نیم پست
تماس با ما
ثبت نام دانشگاه افسری ارتش

ارتش جمهوری اسلامی ایران، هر ساله به منظور جذب دانشجو برای دانشگاه های افسری، یک آزمون کتبی را برگزار می کند. افرادی که در این آزمون شرکت می کنند، همگی باید یا سال آخر دوره دوم متوسطه باشند و یا در رشته های ریاضی فیزیک، علوم انسانی و علوم تجربی فارغ التحصیل شده باشند. علاوه بر این، آن ها باید شرایطی را دارا بوده و در زمان مقرر به سایت ثبت نام دانشگاه افسری ارتش، مراجعه نمایند. لازم به ذکر است تا بدانید که آزمون این دانشگاه با کنکور یکسان نیست و افراد نمی توانند با شرکت در کنکور، در این دانشگاه پذیرفته شوند. 

 

اطلاعیه:

زمان ثبت نام دانشگاه افسری در سال 1402 از 1 آبان ماه الی 15 آذر ماه سال جاری می باشد.

 

زمان ثبت نام دانشگاه افسری ارتش 

همان طور که در ابتدا مقاله بیان شد، برای ثبت نام دانشگاه های افسری نیاز است داوطلبان در آزمون مخصوص این سازمان شرکت نمایند. در حال حاضر هیچ کنکوری برای ثبت نام دانشگاه های افسری برگزار نمی شود و نیاز است داوطلبان از طریق آزمون ورودی در این سازمان استخدام شوند. تمامی مراحل ثبت نامی نیز از طریق سامانه ثبت نام دانشگاه افسری ارتش امکان پذیر می باشد. بر اساس آخرین اطلاعیه ها از سمت این سازمان، زمان ثبت نام در این دانشگاه از 1 آبان الی 15 آذر می باشد. 

طبق اطلاعات موجود در سایت ثبت نام دانشگاه افسری افرادی که دارای صلاحیت ثبت نام و تحصیل در دانشگاه های افسری امام علی (ع)، دانشگاه شهید ستاری، دانشگاه خاتم النبیا، دانشگاه فارابی و امام خمینی هستند، باید مطابق شرایط و ضوابط اعلام شده نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. متقاضیان می بایست ضمن اطلاع از زمان ثبت نام دانشگاه افسری ارتش به سامانه ثبت نام دانشگاه افسری به نشانی  gozinesh.aja.ir مراجعه کرده و مراحل ثبت نام خود را پشت سر گذارند.

 

 

زمان ثبت نام دانشگاه افسری ارتش 

 

 

نحوه ثبت نام دانشگاه افسری ارتش 

باید عرض کنیم که برای انجام ثبت نام دانشگاه های افسری در زمان ثبت نام دانشگاه افسری و اعلام فراخوان استخدام دانشگاه افسری ارتش باید فرآیندهایی را انجام دهید. اولین مورد قابل ذکر برای ثبت نام دانشگاه افسری در زمان اعلام فراخوان استخدام دانشگاه افسری ارتش این است که این ثبت نام به شیوه اینترنتی و با مراجعه به سامانه ثبت نام دانشگاه افسری ارتش انجام می گیرد. پس دقت داشته باشید که ثبت نام دانشگاه های افسری فقط از طریق سایت ثبت نام دانشگاه افسری ارتش امکان پذیر است و به هیچ وجه به شکل حضوری نمی توان برای تحصیل در دانشگاه افسری ارتش اقدام کرد. در این بخش، با ذکر نحوه ثبت نام دانشگاه افسری به صورت تصویری و از طریق سایت ثبت نام دانشگاه افسری و در زمان فراخوان استخدام دانشگاه افسری ارتش در خدمت شما دوستان عزیز داوطلب ورود به این دانشگاه هستیم.

