نیم پست
تماس با ما
رشته های بدون کنکور

رشته‌های بدون کنکور  دانشگاه سراسری اولین انتخاب کسانی می باشد که نتوانسته اند از طریق آزمون بزرگ کنکور به دانشگاه ها وارد شوند. رشته های بدون آزمون این روزها در دانشگاه های بسیاری ارائه می شود. در حالت بدون کنکور افراد می توانند بدون شرکت در کنکور و تنها با داشتن سوابق تحصیلی وارد دانشگاه شوند. قبل از اینکه تصمیم خود را برای حضور در رشته های بدون کنکور سراسری بگیرید، نیاز است از رشته های ارائه شده در این دوره ها و شرایط شرکت در آن اطلاعات لازم را بدست آورید. برای اطلاع از رشته های بدون کنکور سایت سنجش، ابتدا نیاز است به وبسایت سازمان سنجش مراجعه کرده و سپس دفترچه انتخاب رشته را دانلود نمایید. سپس با مطالعه دفترچه می توانید، لیست تمامی رشته های بدون آزمون و دانشگاه های ارائه دهنده آن ها، مدارک، شرایط و تمامی اقدامات لازم برای پذیرش، در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری را مطالعه کنید.

 

رشته های بدون کنکور

 

اطلاعیه پذیرش رشته های جدید بدون آزمون سراسری

داوطلبان متقاضی ثبت نام با سوابق تحصیلی رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ضمن مطالعه دقیق دفترچه رشته های بدون کنکور سایت سنجش، انتخاب رشته و طی کردن مراحل ثبت نام، می‌توانند در بین لیست رشته های بدون آزمون دانشگاه سراسری انتخاب رشته نمایند.

خوشبختانه رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری نسبت به سال های گذشته از تنوع بیشتری برخوردار می باشد. نحوه محاسبه معدل برای پذیرش در رشته های بر اساس سوابق تحصیلی از جمله مواردی است که در این اطلاعیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

اطلاعیه
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد مهر1401 همزمان با ثبت نام پذیرش بدون آزمون دانشگاه های سراسری و پس از انتشار نتایج کنکور سال جاری در بازه زمانی مرداد ماه آغاز خواهد شد.

 

لیست رشته های بدون آزمون سراسری زیر گروه علوم تجربی

کنکور تجربی همانند سایر گروه های آزمایشی دیگر ، داوطلبان عزیزی را که واجد شرایط لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری باشند، پذیرش می نماید. کافی است در زمان مقرر، نسبت به ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری اقدام نمایید. دفترچه راهنمای انتخاب رشته های بدون کنکور سایت سنجش مهر ماه، همزمان با انتخاب رشته کنکور منتشر خواهید گردید. با استفاده از راهنمایی های نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی می توانید به انتخاب درستی در این زمینه دست یابید.

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری علوم ریاضی

لیست رشته های بدون آزمون دانشگاه سراسری در زیر گروه ریاضی فیزیک شامل لیست متنوعی از رشته های مختلف می باشد. با توجه به اینکه دانشگاه های مختلفی اقدام به پذیرش داوطلبان در رشته های مختلف می نمایند، ما در این بخش به صورت اختصاصی تنها به بررسی رشته های بدون کنکور سایت سنجش در زیر شاخه علوم ریاضی خواهیم پرداخت. قبل از انتخاب رشته بهتر است از بهترین مشاغل رشته ریاضی و فیزیک آگاه شوید تا بتوانید نسبت به آینده شغلی خود اطمینان لازم را به دست آورید.

 

نحوه ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری

 

لیست رشته های بدون آزمون سراسری – زیر گروه علوم انسانی

تعداد لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری گروه علوم انسانی بسیار بیشتر از سایر گروه های آزمایشی می باشد. به همین دلیل انتخاب رشته علوم انسانی با وسواس بیشتر و همچنین تنوع بالاتری همراه خواهد بود. آن دسته از داوطلبان علوم انسانی که واجد شرایط شرکت در رشته های جدید بدون آزمون  باشند، می توانند به هنگام انتخاب رشته مرداد و یا بهمن ماه نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام نمایند. در جدول زیر لیست رشته های بدون کنکور سایت سنجش در زیر شاخه علوم انسانی آورده شده است.

