نیم پست
تماس با ما

حكم نزديكي در روز تاسوعا و عاشورا ۱۴۰۱ | نزدیکی کردن در شب عاشورا و نزدیکی در ایام محرم گناه دارد و آیا رابطه جنسی در روز عاشورا حرام است در ادامه مطلب.

حکم نزدیکی با همسر در تاسوعا و عاشورا چیست؟

«در روز (عاشورا) از کارهای لذتبخش مثل نزدیکی و رابطه جنسی دوری شود و آداب و سنن سوگواری بر پا گردد و تا زوال خورشید از خوردن و آشامیدن خودداری شود و بعد از آن همان غذایی خورده شود که سوگواران می خورند.»
حتماً شنیده اید یا برای خودتان نیز پیش آمده است که در مرگ عزیزانتان از برقراری رابطه جنسی تا مدت زمانی ممانعت می کنید، این کار هیچ الزام شرعی نداشته و ندارد بلکه یک نوع احترام شما به آن مرحوم یا مرحومه محسوب می شود. در رابطه با ایام سوگواری و عزاداری امامان ما نیز به همین صورت است، هیچ حکم شرعی بنا بر ممانعت شما از نزدیکی با همسرتان وجود ندارد بلکه یک نوع  احترام شما به اهل بیت محسوب می شود.
البته طبق بعضى از روایات، مجامعت و نزدیکى با همسران در ایام و ساعاتى نامناسب است و این روایات در کتابهاى معتبره (حدیثى و فقهى) شیعه موجود و در آنها حکمت و فلسفه این دستورات تا حدودى تشریح شده است [۳] .
برخی از این ایام و ساعات به قرار زیر است:
الف) ۱- جماع در شب و روزى که ماه و خورشید گرفته است. ۲- هنگام غروب خورشید. ۳- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب. ۴- شب اول ماه غیر از ماه رمضان. ۵- در شب آخر ماه. ۶- جماع بعد از احتلام در خواب. ۷- جماع در جایى که کودکى باشد که به آنها نگاه کند یا سر و صداى آنها را بشنود، هر چند چیزى متوجه نشود. ۸- نگاه کردن به فرج هنگام جماع. ۹- جماع به صورت عریان. ۱۰- جماع در زیر آسمان. ۱۱- جماع رو به قبله و پشت به قبله. ۱۲- هنگامى که شکم پر است.
ب ) در اینجا بهتر است به حکمت و علت دو مورد از مطالب بالا اشاره‏اى شود: ابوسعید خدرى نقل مى‏کند که پیامبر(ص) ضمن سفارش به حضرت على(ع) گفت: «یا على! با همسرت اول، وسط و آخر ماه مجامعت نکن، چون باعث جنون، جذام و نقص عضو و نقص عقل همسر و فرزندش مى‏شود».

حكم نزديكي در روز تاسوعا و عاشورا ۱۴۰۱ | نزدیکی کردن در شب عاشورا

آخرین مطالب سایت