نیم پست
تماس با ما
پیراپزشکی بدون کنکور

یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در میان داوطلبان، رشته های پیراپزشکی بدون کنکور است. با توجه به نیاز جامعه به رشته های پیراپزشکی و بازار کار نسبتا خوبی که برای این رشته ها فراهم شده است داوطلبان پذیرش در رشته های پیراپزشکی، می توانند بدون نیاز به کسب رتبه مجاز در دانشگاه پذیرفته شوند.رشته های بیمارستانی بدون کنکور شامل رشته های پرستاری بدون کنکور ، مامایی بدون کنکور ، اتاق عمل بدون کنکور ، هوشبری بدون کنکور و دیگر رشته های علوم پزشکی مانند علوم آزمایشگاهی بدون کنکور می شوند. در این رشته ها داوطلبان باید علاوه بر واحدهای درسی در دوره کارشناسی واحدهای کارورزی و طرح نیروی انسانی خود را نیز انجام دهند.برای اطلاعات بیشتر در این مقاله با ما همراه باشید.

به اطلاع کلیه داوطلبان می رساند که سازمان سنجش آموزش کشور در سال 1401 هیچ نوع اطلاعیه ای در رابطه با جذب دانشجو در رشته های پیراپزشکی منتشر نکرده است و اطلاعیه ارائه شده در زیر تا سال 1398 می باشد. رشته های پیراپزشکی بدون کنکور به طور کلی در بحث بهداشت و درمان تحت نظر و مشورت پزشکان فعالیت دارند و اکثر دانشجویان این رشته ها پس از فارغ التحصیلی در بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز درمان و غیره مشغول به کار می شوند. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با رشته های بیمارستانی بدون کنکور، گروه های رشته های پیراپزشکی را برایتان ذکر می کنیم:

 • علوم آزمایشگاهی
 • گروه اتاق عمل
 • هوشبری
 • رادیولوژی
 • فناوری اطلاعات سلامت
 • کاردرمانی
 • فوریت های پزشکی

 

آکادمی ایران تحصیل با همکاری بهترین مشاوران ایران و بهره گیری از جدیدترین متدهای مشاوره، تحصیل داوطلبین گرامی در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی را بدون نیاز به شرکت در کنکور تضمین می کنند، در ادامه با ما همراه باشید.

رشته های پیراپزشکی بدون کنکور

 

رشته های پیراپزشکی بدون کنکور 

رشته هایی مثل مامایی، اتاق عمل، هوشبری، رادیولوژی، پرستاری، کاردرمانی و… که به عنوان رشته های پیراپزشکی شناخته می شوند در بین شرکت کنندگان کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی بسیار پرطرفدار اند و دانشجویان که در رشته های پیراپزشکی تحصیل می کنند پس از فارغ التحصیلی و ورود به بازار کار در کنار سایر متخصصان به منظور تکمیل فعالیت کادر درمانی مشغول به کار می شوند.

 

بازار کار رشته های پیراپزشکی در ایران وضعیت مطلوبی دارد و طبیعتا متقاضیان زیادی برای تصاحب این رشته های دانشگاهی با هم به رقابت می پردازند. عموما پذیرش در این رشته ها با شرکت در کنکور علوم تجربی انجام می شود، با این حال سابقه داشته است که رشته های پیراپزشکی توسط وزارت بهداشت، به عنوان رشته های بدون آزمون اعلام شده و پذیرش در آن ها صرفا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی انجام شود.

 

بنا به تصمیم وزارت بهداشت در سال های 94 تا 97 برخی از رشته های پیراپزشکی در مقطع کاردانی دانشگاه های علوم پزشکی به رشته های بدون کنکور اضافه شدند که این رشته ها شامل

 • کاردانی بهداشت عمومی – بهداشت خانواده
 • کاردانی بهداشت عمومی – مبارزه با بیماری ها
 • کاردانی بهداشت حرفه ای
 • کاردانی مامایی
 • کاردانی اتاق عمل
 • کاردانی هوشبری

 

 

با توجه به تصمیم گیری وزارت بهداشت در مقطع کاردانی برخی رشته های پیراپزشکی بدون کنکور کاردانی 1401 شاهد پذیرش به صورت بدون کنکور می باشیم. پذیرش در این رشته ها براساس سوابق تحصیلی، از میان داوطلبان بومی و با انجام مصاحبه صورت می گیرد. لازم به ذکر است که شركت مجدد پذیرفته شدگان سنوات قبل كه دركد رشته محل های دارای تعهد خدمت پذیرفته شده اند، در این رشته محل ها مجاز نخواهد بود. هم چنین ادامه تحصیل دانش آموختگان این رشته ها،مشروط به اتمام دوره تعهد خدمتی آنها می باشد.