 

راهنمای تصویری ثبت نام دانشگاه افسری ارتش

 • در قدم اول برای ثبت نام دانشگاه های افسری باید به پورتال اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نشانی www.aja.ir وارد شوید.
 • پس از وارد شدن به سایت آجا به نشانی www.aja.ir نوبت به ورود به سایت ثبت نام دانشگاه های افسری می رسد. سایت ثبت نام دانشگاه افسری به نشانی gozinesh.aja.ir که در زمان اعلام فراخوان استخدام دانشگاه افسری ارتش فعال می شود.
 • بعد از ورود به سایت ثبت نام دانشگاه های افسری نوبت به کلیک بر روی گزینه خرید کارت اعتباری از بخش انتهایی سایت ثبت نام دانشگاه افسری می رسد.

 

نحوه ثبت نام دانشگاه افسری ارتش 

 

 

 • در واقع، خرید کارت اعتباری ثبت نام اولین قدم برای ثبت نام در سایت ثبت نام دانشگاه افسری است. در مرحله بعد، شما داوطلب عزیز باید اقدام به انتخاب حوزه ثبت نامی و رشته تحصیلی مورد علاقه خود در سایت ثبت نام دانشگاه افسری کنید. 
 • بعد از طی این مرحله، نوبت به درج شماره موبایل و همین مابقی اطلاعات فردی و تحصیلی لازم از جمله کد ملی، استان محل سکونت و همین طور جنسیت می رسد.
 • با طی کلیه این مراحل در سایت ثبت نام دانشگاه افسری نوبت به کلیک بر روی عبارتی تحت عنوان تأیید و پرداخت می رسد.

راهنمای تصویری ثبت نام دانشگاه افسری ارتش

 

 •  با طی مراحل پرداخت و همین طور کد رهگیری نوبت به برگشت دوباره به صفحه اول سایت ثبت نام دانشگاه افسری می رسد.
 • در این مرحله و با ورود به صفحه اول باید با کلیک بر روی تکمیل فرم ثبت نام جهت کامل کردن این فرم مخصوص اقدامات لازم را انجام دهید.
 •  برای کامل شدن کلیه مراحل در ثبت نام دانشگاه های افسری لزوماً باید کد ملی و کد رهگیری تان را در فیلد مربوطه درج کنید و در پایان کلید تأیید را بزنید. دقت داشته باشید که سایت باید شماره پرونده ثبت نام برای شما صادر کند. در غیر این صورت اطمینان داشته باشید که فرآیند ثبت نام شما در سایت ثبت نام دانشگاه های افسری که از طریق سایتی به نام www.aja.ir به آن وارد شده اید به هیچ وجه کامل نشده است.

 

شرایط ثبت نام در دانشگاه افسری

ثبت نام دانشگاه های افسری برای کلیه افراد مایل به تحصیل و انتخاب رشته در این دانشگاه مهم و شناخته شده تحت شرایطی خاص انجام می شود. شرایطی بسیار مهم که از قضا باید قبل از انجام ثبت نام اطلاعات موثق و دقیقی را در مورد آن ها بدست بیاورید. زیرا امکان دارد شما یا هر فرد دیگری شرایط استخدام ارتش و شرایط ضروری ورود به دانشگاه افسری ارتش را نداشته باشید و امکان تحصیل در این مرکز دانشگاهی برایتان وجود نداشته باشد. باید عرض کنیم که شرایط اختصاص داده شده برای ثبت نام در دانشگاه افسری ارتش در تاریخ در نظر گرفته شده برای ثبت نام شامل موارد بسیاری از جمله شرایط سنی و غیره می شود.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون افسری ارتش

در این قسمت همراه ما باشید تا شرایط عمومی برای ثبت نام آزمون افسری ارتش را بررسی کنیم.

