نیم پست
تماس با ما
ثبت نام مدارس تیزهوشان

ثبت نام آزمون تیزهوشان پیرو آخرین دستور العمل سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان در فرورین ماه اجرا خواهد شد، دانش آموزان عزیزی که علاقمند به تحصیل در مدارس سمپاد می باشند، ابتدا می بایست در آزمون های ورودی این مدارس شرکت کرده و حد نصاب قبولی را بدست آورند، پذیرش آزمون همانند سنوات گذشته در دو مقطع اصلی ششم به هفتم و نهم به دهم انجام می شود.

زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان برای سال گذشته در فروردین ماه بوده است.  به علاوه افراد داوطلب جهت انجام امور الکترونیکی ثبت نام آزمون به سایت ثبت نام مدارس تیزهوشان مراجعه کرده و در این آزمون ثبت نام می کردند. پیش نیاز ورود به مدارس، کسب نمره قبولی در آزمون بود.

متقاضیان ثبت نام آزمون سمپاد جهت اطلاع از نحوه و شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان، منابع و سوالات و… این اطلاعیه را با دقت مطالعه نموده و در صورت وجود هرگونه سوال و ابهامی در روند ثبت نام مدارس تیزهوشان در سامانه اینترنتی می توانید از مشاوران ایران تحصیل کمک بگیرید.  متقاضیان می توانند در هر زمانی که مایل بودند، از طریق شماره های 9099075307 (تماس از سراسر کشور) و  9099075307 (تماس از استان تهران) با ما در ارتباط باشند. همچنین می توانند به سایت ایران تحصیل مراجعه کرده و با ما در ارتباط باشند. 

 

 

اطلاعیه سازمان ملی استعدادهای درخشان جهت ثبت نام مدارس تیزهوشان 

به اطلاع می رسانیم پیرو آخرین جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی، شیوه نامه اجرایی آزمون های ورودی دبیرستان های سمپاد در دو مقطع تحصیلی هفتم و دهم به ادارات آموزش و پرورش استان ها ابلاغ گردید لذا ثبت نام مدارس سمپاد در سال تحصیلی 1402 متابع این شیوه نامه های اجرایی خواهد بود.

پیرو این اطلاعیه کلیه روند، برگزاری آزمون، ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان، اعلام نتایج و تمامی امور تابعه آن جهت هماهنگی بیشتر به صورت متمرکز و تحت نظر ستاد کل انجام خواهد شد.

 

توجه توجه : کلیه روند ثبت نام آزمون سمپاد به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه اینترنتی https://pada.medu.ir انجام خواهد شد و دانش آموزانی که تا کنون نسبت به دریافت مشخصات کاربری سامانه همگام اقدام نکرده اند قبل از آغاز ثبت نام تیزهوشان اطلاعات لازم را از مدیران مدارس دریافت کنند.

 

 

 

زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان

به دلیل استقبال دانش آموزان و اولیای گرامی از ورود به مدارس تیزهوشان، آگاهی از زمان ثبت نام از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تاریخ ثبت نام سال گذشته را در 11 الی 25 فروردین 1401 اعلام کرده بوده است. تاریخ ثبت نام سال جدید هنوز مشخص نیست، اما احتمال دارد که مانند سال گذشته باشد.

اطلاعیه:

 زمان ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان 1402 – 1403 هنوز مشخص نشده است ولی طبق روال سال های گذشته این احتمال وجود دارد که این فرآیند در فروردین ماه سال 1402 انجام گیرد.

 

 

زمان ثبت نام مدارس تیزهوشان

 

 

زمان توزیع کارت ورود به جلسه آزمون تیزهوشان

پس از مشحص شدن زمان ثبت نام، زمان توزیع کارت نیز مشخص خواهد شد. در سال گذشته زمان توزیع کارت خرداد ماه بوده است.