رشته های بدون کنکور سراسری

لیست رشته های دانشگاه سراسری زیر گروه هنر

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری هنر به نسبت سایر رشته ها و گروه های آزمایشی تنوع کمتری دارند. در بسیاری از رشته های این گروه آزمایشی آزمون عملی کنکور هنر وجود دارد که داوطلبان پذیرفته شده در مرحله ابتدایی لازم است در مرحله بعدی در آزمون مورد نظر پذیرفته شوند. آزمون های عملی کنکور هنر به تناسب هر یک از رشته ها متفاوت خواهد بود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نتایج ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری وارد شوید.

 

لیست رشته های بدون آزمون زیر گروه زبان های خارجی

انتخاب رشته زبان تنها محدود به چند رشته می باشد. به همین دلیل انتخاب رشته با تنوع کمتری در لیست رشته های بدون آزمون دانشگاه سراسری زبان های خارجه وجود خواهد داشت. آمادگی و تسلط نسبی بر مکالمه قبل از ورود به این رشته از ملزومات محسوب می گردد. در جدول زیر لیست رشته های بدون کنکور سایت سنجش در زیر شاخه زبان خارجه آورده شده است:

هدف از ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری

نظر به اینکه برخی از داوطلبان کنکور سراسری متأسفانه نتوانسته اند عملکرد مناسبی را در جلسه آزمون داشته باشند ، پذیرش در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه سراسری فرصت مناسبی برای آنان می باشد و از طریق پذیرش بدون کنکور می توانند به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی وارد شوند.

با توجه به اینکه امروزه ضرورت تحصیل در دانشگاه ها امری اجتناب ناپذیر می‌باشد و ورود به دانشگاه و تحصیلات دانشگاهی امری ضروری و نه همانند گذشته، تنها از روی میل و رغبت باشد، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با طرح ریزی و کسب مجوزهای لازم از وزارت علوم و تحقیقات، مجوز پذیرش دانشجو در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه سراسری را اخذ نموده‌اند. بنابراین بخشی از محدودیت‌های داوطلبان جهت ورود به دانشگاه‌ های سراسری که تنها از طریق کنکور مسیر می‌گردید، برداشته شده است.

رشته‌های بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری در گرایش‌های متعددی می‌باشند که ظرفیت پذیرش آن‌ها بستگی زیادی به موسسات آموزش عالی خواهد داشت. لذا از داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری دارند تقاضا می شود مطالعه دقیق دفترچه را در اولویت قرار دهند.

معرفی رشته های بدون کنکور

شرایط ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری

متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی که قصد شرکت در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری را دارند، لازم است ابتدا از دارا بودن شرایط ورود به این دانشگاه‌های بدون کنکور، اطمینان یابند.

  • آن دسته از داوطلبانی که در جلسه کنکور حضور داشته‌اند و کارنامه کنکور سراسری برای آن‌ها صادر گردیده است، می‌توانند بر اساس تاثیر معدل در کنکور خود در رشته‌هایی که مجاز به انتخاب رشته می‌باشند، شرکت نمایند.
  • آن دسته از داوطلبانی که در ثبت نام کنکور سراسری شرکت نکرده اند و کارنامه برای آن‌ها صادر نگردیده است ، با پرداخت هزینه 18 هزار تومان از طریق سایت سازمان سنجش و پرداخت به صورت الکترونیک می توانند با پر کردن فرم تقاضای ورود به رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری نسبت به ثبت رشته‌های مورد علاقه خود بر اساس اولویت مد نظر خود اقدام نمایند. داوطلبان توجه داشته باشند اخذ شماره پرونده و دریافت کد رهگیری، به منزله اتمام ثبت نام شما محسوب می‌گردد. و با دریافت این کد، می‌توانید نسبت به صحت ثبت نام خود اطمینان لازم را کسب نمایید.
  • داوطلبانی که به هر دلیلی در جلسه کنکور غائب بوده‌اند و در کنکور سراسری شرکت نموده‌اند، می‌توانند بدون نیاز به ثبت نام در رشته‌های مورد نظر خود در بین رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری اقدام به انتخاب رشته بر اساس علاقه و اولویت‌های خود نمایند.
  • داوطلبانی که در جلسه کنکور حضور نداشته‌اند و یا غیبت داشته‌اند و متقاضی انتخاب رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری در رشته‌های شناور هستند، نیازمند پرداخت هزینه می‌باشند و پس از آن می‌توانند در بین لیست رشته‌های بدون آزمون دانشگاه سراسری شرکت نمایند.

