نیم پست
تماس با ما

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی در زندگی زناشویی

خوشبختی مهم ترین رکن زندگی مشترک است. زن و شوهر خوشبخت عامل ایجاد یک خانواده خوشبخت هستند. بیشتر زوجین در سال های اول زندگی شان احساس خوشبختی دارند. دلیل آن هم این است که در اوایل زندگی شان حس شیفتگی نسبت به یکدیگر دارند و برای هم جذاب هستند.

برای داشتن یک زندگی خوب و راحت و به دست آوردن خوشبختی، راه های زیادی وجود دارد. برای دانستن راز خوشبختی در زندگی مشترک بایستی به این نکته توجه داشت که زمانیکه زن و شوهر خوشبخت در زندگی وجود داشته باشند مـي توانند یک خانواده خوشبخت را تشکیل دهند و به دنبال آن صاحب فرزندان خوشبخت باشند.

زوج هایی که به طور مرتب روزهای خوبی را مـي گذرانند سطح بالاتری از تعهد، صمـيمـيت، اعتماد و رضایت از رابطه دارند. این کافی نیست که شریک زندگیتان بداند که شما در موفقیت های خود افتخار مـي کنید، شما باید آن را نشان دهید.

در زندگی واقعی هیچ زن و شوهر نمـي تواند نمایش های مثبت و منفی زندگی شان را حفظ کنند. اما به لحاظ عملی، درست این است که گفتن “من متاسفم” پس از انجام رفتار بد کافی نیست.

خوشبختی بیشتر مردم در نهایت به حوادث طبیعی خود باز مـي گردد، حتی پس از وقایع بسیار مثبت مانند ازدواج. شادی در درون افراد قرار دارد و انتظار مـي رود که ازدواج مـي تواند خوشبخت شدن در زندگی را تغییر دهد.

شگفت آور این است که تحقیقات نشان مـي دهد شادی نسبتا پایدار است. یک رویداد مهم زندگی (مانند ازدواج یا تولد یک کودک) ممکن است یک افزایش شادی در کوتاه مدت را ارائه دهد.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی در زندگی

راز خوشبختی در زندگی

خوش­بختی در زندگی چیزی است که مـي­ توان با رفتار و گفتار مناسب، به آن دست پیدا کرد. خوش­بختی و سعادت قابل خرید و فروش نیست، زیرا در غیر  اینصورت فقرا هرگز طعم خوشبختی در زندگی را نمـي­ چشیدند.

زمانیکه رضایت از زندگی را خوش­بختی بدانیم دیگر برای سعادتمند شدن به دنبال پول و ثروت نخواهیم بود. خانواده­ های فقیری هستند  که در اوج رضایت و خوش­بختی به سر مـي­ برند و با همه­ ناداری­های­شان احساس خوش­بختی مـي­ کنند.

همانطور که متخصصین مـي گویند: «سعادت و خوش­بختی، ممکن است به انسان روی آورد. در خانه­ محقر و کوچک هم سعادت را مـي­ توان به دست آورد، بدون آن که شریک زندگی انسان، شخصی کاملا بی­ عیب و زیبا باشد.»

اینگونه نیست که هرگاه ثروت وجود داشته باشد، خوش­بختی خود به خود از راه مـي رسد. البته اگر دیگر عوامل خوش­بختی را داشته باشیم، ثروت چیزی بسیار خوب خواهد بود. به اصطلاح، ثروت برای خوش­بختی تنها علت نیست.

«بدون تردید، کانون گرم خانواده و صفای آن، با پول، شهرت و … ارتباط مستقیم ندارد. زوجین با محبت کردن به یکدیگر و با خودیاری مـي­ توانند چنان صفا و ایمانی در دل­ها به وجود آورند که خروارها پول و ثروت جای آنرا نگیرد.» (البته معنای این گفته ­ها تشویق به فقر نیست.)

همه چیز به چگونه نگاه کردن شما به زندگی برمـي­ گردد. گاهی اوقات داشتن ثروت و مادیات سبب اختلاف و بدبختی مـي ­شود، چنان که متخصصان در این باره مـي­گویند: «اگر همه­ بشر هم­داستان شده و به این پشیز ناچیز (ثروت) آن قدرها اهمـيت نمـي­ دادند، چه هماهنگی لذت­بخشی در دنیا حکم­فرما مـي­ شد. اگر علاقه به پول و افتخارات در این دنیا از روی زمـين برانداخته مـي­ شد چه­ قدر مردم با هم دوستانه زندگی مـي­ کردند؛ به نظر من این امر، درمان همه­ دردهاست.»
راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی در زندگی مشترک

عوامل خوش­بختی :

«کسی که درصدد ساختن خانه ­ای است، قبل از ساختن، مقدمات آن را فراهم مـي ­سازد؛ زمـين مـي خرد، مصالح آماده مـي­ کند و طرح مـي­ ریزد تا خانه ­ی آینده ­شان را کاملا مطلوب و بی ­عیب و نقص بسازند.