دانش آموزان گرامی دقت نمایند حضور در جلسه آزمون منوط به همراه داشتن پرینت کارت ورود به جلسه با وضوح استاندارد و شامل مشخصات فردی دانش آموز، تصویر پرسنلی، اولویت مدارسی که در سایت ثبت نام مدارس تیزهوشان وارد نموده اید، خواهد بود.

 

 

شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان 

مانند هر آزمون دیگری، ثبت نام اینترنتی تیزهوشان نیز در صورت داشتن برخی شرایط مجاز خواهد بود. به ویژه که هدف از ایجاد چنین مدارسی، جذب دانش آموزان مستعد و دارای هوش بالا است و ورود به آن ها مستلزم گذر از یک فیلتر خاص می باشد. لازم به ذکر است تا بدانید که برخی از شرایط ذکر شده در سایت تیزهوشان بین تمام شرکت کنندگان متوسطه اول و دوم یکسان است. اما، تعدادی از شرایط نیز در میان متقاضیان آزمون ورودی ششم به هفتم، و نهم به دهم اختصاصی می باشند. شرایط ثبت نام در این آزمون در دو مقطع دهم و هفتم شامل موارد زیر می باشند: 

 

 

برای اطلاع از ثبت نام مدارس غیر حضوری کلیک کنید.

 

 

شرایط ثب نام مدارس تیزهوشان

 

 

شرایط ثبت نام تیزهوشان پایه ششم به هفتم

همان طور که بیان شد، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید با شرایط و ضوابط مهم آن آشنا شده و در صورت داشتن تمامی شرایط، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. برخی از مهم ترین شرایط ثبت نام در این آزمون برای دانش آموزان پایه ششم، شامل موارد زیر می باشند: 

 • دانش آموزان باید تابعیت ایرانی داشته باشند.
 • داوطلبان باید از مدارسی که هم اکنون در آن جا درس می خوانند، گواهی اشتغال به تحصیل را دریافت کنند. 
 • متقاضیان شرکت در آزمون تیزهوشان پایه هفتم، باید در تمامی دروس پایه نیمسال دوم پایه پنجم و نیمسال اول پایه ششم، نمره خیلی خوب کسب نمایند.
 • لازم به ذکر است تا بدانید که اگر دانش آموزی در بین مجموع دروس پنجم و ششم، فقط در یک درس نمره خوب کسب نماید، مجاز به ثبت نام آزمون سمپاد خواهد بود.

 

 

برای کسب اطلاع بیشتر از ثبت نام مدارس شاهد وارد شوید.

 

 

شرایط ثبت نام تیزهوشان پایه نهم به دهم

علاوه بر داوطلبان ثبت نام آزمون پایه ششم به هفتم، برخی از دانش آموزان نیز قصد شرکت در آزمون پایه نهم به دهم را دارند. این دانش آموزان نیز باید با شرایط و ضوابط مهم ثبت نام آشنا شده و سپس نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. تعدادی از مهم ترین شرایط ثبت نام آزمون پایه نهم به دهم، شامل موارد زیر می باشند: 

 • داوطلبان این پایه نیز همانند پایه ششم باید تابعیت ایرانی داشته باشند. 
 • دانش آموزان پایه نهم، باید به مدارس خود مراجعه کرده و گواهی اشتغال به تحصیل را از مدیران مدارس خود دریافت نمایند.
 • معدل کل پایه هشتم این دانش آموزان باید حداقل 19 باشد.

 

 

دانش آموزان و اولیا گرامی دقت فرمایند کلیه شرایط و حد نصاب های مذکور می بایست دقیقا با بررسی کارنامه دانش آموزان احراز گردد شایان ذکر است در صورت هرگونه مغایرت با شرایط مذکور ثبت نام مدارس تیزهوشان برای دانش آموز کان لم یکن تلقی خواهد شد.