 

شرایط ثبت نام در رشته های بدون کنکور

 

نحوه ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه دولتی

با توجه به اینکه کنکور سراسری هر ساله یک بار برگزار می‌گردد و داوطلبان در هر سال تنها یک بار امکان شرکت و ثبت نام در گروه‌های آزمایشی مختلف را خواهند داشت، در زمان اعلام نتایج اولیه کنکور و در مهلت انتخاب رشته مرداد ماه، به داوطلبان فرصت ثبت نام در رشته‌های شناور (گروه آزمایشی هنر و گروه آزمایشی زبان‌های خارجه) داده خواهد شد. داوطلبان پس از بررسی دقیق رشته های بدون کنکور سایت سنجش، باید اقدام به شروع روند انتخاب رشته کنند.

داوطلبان متقاضی شرکت در رشته‌های گروه‌های مذکور که قصد انتخاب رشته در بین رشته های بدون آزمون دانشگاه سراسری را دارند، می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که ثبت نام آن‌ها زمانی به ثبت خواهد رسید و زمانی می‌توانند از اتمام ثبت نام خود اطمینان یابند که کد پیگیری را دریافت نموده باشند.

طبق آئین‌نامه و مقررات تعیین شده از طرف وزارت علوم و تحقیقات، چنانچه داوطلبان در ثبت نام برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری عمداً و یا سهواً این اطلاعات را اشتباهاً وارد نمایند و در جهت اصلاح آن گامی برداشته ندارند، حتی در صورتی که داوطلب در بین لیست رشته‌ های بدون آزمون دانشگاه سراسری پذیرفته شود، با دانشجوی خاطی مقرر با قوانین و مقررات برخورد خواهد گردید. لذا به کلیه داوطلبان توصیه می‌شود که در وارد نمودن اطلاعات ثبت نامی و انتخاب رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری در سامانه سنجش نهایت دقت را داشته باشند.

 

 

لیست برخی رشته ها و دانشگاه های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

به برخی رشته ها و دانشگاه های دولتی که اقدام به پذیرش رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری می نمایند اشاره می کنیم متقاضیان محترم می توانید جهت اطلاع از لیست کامل رشته های بدون کنکور دانشگاه دولتی با شماره های مرکز ثبت نام تماس حاصل نمایید.

 

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری آذربایجان شرقی – تبریز

رشته های بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری استان البرز واحد اشتهارد

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری غیر انتفاعی جهاد دانشگاهی اصفهان

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد وارد شوید.

 

دفترچه انتخاب رشته های بدون کنکور

توجه داشته باشید که رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری بسیار بیشتر از مواردی هستند که در این مقاله ذکر کرده ایم. برای اطلاع از لیست کامل رشته های بدون کنکور سراسری نیاز است که حتماً دفترچه مربوط به این موضوع را مطالعه نمایید.

شما می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای ثبت نام نیمسال تحصیلی مهر ماه و یا بهمن ماه این لیست و نیز دانشگاه های ارائه دهنده آن را ببینید.

زمان انتشار دفترچه نیز تقریباً با شروع مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری یکسان است و روی سایت سنجش قرار خواهد گرفت.

جهت تسهیل فرآیند دانلود دفترچه راهنما برای ثبت نام کنندگان کنکور و همچنین کسانی که در آزمون سراسری شرکت نکرده اند، لینک مربوط به آن را در جدول زیر آورده ایم.

 

 

 

نکات مهم در زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری

در خصوص ثبت نام رشته های بدون کنکور، یک سری نکات کلی و جزیی وجود دارد که باید از آن ها اطلاع داشته باشید. در ادامه ما به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد؛ اما توصیه می کنیم برای دریافت کامل نکات با ما در تماس باشید.

در ابتدا لازم است بدانید که تمامی دانشگاه های سراسری اعم از روزانه و شبانه، غیرانتفاعی و علمی کاربردی و پیام نور، نزدیک به ۸۰ درصد از کل ظرفیت خود را برای متقاضیان ورود به دانشگاه بدون کنکور اختصاص داده‌اند که عدد قابل توجهی است. همین موضوع نیز یکی از دلایل تمایل و ترغیب داوطلبان برای ادامه تحصیل به صورت بدون کنکور در این مراکز می باشد.

