نیم پست
تماس با ما
درخواست رفع محرومیت کنکور

کنکور سراسری یکی از مهم ترین آزمون هایی می باشد که دانش آموزان پایه دوازدهم با شرکت در آن امکان راه یابی به دانشگاه را می یابند و می توانند در رشته مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوند. در شرایط عادی می بایست تمامی داوطلبان بتوانند در این آزمون سراسری شرکت کنند ولی گاهی به دلایلی که از سوی سازمان سنجش کشور مشخص می گردد برخی از داوطلبان از شرکت در این آزمون محروم می شوند. البته که مصادیق محرومیت در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بیان می گردد و متقاضیانی که شامل محرومیت می شوند می توانند درصدد رفع محرومیت بر آیند. از این رو در این مقاله به بررسی ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور از راه های قانونی می پردازیم و چگونگی نوشتن یک متن درخواست لغو محرومیت کنکور را به شما متقاضیان عزیز آموزش می دهیم تا مانعی بر سر راه شرکت در آزمون سراسری شما قرار نگیرد. فراموش نکنید که درخواست رفع محرومیت کنکور را باید جدی بگیرید چرا که اگر در این شرایط در آزمون سراسری شرکت کنید، متخلف شناخته خواهید شد و این موضوع مانع ادامه تحصیل شما خواهند شد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

متن درخواست لغو محرومیت کنکور

نحوه ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور 1402

همانطور که می دانید حدودا دو سال است که بر اساس رای دیوان عدالت و درخواست رفع محرومیت کنکور، قانون محرومیت از کنکور سراسری برداشته شده است و همه متقاضیان شرکت در کنکور سراسری می توانند به سادگی در این آزمون شرکت نمایند و نگرانی بابت محرومیت از کنکور و درخواست رفع محرومیت کنکور نداشته باشند. با این حال در این مقاله به موضوع چگونگی درخواست لغو محرومیت کنکور می پردازیم تا چنانچه در آینده این قانون مجددا اعمال شد، نحوه رفع درخواست رفع محرومیت کنکور آن را بدانید و بتوانید به سادگی متن درخواست رفع محرومیت کنکور را نوشته و از این محرومیت رها شوید. و بتوانید رفع محرومیت کنکور را انجام دهید. 

برای درخواست لغو محرومیت کنکور می بایست تا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور منتظر بمانید. پس از اعلام نتایج نهایی کنکور و مشاهده و بررسی کارنامه سبز، چنانچه از رشته محل پذیرفته شده راضی نباشید و یا در سایر انتخاب های پایین تر خود قبولی نداشته باشید، می توانید برای ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور 1402 اقدام کنید.

 

اطلاعیه

توجه داشته باشید داوطلبانی که تا کنون در کنکور سراسری شرکت نکرده اند، مشمول هیچ گونه محرومیتی نمی شوند و ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور در خصوص افرادی است که حداقل یکبار در کنکور سراسری شرکت کرده اند.

 

ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور در سامانه سنجش
مراحل ثبت درخواست لغو محرومیت کنکور 1402 به ترتیب عبارتند از:
 • در ابتدا می بایست داوطلب وارد سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org شود.
 • پس از ورود به سامانه سنجش می بایست از منوی سمت چپ، گزینه ورود به سیستم را انتخاب نمایید.

ورود به سامانه سنجش

 • پس از کلیک بر روی گزینه ورود به سیستم، صفحه درخواست رفع محرومیت کنکور باز خواهد شد که می بایست نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید.

ورود به سامانه سنجش و درخواست رفع محرومیت

 • از منوی سمت راست صفحه، گزینه درخواست جدید را انتخاب کرده و کلیک کنید.

درخواست جدید رفع محرومیت

 • در صفحه درخواست رفع محرومیت کنکور می بایست نوع آزمون سراسری، سال شرکت در آزمون خود را انتخاب کنید.
 • انتخاب آزمون و سال تحصیل
 • سپس صفحه ای باز خواهد شد که می بایست گزینه درخواست مجوز شرکت در آزمون سال بعد یا همان ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور را انتخاب نمایید.
 • در این گام باید شماره پرونده و شماره داوطلبی خود را وارد کرده و بر روی جستجو کلیک کنید. 
 • سپس باید گزینه «بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی» را انتخاب کنید که در این حالت با 4 گزینه مواجه خواهید شد. با توجه به نوع در خواست خود گزینه سوم را که «درخواست مجوز شرکت در آزمون سال بعد» است، انتخاب نمایید. 
 • سپس می بایست متن درخواست لغو محرومیت کنکور را نوشته و گزینه تایید را بفشارید.

 

برای دریافت مشاوره کنکور انسانی کلیک کنید.

 

مراحل رفع محرومیت از کنکور سراسری

رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه

پیش تر داوطلبان پذیرفته شده در دوره های روزانه که تمایل داشتند مجددا مشغول تحصیل گردند و در آزمون سراسری شرکت کرده و رشته های روزانه را انتخاب کنند، می بایست به جهت رفع محرومیت از شرکت در کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و با ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور، فرآیند مربوطه را به انجام برسانند. اما بنا بر جدید ترین اطلاعیه منتشر شده در رابطه با رفع محرومیت، از سال 1401 دیگر نیازی به ارسال درخواست در سامانه سنجش نمی باشد و داوطلبان می توانند بدون محرومیت، در کنکور سراسری 1401 و پس از آن شرکت کنند. در صورتی که داوطلبان تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه روزانه و در رشته سراسری نباشند، می بایست نسبت به پرداخت شهریه معین شده، اقدام کنند. احتمال می رود در سال 1402 نیز نیازی به ثبت درخواست رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره روزانه نباشد، اما چنانچه مشغول به تحصیل هستید و قصد ادامه تحصیل ندارید می بایست تا تاریخ 25 اسفند ماه 1401 انصراف خود در دانشگاه را به ثبت برسانید.

