نیم پست
تماس با ما

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

سیر یکی از مواد خوش طعم کردن غذاها است که بسیاری از افراد در تهیه غذایشان از آن استفاده مـیکننـد. ولی از بین بـردن بی سیر دهان یکی از معضلات بعد مصرف سیر است. سیر دارای مواد مغذی بسیاری است که بـرای بدن بسیار مفید است، ولی چون بوی آن چنـدین ساعت روی دست یا دهان مـی مانـد بسیاری از افراد از خوردن آن امتناع مـی کننـد. نگران نباشید در این مطلب راهکارهایی بـرای از بین بـردن سیر دهان و دست بـرای شما عزیزان آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

چرا بوی سیر بـه وجود مـی‌آید؟

ترکیبات مهم که موجب بوی سیر در دهان مـی شود عبارتنـد از: آلیل متیل سولفید، آلیل متیل دی سولفید، آلیل مرکاپتان، دی آلل دی سولفید، دی متیل دی سولفید و متیل مرکاپتان و مقادیر جزئی دی متیل سلنید. سایر ترکیبات گوگرد نیز وقتی آلیسین سیر در معده و کبد شکسته مـی شود، تولید مـی‌شود.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

سریع ترین راه رفع بوی سیر دهان

بوی سیر تا چنـد ساعت مـی‌مانـد؟

آلیل متیل سولفید بـه سرعت تجزیه نمـی‌شود و زمان مقدار قابل توجهی پس از مصرف در بدن باقی مـی‌مانـد و این باعث مـی‌شود بوی سیر بـه مدت چنـد ساعت و یا حتی چنـد روز (۱ تا ۲ روز) پایدار بمانـد.

روش‌های از بین بـردن بوی سیر

در ادامه بـه روش‌هایی مناسب و ساده بـرای از بین بـردن بو سیر اشاره خواهیم کرد که بـه رفع بوی سیر در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک خواهد کرد.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

دشمن بوی سیر

آدامس جویدن

اگر زمان کافی نـدارید و قصد دارید در کوتاه‌ترین زمان نتیجه بگیرید خوردن آدامس بدون قنـد را بـه شما توصیه مـی‌کنیم! جویدن آدامس بعد از صرف غذا باعث تولید هرچه بیشتر بزاق دهان و از بین بـردن بوی بد دهان مـیشود. آدامس هایی با روغن ها و رایحه های طبیعی باشید. ثابت شده است که نعنا فلفلی، نعنا و دارچین با باكتري هاي بوي ناخوشاينـد در دهان مقابله مي كننـد.

استفاده از دهانشویه

بـرای از بین بدن بوی سیر بـه شما توصیه مـی‌کنیم بعد از خوردن وعده غذایی بـه سراغ دهانشویه بـروید؛ البته دهانشویه نعنایی تاثیر بیشتر بـر رفع بوی سیر خواهد داشت. دهانشویه ضد باکتریایی حاوی کلرهگزیدین، ​​پراکسید هیدروژن یا کلرید ستیپیریدینیوم بـه جلوگیری از بوی بد دهان کمک مـی کننـد. بسیاری از دهانشویه ها حاوی الکل هستنـد که باعث خشکی دهان شما مـیشونـد (یکی از دلایل بوی بد دهان) پس تا حد امکان از مصرف این دهانشویه ها اجتناب کنید.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

از بین بـردن بوی سیر دهان فوری

مسواک زدن

اگر بـه مسواک دسترسی دارید، بـه شما توصیه مـی‌کنیم تا خرده‌های غذا و سیر را از روی دنـدان‌های خود بـردارید؛ مسواک زدن تاثیر زیادی در از بین بـردن بو سیر داشته و نفس شما را تمـیز و خوشبو مـی‌کنـد، حداقل دو بار در روز و بـه مدت دو دقیقه مسواک بزنید.

شیر بنوشید

چربی موجود در شیر بوی سیر دهان را کاهش مـی‌دهد. ترکیب آب و چربی بوهای بد دهان را از بین مـی‌بـرد یا حداقل کاهش مـی‌دهد. بعد از خوردن سیر یک لیوان شیر پرچرب بنوشید. حتما نتیجه‌ی آن را خواهید دید. شیر مـی‌توانـد بـر بوی سولفات سیر غلبـه کنـد.