 

مشاوران ما در آکادمی ایران تحصیل بهترین دانشگاه های اروپا را مورد بررسی قرار داده اند و بهترین مسیر را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا بدون نیاز به شرکت در کنکور به داوطلب نشان می دهند. برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

رشته های بیمارستانی بدون کنکور

 

 بهداشت حرفه ای در رشته های پیراپزشکی

درس های اصلی و عمومی رشته بهداشت حرفه ای:

شیمی، شیمی تجزیه، ریاضیات آمار، اصول تغذیه، سم شناسی صنعتی، حوادث ناشی از کار، مهندسی انسانی، دفع مواد زائد صنعتی، ایمنی در صنعت، آمار حیاتی نظری، سم شناسی صنعتی، آشنایی با کلیات پزشکی و بیماری ها، مهندسی انسانی و … می باشد و در این رشته تلاش می شود تا دانش آموختگان در سه مرحله : شناسایی ، ارزیابی .و کنترل، عوامل خطرزای فیزیکی ، شیمیایی ، روانی و بیولوژیکی را کاهش دهند؛ و از آسیب رسیدن به کارکنان جلوگیری کنند.

در مقطع کاردانی مرحله شناسایی عوامل خطر به دانشجو آموزش داده می شود ، در مقطع کارشناسی مرحله ارزیابی و در مقطع کارشناسی ارشد، کنترل عوامل خطر.دانشجوی دکتری بهداشت حرفه ای نیز به تحقیق و همچنین تدریس در زمینه بهداشت حرفه ای می پردازد.

فیزیوتراپی در رشته های پیراپزشکی

در رشته فیزیوتراپی به دانشجویان آموزش داده می شود که چطور با کمک عواملی مانند گرما، الکتریسیته، نور یا تمرین و ورزش های فیزیکی با دستگاه، بیماران را تحت درمان قرار دهند.

دانشجویان رشته فیزیوتراپی باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشند؛ زیرا بیمارانی که برای درمان یا پیشگیری نزد این متخصصین می آیند اغلب با آسیب های فیزیکی یا ذهنی دست به گریبان هستند. در رشته فیزیوتراپی دروس مربوط به آناتومی انسان بسیار مهم هستند و دانشجویان فیزیوتراپی این واحد ها را بیشتر از دانشجویان پزشکی مطالعه می کنند. صبر زیاد و علاقه به این رشته مهم ترین عنصرهایی هستند که به کمک یک دانشجو برای موفقیت در آینده شغلی او و کمک به بیماران می آید.

رشته های بیمارستانی بدون کنکور

رشته شنوایی شناسی در رشته های پیراپزشکی

رشته شنوایی شناسی 4 حوزه اصلی دارد:

1-ارزیابی و تشخیص اختلالات تعادل و شنوایی

2-پیشگیری و حفاظت شنوایی( کاهش آلودگی صوتی و خسارت های آن در مراکز و کارخانجات پر سر و صدا)

3-توانبخشی شنوایی( تجویز سمعک متناسب با شنوایی فرد)

4-حوزه آموزش به افراد کم شنوا و ناشنوا (طرز استفاده از سمعک-لب خوانی-گفتارخوانی)

بینایی سنجی در رشته های پیراپزشکی

رشته بینایی سنجی و شغل بینایی سنج شامل ارزیابی، مدیریت و درمان بیماری های مربوط به چشم و بینایی است.

یک بینایی سنج وظیفه معاینه سیستم بینایی و چشم فرد، تشخیص اختلالات مربوط به بینایی و چشم، ارائه درمان و تجویز لنزها و یا داروها را دارد. یک بینایی سنج به بیماران در رابطه با اختلال بینایی آن ها مشاوره و آموزش می دهد و در صورت نیاز بیمار را به چشم پزشک ارجاع می دهد.

اتاق عمل در رشته ها ی پیراپزشکی

در گذشته این رشته تنها در مقطع کاردانی آموزش داده می شد اما در این سال ها مقاطع بالاتری برای این رشته نیز در نظر گرفته شده است. کارشناسی پیوسته اتاق عمل دانشجو را برای مراقبت و کمک به بیمار قبل از عمل و در طول عمل جراحی آماده می کند. و او را با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های جدید جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا می کند. یک دانش آموخته اتاق عمل می تواند به جراحان کمک های فنی لازم را در اتاق عمل ارائه دهد. با توجه به افزایش بیمارستان های دارای اتاق عمل نیاز به این دانش آموختگان نیز روز به روز بیشتر می شود و برای افرادی که دنبال آینده شغلی بهتری هستند گزینه ی بسیار خوبی است.