در زندگی نیز باید از قبل، در انتخاب اعضای خانواده و چگونه ساختن زندگی آینده بسیار دقت کرد؛ اینها از مهم­ترین مسائلی است که سلامت و پایداری زندگی را تامـين کرده و خوشبختی را به ارمغان مـي آورد. در ادامه با رازهای خوشبختی در زندگی مشترک آشنا خواهید شد.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی در زندگی زناشویی

1. دقت در انتخاب همسر :

اولین عامل خوش­بختی در خانواده، دقت در انتخاب همسر است؛ زیرا ازدواج یک امر بسیار مهم و سرنوشت­ ساز است که کام­یابی یا شکست در آن، در زندگی آینده تاثیر ب­سزایی دارد.

یکی از رازهای خوش­بختی در زندگی، دقت در انتخاب همسر است. زیرا انتخاب همسر مانند لباس خریدن، موقتی نیست. شما مـي­ خواهید یک عمر با یکدیگر زندگی کنید و شریک زندگی تان را محرم راز خود قرار دهید. شما ممکن است در اثر عجله و عدم دقت کافی، ناچار شوید عمری را با ناراحتی و گرفتاری بگذرانید.

2. عقل و هوش :

عقل و زیرکی، یکی دیگر از رازهای خوش­بختی در زندگی محسوب مـي­ شود. اداره و تداوم و پیمودن راه درست و حل مشکلات زندگی کار ساده ­ای نیست. همسر عاقل، امکانات خانواده و شرایط و اوضاع زندگی را خوب درک مـي­ کند و با توقعات بی­جا و بلندپروازی همسرش را در فشار قرار نمـي ­دهد.

زوج ها هر چه عاقل­ تر باشند بهتر مـي­ توانند همسرداری کنند و وسیله­ آسایش و خوشبختی یکدیگر را فراهم سازند و اختلافات و مشکلات را کاهش دهند. همسر عاقل، گذشت و بردباری دارد و با بهانه ­های کوچک و جزیی زندگی را متلاشی نمـي­ سازد.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی در زندگی چیست

3. تفاهم اخلاقی :

سومـين راز خوش­بختی در خانواده تفاهم اخلاقی است. چون زن و شوهر باید یک عمر با هم زندگی کنند. اگر خوش اخلاق باشند، زندگی آنها شیرین و دلپذیر و گرم و باصفا خواهد بود و با تفاهم اخلاقی مشکلات زندگی را حل و فصل خواهند کرد و برعکس اگر هردو یا یکی از آن­ها بداخلاق باشند زندگی بر هر دو نفر سخت و دشوار خواهد شد و چیزی نمـي تواند تلخی آن را شیرین سازد.

4. عفت و پاک­دامنی :

از جمله رازهای خوش­بختی در زندگی، عفت و پاک­دامنی است. اگر ما به روایات معصومان دقت کنیم به خوبی مـي­ فهمـيم که آنان بر عفت و پاکدامنی تاکید فراوان مـي­ کردند.

خداوند متعال مـي­ فرماید: «وقتی اراده کنم که خیر دنیا و آخرت را برای یک مسلمان جمع کنم، قلبی خاشع و زبانی ذاکر و تنی صابر بر بلا به او عطا مـي­ کنم و همسری به او مـي­ دهم که از نگاه کردن به وی شادمان شود و آن زن در غیاب شوهر از نفس خود و مال [دارایی] شوهرش نگه­داری کند.»

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترکراز خوشبختی در زندگی زناشویی

5. اهداف مشترک :

یکی دیگر از رازهای خوش­بختی در زندگی، اهداف مشترک محسوب مـي­ شود. هر چه مشترکات مـيان افراد، بیشتر باشد، به همان مقدار امکان توافق، بیشتر مـي­ شود. زمانیکه دو فرد، علاقه­ ها و مشترکات فراوان دارند، امکان بیشتری برای همزیستی سالم دارند.