بیشتر بخوانید : خواص سیر بـرای سرماخوردگی

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

رفع بوی سیر از نفس

جعفری بخورید

جعفری یک سبزی خوشبو است؛ اگر مـی‌خواهید بوی سیر را از بین ببـرید بعد نیست بعد از پایان غذا چنـد بـرگ سبزی جعفری بخورید. این سبزی اثراتی شگرف بـر بدن دارد. جعفری گیاه معطر معرکه‌ای بـرای از بین بـردن بوی بد سیر در دهان است. جعفری حاوی مقدار زیادی کلروفیل است که بـه‌عنوان خوشبوکننـده‌ی طبیعی عمل مـی‌کنـد. این سبزی معطر دارای خواص ضدباکتری و ضدالتهابی است که مـی‌توانـد بوی بد دهان و حتی بدن را دقیقا از منشأ از بین ببـرد. یادتان باشد همـیشه جعفری تازه بجوید چون سبزی‌های خشک کلروفیل فعال نـدارنـد.

آب لیمو بخورید

اسید موجود در آبلیمو باعث خنثی کردن اثر اسید آلینیناز شده و بوی آن را از بین مـی بـرد. بنابـراین خوردن یک لیوان آبلیمو بـه از بین بـردن این بوی بد کمک زیادی خواهد کرد. لیموترش باکتری‌هایی را که عامل ایجاد بوی بد دهان هستنـد از بین مـی‌بـرد و یکی از مؤثرترین خنثی‌کننـده‌های بوست. آب یک لیموی تازه را بگیرید و با یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید. حتی مـی‌توانید لیمو را بـه‌تنهایی و بدون آب مصرف کنید. جویدن پوست لیمو هم بسیار مؤثر است.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

بوی سیر تا چنـد ساعت مـی مانـد

سیب بخورید

شاید باورتان نشود اما سیب یک دئودورانت طبیعی است؛ یکی از راه‌های از بین بـردن بوی بد دهان خوردن سیر است. خوردن یک سیب متوسط مـی‌توانـد بـه کاهش قابل توجه بوی دهان کمک کنـد. همان خاصیت هایی که باعث اکسیداسیون در مـیوه ها مـی شونـد (در هنگام گاز گرفتن پوست آنها قهوه ای مـی شود)، باعث از بین بـردن بوی بد پیاز و سیر هم مـیشونـد. در کل مـیوه هایی ماننـد سیب، گلابی، آلو، هلو، زردآلو، آلو سیاه، انگور، گیلاس و بادمجان در از بین بـردن بوی بد موثر هستنـد.

چای سبز بخورید

چای سبز حاوی پلی فنول، ماده ای گیاهی، است که بـه خنثی کردن ترکیبات گوگرد آزاد شده در پیاز و سیر کمک مـی کنـد. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز نیز در مبارزه با بوی بد دهان موثر هستنـد.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

روش جالب بـرای از بین بـردن بوی سیر

قاشق استیل

شاید کمـی عجیب بـه نظر بـرسد، اما مـی‌توانید بـرای از بین بـردن بو سیر از یک قاشق استیل استفاده کنید. قاشق تمـیز را درون دهان خود کرده و بـر روی لپ‌ها از درون و زبان بـه خوبی قرار دهید تا بوی سیر را بـه خود جذب کنـد.

جوش شیرین

قبل از استفاده بدانید که این روش همـیشه هم کارساز نیست! اما مالیدن مقدار بسیار کمـی از جوش شیرین بـه دست مـی‌توانـد بـه از بین بـردن بو سیر کمک کنـد. جوش‌شیرین بوی سیر را از دهان و دست‌ها از بین مـی‌بـرد. همچنین سطح PH را کنترل کرده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری مـی‌کنـد. یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین و کمـی نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و دهان خود را با این محلول بشورید. مـی‌توانید دستانتان را بـه مدت یک تا دو دقیقه در آن قرار دهید تا بوی سیر از بین بـرود.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

راه های خانگی از بین بـردن بوی سیر دهان

خردل بخورید

خردل باعث از بین بـردن بو سیر مـی‌شود؛ خردل حاوی زردچوبـه بوده و از بین بـردن بو کمک مـی‌کنـد. یک قاشق چایخوری را بـه مدت ۱ دقیقه درون دهان خود بچرخانید و سپس آن را بیرون بـریزید. سپس نصف یک قاشق چایخوری را بخورید تا بوی آن را از درون بدن خارج کنـد. همچنین شما مـی‌توانید یک‌دوم قاشق چای‌خوری نمک را با دو قاشق چای‌خوری روغن خردل مخلوط کنید و رونـدی را که در بالا ذکر کردیم، تکرار کنید. فقط این ترکیب را در دهان‌تان بچرخانید و قورت نـدهید. بعد از حدود یک ساعت، دهن‌تان را با آب شست‌و‌شو بدهید.

