نیم پست
تماس با ما
رشته های بدون کنکور کاردانی

رشته های بدون کنکور کاردانی پیوسته و ناپیوسته از سوی برخی از دانشگاه ها ارائه می شود و افرادی که قصد دریافت مدرک فوق ‌دیپلم خود را دارند، می توانند در مقاطع کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته مشغول به تحصیل شوند. رشته های بدون آزمون کاردانی تنوع بسیار زیادی دارند و شامل رشته های فنی ‌مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی می‌ شوند.

افرادی که شرایط ثبت نام در رشته های کاردانی بدون کنکور با مدرک دیپلم نظام جدید یا قدیم را دارند، می توانند بر اساس انتخاب رشته مورد علاقه خود در این مقاطع تحصیل کنند و هر زمان که بخواهند این امکان را دارند که تغییر رشته دهند. به دلیل اهمیت آشنایی با رشته های بدون کنکور کاردانی پیوسته و ناپیوسته در ادامه به معرفی رشته های ارائه‌ شده از سوی دانشگاه ها و نحوه و زمان ثبت نام در این مقطع خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

لیست رشته های بدون آزمون کاردانی

همانگونه که اشاره شد رشته های بدون کنکور کاردانی پیوسته و ناپیوسته تنوع بالایی دارند و افرادی که متقاضی ادامه تحصیل در این مقطع هستند، می توانند با بررسی رشته ها و دانشگاه های ارائه دهنده این رشته، مشغول به تحصیل شوند. رشته های بدون کنکور کاردانی شامل گروه‌ های ریاضی، تجربی، انسانی، فنی ‌مهندسی و هنر است که در ادامه لیستی از آن ‌ها را ارائه کرده ‌ایم.

👈🏿 کاردانی صنایع شیمیایی

👈🏿کاردانی الکترونیک

👈🏿کاردانی حمل و نقل

👈🏿کاردانی ساخت و تولید

👈🏿کاردانی طراحی و دوخت

👈🏿کاردانی گرافیک

👈🏿صنایع فلزی

👈🏿کاردانی نقاشی

👈🏿کاردانی مکاترونیک

👈🏿کاردانی پویا نمایی

👈🏿کاردانی متالوژی

👈🏿کاردانی سرامیک

👈🏿کاردانی امور دامی

👈🏿کاردانی تاسیسات مکانیکی

👈🏿کاردانی صنایع چوب و مبلمان

👈🏿کاردانی معماری داخلی

👈🏿کاردانی معدن

👈🏿کاردانی صنایع دستی

👈🏿کاردانی امور زراعی و باغی

👈🏿کاردانی چاپ

👈🏿کاردانی علمی کاربردی برق قدرت

👈🏿کاردانی علوم دریایی

👈🏿کاردانی فنی مکانیک

👈🏿کاردانی نقشه برداری

👈🏿کاردانی فنی الکترونیک

👈🏿کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات

👈🏿کاردانی بهره برداری پالایش گاز

👈🏿کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر

👈🏿کاردانی کار های عمومی ساختمان

👈🏿کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی

👈🏿کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی

👈🏿کاردانی امور دولتی

👈🏿کاردانی مدیریت بازرگانی

👈🏿کاردانی حسابداری

👈🏿کاردانی مدیریت صنعتی

👈🏿کاردانی امور مالی و مالیاتی

👈🏿کاردانی بیمه

👈🏿کاردانی گردشگری

👈🏿کاردانی علوم قضایی

👈🏿کاردانی امور بانکی

👈🏿کاردانی گرافیک

👈🏿کاردانی تربیت معلم قرآن کریم

👈🏿کاردانی هنر سفالگری

👈🏿کاردانی باستان شناسی

👈🏿کاردانی طراحی پوشاک

👈🏿کاردانی ماشین های کشاورزی

👈🏿کاردانی انرژی تجدید پذیر خورشیدی

👈🏿کاردانی امور اداری

👈🏿کاردانی عمران

👈🏿کاردانی صنایع غذایی

👈🏿کاردانی تربیت کودک و مدیریت خانواده

👈🏿کاردانی معماری

👈🏿کاردانی هتلداری و …

جدول رشته های بدون آزمون کاردانی

🔗 برای اطلاع از نحوه ثبت نام کاردانی دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید. 