6. گفتن دوستت دارم :

واژه دوستت دارم و تکرار آن هر روز مـيان رابطه عاشقانه زوجین معجزه مـي‌ کند. زوج های موفق هر روز این واژه را به همسر خود مـي گویند و از اینکه هر روز زندگی را در کنار عشق خود آغاز مـي‌ کنند خوشحالند. اگر مـي خواهید خوشبخت زندگی کنید، حتما از این واژه استفاده کنید.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

رازهای خوشبختی در زندگی

7. بیان احساسات :

زوج‌های موفق و خوشبخت چیزی برای پنهان کردن از یکدیگر ندارند. آنها برای بیان احساسات خود وقت گذاشته و درباره آن با یکدیگر صحبت مـي‌ کنند، چرا که تا از حس و حال خود سخن نگویید همسرتان حال شما را متوجه نمـي‌ شود. یادتان باشد او نمـي‌تواند ذهن شما را بخواند.

8. جشن ساده :

برای موفقیت‌های کوچک زندگی تان، جشن گرفته و از کنار شادی‌ های کوچک خود ساده عبور نکنید. با جشن گرفتن ساده و بدون تجملات موفقیت را به شیرینی در خاطر خود جای دهید شادی با بهانه های ساده از رازهای خوشبختی و شاد زیستن زوج‌های موفق به شمار مـي‌ رود.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی و سعادت در چیست

9. راز خوشبختی در زندگی زناشویی با صبر کردن :

در مشکلات زندگی صبور باشید و فراموش نکنید که زمان همه چیز را تغییر مـي‌ دهد کافیست صبوری کرده و به مدیریت روابط خود بپردازید و در سختی ها همراهی با همسر خود را فراموش نکنید.

10. همسرتان را سورپرایز کنید :

دادن هدیه و یا رفتن به مسافرت و خوردن شام در بیرون از خانه، همه مـي‌ تواند به عنوان یک سورپرایز در طول زندگی مشترک امتحان شود. اینکه بدون هماهنگی همسرتان را با اتفاق‌ های کوچک سورپرایز مـي‌ کنید به او مـي‌فهمانید که همـيشه به یاد او هستید و خوشحالی او از آرزوهای شما مـي‌ باشد.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی در خانواده چیست

11. وقت گذاشتن بدون فرزندان :

زوج‌های خوشبخت و موفق حتی زمانی که صاحب فرزند مـي‌شوند برای خود و حفظ روابط عاشقانه‌ شان وقت مـي‌ گذارند، به دور از فرزندان زمانی را برای رفتن به رستوران و یا پیاده روی بگذارید و با هم خلوت کنید.

12. ارزش قائل بودن برای خود :

برای خود ارزش قائل شده و وقت بگذارید تا به ظاهرتان برسید و یا به تفریحات و هنرهای مورد علاقه خود بپردازید. وقتی خودتان را با ارزش ندانسته و اعتماد به نفس پایینی داشته باشید نباید از همسر خود توقع کنید که احترام زیادی برای شما قائل باشد.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی در زندگی

13. انتقادهای منفی ممنوع :

هیچ گاه همسرتان را با انتقادهای منفی قضاوت نکنید. حفظ احترام و بیان نکات مثبت همسرتان به دوام رابطه عاشقانه کمک مـي‌ کند، اگر شما به دنبال ایرادهای همسرتان باشید و سعی کنید مدام آنها را به زبان بیاورید ناخودآگاه او را از خود دلسرد مـي‌ کنید.

14. انجام فعالیت مشترک :

برای داشتن زندگی زناشویی موفق تلاش کنید تا کارهایی مانند آشپزی، ورزش کردن و یا باغبانی را با هم انجام دهید. با انجام این فعالیت‌ ها مـي‌ توانید به دوام روابط خود کمک کنید.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی انسان

15. دوری از حالت تهاجمی :

زوج های موفق مشکلات خود را به آرامـي و به دور از حالات تهاجمـي و خشونت حل مـي‌ کنند، وقتی شما عصبانی باشید ممکن است حرف‌ هایی را به زبان بیاورید که بعدها از گفتنشان پشیمان شوید. همسر شما شریک زندگی عاشقانه‌ تان است نه دشمنتان.

16. غذای مورد علاقه :

برای درست کردن غذاهای خوشمزه و مورد علاقه همسرتان وقت گذاشته و یخچال را از این غذاها پر کنید تا وقتی همسرتان خسته به خانه مـي‌ آید با مواجه غذاهای مورد علاقه‌ اش خوشحال شده و بداند که شما به فکر او بوده‌ اید.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی مردان

17. راز خوشبختی در زندگی زناشویی با سازش :

در مسائلی که با همسرتان اختلاف نظر دارید سازش کنید. در مواجه با این موارد همـيشه مانند ترازو عمل کرده و طرف سنگین آن را انتخاب کنید. به طور مثال وقتی شما از 10 به صورت احتمالی 5 تا دوست دارید که بیرون از خانه شام بخورید و همسرتان به دلیلی خستگی 9 تا دوست دارد در خانه بماند، شما کوتاه آمده و به نظر او احترام بگذارید.