ماست بخورید

نتایج چنـدین تحقیق ثابت کرده که خوردن حدود ۲۰۰ گرم ماست در کاهش باکتری‌ها و سولفید هیدروژن دهان (منشأ و علت اصلی بوی بد) مؤثر است. ماست مـی‌توانـد بوی سیر دهان را هم از بین ببـرد.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

از بین بـردن بوی سیر با قهوه

قهوه بخورید

دانه‌های قهوه حاوی ترکیبات ضدباکتری است و در از بین بـردن و مبارزه با مـیکروارگانیسم‌ها که مسئول بوی بد دهان‌انـد، مؤثر است. جویدن دانه‌های قهوه بوی بد سیر را کاهش مـی‌دهد.

آب بنشوید

نوشیدن آب مـی‌توانـد باقی مانـده سیر و یا پیاز را از لا بـه لای دهان دنـدان خارج کنـد. همچنین نوشیدن آب باعث فعال شدن بزاق دهان شده و بـه رفع بوی سیر از دهان کمک مـی‌کنـد. بـه همـین دلیل بـه شما توصیه مـی‌کنیم بعد از خوردن سیر و یا پیاز با نوشیدن آب نسبتا خنک مانع از تشکیل بوی بد دهان شوید.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

از بین بـردن بوی سیر از دست

روش از بین بـردن بوی سیر از دست

1- پوست مرطوب یکی از مرکبات دلخواه خود را در آب رنـده کرده و اجازه دهید سرد شود. سپس آن را بـه روی دست خود بمالید. مـی‌توانید از اسپری کردن بـرای این کار استفاده کنید.

2- دست‌های خود را روی فولاد بمالید و یا این که از صابون فولادی استفاده نمایید. بـه صورت تئوری، فولاد با گوگرد عکس‌العمل نشان داده و باعث خنثی کردن بوی سیر مـی شود. این کار بـرای بـرخی جواب داده است و بـرای بـرخی خیر.

3- مـی‌توانید از صابون و استیل ضد زنگ استفاده کنید. صابون را روی دستان خود بگذارید و از یک قاشق استیل ضدزنگی تمـیز استفاده کنید تا آن را در دستان خود قرار پخش کنید، حتی بین انگشتان دست.

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

راه از بین بـردن بوی سیر در خانه

از بین بـردن بوی سیر از خانه

1- بـرای از بین بـردن بوی سیر از خانه مـی توانید چنـد ساعت پنجره خانه را باز بگذارید و یا این که یک ظرف یا کاسه ای از جوش شیرین را در اتاقی که بو گرفته است قرار دهید.

2- وقتی سیر خرد شده مصرف مـی‌کنید، نوشیدن آبلیمو در از بین بـردن بو سیر موثر است. اسید موجود در آب لیمو، آلینیناز را خنثی مـی‌کنـد، آلینیاز، آنزیمـی است که هنگام خرد کردن سیر تولید مـی‌شود.

کلام آخر :

امـیدواریم مطالب بالا بـرای شما مفید باشد و بتوانید بـه راحتی از این روش ها استفاده کنید و بـه دلیل بوی بد سیر از مصرف آن خود داری نکنید سیر دارای مواد مغذی مفیدی که بـه سیستم دفاعی بدنتان کمک مـیکنـد تا قوی تر باشد و با مـیکروبـها و ویروس ها مبارزه کننـد.

مطالب بیشتر :

خواص سیر بـرای مردان

درمان ریزش مو با سیر، خواص سیر بـرای مو و پوست

ورزش بـرای بزرگ شدن باسن و لگن، چگونه کمر باریک و باسن بـرجسته داشته باشیم

راهکار های موثر از بین بردن بوی سیر دهان

آخرین مطالب سایت