ارائه می دهند، از شرایط و ضوابط پذیرش مطلع شوند. 

با توجه به اعلام ظرفیت رشته ها، داوطلبان در صورتی که قصد دارند در یکی از این رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون مشغول به تحصیل شوند، باید ابتدا اخبار مرتبط با رشته های ارشد بدون کنکور را مطالعه کرده و سپس مدارک مورد نیاز را برای رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور آماده نمایند تا بتوانند بدین صورت در فرایند انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون آزمون شرکت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از رشته های کارشناسی ارشد بدون آزمون می توانید با ما کارشناسان مجرب ما در آکادمی ایران تحصیل در تماس باشید تا در کوتاه هترین زمان پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند. 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور 1402

آخرین مطالب سایت