اگر به صورت مروری دفترچه ها را نگاهی بیندازیم مشاهده خواهیم کرد که ده هزار رشته به همین صورت وجود دارد.

همین موضوع نیز دلالت بر این دارد که کنکور سراسری در حال حذف شدن می باشد.

دانشگاه بدون کنکور به دانشگاهی گفته می شود که ملاک پذیرش آن معدل کتبی می باشد.

توجه داشته باشید که علاوه بر مدرک دیپلم، افراد باید حداقل معدل اعلام شده در بازه را داشته باشند. پذیرش شما به معدل سایر داوطلبان نیز بستگی خواهد داشت.

در ادامه نیز جدولی را آورده ایم که در آن دقیقاً بر معدل مورد نیاز اشاره شده است.

 

 

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری براساس نوع دوره

ما در قسمت های فوق به بررسی رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری براساس گروه های کنکوری پرداختیم؛ اما می توان این رشته ها را براساس نوع پذیرش دانشگاه های سراسری نیز مشخص نمود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. البته فراموش نکنید لیست کلیه رشته ها در دفترچه ای واحد منتشر می شود که ما در قسمت های بالاتر مقاله لینک آن را قرار داده ایم.

 

لیست رشته های بدون کنکور نوبت دوم دانشگاه های سراسری 1401

یکی از دوره های محبوب برای تحصیل در دانشگاه های سراسری دوره های نوبت دوم است. در این دوره ها افراد می توانند با دانشجویان دوره های روزانه در یک کلاس حاضر شده و از کیفیت آموزشی برابر برخوردار شوند. اما در دوره های شبانه شهریه گرفته می شود. اگر قصد ادامه تحصیل در این دوره ها به صورت بدون کنکور را دارید می توانید دفترچه رشته های بدون کنکور سایت سنجش برای نوبت دوم را مطالعه کنید.

رشته های بدون آزمون

لیست رشته های بدون کنکور پردیس خودگردان دانشگاه های سراسری 1401

دوره های پردیس خودگردان نیز در دانشگاه های سراسری برگزار می شود و به صورت کلی ماهیت این دوره ها در بدون کنکور بودن آن ها است. در این دوره ها دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه هایی از کیفیت آموزشی همانند دوره های روزانه برخوردار شوند.

 

لیست رشته های بدون کنکور غیرانتفاعی دانشگاه های سراسری 1401

دانشگاه غیرانتفاعی هر ساله با ارائه رشته های متنوع در مقاطع مختلف هر 5 گروه آزمایشی، پرچم دار پذیرش بدون کنکور دانشجو در دوره های کاردانی و کارشناسی است. در این مرکز نیز از دانشجویان در قبال ارائه خدمات آموزشی شهریه دریافت می شود.

 

اخبار پیرامون رشته های بدون کنکور

خبر 20 مرداد 1401

دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور منتشر شده است.

خبر 20 مرداد 1401

مهلت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون کنکور تا 6 شهریور تعیین شده است.

خبر 20 مرداد 1401

مهلت تعیین شده به هیچ عنوان قابل تمدید نخواهد بود.

خبر 15 شهریور 1401

اصلاحیه سری سوم برای انتخاب رشته های بدون کنکور منتشر شده است.

خبر 20 بهمن 1401

نتایج انتخاب رشته بدون کنکور سال 1401 در بهمن ماه منتشر شده است.

 

معرفی رشته های بدون کنکور

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا در رابطه با رشته های بدون آزمون دانشگاه دولتی، نحوه محاسبه معدل برای پذیرش در رشته های بر اساس سوابق تحصیلی و لیست جدید رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری و شرایط پذیرش رشته های بر اساس سوابق تحصیلی مطالب مفیدی را به شما عزیزان ارائه نماییم.

در صورت وجود سوال در خصوص رشته های بدون کنکور سایت سنجش، برای دریافت راهنمایی و مشاوره با شماره های مندرج در وب سایت تماس حاصل نمایید.

 

 

برای دانلود مطالب این صفحه به صورت پی دی اف کلیک کنید.

 

 

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

آخرین مطالب سایت