 

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام آزمون سمپاد

متقاضیان عزیزی که قصد ورود به مدارس استعدادهای درخشان را دارند، لازم است که قبل از مراجعه به سایت ثبت نام تیزهوشان مدارک خود را تهیه کنند تا در هنگام بارگذاری، دچار مشکل یا وقفه نشوند. گفتنی است که این مدارک برای هر دو دوره اول و دوم متوسطه یکسان می باشد. داوطلبان باید پس از ورود به سایت مذکور، موارد زیر را جهت ثبت نام به همراه داشته و به درستی در سایت وارد نمایند.

 • وارد نمودن اطلاعات فردی همچون: نام و نام خانوادگی، نام استان یا محل سکونت، استان یا شهرستان مورد تقاضا، رشته تحصیلی مورد تقاضا، لیست مدارس تیزهوشان
 • بارگذاری جدیدترین عکس متقاضی با کیفیت و وضوح لازم ( سایز عکس بایستی 200 در 300 و یا 300 در 400 باشد. همچنین، حجم عکس باید 70 کیلوبایت باشد).
 • واریز وجه خواسته شده از طریق کارت بانکی عضو شتاب ( داشتن رمز دوم ضروری است).

 

 

مدارک ثبت نام مدارس تیزهوشان

 

 

راهنمای گام به گام ثبت نام مدارس تیزهوشان

واجدان شرایط ورود به مدارس سمپاد در سال تحصیلی 1402 – 1403 می بایست در بازه زمانی از پیش اعلام شده، به سایت ثبت نام سمپاد مراجعه کرده و فرآیند درج اطلاعات و پرداخت هزینه را جهت شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان به انجام برسانند. اگرچه تاکنون ثبت نام در این آزمون ها از طریق مراجعه به سایت azmoon.medu.irانجام می شود اما با توجه به این که اعلام نتایج آزمون در دوره گذشته از سامانه پادا به نشانی اینترنتی pada.medu.ir اعلام شد، ازین پس ثبت نام این آزمون نیز از طریق این سایت صورت می گیرد.

 • در ابتدا، وارد سایت pada.medu.ir شده و به بخش “آموزشی” مراجعه نمایید.

 

 

راهنمای ثبت نام مدارس سمپاد

 

 • سپس، از میان آیکون های قابل مشاهده گزینه “آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان” را کلیک کنید.
 • سپس، با درج نام کاربری، کلمه عبور و کد امنیتی در کادرهای مربوطه بر روی گزینه “ورود کاربران” را انتخاب کنید.

 

مراحل ثبت نام مدارس سمپاد

 

 • پس از ورود به پنل کاربری، با درج کردن اطلاعات فردی و تحصیلی خود و همچنین پرداخت هزینه نام نویسی تکمیل خواهد شد.

 

 

دفترچه راهنمای آزمون سمپاد 

متقاضیانی که قصد ثبت نام مدارس تیزهوشان را دارند، می بایست از جدیدترین شرایط و ضوابط پذیرش، نحوه و زمان ثبت نام، برگزاری و اعلام نتایج آزمون، ظرفیت های پذیرش و اطلاعاتی از این دست آگاهی داشته باشند. به همین دلیل، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سمپاد را به طور معمول دو تا سه روز قبل از شروع تاریخ ثبت نام، در سایت تیزهوشان اختیار متقاضیان قرار می دهند تا این عزیزان بتوانند با آگاهی کامل برای نام نویسی اقدام نمایند.

البته لازم به ذکر است تا بدانید که در سال تحصیلی جدید، هنوز دفترچه راهنما منتشر نشده است. اما دانش آموزان گرامی می توانند از طریق مراجعه به سامانه ایران تحصیل و تماس با مشاورین ما، و یا عضویت درکانال تلگرامی به محض اطلاع دفترچه، آن را دریافت نمایند. علاوه بر این، کارشناسان ما همه تبصره ها و قوانین را در اختیار متقاضیان قرار می دهد و به هر گونه ابهام پاسخ می دهند.

