نیم پست
تماس با ما
ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی 1401 + راهنمای جامع | ایران تحصیل

ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی 1401 در دو نوبت ورودی مهر و بهمن ماه انجام می شود. داوطلبانی که علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی بدون شرکت در آزمون سراسری می باشند، باید با دانلود و مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور، از فرایند اسم نویسی و نحوه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی مطلع شوند. 

ثبت نام دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی هر ساله برای کلیه متقاضیان و علاقمندان امکان پذیر است. افراد متقاضی بعد از بررسی شرایط پذیرش، باید اقدامات لازم جهت ثبت نام دانشگاه دولتی و دیگر مراکز دانشگاهی را انجام دهند. علاوه بر این اطلاع از مهلت ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی بسیار اهمیت دارد تا افراد علاقمند فرصت تحصیل در دانشگاه های دولتی را از دست ندهند.

ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی در هر سال تحصیلی در 2 مرحله انجام می گیرد. داوطلبانی که مایلند در دانشگاه های سراسری از جمله دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و مجازی تحصیلات خود را ادامه دهند، می توانند با توجه به آخرین مدرک خود در ثبت نام بدون کنکور سراسری 1401 شرکت نمایند. اگر شما جزو افرادی هستید که می خواهید بدون شرکت در کنکور، در دانشگاه های سراسری و یا آزاد ادامه تحصیل دهید، برای اطلاع بیشتر از چگونگی دریافت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

📢 اطلاعیه 📢

طبق مندرجات دفترچه کنکور سال 1401، ثبت نام برای پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای سال 1401 پس از اعلام نتایج اولیه کنکور و از مرداد ماه سال آینده آغاز می‌شود.

 

زمان ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی 1401

زمان انتخاب رشته بدون کنکور سازمان سنجش 1401-1402 در دو نوبت مهر و بهمن ماه هر سال است. نوبت اول  از مرداد تا شهریور بود که به پایان رسید و نوبت دوم برای ورودی بهمن ماه، از آذر ماه آغاز می شود. با توجه به اینکه ثبت نام هر یک از داوطلبان در هر دانشگاهی در دو نوبت مهر و بهمن صورت می پذیرد، لذا برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور ترم مهر می توانید همزمان با سایر رشته های با آزمون اقدام نمایید.

متقاضیان توجه داشته باشند که مهلت ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی محدود می باشد. به همین دلیل سعی کنید در زمان تعیین شده برای تکمیل فرایند اسم نویسی اقدام نمایید. امکان ثبت نام و پذیرش بر اساس معدل، برای دانش آموزان پایه دوازدهم نیز وجود خواهد داشت. دانش آموزان پایه دوازدهم در صورتی می توانند در ثبت نام بدون کنکور شرکت نمایند که مدرک دیپلم خود را تا شهریور ماه دریافت نموده باشند.

زمان ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی

🔗 برای اطلاع از نحوه برطرف کردن مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی بر روی لینک کلیک نمایید. 

شرایط ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی

ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری تحت شرایط و ضوابط خاصی برای متقاضیان صورت می گیرد. در حقیقت، شرایط پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی آن قدر مهم هستند که در صورت عدم برخورداری از موارد اعلام شده در دفترچه ارائه شده از سوی سازمان سنجش، نمی توانید در فرایند اسم نویسی شرکت کنید. در ادامه شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی ارائه شده است. 

شرایط عمومی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه

✔️پیروی از جمهوری اسلامی و اعتقاد به دین اسلام

✔️نداشتن فساد اخلاقی

✔️نداشتن سوء سابقه 

✔️نداشتن عضویت یا وابستگی به گروه های معاند و ضد نظام و اسلام

✔️عدم اعتیاد به هر گونه مواد مخدر

✔️نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی

✔️نداشتن فساد اخلاقی

 

مهلت ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی

 

شرایط اختصاصی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه

✔️ارائه تعهد جهت ادامه تحصیل در یکی از رشته های محل قبولی

✔️نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان

✔️ارائه مدرک دیپلم نظام قدید یا جدید و یا ارائه مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی (برای افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی پیوسته ثبت نام کنند.)

✔️ارائه مدرک دیپلم نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم نظام جدید برای رشته های کاردانش، هنرستان، فنی حرفه ای و نظری (برای افرادی که می خواهند در مقطع کاردانی ناپیوسته ثبت نام کنند.)

