نیم پست
تماس با ما
رشته علوم تغذیه بدون کنکور

در سال های اخیر با بهبود وضع بهداشت جهانی، توجه مردم به سلامت جسمی و روحی انسان نیز بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد. علوم تغذیه رشته ای است که به بررسی اصول تغذیه و رژیم درمانی افراد برای حفظ سلامتی فرد می پردازد و سالانه تعداد علاقمندان آن افزایش می یابد. رشته علوم تغذیه بدون کنکور از زمان آغاز فعالیت دانشگاه های پردیس خودگردان مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اما اینکه در حال حاضر چگونه می توان در رشته تغذیه ورزشی بدون کنکور ثبت نام کرد، چیزی است که افراد بسیاری در مورد آن سوال می پرسند. به همین علت در این مقاله به بررسی نحوه ثبت نام رشته علوم تغذیه بدون کنکور می پردازیم. ثبت نام رشته علوم تغذیه بدون کنکور در دانشگاه های آزاد در واحدهای خودگردان امکان پذیر است. علاقمندان به رشته های پزشکی، در صورت عدم قبولی در این رشته ها می توانند در رشته علوم تغذیه بدون آزمون مشغول به تحصیل گردند. چنانچه علاقمند به رشته علوم تغذیه بدون کنکور و رشته تغذیه ورزشی بدون کنکور هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

آکادمی ایران تحصیل با همکاری بهترین و مجرب ترین مشاورین کنکور ایران و با بهره گیری از جدیدترین متد های مشاوره کنکور از قبیل تست شخصیت شناسی، علاقه سنجی به مشاغل مختلف ، قبولی متقاضیان را در رشته های پزشکی،پیراپزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه بدون کنکور تضمین می کند.

دانشگاه های بدون کنکور

معرفی رشته علوم تغذیه

رشته علوم تغذیه که یکی از زیر شاخه های رشته پزشکی می باشد، به رژیم درمانی، اصول علم تغذیه، ارزش مواد غذایی مصرفی و نحوه تغذیه مناسب برای حفظ سلامت جسمی و روحی بدن می پردازد. به زبان ساده تر این رشته به ما می آموزد که چطور آنچه که می خوریم و می نوشیم، به صورت مستقیم بر جسم و روان ما تاثیر می گذارند. لازم به ذکر است تا بدانید که دانشجویان این رشته، وابسته به وزارت بهداشت و درمان می باشند. 

اصول علم تغذیه به بررسی فرآیند های صورت گرفته بر روی مواد غذایی خورده شده می پردازد تا ببیند غذای خورده شده چگونه جذب یا دفع می شود. همچنین، رژیم درمانی شخص را که نوعی رژیم غذایی برای بیماری های مختلف است را مشخص می کند. وجود این رژیم درمانی الزامی است زیرا، در برخی از بیماری ها، بعضی از مواد غذایی نباید استفاده شوند و یا اینکه باید بیشتر مصرف شوند مانند بیماری گواتر که در اثر کمبود ید ایجاد می شود.

چنانچه فردی تغذیه مناسبی نداشته باشد و یا دچار سوء تغذیه باشد، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را دارد. بیماری هایی مانند چاقی، تصلب شرایین، اختلال های روده و معده و فشار خون، در اثر استفاده بی رویه از غذا هایی که کالری بالا، نمک، چربی و کمبود مواد سلولزی دارند، ایجاد می شوند. برخی از بیماری ها نیز در اثر استفاده سر خود و بی رویه ویتامین ها در کودکان موجب دشواری های یادگیری و تحصیلی می گردند. از سوی دیگر سوء تغذیه و کمبود مصرف ویتامین ها نیز عامل بیماری هایی مانند گواتر، کم خونی، کوری، عقب ماندگی ذهنی و ده ها بیماری دیگر می گردند. بنابراین، فراموش نکنید که خوردن زیاد و یا کم برخی از مواد غذایی، به شدت برای بدن آسیب زننده می باشد و مطالعه اصول صحیح غذا خوردن و درمان این بیماری ها در حیطه کاری کارشناسان علوم تغذیه قرار می گیرند. 