 

 

منابع مهم و سوالات آزمون سمپاد 

پذیرش و قبولی در آزمون ورودی سمپاد، با کسب درصدهای بالا و نمره مناسب امکان پذیر است. به همین دلیل، اطلاع از منابع اصلی و مهم از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، بهتر است تا داوطلبان با منابع آن ها به طور کامل آشنا شوند. در ادامه مقاله تمامی منابع هر دو آزمون را بیان خواهیم کرد.

 

 

منابع و سوالات پایه ششم به هفتم 

نکته قابل توجه این است که شیوه طرح سوالات در آزمون پایه ششم به هفتم از سال 97 دچار تغییراتی شد. در سال های گذشته سوالات به دو صورت ” استعداد تحلیلی ” و ” استعداد تحصیلی ” مطرح می شدند. اما، به تازگی حوزه سوالات تنها به بخش تحلیلی اختصاص یافته و دیگر از کتب درسی سوالی طراحی نمی شود و دانش آموزان تنها باید به پرسش های هوش و استعداد پاسخ دهند. این آزمون دارای دو دفترچه و 100 سوال است که داوطلبان باید به دفترچه اول، در 60 دقیقه پاسخ دهند و به دفترچه دوم در 40 دقیقه پاسخ دهند. بنابراین، داوطلبان می بایست به مطالعه کتب کمک آموزشی بپردازند که در عین بالا بردن مهارت، سرعت آن ها را نیز افزایش دهد. مشاورین با تجربه ما که آگاهی کاملی از همه منابع مورد نیاز دارند، می توانند علاوه بر معرفی لیست کتب مورد نیاز، شما را در چینش برنامه ریزی و آشنایی با نمونه سوالات یاری رسانند. برخی از این کتاب ها، شامل موارد زیر می باشند: 

 • کتاب هوش و خلاقیت و استعداد تحلیلی ششم تا نهم انتشارات کاهه
 • هوش و خلاقیت ریاضی ششم انتشارات مبتکران
 • کتاب 33 آزمون دقت و تمرکز انتشارات پویش
 • کتاب سنجش iQ هوش و استعداد ششم گاج
 • آموزش هوش استعداد غیرکلامی 9 × 9 انتشارات مهر و ماه
 • کتاب هوش جامع نیترو پویش اندیشه خوارزمی
 • کتاب 20 ازمون شبیه ساز تیزهوشان ششم انتشارات مرشد مبتکران
 • هوش و استعداد تحلیلی ششم ابتدایی اندیشمند

 

 

منابع و سوالات پایه نهم به دهم

سوالات پایه نهم به دهم، برخلاف آزمون پایه ششم به هفتم، هم از کتاب های درسی و هم از بخش هوش و استعداد است. بنابراین، داوطلبان این آزمون باید منابع زیر را با دقت مطالعه نمایند. 

 • کتاب فارسی تیزهوشان نهم – انتشارت اندیشمند
 • کتاب هوش و استعداد تحلیلی نهم سری IQ – انتشارات گاج
 • علوم تجربی هشتم و نهم
 • کتاب 100 نکته فیزیک تیزهوشان نهم – انتشارات مهر و ماه
 • قرآن و پیام‌های آسمانی پایه نهم و هشتم
 • مطالعات اجتماعی هر دو پایه
 • ریاضی هشتم و نهم
 • کتاب ریاضی تیزهوشان نهم – انتشارات خیلی سبز
 • هوش و استعداد تحلیلی نهم – انتشارات اندیشمند
 • هوش و خلاقیت و استعداد تحلیلی – انتشارات کاهه

به طور کلی برای آزمون این پایه، 100 سوال آورده می شود که 50 سوال آن تحصیلی و 50 سوال آن تحلیلی می باشد. همچنین نصف سوالات به کتب درسی پایه های هشتم و نهم اختصاص دارد. برای اطلاع از ضریب و اهمیت هر درس، به جدول زیر توجه نمایید.