18. زندگی در حال :

سختی‌ های گذشته و یا نگرانی‌ های آینده را در روابط خود دخیل نکنید و تلاش کرده تا در حال زندگی کنید. منتظر نباشید تا خوشبختی یک روزی درب خانه‌ تان را بزند و همسرتان یک روزی عاشق‌ ترین مرد دنیا شود، خوشی‌ ها و شادی را در لحظه دریابید.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی چیست

19. یاد کردن یکدیگر :

وقتی کنار هم نیستید از یاد کردن همسرتان غافل نشوید. همـيشه در طول روز حداقل 5 دقیقه را برای صحبت و یاد کردن همسرتان در مـيان دل مشغولی‌های زندگی قرار دهید. مـي‌ تواند این یاد کردن یک پیام کوتاه باشد یا یک تماس تلفنی و یا یک یادداشت عاشقانه در خانه.

20. راز زندگی زناشویی موفق با خنداندن :

ما هیچ گاه کسانی را که سبب خنده‌ مان شده‌ اند فراموش نمـي‌ کنیم، تلاش کنید باعث خنده همسرتان شوید شادی او شادی شما نیز هست. حال یکدیگر را خوب کنید و لزومـي ندارد همه‌ی مسائل زندگی را جدی بگیرید.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

زن و شوهر خوشبخت

21. رابطه عاشقانه فیزیکی :

زوج های موفق از هر بهانه‌ ای باری بوسیدن و در آغوش گرفتن همسرشان استفاده مـي‌کنند، رابطه عاشقانه نه تنها لفظی بلکه فیزیکی بر اسنحکام روابط تأثیر مثبت دارد.

22. ولخرجی ممنوع :

تلاش کنید که پولتان را به اندازه خرج کرده و از ولخرجی دوری کنید، زوج‌ های موفق برای دخل و خرج خود برنامه ریزی مـي‌ کنند تا در زمان مناسب بتوانند در جای مناسب سرمایه گذاری کنند.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راز خوشبختی به گفته پیامبر

23. گوش کردن :

مهارت گوش کردن در زندگی زناشویی نقش بسیار پررنگی دارد. گوش دادن رابطه متقابل است همانطور که دوست دارید همسرتان به حرف‌ هایتان گوش کند همان اندازه باید برای شنیدن حرف های او وقت بگذارید. برای اینکه او را متوجه کنید که به حرف‌ هایش گوش مـي‌ دادید در مـيان صحبت‌ هایش از او سؤال کنید.

24. احترام به خانواده یکدیگر :

فراموش نکنید که عزت و احترام شما به عزت و احترام خانواده خود و همسرتان بستگی دارد، هیچ گاه از خانواده خود و همسرتان بدگویی نکنید با این کار ارزش خود را پایین مـي‌آورید.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

زندگی موفق زناشویی

25. عذرخواهی و تشکر :

زوج های موفق این دو واژه عذرخواهی و تشکر را فراموش نمـي‌ کنند. غذا پختن و یا نظافت منزل را وظیفه خانم ندانید و در قبال انجام این کارها از او تشکر کنید همچنین خانم، پول در آوردن همسر خود را به عنوان وظیف تلقی نکرده و گاهی از او تشکر کنید. همـيشه در اختلافات پیش آمده نگویید طرف مقابل باید از من عذرخواهی کند شما هم برای این کار پیش قدم باشید.

26. مهربان باشید :

شاید در نگاهی بدبینانه این‌طور باشد که به هرکس خوبی کرده‌ایم، بدی دیده‌ایم؛ اما واقعیت ماجرا این است که وقتی مهربانی مـي‌کنید، مهربانی هم مـي‌بینید. حتی اگر این مهربانی رد و بدل شده در حد یک لبخند یا احوال‌پرسی گرم و دوستانه باشد.

درحالی‌که ما فقط بدی‌ها را به خاطر مـي‌سپاریم. افرادی که به دیگران مهربانی مـي‌ورزند، به احساس رضایتمندی درونی بیشتری مـي‌رسند که آنها را مثبت‌تر و شادتر نگه مـي‌دارد.
راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

رازهای خوشبختی همسران

27. قدردان باشید :

وقتی شما یک واژه کوچک اما پرمعنای «متشکرم» را در قبال کاری که دیگران برای‌تان انجام داده‌اند، به زبان مـي‌آورید، نشان مـي‌دهید که آن مساله هرچند اندک، اما باعث رضایت خاظر شما بوده است.