 

تمام افراد که تصمیم دارند بدون شرکت در کنکور در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی تحصیل کنید، بهترین مسیر را مشاورین مجرب آکادمی ایران تحصیل میتوانند به شما نشان دهند. برای تحصیل بدون شرکت در کنکور در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور

 

 

رشته های بیمارستانی بدون کنکور پردیس خودگردان

پردیس های خودگردان به عنوان نوعی از دانشگاه های دولتی اقدام به پذیرش دانشجو از میان داوطلبان در مقاطع مختلف تحصیلی می کنند و داوطلبان می توانند از دو طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و آزمون اختصاصی وارد این دانشگاه ها شوند. در پردیس های خودگردان رشته های مختلفی ارائه می شود که رشته های پیراپزشکی هم از جمله رشته های پرمتقاضی در این دانشگاه ها است.

با وجود اینکه رشته های مختلفی در پردیس های خودگردان دانشگاهی به صورت بدون آزمون دانشجو می پذیرند اما تا کنون پذیرشی در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور کاردانی دانشگاه پردیس خودگردان صورت نگرفته است و تصمیم گیری و اعلام نظر در این مورد توسط وزارت بهداشت انجام می شود. لازم به ذکر است اعتبار مدرک پردیس های خودگردان تفاوتی با دوره های روزانه ندارد. 

 

شرایط ثبت نام پیراپزشکی بدون کنکور 

آخرین سالی که وزارت بهداشت به منظور تربيت و تامين نيروی انسانی مورد نياز خود در رشته های پیراپزشکی اقدام به ثبت نام بدون کنکور کرد شرایط عمومی و اختصاصی زیر را اعلام کرده بود که متقاضیان بر اساس شرایط اعلام شده در کاردانی پیراپزشکی بدون کنکور مورد پذیرش قرار گرفتند. لازم به ذکر است که این رشته ها محدود به دو گرایش خانواده و مبارزه با بیماری ها از رشته بهداشت عمومی بود.

 

برای اطلاع از رشته بهداشت حرفه ای بدون کنکور کلیک کنید.

 

شرايط عمومی پذيرش دانشجو در مقطع کاردانی 

1-دارا بودن شرايط عمومی ورود به دانشگاه

2-دارا بودن ديپلم متوسطه سه ساله نظام جديد و دوره پيش دانشگاهی

3-داشتن سلامت جسمانی اعم از سلامتی (قلب، تنفس، گردش خون، جهاز هاضمه، دستگاه ادراری) و سلامت روانی

 

شرايط اختصاصی پذيرش دانشجو در مقطع کاردانی 

1-دارا بودن شرايط بومی حوزه جغرافيايی

2-داشتن تعهد خدمت به ميزان سه برابر طول مدت تحصيل در مناطق اطلاع رسانی شده

3-داشتن حداكثر 25 سال تمام برای كليه داوطلبان

4-حداکثر سن داوطلبان آقا در صورت گذراندن دوره خدمت وظيفه عمومی 27 سال تمام می باشد.

5-دانشجويان مشغول به تحصیل و یا فارغ التحصیلان مجاز به شرکت در این دوره نمی باشند.

6-پذیرش در مرحله مصاحبه شفاهی​

 

مراحل ثبت نام  پیراپزشکی بدون کنکور 

در سال 99 که آخرین بار پذیرش کاردانی پیراپزشکی بدون کنکور در رشته کاردانی بهداشت عمومی در گرایش های مبارزه با بیماری یا بهداشت خانواده انجام شد. فرآیند پذیرش به صورت زیر بود:

1-دانشگاه/دانشكده علوم پزشكی و يا مجتمع آموزش عالی سلامت می بايست قبل از اقدام به پذیرش، از دارا بودن مجوز برگزاری رشته و گرايش مقطع كاردانی مورد نظر از سوی شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشكی، اطمينان حاصل نمايد.

2-داوطلبان مرد از نظر مقررات وظيفه عمومی نبايد منعی برای پذيرش داشته باشند.

3-دانشگاه ها/دانشكده های علوم پزشكی موظفند ظرفيت پذيرش درخواستی را در پرتال سوابق تحصيلی سازمان سنجش آموزش كشور طبق برنامه زمانبندی اعلام نمايند.