 

 

 

 

سوالات آزمون ثبت نام تیزهوشان در بخش دین و زندگی برای دانش آموزان اقلیت های مذهبی شامل مسیحیت، زرتشتیان و کلیمی ها از منبع کتاب تعلیمات ادیان الهی پایه هشتم و نهم با کد اختصاصی 820 و 920 مطرح خواهد شد.

 

 

 

آیا آزمون ورودی مدارس تیزهوشان نمره منفی دارد؟

دانش آموزان گرامی ملاحظه فرمایند که آزمون حتما دارای نمره منفی است لذا در صورتی که صحت پاسخی کاملا برای شما احراز نشده پاسخ ندهید ضمنا توجه داشته باشید در صورتی که برای سوالی دو پاسخ علامت زده شده باشد حتی اگر یکی از پاسخ ها صحیح باشد سوال به عنوان پاسخ اشتباه درنظر گرفته شده و نمره منفی لحاظ خواهد شد.

 

 

هر پاسخ صحیح 3 امتیاز مثبت و هر پاسخ اشتباه 1 امتیاز منفی در کارنامه شما خواهد داشت.

 

 

 

سوالات آزمون ثبت نام تیزهوشان به صورت تستی و چهار گزینه ایی مطرح می گردند و سطوح شناختی، مهارتی و هوش دانش آموزان را محک می زند شایان ذکر است کلیه سوالات از کتب درسی بوده و امکان دارد به صورت تلفیقی سوال طرح شود.

 

 

توجه به اولویت بندی در ثبت نام آزمون تیزهوشان

دانش آموزان و اولیا گرامی دقت داشته باشند در مرحله تعیین اولویت ثبت نام سمپاد حتما با توجه به تعداد ظرفیت پذیرش هر مدرسه اولویت بندی نمایید یعنی ترجیحا مدارسی انتخاب شود که ظرفیت پذیرش آن ها پیرو دفترچه بیشتر از اولویت های دیگر باشد.

نکته بعدی که هنگام ثبت نام سمپاد باید رعایت شود محدوده قرارگیری مدرسه است با توجه به شرایط ویژه و سخت مدارس تیزهوشان در رابطه نقل و انتقال دانش آموزان، حتما دقت داشته باشید رفت و آمد دانش آموز را در نظر بگیرید.

 

 

اعلام نتایج ثبت نام مدارس تیزهوشان 

به طور معمول دفترچه سوالات آزمون در روزهای پس از برگزاری آن در اختیار داوطلبین قرار می گیرد تا پاسخ های خود را ارزیابی نمایند. اعلام نتایج آزمون ورودی استعدادهای درخشان نیز به طور معمول حدود 4 الی 6 هفته پس از آزمون، در سایت ثبت نام تیزهوشان قابل مشاهده خواهد بود. البته تاریخ های مشخص شده برای هر کدام از پایه های ششم به هفتم، و نهم به دهم متفاوت خواهد بود..

 

دانش آموزان عزیز می توانند برای دریافت کارنامه خود به سایت ثبت نام تیزهوشان به آدرس pada.medu.ir مراجعه کنند. همچنین، چنانچه داوطلبی در این آزمون پذیرفته نشده باشد، می تواند تا حداکثر یک هفته بعد از آزمون، اعتراض خود را به ثبت برساند. قابل ذکر است که برای پذیرفته شدگان، کارنامه صادر نمی شود.

 

 

جهت اطلاع از نحوه اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان، کلیک کنید

 

 

نکات مهم قبولی و ثبت نام آزمون تیزهوشان سمپاد

با توجه به آن که بخش بزرگی از آینده روشن افراد هر جامعه به تحصیل و کسب موفقیت های علمی آن ها بستگی دارد، بنابراین، اشتیاق حاکم برای ورود و ثبت نام سمپاد منطقی خواهد بود. از آن جا که آزمون های ورودی و معیارهای نسبتا دشواری که بر سر راه ورود به این مدارس وجود دارد، شاید بهتر باشد که چند نکته را خدمت متقاضیان عزیز یاد آور شویم.