معرفی رشته علوم تغذیه

این رشته در مقطع کارشناسی از دو گرایش تغذیه انسانی و تغذیه بالینی تشکیل می شود. متقاضیان تحصیل در رشته علوم تغذیه در مقطع کارشناسی در هر دو گرایش می بایست در مجموع 130 واحد درسی را بگذرانند که شامل 25 واحد دروس پایه، 37 واحد دروس اصلی، 28 واحد دروس اختصاصی، 18 واحد درسی مربوط به کارآموزی در عرصه و در آخر 22 واحد درسی مربوط به دروس عمومی می باشد.

 

چگونه در رشته علوم تغذیه بدون آزمون پذیرفته شویم؟

همانطور که گفته شد این رشته از زیر شاخه های رشته تجربی می باشد و برای ثبت نام رشته علوم تغذیه می بایست از طریق کنکور تجربی اقدام نمایید. بسیاری از کسانی که موفق به پذیرش در رشته پزشکی نمی شوند، رشته علوم تغذیه را انتخاب می کنند چرا که از شاخه های پیراپزشکی می باشد و از بازار کار خوبی برخوردار است. اما با روندی که در طی سال های اخیر در باب پذیرش رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری و آزاد برخی از رشته ها اتفاق افتاد، برخی از متقاضیان کنجکاو شدند که آیا این امکان وجود دارد که به رشته علوم تغذیه بدون آزمون راه یافت؟

در جواب به این سؤال توجه داشته باشید که رشته علوم تغذیه، از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی به شمار می رود و همانطور که می دانید ورود به رشته های پزشکی در هیچ مقطعی بدون کنکور سراسری امکان پذیر نیست. بنابراین، اگر متقاضی ثبت نام در این رشته هستید، چاره ای جز شرکت در جلسه کنکور آزاد یا سراسری نخواهید داشت و متقاضیان باید بر سر ورود به این رشته با یکدیگر به رقابت بپردازند. دو راه فرعی دیگر نیز موجود است که به بررسی آن ها می پردازیم:

 

مشاوران ما در آکادمی ایران تحصیل بهترین دانشگاه های اروپا را مورد بررسی قرار دادند و بهترین مسیر را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا بدون نیاز به شرکت در کنکور به داوطلب نشان می دهند. برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

قبولی تضمینی در رشته های پزشکی بدون کنکور

ثبت نام در دانشگاه های آزاد خارج از کشور

چنانچه علاقمند به تحصیل در رشته علوم تغذیه بدون آزمون هستید، در صورتی که امکان تحصیل با کنکور سراسری را در این رشته نداشته باشید، می توانید از طریق ثبت نام در دانشگاه های علوم پزشکی آزاد خارج از کشور، برای تحصیل در رشته علوم تغذیه بدون آزمون اقدام کنید. لازم به ذکر است تا بدانید که دانشگاه های آزاد داخل ایران نیز مانند دانشگاه های سراسری برای ورود، خواستار کنکور سراسری می باشند و بدون آزمون دریافت پذیرش ممکن نیست.

 

تحصیل در رشته های جایگزین

برای علاقمندان تحصیل در رشته علوم تغذیه بدون کنکور و رشته تغذیه ورزشی بدون کنکور، می توان رشته هایی را پیشنهاد کرد که مشابه آن باشند و امکان تحصیل بدون کنکور در آن ها میسر باشد. رشته هایی مانند کارشناسی حرفه ای مدیریت سلامت خانواده، مشاوره تغذیه مادر و کودک، کارشناسی حرفه ای تغذیه ورزشی از جمله رشته هایی می باشند که تقریبا مشابه علوم تغذیه می باشند و امکان تحصیل بدون کنکور در دانشگاه علمی کاربردی را دارند. این رشته ها در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل ارائه می باشند.

تحصیل در رشته های جایگزین علوم تغذیه

در چند سال گذشته تحصیل رشته علوم تغذیه در دانشگاه پردیس بین الملل (پردیس خودگردان) به صورت بدون کنکور نیز فراهم بود ولی به علت عدم موفقیت این دانشگاه در رسیدن به هدف خود (جذب دانشجوی خارجی زیر نظر دانشگاه های سراسری) متوقف شد و در حال حاضر داوطلبان نمی توانند در دانشگاه های داخل ایران به ثبت نام رشته علوم تغذیه بدون کنکور بپردازند.

