نیم پست
تماس با ما
رشته علوم آزمایشگاهی بدون کنکور

رشته علوم آزمایشگاهی از جمله رشته‌های پرطرفدار در رشته تجربی است که داوطلبان با شرکت در آزمون کنکور سراسری و کسب رتبه مطلوب می‌توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند. در این بین افراد علاقه مند به این رشته که موفق به کسب رتبه مورد نظر نشده‌اند، همواره به دنبال کسب اطلاعات لازم برای پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی بدون کنکور هستند. این در حالی است که پذیرش رشته‌های پر طرفدار گروه تجربی اعم از رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و رشته‌های پیراپزشکی فقط با شرکت در آزمون سراسری و کسب رتبه مورد نیاز امکان پذیر است. هر ساله متقاضیان زیادی بر سر قبولی در این رشته‌ها در کنکور سراسری با هم رقابت می‌کنند.

یکی از راه‌هایی که بوسیله آن داوطلبان می‌توانند در رشته علوم آزمایشگاهی به صورت بدون کنکور تحصیل کنند، اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور ترکیه و اتحادیه اروپا است. با ثبت نام در کالج مدیکال ایران تحصیل از طریق شماره 02148810144 همین امروز می‌توانید پذیرش دوره کالج خود را آغاز کرده و جهت قبولی رشته علوم آزمایشگاهی در یک دانشگاه معتبر اروپایی راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

کافیست شماره تماس و نام خود را در فرم زیر وارد کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. بعلاوه، در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی، با کلیک روی عکس پایین به پایگاه اینترنتی کالج ایران تحصیل منتقل می‌شوید.

پزشکی بدون کنکور

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی (medical laboratory)، یکی از رشته‌های پرطرفدار گروه تجربی است. فارغ التحصیلان در این رشته نقش به سزایی در کاهش هزینه‌ها و انتخاب بهترین راه درمان دارند. رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کاردانی شامل 72 واحد و در مقطع کارشناسی پیوسته شامل 130 واحد است که 16 واحد به کارآموزی در مراکز درمانی اختصاص دارد؛ در نتیجه افراد لازم است با در نظر گرفتن توانایی‌های خود در کارهای عملی در محیط آزمایشگاه، با دقت انتخاب رشته نمایند. در ادامه برخی از توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته ذکر شده است. طبیعی است که بعضی از این مهارت‌ها و توانایی‌ها اکتسابی هستند و به مرور زمان به دست خواهند آمد.

برخی از توانایی‌های لازم برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی:

  • علاقه و توانایی در فهم دروس زیست شناسی و شیمی
  • داشتن صبر و دقت زیاد در عین داشتن سرعت عمل
  • نداشتن حساسیت به کار با مواد شیمیایی و لوازم آزمایشگاه
  • آمادگی روحی و بدنی و سلامت جسمانی

دروس رشته علوم آزمایشگاهی​

در ادامه دروس تشکیل دهنده سیلابس علوم آزمایشگاهی جهت اطلاع همراهان عزیز دسته‌بندی شده است.

دروس پایه: بیوشیمی عمومی، فیزیولوژی، زیست شناسی، آناتومی، فیزیک عمومی، فیزیک کاربردی، شیمی عمومی

دروس تخصصی: مقدمات علوم آزمایشگاهی، ویروس شناسی پزشکی، ایمنی و سرم شناسی، باکتری شناسی پزشکی، شیمی و میکروبیولوژی مواد غذایی، زبان تخصصی، انگل و حشره شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، خون شناسی، بانک خون، بیوشیمی بالینی، بافت شناسی، آسیب شناسی پزشکی، کارآموزی

رشته علوم آزمایشگاهی بدون کنکور

رشته علوم آزمایشگاهی از جمله رشته‌های با متقاضی بالا در زیر گروه کنکور تجربی است که سالانه افراد زیادی بر سر قبولی در این رشته با هم رقابت می‌کنند. بر اساس تصمیم وزارت بهداشت، از سال 1394 تا سال 1397  به منظور رفع تقاضا و تکمیل کادر نیروی درمان، پذیرش رشته علوم آزمایشگاهی بدون کنکور در مقطع کاردانی صورت گرفت. قابل ذکر است که این شرایط پذیرش برای اغلب رشته‌های پیراپزشکی نظیر پرستاری، مامایی و هوشبری نیز وجود داشت؛ اما پس از سال 97 دیگر پذیرش اغلب رشته‌های پیراپزشکی فقط منوط به شرکت و قبولی در آزمون سراسری شد.