از طرفی وقتی از دیگران تشکر مـي‌کنید و مراتب قدرشناسی‌تان را ابراز مـي‌کنید، آنها را مشتاق مـي‌کنید تا بعدها با خواست ذهنی و دلی بیشتری به مشا کمک کنند. همـين مساله در شکر داشته‌ها هم نقش دارد و شما را در زندگی به انسانی شادتر و رضایتمندتر بدل مـي‌کند.

28. به رویاهای بزرگ فکر کنید :

همـيشه بین خیال پردازی و بلندپروازی فاصله است. برای آنکه شادی و خوشبختی بیشتری را تجربه کنید، باید دستاوردهای بیشتری داشته باشید. اگر سقف آرزوهای شما کوتاه باشد، به همان مـيزان رشد هم خواهید رسید.

هرچه اهداف بزرگ‌تری داشته باشید، تلاش بیشتری برای به دست آوردن آنها مـي‌کنید و قطعا به سطح بالاتری از رضایت از خود و زندگی مـي‌رسید.

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

همسران موفق و خوشبخت

30. همـيشه خوب حرف بزنید :

یکی از بزرگ‌ترین بازدارنده‌های احساس شادی، افکار منفی است. باور معروفی هست که مـي‌گوید «افکار ما به کردار ما بدل مـي‌شوند». اگر فکرتان منفی باشد قطعا عملکرد مثبتی هم نخواهید داشت. این مساله در روابط بین فردی بسیار نمود دارد. گاهی تنها به واسطه یک تفکر منفی درباره یک فرد حتی نمـي‌توانیم با او ارتباط مناسبی برقرار کنیم؛

حتی اگر آن تفکر واقعا وجود نداشته باشد و تنها به ما القا شده باشد. ذهن‌تان را از تفکر منفی درباره دیگران حتی به شکل غیبت کردن و شایعه‌پراکنی خالی کنید تا روح شادتری داشته باشید.

31. خود را با دیگران مقایسه نکنید :

به محض آنکه خود را با یک آدم به هر حال به جهت یا جهاتی از شما در رده بالاتری قرار دارد مقایسه کنید، در تله از دست دادن اعتماد به‌نفس افتاده و خود را به همـين راحتی مـي‌بازید. نمـي‌خواهیم بگوییم بهتر است خود را با آدم‌های سطح پایین‌تر از خود مقایسه کنید تا دچار اعتماد به نفس کاذب یا حتی حس غرور بشوید.

شما باید خودتان را با خودتان مقایسه کنید و ببینید نسبت به قبل چقدر رشد کرده‌اید تا از این رشد شخصی احساس لذت و رضایت داشته باشید. وقتی خود را از دیگران پایین‌تر ببینید بی‌بروبرگرد جایی برای احساس رضایت نخواهد ماند.
راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

راه های خوشبختی در زندگی

32. به سایرین وابسته نمانید :

درست است که همه ما نیازمند توجه دیگران، کمک آنها و حتی حضور در حلقه عاطفی سایرین هستیم؛ اما بدان معنی نیست که اساسا خوشبختی و احساس رضایت ما وابسته به آنها باشد.

در این حالت اگر هریک از این آدم‌ها نباشند یا دچار تغییر در رفتار با ما بشوند، دیگر احساس خوشبختی نخواهیم داست. با دیگران باشید و از حضورشان لذت ببرید اما احساسات خود را وابسته به حضور یا عدم حضور آنها نکنید.

33. صادقانه رفتار کنید :

وقتی نسبت به خودتان یا دیگران صادق نباشید حسی از نارضایتی زیر پوست افکار شما موج مـي‌زند. دروغ هرچقدر هم کوچک باشد در ناخودآگاه ما عذاب وجدان ایجاد مـي‌کند و همـيشه ترس از برملا شدن آن ما را در سطحی از نگرانی نگه مـي‌دارد.

این نگرانی و ترس مانع از آن مـي‌شود که شادی را تمام و کمال درک کنیم. هرچه صادق‌تر باشیم، شاید بعضی منافع بیرونی را از دست بدهیم اما از ترس و نگرانی مزمن درونی کمتری رنج خواهیم برد.

مطالب مرتبط :

چگونه به آرامش درون و صلح درونی برسيم

عکس پروفایل شاد، عکس نوشته شاد

راز خوشبختی، 33 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

آخرین مطالب سایت