 • اعتقاد به دین اسلام
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • قبول داشتن انقلاب اسلامی
 • اعتقاد و التزام به ولایت مطلقه فقیه
 • آمادگی پاسداری از کشور
 • برخورداری از روحیه ایثارگری ، فداکاری و انگیزه خدمتی
 • ارائه تعهد کافی مبنی بر پرداخت دو برابر هزینه های دوره های آموزشی اگر استعفا داده یا اخراج شود
 • داشتن حداقل 16 سال تمام و حداکثر 22 سال تمام در صورت داشتن کارت پایان خدمت سربازی مدت خدمت ضرورت به حداكثر سن داوطلب اضافه می شود.
 • حداکثر سن برای رشته خلبانی هواپیما 20 سال تمام
 • برخورداری از سلامت جسم و روان برابر معاینات استخدام
 • حداقل قد برای عموم 165 سانتیمتر
 • دید چشم برای خلبانی 10/10 و برای سایر رشته ها 8/10
 • عدم سابقه کیفری
 • نداشتن عضویت یا وابستگی و هواداری از احزاب ، گروه‌ ها و سازمان ‌های سیاسی
 • عدم سابقه فساد اخلاقی

 

شرایط ثبت نام در دانشگاه افسری

 

 

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون افسری ارتش

علاوه بر شرایط عمومی یک سری شرایط اختصاصی نیز وجود دارد که افراد باید واجد شرایط آن باشند که شامل موارد زیر می باشند: 

 • سپردن تعهد خدمتی برابر ضوابط قوانین ارتش جمهوری اسلامی یکی از این موارد است.
 • به علاوه حداقل معدل تعیین شده است که حداقل معدل كل دیپلم برای فارغ التحصیلان رشته های تجربی و ریاضی‌ 14 و برای دیپلم علوم انسانی 16 می باشد.

شرط معدل : حداقل 14 سال دوم متوسطه ( برای داوطلبان در حال تحصیل نظام جدید 6 – 3 – 3 )

شرط معدل : حداقل معدل کل 15 و حداقل معدل کتبی 12 ( برای داوطلبان رشته خلبانی )

شرط معدل: حداقل معدل کل 14 و حداقل معدل کتبی 10 (برای داوطلبان رشته خلبانی بالگرد و پهپاد)

 • به علاوه نیاز است که افراد کسب قبولی در آزمون عملی، معاینات پزشکی، مقاومت جسمانی و صلاحیت های گزینشی را نیز داشته باشند.
 • داوطلبان دارای معافیت پزشکی نمی توانند در این آزمون شرکت کنند.
 • داوطلبان دارای اضافه خدمت سنواتی استخدام نمی شوند.
 •  افراد نباید تعهد خدمتی یا استخدامی به مراکز دولتی و یا بخش خصوصی داشته باشند.

 

 

برای آشنایی بیشتر از شرایط استخدام ارتش، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

دفترچه ثبت نام در دانشگاه افسری

برای آگاهی از شرایط و مقررات نام نویسی، زمان برگزاری آزمون و…. داوطلبان می توانند دفترچه ثبت نام دانشگاه افسری ارتش را دانلود کرده و به خوبی مطالعه نمایند. در واقع، بهتر است که متقاضیان پیش از هر گونه اقدامی، ابتدا دفترچه را مطالعه کرده و اطلاعات دقیقی را در رابطه با این موضوع به دست آورند. آن ها برای دانلود دفترچه می توانند به سایت ارتش مراجعه نموده و آن را دانلود نمایند. ما برای سهولت در جهت سهولت دسترسی به این دفترچه، لینک دانلود آن را در قسمت پایین قرار داده ایم. 

 

 

 

لیست رشته های دانشگاه افسری 

دانشگاه افسری ارتش در 4 گروه نیروی زمینی، دریایی، هوایی و پدافند هوایی پذیرش می کند که در هر گروه از رشته های متفاوتی پذیرش خواهد داشت. در ادامه این رشته ها را بررسی خواهیم کرد.

برای دانلود نمونه سوالات دانشگاه افسری سپاه، بر روی لینک کلیک کنید. 