در دفترچه راهنمای منتشر شده برای انتخاب رشته سال 1401 برخی از رشته‌های پیراپزشکی در مقطع کاردانی با سوابق تحصیلی و بدون کنکور و دارای تعهد خدمت سه برابر طول تحصيل ارائه می‌شوند.

جهت اطلاع آن دسته از داوطلبانی که متقاضی تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه‌های سراسری ایران هستند، عرض می‌کنیم نیاز نیست خیلی نگران رتبه خود در کنکور سراسری باشید. با کسب مشاوره در تهیه و مطالعه منابع و تدوین یک برنامه درسی توسط آکادمی ایران تحصیل می‌توانید به راحتی رتبه لازم جهت پذیرش در دانشگاه‌های سراسری را بدست آورید.

با کلیک روی عکس زیر به پایگاه اینترنتی آکادمی منتقل خواهید شد. 

آکادمی ایران تحصیل

امکان تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی بدون کنکور وجود ندارد و شرط تحصیل در این رشته قبولی در کنکور سراسری تجربی است. دانشگاه‌های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان و مراکز غیر انتفاعی دارای ظرفیت برای این رشته هستند.

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی

 

شرایط ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی در ایران تا مقطع دکتری ارائه می‌شود و علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی می‌توانند با بررسی و انتخاب گرایش‌های موجود برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ادامه تحصیل در این رشته بپردازند. 

گرایش‌های کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم آزمایشگاهی

 

جهت اطلاع از  لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری کلیک کنید.

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی

یکی از علل پرطرفدار بودن رشته علوم ازمایشگاهی، بازار کار خوب این رشته است. فارغ التحصیلان می‌توانند با توجه به گرایش‌های خود و یا با مدرک کارشناسی، در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، صنایع غذایی و دارویی، پزشکی قانونی و یا مراکز تحقیقاتی مشغول به کار شوند؛ همچنین افراد با در دست داشتن مدرک دکتری با توجه به شرایط تاسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی و اخذ مجوز از مراکز مربوطه می‌توانند اقدام به تاسیس آزمایشگاه کنند. با توجه به هزینه‌های بالای این امر، اغلب فارغ التحصیلان در رشته علوم آزمایشگاهی در مشاغل ذکر شده اقدام به فعالیت می‌کنند.

مشاغل موجود برای انواع گرایش‌های رشته علوم آزمایشگاهی

 

برای کسب اطلاع در خصوص  رتبه لازم برای قبولی در رشته‌های پیراپزشکی کلیک کنید.

پزشکی بدون کنکور

خلاصه مطلب

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از رشته‌های پر طرفدار در رشته تجربی است، سالانه افراد زیادی با شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه قبولی اقدام به تحصیل در این رشته می‌کنند. افرادی نیز با عدم موفقیت در آزمون سراسری به دنبال راهی برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی بدون کنکور هستند. اما شایان ذکر است که پذیرش در این رشته فقط با شرکت و قبولی در آزمون امکان پذیر است. در مقاله فوق شرایط و بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی و همچنین رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور مورد بررسی قرار گرفت.

در صورت وجود هر گونه سوال، شما می‌توانید از طریق شماره 9099075307، با کارشناسان ایران تحصیل تماس حاصل کرده و از مشاوران ما بخواهید آخرین رتبه قبولی و منابع درسی علوم آزمایشگاهی را به شما معرفی کنند.

اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه‌های کشور ترکیه و اتحادیه اروپا هستید، بد نیست بدانید که اخذ پذیرش از این طریق از قبولی در کنکور سراسری راحت‌تر است. با تماس با شماره 02148810144 از دانشگاه‌های پذیرنده این رشته مطلع شده و در آزمون‌های ورودی ثبت نام کنید. 

 

برای دانلود پی دی اف کامل مطالب این صفحه کلیک کنید.

 

رشته علوم آزمایشگاهی بدون کنکور 1401 + بازار کار و شرایط

آخرین مطالب سایت