✔️تفاوت درصد اعمـال معدل کتبی، در شرایطی که نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی متفاوت باشد.

 

🔗 برای آشنایی با سامانه ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد و سراسری بر روی لینک کلیک کنید. 

 

نحوه ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری 

کلیه داوطلبان جهت کسب اطلاع از نحوه ثبت نام باید منتظر انتشار اطلاعیه ای از طرف سایت سازمان سنجش آموزش کشور باشند. پس از اعلام سازمان سنجش، شما عزیزان می توانید به صورت اینترنتی، فرایند ثبت نام را انجام دهید. البته دقت داشته باشید که فرآیند و نحوه ثبت نام جهت پذیرش بر اساس معدل کتبی دیپلم، برای هر کدام از دو نیمسال اول و دوم کاملاً یکسان می باشد. بر اساس اطلاعیه منتشر شده از طرف سازمان سنجش آموزش کشور ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه دولتی و سایر دانشگاه ها یعنی پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه و پردیس خودگردان برای ورودی های مهر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org صورت می گیرد. در ادامه به مراحل نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری می پردازیم.

✔️ ابتدا جهت ثبت نام دانشگاه بر اساس معدل کتبی مقطع سوم متوسطه باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید.

✔️سپس از منوی موجود در سمت راست سایت سازمان سنجش گزینه سراسری را انتخاب کنید.

✔️برای اطلاع از رشته ها و دانشگاه های موجود در دفترچه ثبت نام دانشگاه با سوابق سال سوم حتما دفترچه راهنما را دانلود کنید.

✔️بخش های مختلف مندرج در دفترچه ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی از جمله لیست رشته های بدون کنکور، مدارک و همین طور شرایط ثبت نام مطابق سوابق تحصیلی دانشگاه سراسری را با دقت بالایی مورد مطالعه قرار دهید.

✔️بعد از پیدا کردن کد رشته محل های مورد علاقه تان به سامانه در نظر گرفته شده برای ثبت نام مراجعه کنید.

✔️بعد از واریز وجه ثبت نام، اقدام به تهیه کارت اعتباری ثبت نام بر طبق سوابق تحصیلی کنید.

✔️پس از این مراحل عکس خود را در سایت انتخاب رشته آپلود نمایید.

✔️پس از آپلود و بارگذاری عکس، در مرحله بعد به پر کردن فرم انتخاب رشته با حداکثر یکصد کد رشته محل اقدام کنید.

✔️ در پایان کد پیگیری شانزده رقمی و شماره پرونده شش رقمی ثبت نام را دریافت نمایید و تا زمان اعلام نتایج آن را در نزد خود داشته باشید.

 

راهنمای تصویری نحوه ثبت نام در دانشگاه با سوابق تحصیلی

همان طور که اشاره شد شما عزیزان باید برای انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه های سراسری، مراحل اسم نویسی را را با دقت تکمیل کنید. در ادامه راهنمای تصویری و گام به گام ثبت نام دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی را بررسی می کنیم. 

1️⃣ در مرحله اول، شما عزیزان باید وارد سایت sanjesh.org شده و از منوی سمت راست، گزینه « سراسری » را انتخاب کنید.

 

نحوه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی 

 

2️⃣ در مرحله دوم  باید گزینه « سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری بهمن ماه سال 1401 » را انتخاب نموده و پیش از انتخاب رشته نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام کنید. برای پرداخت هزینه باید از منوی سمت راست گزینه « خرید کارت اعتباری » کلیک کنید.

 

 

انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی چگونه است؟

 

3️⃣ در این قسمت، باید بر روی عبارت « سریال سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال 1401 » کلیک کرده و گزینه « تایید و ادامه » را انتخاب کنید.

 

راهنمای تصویری و گام به گام انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

 

4️⃣ در مرحله بعدی، باید تمامی اطلاعات خواسته شده را به درستی وارد کرده و در نهابت گزینه « تایید و ادامه » را انتخاب نمایید.

 

راهنمای گام به گام انتخاب رشته با سوابق تحصیلی

 

5️⃣ در این مرحله کدی بع عنوان سریال خرید به شما ارائه می شود که آن یادداشت کرده و حتما نزد خود نگه دارید. پس از یادداشت رمز، باید اطلاعات کارت بانکی خود را به درستی وارد کرده و سپس بر روی عبارت پرداخت کلیک کنید.

 انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری

 

6️⃣ پس از پرداخت هزینه، مجدد باید به صفحه اول بازگردید و هم اکنون گزینه « ثبت نام جدید » را انتخاب کنید.

 

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری

 

7️⃣ در این مرحله باید سریال ثبت نام خریداری شده را وارد کرده و در نهایت گزینه « تایید » را انتخاب نمایید. 

 

راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری

 

 

دانشگاه با سوابق تحصیلی

🔗 برای آشنایی با دانشگاه های بدون کنکور 1401 بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی

آشنایی با ضریب هر درس و تأثیر آن در پذیرش دانشگاه بر اساس معدل، می تواند راهنمای خوبی برای داوطلبان باشد، زیرا می توانند با پی بردن به اهمیت ضریب اختصاص یافته به هر درس، برنامه ریزی دقیق تری داشته باشند. به همین دلیل در ادامه جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و گروه آزمایشی را ارائه کرده ایم. 

 

قوانین پذیرش ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی

با توجه به این که سازمان سنجش و آموزش کشور اقدام به ثبت نام تمامی داوطلبان می نماید، این سازمان در واقع اطلاعات ثبت نامی هر یک از داوطلبان را ذخیره نموده و در اختیار دانشگاه ها قرار خواهد داد. برای پذیرش هر یک از داوطلبان بر اساس معدل، داوطلبانی که بالاترین معدل را کسب کرده اند، در اولویت قرار می گیرند و می توانند وارد پروسه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی شوند. 

 آنچه در این رابطه حائز اهمیت خواهد بود، ظرفیت تعیین شده برای هر یک از رشته ها می باشد. داوطلبانی که در هر یک از رشته های مورد علاقه خود پذیرفته نشده اند، می توانند در زمان مقرر نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است در صورتی به اعتراض آنان رسیدگی خواهد شد که از شرایط لازم برخوردار باشند.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در صورتی مجاز به مصاحبه با داوطلبان خواهند بود که در رشته هایی ثبت نام نموده باشند که دارای شرایط خاص باشند. در غیر این صورت دانشگاه هایی که تخلف نموده اند باید پاسخگو باشند. متقاضیان در بین تمامی انتخاب های خود تنها امکان پذیرش در یکی از دانشگاه ها و رشته ها را دارند. 

شرایط ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی

🔗 برای اطلاع از نحوه ثبت اعتراض به نتایج قبولی دانشگاه آزاد بدون کنکور بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری

فرایند انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در هنگام انتخاب رشته های بدون آزمون ممکن است داوطلبان اطلاع کافی از رشته های ارائه شده در سال جاری نداشته باشند و دچار خطا شوند.  بنابراین لازم است قبل از شروع فرایند نام نویسی، حتما رشته های ارائه شده را بررسی نمایید. بر همین اساس در ادامه رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری را معرفی خواهیم کرد. 

 

 

پذیرش داوطلبان دارای سهمیه چگونه است؟

بر اساس مصوبات تعیین شده 25 درصد ظرفیت هر یک از کد رشته محل ها برای خانواده های همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان اختصاص داده شده است که میزان سهمیه هر کدام از مشمولین به شرح زیر است:

✔️5 درصد ظرفیت تعیین شده برای پذیرش در هر رشته ای مربوط به جانبازان زیر 25 درصد می باشد که برای همسر و فرزندان آنان تعیین شده است.

✔️5 درصد سهمیه پذیرش در هر رشته ای برای افراد دارای سهمیه ستاد کل نیروهای مسلح، داوطلبان بسیجی و جهاد سازندگی اختصاص خواهد داشت.

✔️چنانچه ظرفیت تعیین شده برای سهمیه 25 درصدی خانواده های ایثارگران تکمیل نشود، ظرفیت خالی مانده و باقی مانده را می توانند مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده نمایند.

✔️در صورتی ظرفیت تعیین شده مشمولین سهمیه های ایثارگران و جانبازان برای هر یک از رشته ها تکمیل نشود، سایر داوطلبان می توانند از این سهمیه استفاده نمایند.