ظرفیت دانشگاه های افسری ارتش 

اطلاع از ظرفیت پذیرش انواع دانشگاه های افسری از جمله دانشگاه های امام علی و فارابی از جمله چیزهایی است که پیش از فرا رسیدن مهلت ثبت نام باید توجه لازم را به آن مبذول داشته باشید. آیا می دانید ظرفیت دانشگاه افسری در هر سال تحصیلی چقدر است؟ آیا این ظرفیت کم است یا زیاد؟ در صورتی که هیچ اطلاعاتی در مورد ظرفیت دانشگاه های افسری ارتش ندارید با مشاوران ایران تحصیل در این رابطه تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات ضروری و مهم در رابطه با ظرفیت این دانشگاه ها را در اختیارتان قرار دهند.

ظرفیت دانشگاه های افسری ارتش 

نکات مهم ثبت نام دانشگاه افسری ارتش

 • داوطلبان دقت کنند که در هنگام خرید کارت، می بایست به انتخاب نیروی مورد علاقه جهت تحصیل و خدمت بپردازند. زیرا، متقاضیان در هیچ یک از مراحل ثبت نام مجاز به تغییر انتخاب خود نخواهند بود.
 • داوطلبانی که نیروی مورد علاقه خود را نیروی زمینی یا هوایی انتخاب می کنند، می توانند انتخاب دوم خود را از بین نیروی پدافند هوایی یا نیروی دریایی علامت گذاری کنند.
 • متقاضیان می بایست شماره پرونده و اطلاعات ثبت نامی صادر شده از سوی سامانه را پس از تکمیل فرم ثبت نام دریافت کرده و نگه داری نمایند.
 • مسئولیت واگذاری فرآیند خرید کارت اعتباری و نام نویسی به افراد دیگر اعم از خانواده، دوستان، کافی نت و … بر عهده شرکت کنندگان می باشد.
 • داوطلبان ساکن استان های قم و البرز می بایست حوزه خود را استان تهران انتخاب نمایند. همچنین، حوزه متقاضیانی که محل سکونت آن ها یکی از استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری می باشد، استان اصفهان می باشد.
 • با توجه به این که پس از پرداخت هزینه ثبت نام، این وجه تحت هیچ شرایط قابل بازگشت نمی باشد، داوطلبان می بایست نسبت به ثبت اطلاعات مربوط به مشخصات فردی، استان محل سکونت – حوزه و انتخاب نیروی مورد علاقه خود نهایت دقت را به عمل بیاورند.
 • دانشجویانی که در آزمون سال های قبل پذیرفته شده اند و در حین تحصیل یا خدمت در دانشگاه های افسری، انصراف داده، ترک تحصیل کرده و یا اخراج شده اند، اجازه خرید کارت و ثبت نام ندارند.
 • هر یک از داوطلبانی که دارای سهمیه شاهد، جانباز، آزاده، فرزند، نظامی و بسیج فعال هستند، اگر مدارک مربوطه را حداکثر تا تاریخ 8 دی ماه به دفاتر عضویابی نزدیک محل سکونت خود تحویل ندهند، پذیرش آن ها به کلی لغو خواهد شد. 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی جزئیات مربوط به ثبت نام دانشگاه های افسری بپردازیم. همانطور که در موارد فوق اشاره کرده بودیم با ثبت نام در سامانه ثبت نام دانشگاه افسری می توانید ثبت نام دانشگاه افسری ارتش را انجام دهید. زیرا استخدام ارتش از طریق کنکور وجود ندارد و این سازمان از طریق آزمون ورودی مخصوص به خود از متقاضیان پذیرش را انجام می دهد. برای این که در ارتش جمهوری اسلامی پذیرفته شوید، کافی است از زمان ثبت نام دانشگاه افسری ارتش اطلاع داشته و به سامانه پذیرش آن مراجعه نمایید و مراحل آن را به پایان برسانید. اگر در هر یک از مراحل ثبت نام دچار مشکل شدید و یا به کمک نیاز داشتید، می توانید از همکاران ما در ایران تحصیل یاری بگیرید. 

 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله، کلیک کنید. 

 

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش 1402

آخرین مطالب سایت