نیم پست
تماس با ما
رشته های زمینه صنعت فنی حرفه ای

رشته های زمینه صنعت فنی حرفه ای بسیار متنوع و گسترده است و افرادی که قصد ادامه تحصیل در این حوزه را دارند می توانند در انواع مهارت های فنی و هنری خبره شوند. از آنجایی که انتخاب رشته بحث بسیار مهمی است و می تواند تعیین کننده آینده شغلی و تحصیلی دانش آموزان باشد، ما این موضوع را برای بررسی انتخاب کرده ایم. افرادی که رشته های فنی را انتخاب می کنند خیلی سریع تر دانش آموزان نظری می توانند بازارکار شوند؛ زیرا از همان ابتدای تحصیل علاوه بر دروس تئوری واحدهای عملی را نیز می گذرانند. رشته های زمینه صنعت حوزه فنی و حرفه ای نیز می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای افراد علاقه مند به فعالیت های عملی باشد که ما در ادامه جزییات این رشته ها را به همراه سایر نکات مهم بیشتر بررسی خواهیم کرد.

لیست رشته های زمینه صنعت فنی حرفه ای

دانش آموزان علاقه مند به مشاغل صنعتی، می توانند مقطع دوم متوسطه را رشته فنی و حرفه ای تحصیل کنند. این رشته ها در زیر گروه های متفاوتی مانند برق و رایانه، مکانیک، دیجیتال، برنامه نویسی و … در هنرستان های کاردانش و فنی و حرفه ای ارائه شده و هر کدام زیر مجموعه های متفاوتی دارند.

رشته های زمینه صنعت فنی حرفه ای در هنرستان ها متنوع هستند و دانش آموزان می توانند بسته به علاقه خودشان هر یک از رشته های ارائه شده در زیر گروه ها را انتخاب نموده و 3 ساله هنرستان خود را در آن رشته ها به تحصیل بپردازند.

رشته فنی و حرفه ای شامل 4 زیر شاخه و بیش از 40 زیر رشته می باشد.

هنرستان های فنی و حرفه ای از مدارس معتبر زیر نظر وزارت آموزش و پرورش هستند و رشته های بسیار متنوعی را در شاخه فنی و حرفه ای ارائه می دهند. هنرستان ها هدف خود را برای تربیت نیروی متخصص و فنی در رشته های تحصیلی مختلف قرار داده اند. در هنرستان های فنی و حرفه ای بیشتر دروس به صورت عملی و در کارگاه ها اجرا شده و تعداد کمتری از دروس به صورت نظری می باشند.

به علاوه از جمله مزیت های تحصیل در گروه رشته های فنی این است که می توانید در محیط آموزشی متفاوت تری نسبت به مدارس معمولی شرکت کنید. رشته فنی و حرفه ای شامل 4 زیر گروه هنر، مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی می باشد که هر کدام از این زیرگروه ها چندین زیرشاخه خواهند داشت.

 

📢 اطلاعیه 📢 

رشته های فنی و حرفه ای شامل 4 زیر شاخه و بیش از 40 زیر رشته است.

 

 

 

سایر شاخه های رشته فنی و حرفه ای

البته قبل از آشنایی با این زیر شاخه ها، بهتر است بدانید که مطابق با آخرین اطلاعیه، 6 رشته جدید به شاخه فنی و حرفه ای اضافه شده است که شامل لیست زیر می باشد:

  • محیط بانی
  • حمل و نقل ریلی
  • خدمات فروشگاهی
  • بهداشت عشایر و روستا
  • بازیافت مواد
  • انرژی

 

 

 

توجه داشته باشید که ممکن است برخی از رشته های ذکر شده در همه مدارس ارائه نمی شوند و فقط بعضی از مدارس دارای این رشته ها هستند.

رشته طراحی و دوخت فقط برای خانم ها و در هنرستان های دخترانه ارائه خواهد شد.

 

 

توجه داشته باشید که در رشته کودک یاری، اصول تربیتی خانواده و روش های صحیح و اصولی پرورش کودکان در هنرستان ارائه می شود.

 

 

رشته های مختص دختران فنی و حرفه ای

 

 

 لیست رشته های زمینه صنعت در هنرستان کاردانش

علاوه بر رشته فنی و حرفه ای یک سری رشته های زمینه صنعت در هنرستان های کار و دانش نیز ارائه می شود که شامل موارد زیر خواهد بود.

قبل از بررسی این رشته ها لازم است بدانید که یادگیری دروس در هنرستان های کاردانش عموما به صورت عملی انجام می شود و هنرستان های کاردانش نسبت به هنرستان های فنی و حرفه ای، دروس را به صورت تخصصی تر و عملی تر به دانش آموزان ارائه می کنند. البته رشته های زمینه صنعت کاردانش نسبت به رشته های زمینه صنعت در هنرستان های فنی و حرفه ای، متنوع تر و تخصصی تر می باشند.

در خصوص تفاوت مدارس فنی حرفه ای و کاردانش می توان به این موضوع نیز اشاره کرد که در رشته های زمینه صنعت در هنرستان های فنی و حرفه ای، دانش آموزان می بایست که دروس مرتبط بیشتری را مطالعه کنند و سرفصل های آموزشی رشته های این هنرستان ها نسبت به هنرستان های کاردانش پیچیده تر می باشد؛ اما در هنرستان های ارائه کننده رشته های کاردانش، سرفصل ها محدودتر و در عین حال تخصصی و عملی تر می باشد.

به هر حال انتخاب رشته در هر یک از هنرستان های ارائه کننده رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش بسته به علاقه دانش آموزان می تواند مزایا و معایب خاصی داشته باشد.

 

🔗 برای اطلاع از نحوه مشاهده اعلام نتیجه کنکور کاردانی فنی حرفه ای بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

 

 

لیست رشته های زمینه صنعت فنی حرفه ای

 

برای دانلود pdf مطلب کلیک کنید.

خلاصه مطلب

رشته های زمینه صنعت فنی حرفه ای موضوع مورد بحث ما در این مطلب بود. ما در این مقاله تلاش داشتیم که معرفی رشته‌های فنی حرفه‌ای را بطور کامل شرح دهیم تا بهتر و دقیق‌تر بتوانید با دنیای فنی حرفه‌ای آشنا شوید. به جز موارد دارای محدودیت سنی می توانید سایر موارد را بدون دغدغه انتخاب کنید. انتخاب رشته در دبیرستان از مهمترین تصمیماتی است که دانش‌آموزان در طول دوره تحصیل خود انتخاب می کنند و نباید اهمیت آن را دست کم بگیرند.

رشته های زمینه صنعت فنی حرفه ای 1401

آخرین مطالب سایت