دانشگاه های ارائه‌ دهنده رشته های بدون کنکور کاردانی

افراد متقاضی ادامه تحصیل بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کاردانی، می توانند در دانشگاه سراسری، آزاد و علمی کاربردی ثبت نام کنند. دانشگاه های سراسری در دوره های روزانه، شبانه، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان رشته های بدون کنکور در مقطع کاردانی را ارائه می‌دهند. البته در دانشگاه روزانه و نوبت دوم تعداد رشته های بدون کنکور کاردانی زیاد نیستند و تعداد زیادی از این رشته ها در دانشگاه غیر انتفاعی ارائه می ‌شوند.

اما در دانشگاه آزاد تنوع بسیار زیادی در رشته های بدون کنکور کاردانی وجود دارد و افراد می توانند در دوره های پیوسته و ناپیوسته مشغول به تحصیل شوند. رشته های بدون آزمون کاردانی پیوسته، عمدتاً رشته های فنی و حرفه ‌ای هستند و افرادی که دیپلم رشته های فنی ‌حرفه ‌ای و کاردانش را داشته باشند، شرایط لازم را برای اسم نویسی در این رشته ها را دارند. اما رشته های بدون آزمون کاردانی ناپیوسته در گروه‌های تجربی، انسانی و حتی هنر نیز ارائه خواهد شد. ثبت نام در رشته های کاردانی بدون آزمون از سوی دانشگاه آزاد هر سال صورت می‌ گیرد و بالاترین تعداد پذیرش توسط این دانشگاه می باشد.

دانشگاه علمی کاربردی در کنار دانشگاه سراسری و آزاد رشته های بدون کاردانی بدون آزمون را ارائه می‌ دهد. دانشگاه علمی کاربردی رشته های متفاوت ‌تری در مقطع کاردانی دارد و برای اکثر رشته ها چندین گرایش ارائه شده ‌است. به ‌طور مثال رشته حقوق که در مقطع کاردانی بدون آزمون نیز پذیرش دارد، گرایش‌ های حقوق ثبتی، امور قضایی و حقوق حمل ‌و نقل را دارا می باشد. علاوه بر این برخی از رشته های خاص از جمله کاردانی حرفه ای گریم، کاردانی حرفه‌ ای خوشنویسی، کاردانی حرفه ‌ای آشپزی و تبلیغات در این دانشگاه نیز ارائه می شود.

رشته های کاردانی بدون کنکور

🔗 برای کسب اطلاع از ثبت نام کاردانی به کارشناسی بدون کنکور بر روی لینک کلیک نمایید. 

 نحوه ثبت نام در رشته های بدون آزمون کاردانی

 همه دانشگاه هایی که در رشته های کاردانی بدون کنکور پذیرش دارند، دو بار در سال یک ‌بار در نیمسال اول یعنی مهر ماه، بار دیگر در نیمسال دوم یعنی بهمن ماه فراخوانی را برای جذب دانشجو منتشر می کنند.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در نوبت مهر ماه را دارند، باید از اواخر مرداد ماه فرایند اسم ‌نویسی و انتخاب رشته آنلاین خود را انجام دهند. همچنین افرادی که خواهان ادامه تحصیل در نوبت نیمسال بهمن ماه هستند، می توانند از اواخر آذر ماه پیگیر فرآیند ثبت نام خود باشند.

توجه داشته باشید که ثبت نام برای رشته های بدون آزمون کاردانی به ‌صورت اینترنتی انجام شود و نیازی به حضور در دانشگاه ها نیست. نشانی سایتی که جهت ثبت نام بدون کنکور کاردانی در نظر گرفته شده است، به آدرس azmoon.org می باشد و نام نویسی برای دانشگاه سراسری و علمی کاربردی نیز در سایت سنجش به آدرس sanjesh.org خواهد بود.