4-معاونت آموزشی وزارت بهداشت ظرفیت های نهايی را در موعد مقرر تاييد و به اطلاع سازمان خواهد رساند.

5-داوطلبان علاقه مند موظفند طی برنامه زمانبندی اعلام شده در دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور با شيوه صرفا براساس سوابق تحصيلی، از طريق سازمان سنجش آموزش كشور ثبت نام و انتخاب رشته نمايند.

6-دانشگاهها/دانشكده های علوم پزشكی موظفند پس از انجام مرحله مصاحبه به تعداد برابر ظرفيت اسامی پذيرفته شدگان را در موعد مقرر به سازمان اعلام نمايند.

7-اسامی پذيرفته شدگان نهايی از سوی سازمان سنجش آموزش كشور اعلام خواهد شد.

8-دانشگاه/دانشكده علوم پزشكی و يا مجتمع می بايست داوطلبان پذيرفته شده نهايی را طبق دستورالعمل ثبت نامی، ثبت نام كند.

9-پذيرفته شدگان از مزايای آموزش رايگان برخوردار می باشند به استثنای افرادی كه بنا به سفارش بخش خصوصی تربيت می شوند.

10-تسهيلات اعطایی به پذيرفته شدگان دولتی، همانند ساير پذيرفته شدگان ازمحل آزمون سراسری می باشد.

 

برای اطلاع از پیراپزشکی های بدون کنکور دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

زمان اعلام نتایج پذیرش رشته های پیراپزشکی با سوابق تحصیلی

زمان اعلام نتایج رشته های بیمارستانی بدون کنکور، طبق سنوات گذشته در اسفند ماه همان سال است. پس از قبولی داوطلبان رشته های کاردانی نیمه متمرکز، بر اساس سوابق تحصیلی  از جمله کاردانی مامایی بدون کنکور، هوشبری، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی و رادیولوژی داوطلبان موظف بودند تا برای ادامه روند ثبت نام خود به دانشگاه های قبولی خود مراجعه کنند.

نتایج پذیرش رشته های پیراپزشکی

اخبار پیراپزشکی بدون کنکور

برگزاری پویش نذر اهدای خون در دانشکده پیراپزشکی

دانشکده پیراپزشکی، پویش نذر اهدای خون به همت معاونت دانشجویی فرهنگی و بسیج دانشکده پیراپزشکی همزمان با روز ملی اهدای خون و ایام عزاداری حضرت اباعبدلله الحسین (ع)، یکشنبه 9 مرداد 1401 برگزار شد.

توضیح وزارت بهداشت درباره آزادسازی مدارک فارغ التحصیلان

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: کسانی که تعهد خدمت به وزارت بهداشت دارند و از امکانات این وزارت خانه استفاده کرده و در بیمارستان‌های تابعه تحصیل کرده‌اند؛ باید حتماً سنوات تعهدات خود را بگذرانند و بعد از اتمام تعهدات می‌توانند مدرک خود را آزاد کنند.

 

برای تحصیل در رشته های دندان پزشکی، پزشکی و پیراپزشکی بدون نیاز به شرکت در کنکور میتوانید از مشاورین مجرب مرکز مشاوره ایران تحصیل کمک بگیرید. برای ارتباط با مشاورین ایران تحصیل بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور

 

خلاصه مطلب

رشته های پیراپزشکی از رشته های پرطرفدار علوم تجربی هستند.افرادی که در یکی از این رشته ها فارغ التحصیل می شوند، می توانند در بیمارستان ها، کلینیک ها یا مراکز درمانی مشغول به کار شوند.در رشته های پیراپزشکی پذیرش فقط از طریق کنکور سراسری انجام می شود و پذیرش بدون آزمون ندارد. اما در برخی موارد پذیرش رشته های پیراپزشکی بدون کنکور توسط دانشگاهها انجام می شود که شرایط خاصی دارد.اگر در زمینه پیراپزشکی بدون کنکور، سوالی دارید و یا به کمک نیاز دارید، می توانید از همکاران ما یاری بخواهید. برای برقراری ارتباط با همکاران ما کافی است تا در زیر این مقاله کامنت بگذارید و یا با شماره های تماس ما، تماس حال فرمایید. همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان پاسخ داده و شما را یاری خواهند کرد. 

 

 

 

پادکست صوتی مقاله


 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

 

 

رشته های پیراپزشکی بدون کنکور

آخرین مطالب سایت