 • داوطلبان، باید سعی کنند که شیوه مطالعه خود را متناسب با سوالات آزمون شکل دهند. برای عنوان مثال: همان طور که گفته شد سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم به صورت تحلیلی است؛ بنابراین، دانش آموزان نباید وقت خود را با خواندن کتاب های درسی تلف کنند. 
 • داوطلبان، باید کتاب ها را تا حد امکان، عمقی بخوانند و فقط کتاب ها را حفظ نکنند.
 • متقاضیان باید اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته باشند. زیرا، اغلب داوطلبینی که در سایت تیزهوشان مشخصات خود را وارد می کنند، از نفرات برتر مدارس می باشند. به همین دلیل، داوطلبان باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشند تا در زمان رویارویی با آن ها دچار استرس و اضطراب نشوند. 
 • متقاضیان بهتر است که در زمان ثبت نام و در کل روند این آزمون از یک مشاور کمک بگیرند.

 

 

نکات ثبت نام مدارس تیزهوشان

 

مشاوره موفقیت در آزمون تیزهوشان

همان طور که بیان شد داوطلبان ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان، بهتر است که از یک فرد متخصص و مشاور کمک بگیرند. زیرا، مشاوران در تمامی جنبه های مختلف دانش آموزان را آماده می کنند. جنبه های مختلفی همچون: نحوه صحیح مطالعه و استراحت، بهترین منابع، شیوه تست زدن، افزایش سرعت پاسخ دهی، تخمین رتبه، کاهش استرس و … مواردی هستند که یک مشاور به راحتی می تواند در مدیریت آن ها به دانش آموزان یاری رساند.

 

 

آخرین اخبار پیرامون مدارس تیزهوشان 

39 دانش آموز نخبه و مدیر مدارس سمپاد در البرز تجلیل شدند

سالار قاسمی، مدیر کل آموزش و پرورش البرز، در سالن سپاه امام حسن مجتبی(ع) از 39 دانش آموز نخبه و مدیر مدارس سمپاد تجلیل کرد. 

 

محتوای درسی مدارس استعدادهای درخشان، در اختیار تمام دانش آموزان قرار می گیرد

الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، با اشاره به عمومی سازی محتوای مدارس استعدادهای درخشان اعلام کرد: به زودی محتوای درسی مدارس استعدادهای درخشان، از طریق بستر مجازی در اختیار تمامی دانش آموزان قرار می گیرد. 

 

مدارس استعدادهای درخشان فارس در کشور اول شدند

یونس غلامی، رئیس اداره مدارس استعدادهای درخشان آموزش و پرورش فارس، بیان کرد: خوشبختانه در آزمون پیشرفت تحصیلی دوره اول و دوم متوسطه، دانش آموزان سمپاد فارس حائز مقام اول کشوری شدند. 

 

 

 

 

 

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

پادکست صوتی مقاله


خلاصه مطالب

در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل در مورد زمان و نحوه ثبت نام مدارس تیزهوشان، شرایط ثبت نام و … آشنا کنیم. اگر می خواهید در این آزمون، احتمال قبولی خود را دو بالا ببرید، می توانید از راهنمایی ها و مشاوره همکاران ما در ایران تحصیل بهره ببرید. کارشناسان ما تا به امروز توانسته است در زمینه مشاوره ورود به مدارس استعدادهای درخشان، عملکرد چشمگیری را داشته باشد. شما عزیزان می توانید در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب از طریق شماره موجود در سامانه با ما همراه باشید و همچنین، می توانید برای ما کامنت بگذارید تا همکاران ما به شما کمک کنند. 

ثبت نام مدارس تیزهوشان 1402 + ورود سایت اصلی azmoon.medu.ir | سمپاد

آخرین مطالب سایت