نیم پست
تماس با ما

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفاخواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

زوفا گیاهی است که قرن ها از آن به عنوان داروها استفاده می شده، قسمتهای زیرین گیاه چیزی است که برای دارو استفاده می شود و نه ریشه.در طب سنتی، از این گیاه برای طیف گسترده ای از بیماری ها استفاده می شده است، اما تاکنون شواهد کافی برای اثبات عدم امنیت و کارایی هر یک از آنها نداریم. زوفا از نظر ظاهری کاملاً مشابه سایر اعضای خانواده نعنائیان است. روغن آن دارای بوی بسیار معطر مانند کافور است.

کاربردهای زوفا در طب سنتی :

 • کمک به هضم
 • مشکلات کبدی
 • بیماری کیسه صفرا
 • گاز و نفخ معده
 • درد روده و شکم
 • سرفه
 • سرماخوردگی
 • گلو درد
 • آسم
 • عفونت ادراری
 • گردش خون ضعیف
 • گرفتگی ها در دوران قاعدگی
 • مصرف موضعی برای سوختگی ، کبودی و سرمازدگی
 • خواص ضد التهابی

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

گیاه زوفا

شما ممکن است بدون شناخت زوفا، با آن برخورد کرده باشید و به سادگی ازکنار آن گذشته اید. در حالی که طعم تلخی دارد، اما گاهی اوقات به عنوان طعم دهنده غذاها مورد استفاده قرار می گیرد و از روغن زوفا به عنوان رایحه ای در برخی محصولات مراقبت از بدن و آرایش استفاده می شود.

زوفا در خانواده نعنائیان قرار دارد، بسیاری از گیاهان دارویی و خوراکی و معطر مانند: ریحان، نعنا، رومارن، مریم‌گلی، مرزه، مرزنگوش، پونه کوهی، آویشن، اسطوخودوس و بادرنجبویه در این تیره جای دارند

فواید زوفا برای سلامتی :

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

خواص زوفا در سرطان

از بین بردن سلول های سرطانی:

بررسی سال 2014 توسط محققان Zielinska و Matkowski شواهدی یافتند که گیاهان خانواده نعنائیان، که شامل زوفا هم هست، می توانند سلولهای سرطانی را از بین ببرند.یک مطالعه در سال 2017 در خارج از هند نشان داد که زوفا ممکن است یکی از گیاهان ضد سرطان ضد قوی در این خانواده باشد و در مطالعات آزمایشگاهی 82 درصد از سلول های سرطانی پستان را از بین برد. اگرچه این بسیار امیدوار کننده است ، قبل از اینکه بدانیم آیا این یک درمان ایمن و مؤثر است ، باید در مطالعات انسانی بیشتر تکرار شود.

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

فواید زوفا برای معده

زخم معده و سوء هاضمه :

بسیاری از کاربردهایزوفا در طب سنتی درمان سوء هاضمه است و یک تحقیق در سال 2014 دلیل احتمالی آن را کشف کردند. محققان دریافتند که این ماده در برابر دو ماده شیمیایی در بدن به نام اورهاز و آ-کیموتریپسین که در زخم معده و سوء هاضمه نقش دارد عمل می کند.

 

آسم :

یکی دیگر از کاربردهای روفا در طب سنتی کمک به آسم  است. تجزیه و تحلیل بسیاری از گیاهان دارویی فارسی در سال 2017 نشان داد که زوفا و چندین گیاه دیگر قادر به بهبود التهاب، استرس اکسیداتیو ، پاسخ آلرژیک ، انقباض عضلات نای و بازسازی مجاری هوایی در آسم هستند.

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

خواص زوفا برای پوست

تاخیر در روند پیری پوست :

محقق معتقد هستند که زوفا در میان گیاهیان دارویی است اثرضد پیری بر روی پوست دارد به دلیل آنتی اکسیدان های و اینکه ذخیره چربی را در بدن سرکوب می کند. آنتی اکسیدان ها با اثرات اکسیژن و سموم محیطی در بدن می جنگند، که نه تنها می توانند پوست را پیری کنند بلکه می تواند منجر به بیماری های بیشماری شوند. آنها این کار را با تثبیت سلول هایی به نام رادیکال های آزاد که برای سلامتی ما مضر هستند انجام می دهند.

تجمع بیش از حد چربی، به گفته محققان، می تواند باعث ایجاد تغییرات ناخواسته در ساختار بافت پوست شما شود، و این باعث پیرتر شدن پوست می شود.

 

فعالیت ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی:

تیمی از محققان رومانی مقاله ای را در سال 2014 مجله Molecules منتشر کردند که به بررسی فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی زوفا می پردازد. در آزمایش آنها مقادیر زیادی پلی فنول (نوعی آنتی اکسیدان) و فعالیت آنتی اکسیدانی خوب نشان داده شد. علاوه بر این، عصاره ها و روغنهای این گیاه خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچ و ضد ویروسی را نشان داد.

مقاله ای از همان مجله در سال 2009 هم نتایج مشابهی داشت، نشان می دهد که روغنو عصاره زوفا دارای برخی از خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ است.

مطالعه ای در سال 2012 که در مجله Acta Poloniae Pharmaceutica منتشر شد و از این نظریه که زوفا یک آنتی اکسیدان است حمایت می کند. با این حال، این نتایج در یک آزمایشگاه و نه در بدن انسان بوده است. برای تأیید مزایای زوفا به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

گل زوفا خشک شده

خواص ضد ویروسی: ویروس هرپس سیمپلکس و HIV

تعداد کمی از ویروس ها به خوبی در بین عموم مردم شناخته شده است، و یا به طور معمول، همانطور که هرپس سیمپلکس 1 و 2 وجود دارد. ممکن است زوفادر جلوگیری از شیوع این ویروس ها کمک کند.