 

جهت آشنایی با دانشگاه های پردیس خودگردان بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

لیست دروس کارشناسی رشته علوم تغذیه

هر چند که رشته علوم تغذیه بدون آزمون وجود ندارد، اما بهتر است با دروس و سرفصل واحد های این رشته در مقطع کارشناسی آشنا شویم تا علاقه مندان اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت این رشته کسب نمایند. مقطع کارشناسی علوم تغذیه دارای 130 واحد می باشد که 22 واحد آن به دروس عمومی، 25 واحد دروس پایه، 37 واحد دروس اصلی، 28 دروس اختصاصی و 18 واحد دروس کارآموزی در عرصه اختصاص دارد. در جداول زیر عناوین این واحد ها را به تفکیک مشاهده می کنید.

 

رشته علوم تغذیه بدون کنکور مقطع کارشناسی ارشد

 

رشته علوم تغذیه بدون کنکور مقطع کارشناسی ارشد

رشته علوم تغذیه بدون کنکور از جمله رشته هایی است که پذیرش آن در مقطع ارشد، هم از طریق وزارت بهداشت و هم به وسیله هم وزارت علوم انجام می گیرد. اگر قصد دارید که از طریق وزارت علوم وارد ثبت نام ارشد علوم تغذیه بدون کنکور شوید، بایستی دفترچه راهنمای ثبت نام را از سامانه سنجش تهیه و با مطالعه شرایط ذکر شده برای نام نویسی اقدام نمایید. اما در صورتی که قصد ثبت نام رشته علوم تغذیه بدون آزمون و رشته تغذیه ورزشی بدون کنکور در مقطع ارشد را دارید، باید این نکته را به شما گوشزد کنیم که این امکان برای هیچ کدام از متقاضیان امکان پذیر نمی باشد. البته مجدداً باید ذکر کنید، که این رشته به طور خاص در مقطع ارشد نیز ارائه نمی شود و اگر علاقه مند باشید، می توانید در یکی از رشته های زیر، این رشته را ادامه دهید:

 

 

لیست دانشگاه های پذیرنده رشته علوم تغذیه

همانطور که قبل تر ذکر کردیم در حال حاضر راهی برای ثبت نام رشته علوم تغذیه بدون کنکور وجود ندارد و متقاضی برای تحصیل در رشته تغذیه ورزشی بدون کنکور، باید در کنکور سراسری ثبت نام و در آن شرکت کند. اگر می خواهید از لیست و ظرفیت کامل پذیرش این مؤسسات در شهر یا استان محل زندگی خود اطلاع یابید، می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس بگیرد. در مورد سایر دانشگاه های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور و آزاد نیز مشخصا باید از طریق کنکور عمل کرد تا بتوان وارد این رشته شد. اگر می خواهید در مورد لیست بهترین دانشگاه های پذیرنده رشته علوم تغذیه با آزمون مطلع شوید، پیشنهاد می کنیم که به جدول زیر دقت نمایید.

 

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های پذیرنده رشته علوم تغذیه، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

موقعیت شغلی و بازار کار رشته علوم تغذیه

اگر جویای بازار کار رشته علوم تغذیه بدون کنکور و با کنکور باشید، باید بگوییم که اگر بخواهیم نسبت به گذشته مقایسه کنیم، می بینیم که توجه همه افراد اجتماع به سلامت جسمی، روحی و روانی بیش از پیش شده است. فارغ التحصیلان و دانش آموختگان این رشته می توانند در مواردی همچون همکاری در کلینیک‌های رژیم درمانی، بخش تغذیه بیمارستان‌ ها، همکاری با پزشکان غدد داخلی، و مسئولیت فنی کارخانجات تولید مواد غذایی، باشگاه‌ های ورزشی، فدراسیون‌ ها و مراکز کاهش وزن، کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی و نیز کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی مشغول به کار شوند. افرادی که در مقاطع بالاتر مانند دکتری فارغ التحصیل می شوند، می توانند به تدریس این رشته در دانشگاه و افراد دارای مدرک کارشناسی می توانند در مهد کودک ها به عنوان مشاور تغذیه و رژیم درمانی و مربی بهداشت در مدارس و تدریس در مدارس فنی و حرفه‌ای نیز بپردازند.

از سوی دیگر امکان تاسیس مطب برای دانش آموختگان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارد. در صورتی که کارشناسی ارشد را تغذیه خوانده باشید ولی کارشناسی شما نامرتبط باشد، امکان تاسیس مطب برای شما وجود نخواهد داشت ولی می توانید در مطب های خصوصی و بیمارستان ها مشغول به کار شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر قوانین تاسیس مطب را که سالانه از طریق وزارت بهداشت و درمان اعلام می شود را دنبال کنید.