گفتنی است که دانشگاه سراسری هر سال برای مقطع کارشناسی ناپیوسته در دوره های روزانه و غیر روزانه پذیرش خواهند داشت افرادی که خواهان ثبت نام در رشته های بدون آزمون مقطع کاردانی هستند، باید در نیمسال های مهر و بهمن ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور پس ‌از کسب اطلاعات لازم و دریافت دفترچه انتخاب رشته فرآیند ثبت نام را انجام دهند.

رشته های بدون آزمون کاردانی

🔗 جهت اطلاع از نحوه دریافت دفترچه بدون کنکور دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید. 

زمان ثبت نام در رشته های بدون کنکور کاردانی

همانگونه که قبلاً اشاره شد، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دو بار در سال اقدام به پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی می ‌کنند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند، باید مطابق زمان‌ بندی زیر ثبت نام خود را انجام دهند:

زمان ثبت ‌نام و پذیرش مهر ماه

سازمان سنجش آموزش کشور قبل از آغاز مهلت ثبت نام، معمولاً اطلاعیه ای را جهت اعلام زمان ثبت نام بدون کنکور منتشر می‌ کند و دفترچه راهنمای انتخاب رشته را در سایت خود ارائه می‌ دهد. بر اساس اخبار منتشر شده توسط سایت سازمان سنجش، زمان ثبت نام بدون کنکور کاردانی نیمسال اول مهر ماه در روزهای لغایت 1 تا 8 شهریور ماه 1401 صورت‌ گرفته است.

 زمان ثبت نام پذیرش بهمن ماه

افرادی که در پذیرش رشته های با آزمون و بدون آزمون مهر ماه حضور نداشته ‌اند و یا در رشته های خود پذیرفته نشده اند و یا حتی اگر نتیجه قبولی خود رضایت ندارند، می توانند در مهلت اعلام‌ شده جهت جذب دانشجو در نوبت بهمن ماه فرآیند ثبت نام خود را انجام دهند و شانس خود را محک بزنند.

توجه داشته باشید افرادی که انتخاب رشته خود را انجام نداده‌ اند، می توانند در پذیرش نیمه دوم سال شرکت نمایند. تاکنون از سوی سازمان سنجش اطلاعیه ‌ای مبنی‌ بر زمان ثبت نام بدون کنکور کاردانی در نوبت بهمن ماه منتشر نشده ‌است. در صورت مشخص شدن زمان ثبت نام در در نیمسال بهمن ماه این مقاله به ‌روز خواهد شد.

همچنین باید اشاره کرد که سازمان سنجش به روال هر سال مهلت مجددی برای ثبت نام بدون کنکور کاردانی اعلام می‌ کند که در سامانه سایت سنجش افراد می توانند ثبت نام خود را انجام دهند. علاوه ‌بر این با توجه به انتشار رشته های محل جدید و ظرفیت ‌ها، در حال حاضر این امکان فراهم ‌شده است تا افرادی که قبلاً ثبت نام کرده ‌اند، بتوانند کد رشته های انتخابی خود و حتی اطلاعات ثبت نام خود را ویرایش نمایند.

ثبت نام در رشته های بدون کنکور کاردانی

📢 اطلاعیه 📢

رشته های بدون آزمون کاردانی بر اساس ظرفیت های موجود هر دانشگاه ارائه می شوند، بنابراین قبل از هر چیز توصیه می کنیم شرایط مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته را به درستی مطالعه نمایید. 