 

پذیرش داوطلبان دارای سهمیه چگونه است؟

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی 

شما داوطلبان عزیز برای دریافت اطلاعات جامع در رابطه با تمامی مندرجات داخل دفترچه، بهتر است که دفترچه کنکور را دانلود کرده و آن را به خوبی مطالعه کنید. البته لازم به ذکر است که برخی از اطلاعات این دفترچه ممکن است تغییر کند. لذا باید دفترچه مربوط به سال تحصیلی که در آن درس می خوانید را انتخاب نموده و مطالعه نمایید.

دفترچه نوبت بهمن ماه سال تحصیلی 1401 هنوز از سمت سازمان سنجش منتشر نشده است. به همین دلیل، ما دفترچه سال گذشته را به شما عزیزان ارائه می دهیم. با دانلود و مطالعه این دفترچه می توانید یک شناخت کلی نسبت به شرایط و نحوه ثبت نام و … به دست آورید. 

 

 

🔗 برای کسب اطلاع از شرایط انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سراسری بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

اهمیت اطلاع از دانشگاه های ارائه دهنده رشته های بدون آزمون

اطلاع از دانشگاه های پذیرنده دانشجو در دوره بدون کنکور از جمله مواردی است که در زمان انتخاب رشته نباید از آن غافل شد. شاید بپرسید دلیل اهمیت اطلاع از دانشگاه های ارائه دهنده رشته های بدون آزمون چه می تواند باشد؟ باید بگوییم  که شناخت این دانشگاه ها از جهت مسافت محل تحصیل تا محل زندگی، امکانات رفاهی مختلف از جمله خوابگاه، سالن ورزشی و غیره اهمیت زیادی چه برای داوطلبان و چه برای والدین آن ها دارد.

به این جهت که هر فرد باید با اطلاع از این موارد و تطبیق آن ها با شرایط زندگی خود اقدام به تحصیل در دانشگاه نماید تا مشکلی برای وی به وجود نیاید. پس همواره بعد از شناخت کامل دانشگاه ها و اوضاع تحصیل در آن ها، اقدام به گزینش این مراکز دانشگاهی در دفترچه انتخاب رشته بدون آزمون نمایید. بهترین و مطمئن ترین راه شناخت دانشگاه های پذیرنده چه از جهت رتبه علمی آن ها و چه از نظر موارد ذکر شده، کمک گرفتن از یک مشاور تحصیلی خبره و ماهر است که بتوانند در این مسیر شما را یاری کنند. 

جدیدترین اخبار پیرامون ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی

شرایط دریافت کد سوابق تحصیلی برای ثبت نام در کنکور 1401

کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های سال 1384 تا 1401 شاخه نظری نظام “سالی واحدی” یا “ترمی واحدی” و همچنین نظام آموزشی جدید 3-3-6 رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و یا علوم و معارف اسلامی صادر شده است.

ثبت‌ نام بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور تمدید شد

 با توجه به درخواست های پذیرفته شدگانی که موفق به ثبت نام در تاریخ مقرر نشده بودند، بر اساس اعلام معاونت آموزشی دانشگاه پیام نور مهلت ثبت نام تا تاریخ هشتم بهمن ماه سال جاری تمدید شده است.

نتایج تکمیل ظرفیت پذیرش سوابق تحصیلی در مقطع کاردانی اعلام شد

نتایج تکمیل ظرفیت دوره کاردانی پیوسته پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی بر روی سامانه  www.azmoon.org  قرار گرفت.

چگونگی ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی

📢 اطلاعیه 📢

آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 1400 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه را که شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی می شوند، انتخاب کنند.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با زمان و نحوه ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی آشنا کنیم. به خاطر داشته باشید که در زمان ثبت نام اطلاع داوطلبان از رشته های مورد پذیرش ارائه شده در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی اهمیت بسیاری دارد. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسری بدون شرکت در آزمون را دارند بهتر است از مهلت ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی مطلع شوند تا شانس تحصیل در دانشگاه های دولتی را از دست ندهند.

بنابراین دقت داشته باشید که علاوه بر اطلاع از فرایند انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی از طریق دفترچه ثبت نام، از کمک و راهنمایی مشاوران تحصیلی نیز بهره بگیرید. چنانچه در ارتباط با نحوه ثبت نام دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی سوال و ابهامی داشته باشید، مشاوران ما در آکادمی ایران تحصیل می توانند راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند. 

 

📎 جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

 

ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی 1401 + راهنمای جامع | ایران تحصیل

آخرین مطالب سایت