مشاوران ما در آکادمی ایران تحصیل در سامانه مشاوره کنکور، برای هر داوطلب برنامه ای را با بهره گیری از جدیدترین متد های مشاوره کنکور از قبیل تست شخصیت شناسی، علاقه سنجی به مشاغل مختلف طراحی کرده و تحصیل داوطلب بدون نیاز به شرکت در کنکور در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی را به صورت 100 درصد تضمین می نمایند. برای ورود به سامانه کافی است بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

موقعیت شغلی و بازار کار رشته علوم تغذیه

چنانچه فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد علوم تغذیه بوده و در زمینه تناسب اندام یا رژیم درمانی کار کنید، مسئولیت های شما عبارت خواهند بود از:

 • شناسایی و ارزیابی نیازهای تغذیه‌ ای مراجع
 • تهیه و ارائه برنامه غذایی مناسب با سلامت عمومی فرد، سن، بیماری‌ ها، سوابق پزشکی، رژیم‌ های قبلی و فاکتور های تغذیه‌ ای دیگر
 • پیگیری اثر برنامه غذایی داده شده و در صورت لزوم تغییر دادن آن‌ ها
 • پشتیبانی، صحبت کردن و روحیه دادن به مراجع
 • تهیه برنامه اجرایی برای رفع مشکلات تغذیه بیماران خاص مانند افراد مبتلا به سرطان

البته می توان گفت که هنوز جایگاه حقیقی این رشته در کشور ما و حتی بین داوطلبان کنکور تجربی به نحو احسن شناخته نشده است و برای شناخت و معرفی آن به جامعه باید اقدامات بسیاری صورت بگیرد.

 

برای آشنایی بیشتر با بازار کار رشته علوم تغذیه، بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. 

 

درآمد رشته علوم تغذیه

با توجه به اهمیت یافتن مسئله تناسب اندام و حفظ سلامتی بدن و نیز قرار گیری ایران در رتبه زیر 50 از لحاظ جمعیت مبتلا به چاقی و اضافه‌ وزن در جهان، این رشته نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا اهمیت بسیاری یافته است.
متخصصان تغذیه همچنین می توانند به تحقیق و پژوهش در رابطه با تغذیه گروه‌ های در خطر مانند کودکان، زنان و سالمندان و وضعیت تغذیه جامعه، وضعیت تولید خوراک و غذا، کیفیت مواد غذایی تولید شده نیز بپردازند. در رابطه با درآمد متخصصان تغذیه باید فاکتور هایی مانند مدرک تحصیلی، مهارت های حرفه ای و شهر محل کار را در نظر گرفت. با توجه به اینکه در شهر های بزرگ تعداد مراجعه کنندگان بیشتر است، میانگین درآمد نیز بیشتر خواهد بود.

متخصصانی که دارای مدرک دکترا علوم تغذیه هستند، در صورتی که مطب یا کلینیک خود را تأسیس کنند، پس از مدتی به میانگین درآمد بالاتری خواهند رسید. برای کسب درآمد بیشتر نیاز است تا علاوه بر مهارت حرفه ای، مهارت های فردی و نرمی را نیز داشته باشید تا با سایر رقبا تمایز داشته باشید. استفاده از شبکه های اجتماعی و تولید محتوای اصولی و درست در حوزه شغلی خود می تواند تاثیر زیادی بر درآمد شما داشته باشد. 

 

توانایی های لازم برای مطالعه رشته علوم تغذیه

رشته علوم تغذیه نیز مانند هر رشته دیگری، نیازمند برخورداری از برخی توانایی ها است. اگر شما متقاضی تحصیل در این رشته هستید، خوب است که از این توانایی ها اطلاع داشته باشید. فراموش نکنید که مهمترین فاکتور برای انتخاب هر رشته ای در وهله اول علاقه می باشد تا بتواند در نهایت به خلاقیت و موفقیت منجر شود. برخی از ویژگی های لازم برای فعالیت در رشته علوم تغذیه عبارتند از:

 • علاقه مندی به علم تغذیه و سلامت جسمی و روحی افراد
 • تفکر نقادانه و توانایی حل مسئله (از آن جایی که رژیم غذایی هر فردی منحصر به او است، نیاز است که متخصص بتواند با توجه به اطلاعات زیاد موجود، بهترین دسته بندی را برای او انجام داده و بهترین راه کار را ارائه دهد.)
 • قوی بودن در درس های زیست شناسی و شیمی
 • تلاش برای کسب دانش کافی و به‌ روز درباره رژیم‌ های غذایی مختلف و مطالعه و پیگیری آخرین مقاله‌ ها در زمینه کاری خود
 • دارا بودن روحیه خدماتی، صبر و حوصله و شخصیت اجتماعی در برخورد با کودکان و سالمندان یا گروه‌ های خاص
 • ارتباط اجتماعی قوی و توانایی انگیزه دادن به مراجع
 • اهمیت و توجه داشتن به حرفه‌ ای‌ گری و اخلاق
 • قدرت بیان خوب و شیوا برای اینکه روزانه بتواند با مراجعان خود در هر سطحی از سن و دانش، اطلاعات لازم در مورد رژیم را به ساده ترین شکل ارائه کند.
 • انعطاف‌پذیری در کار با مراجعان و تنظیم رژیم غذایی متناسب با شرایط افراد مختلف
 • آشنایی نسبی داشتن با روانشناسی و عدم پیش‌ داوری و قضاوت کردن افراد از جمله اصول اخلاقی اولیه برای کسی است که با افراد دارای اضافه وزن کار می‌کند.
 • مسئولیت‌پذیر بودن، چرا که متخصص تغذیه علاوه بر جسم با روح و روان انسان‌ ها نیز در ارتباط است و باید پس از ارائه رژیم، به طور دائم پیگیر وضعیت سلامتی مراجعه کنندگان باشد و روند کاهش وزن را در کنار سلامت عمومی بدن آن ها دنبال کند.

 

اخبار مرتبط با رشته علوم تغذیه بدون کنکور

 • فصل جاری، فصل رونق علمی دانشجویان رشته علوم تغذیه بدون کنکور خواهد بود

سخنگوی انجمن علمی دانشجویی تغذیه کشور، از شروع فصل نشاط علمی رشته تغذیه خبر داد و گفت: فصل جاری، فصل رونق علمی دانشجویان تغذیه خواهد بود.

 • فارغ‌التحصیلی نخستین گروه دانشجویان رشته‌های رادیولوژی و رشته علوم تغذیه بدون کنکور در خراسان شمالی

معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از فارغ‌التحصیلی نخستین گروه دانشجویان رشته‌های رادیولوژی (پرتوشناسی) و علوم تغذیه مقطع کارشناسی پیوسته در نیمسال جاری خبر داد.

 • استقبال دانشگاه علوم پزشکی مشهد از رشته تغذیه پزشکی

کوریکولوم این رشته با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال طراحی است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بهمن امسال  آماده پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در رشته تغذیه پزشکی خواهد بود.

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور  پزشکی، پیراپزشکی، دندان پزشکی و یا رشته های علوم پزشکی دارید، بهترین مسیر را مشاورین مجرب آکادمی ایران تحصیل میتوانند به شما نشان دهند. برای تحصیل بدون شرکت در کنکور در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.
رشته علوم تغذیه بدون کنکور

 

خلاصه مطالب

با اهمیت یافتن مسائلی چون تناسب اندام و توجه بیش از پیش به سلامت روح و جسم، رشته هایی مانند علوم تغذیه متقاضیان بیشتری یافته اند. از این رو در این مقاله به بررسی نحوه ثبت نام رشته علوم تغذیه بدون کنکور پرداختیم. علاوه بر رشته علوم تغذیه بدون آزمون و رشته تغذیه ورزشی بدون کنکور، به بررسی مسائلی چون توانایی های لازم، درآمد ماهانه، دانشگاه های پذیرنده و نیز گرایش های این رشته در کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز می پردازیم. چنانچه در رابطه با رشته علوم تغذیه بدون کنکور و رشته تغذیه ورزشی بدون کنکور با سوال و یا اشکالی مواجه شدید، می توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. علاوه بر آن می توانید برای ما کامنت بگذارید، کامنت شما در سریع ترین زمان ممکن از سوی کارشناسان و مشاوران ما پاسخ داده خواهند شد. 

 

برای دانلود پی دی اف کامل مقاله کلیک کنید.

رشته علوم تغذیه بدون کنکور 1402

آخرین مطالب سایت