هزینه تحصیل در رشته های بدون کنکور کاردانی

همه دانشگاه هایی که بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند، مبلغی را به عنوان شهریه ثابت و شهریه متغیر از دانشجویان دریافت می کنند. شهریه ثابت در تمام طول مدت تحصیل دانشجو ثابت است ولی شهریه متغیر با توجه به واحدهای درسی اخذ شده تغییر پیدا می کند. و معمولا هر سال 10 الی 15 درصد به آن اضافه می شود. در ادامه جدول شهریه مقطع کاردانی بدون کنکور برای هر کدام از دانشگاه های ارائه دهنده رشته های این مقطع را مشاهده می کنید.

اطلاع از جدول رشته های بدون آزمون کاردانی

🔗 چهت مشاهده اعلام نتیجه کنکور کاردانی فنی حرفه ای وارد لینک مربوطه شوید. 

جدیدترین اخبار پیرامون رشته های بدون کنکور کاردانی

📌 نتایج پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته مهرماه ۱۴۰۱ 

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، پذیرش و فارغ‌ التحصیلی، نتایج دوره‌ های کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی بر روی سامانه www.azmoon.net  قرار گرفت. پذیرفته شدگان با مراجعه به سامانه آموزشیار edu.iau.ac.ir و مطابق جدول زمانی اعلام شده نسبت به ثبت نام خود به صورت مجازی اقدام نمایند.

📌 زمان ثبت نام بدون کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد

مهلت ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور کاردانی به کارشناسی سال 1401 در نیمسال اول مهر از 1 شهریور لغایت 4 شهریور ماه سال جاری اعلام شده است. مهلت ثبت نام نیمسال دوم نیز غالباً در اواخر آذر ماه خواهد بود. دانشگاه آزاد پس از پایان مهلت ثبت نام متقاضیان دوره بدون کنکور کاردانی به کارشناسی مهر ماه، در ماه بهمن نیز برای انتشار اطلاعیه ثبت نام اقدام می کند که می توان آن را به نوعی تکمیل ظرفیت پذیرش نیمسال اول تلقی کرد.

در حال حاضر هنوز تاریخ دقیق نام نویسی بدون آزمون کارشناسی ناپیوسته بهمن ماه سال جاری اعلام نشده است، اما بر اساس روند سال های گذشته می توان گفت که ثبت نام این دوره از اواخر آذر ماه آغاز خواهد شد و تا اواسط دی ماه نیز ادامه یابد.

اطلاع از رشته های بدون کنکور کاردانی

📢 اطلاعیه 📢

افرادی که میل به ثبت نام در مقطع کاردانی به کارشناسی هستند، باید قبل از هر اقدامی از شرایط مندرج در دفترچه راهنمای منتشر شده از سوی سازمان سنجش مطلع شوند. 

 

 خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی رشته های بدون کنکور کاردانی پرداختیم. افرادی که مایل به تحصیل در دانشگاه های سراسری آزاد و علمی کاربردی در رشته های بدون آزمون کاردانی پیوسته و ناپیوسته هستند، می توانند پس از کسب اطلاع از ظرفیت رشته ها نام نویسی خود را انجام دهند. در مجموع می‌ توان گفت که پذیرش مقطع کاردانی در دانشگاه های غیرانتفاعی و آزاد بیش ‌از دانشگاه های سراسری می باشد و  تنوع رشته های ارائه‌ شده در این دانشگاه ها نسبت به دیگر مراکز دانشگاهی بیش ‌تر است.

قبل‌ از هر چیز توصیه می کنیم که افراد کد رشته های محل و ظرفیت پذیرش بدون کنکور مقطع کاردانی را بررسی نمایند تا در هنگام اسم ‌نویسی با مشکل مواجه نشوند. چنانچه پس ‌از مطالعه مطالب این مقاله نیاز به راهنمایی در ارتباط با رشته های بدون کنکور کاردانی 1401 داشته باشید، می‌ توانید با کارشناسان مجرب آکادمی ایران تحصیل تماس حاصل نمایید تا شما را در این رابطه راهنمایی کنند.

📎 برای دانلود پی ‌دی ‌اف مقاله کلیک کنید.

رشته های بدون کنکور کاردانی 1401

آخرین مطالب سایت