یک بررسی سال 2016 در مورد  گیاهان دارویی ایرانی در مورد ویروس های تبخال سیمپلکس (HSVs) و چندین مطالعه، نشان می دهد که در موش ها، عصاره زوفا توانست بیش از 50 درصد شروع عفونت توسط HSV-1 را کند نماید.

یک بررسی سال 2018 در خانواده گیاهان نعنائیان در برابر ویروس HIV، نتایج اولیه ی امیدوار کننده ای برای مقابله با این ویروس نشان داد. آنها آنزیم های کلیدی را که HIV به چرخه زندگی خود بر آن متکی است را توانست از بین ببرد.محققان به این نتیجه رسیدند که این گیاهان ممکن است به پیشگیری و درمان برخی از بیماری های ویروسی کمک کند

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

عرق زوفا برای کودکان

فعالیت ضد درد:

Nociceptors سلول های حسی ویژه ای هستند که بدون نیاز به ارسال سیگنال به مغز ، محرک هایی مانند درد و گرما را کشف و پاسخ می دهند. این سلول ها می توانند در برخی از شرایط درد مزمن مانند فیبرومیالژیا حساس شوند.

 

خواص ضد آتروژنیک:

به این معنی که ممکن است از تشکیل پلاکهای چربی در شریانها جلوگیری کند، که می تواند منجر به سخت شدن شریان ها و بیماری های قلبی شود.

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

مضرات گل زوفا

عوارض جانبی زوفا:

حتی درمان های طبیعی می توانند با عوارض جانبی ناخواسته همراه باشند و زوفا نیز از این قاعده مستثنی نیست. اعتقاد بر این است که این گیاه در سطحی که معمولاً در غذاها استفاده می شود نسبتاً بی خطر است. با این حال، در دوزهای زیاد، می تواند خطرناک باشد. بعضی از افراد باید کاملاً از مصرف زوفاخودداری کنند.

واکنشهای آلرژیک: در صورتی که تاکنون واکنش حساسیتی به محصولات حاوی زوفا داشتید، خود گیاه زوفا یا سایر گیاهان در خانواده نعنائیان از داروی دارای زوفا استفاده نکنید.

استفراغ: این به طور معمول فقط در دوزهای بالا اتفاق می افتد.

تشنج: روغن زوفا در تشنج شناخته شده است و نباید به کودکان یا افرادی که دارای اختلالات تشنج هستند مصرف شود. در بزرگسالان سالم هم زوفا ممکن است خطر تشنج را به ویژه در دوزهای زیاد بالا ببرد.

سقط جنین: این گیاه را هنگام بارداری مصرف نکنید. هیسوپ ممکن است باعث انقباضات رحمی و شروع قاعدگی شود، که باعث سقط جنین شود.

ما اطلاعات كافی برای گفتن اینكه آیا مصرف و استفاده زوفا در هنگام شیردهی بی خطر است نداریم بنابراین بهتر است در صورت شیردهی از مصرف آن خودداری كنید. به دلیل افزایش خطر تشنج  کودکان به هیچ وجه نباید از زوفا استفاده کنند.

 

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

دمنوش زوفا

تداخلات دارویی با زوفا :

ممکن است زوفا با برخی داروها و مکمل ها واکنش منفی برقرار کند. در صورت مصرف هر یک از موارد زیر با پزشک و داروساز خود مشورت کنید:

 • داروهای ضد تشنج
 • داروها یا مکمل هایی که در آستانه تشنج تأثیر می گذارند
 • داروهای دیابت
 • مکمل ها و واروهایی که سطح قند خون را تغییر می دهند
 • مکمل ها یا داروهای کاهش دهنده کلسترول
 • داروهای ضد ویروسی
 • گلوکوکورتیکوئیدها
 • مکمل ها یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

ممکن است که داروساز شما بیشتر از پزشک خود در مورد این نوع تعاملها اطلاعات داشته باشد، بنابراین اگر می خواهید مطمئن باشید، ابتدا تمام تصمیمات درمانی را با پزشکتان در میان بگذارید و ایده خوبی است که با داروساز خود نیز گفتگو کنید.

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

طریقه مصرف عرق زوفا

مقدار مصرف و آماده سازی:

هیچ دوز استاندارد و ایمنی برای زوفا تعیین نشده است. یک دوز معمولی 2 گرم گیاه خشک شده در چای است ، تا سه بار در روز.

برخی افراد روزانه بین 10 تا 30 قطره روغن زوفا مصرف می کنند، اما استفاده طولانی مدت از روغن زوفا به دلیل افزایش خطر تشنج توصیه نمی شود.

 

سخن پایانی :

فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا زوفا چیزی است که شما می خواهید به رژیم مراقبت های بهداشتی و درمانی خود اضافه کنید. حتما در مورد جوانب مثبت و منفی آن با پزشک خود صحبت کنید، تحقیقات زیادی انجام دهید و تاریخچه سلامتی کامل خود و اینکه چه داروها و مکمل هایی را که قبلاً مصرف می کنید در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که “طبیعی” همیشه به معنای “امنیت” نیست. توصیه های دوز پزشک خود را دنبال کنید و هر زمان که شروع به مصرف چیزهای جدید می کنید ، عوارض جانبی و یا اثر متقابل را در نظر داشته باشید

منبع :verywellhealth

 

مطالب مرتبط :

چگونه متابولیسم را افزایش دهیم؟

میکروب ها و بیماری ها در باشگاه، چگونه بدون نگرانی تمرین کنیم

خواص زوفا برای سلامتی، عوارض گیاه دارویی زوفا

آخرین مطالب سایت