رفع محرومیت فارغ التحصیلان رشته های پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد، افرادی که در رشته های گروه پزشکی وزارت بهداشت فارغ التحصیل شده اند و موظف به گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند، در صورتی که موفق به قبولی در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شوند، می توانند پس از پایان دوره تحصیل خود، مشغول به گذراندن دوره خدمت شوند.

رفع محرومیت از داوطلبان دارای منع نظام وظیفه

داوطلبان دارای منع نظام وظیفه، برای رفع محرومیت کنکور باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کنند و همزمان در کنکور سراسری 1402 نیز ثبت نام کنند و پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، د صورتی که موفق به قبولی در دانشگاه شوند با استفاده از شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی، از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

 

برای مشاهده تغییر رشته با کارنامه سبز کنکور کلیک کنید.

 

کدام دسته از داوطلبان از ثبت نام کنکور سراسری محروم می باشند؟

همانطور که قبل تر گفته شد برخی از متقاضیان شرکت در کنکور سراسری به علت محرومیت نمی توانند در این آزمون شرکت کنند. اما علت آن چیست؟ به چه دلایلی دسته ای از داوطلبان محروم از کنکور شناخته می شوند؟

در این بخش به پنج مورد از مهم ترین دلایلی که سبب محرومیت متقاضیان شرکت در کنکور می شوند اشاره می کنیم. این دلایل عبارتند از:

 • فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی اجباری
 • داوطلبان دارای منع نظام وظیفه و مشمول خدمت
 • افراد دارای تعهد خدمت به ارگان ها یا دستگاه های اجرایی و همچنین دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم
 • دانشجویان دوره های روزانه در صورت عدم انصراف از دانشگاه تا تاریخ 25 اسفند ماه هر سال
 • افرادی که دو بار موفق به پذیرش در دوره روزانه شده اند.

 

برای مشاهده مقاله انصراف از دانشگاه شبانه و کنکور مجدد کلیک کنید.

 

شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری 1402

شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری

در این قسمت از مقاله به بررسی شرایطی خواهیم پرداخت که در صورت دارا بودن آن شرایط برای کنکور سراسری رفع محرومیت خواهید شد. این شرایط عبارتند از:

 • بر اساس مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری، داوطلبان کنکوری که در سال های گذشته در رشته های روزانه دانشگاه سراسری پذیرفته شده اند اما نسبت به ثبت نام آن اقدام نکرده اند و یا افرادی که در حال تحصیل در دانشگاه های روزانه می باشند (در صورت ثبت انصراف قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 1401)، می توانند در آزمون سراسری سال 1402 شرکت نمایند و دیگر نیازی به ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور  در سایت سازمان سنجش را نخواهند داشت.
 • دانشجویانی که در دوره های روزانه دانشگاه های سراسری در حال تحصیل هستند، در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری سال 1402 هستند که دارای شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی باشند و حداکثر تا تاریخ 25 اسفند ماه 1401 انصراف قطعی خود از تحصیل را اعلام نمایند. در غیر این صورت، حتی زمانی که داوطلب موفق به قبولی در آزمون سراسری شود، متخلف شناخته خواهد شد و نمی تواند به ادامه تحصیل بپردازد و محروم از تحصیل می شود. (همانطور که گفته شد، این دسته از افراد نیز می بایست به سیستم پاسخ گویی سازمان سنجش مراجعه نمایند و تقاضای خود را مبنی بر رفع محرومیت کنکور و درخواست رفع محرومیت کنکور به ثبت برسانند.)
 • فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت، مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیرا پزشکان در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور یا 30 بهمن ماه خدمات خود را به اتمام رسانده باشند، در صورتی که در دوره دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد پذیرش قرار بگیرند، می توانند دوره خدمات خود را پس از پایان تحصیل به انجام برسانند و نیازی به ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور نمی باشد.

 

برای مشاهده پاسخ به سوال محرومیت روزانه برداشته شد؟ وارد شوید.

 

اخبار پیرامون درخواست رفع محرومیت کنکور

 • ثبت‌نام مجدد آزمون عملی علوم ورزشی و آموزش تربیت‌ بدنی دانشگاه‌ ها

سازمان سنجش آموزش کشور برای همکاری با داوطلبان جا مانده از ثبت‌ نام آزمون عملی رشته علوم ورزشی دانشگاه‌ ها و آموزش تربیت‌ بدنی پردیس‌ های دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۱، زمان مجددی را برای برگزاری آزمون عملی این رشته تعیین کرد.

 • افرادی که از ۱۴۰۱/۰۴/۵ تا ۱۴۰۱/۴/۱۱ موفق به ثبت ­‌نام در آزمون عملی نشده ­اند، می‌­ توانند از ۱۴۰۱/۰۵/۰۴ تا ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ نسبت به ثبت­ نام خود از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان اقدام کنند.
 • افرادی که از ۱۴۰۱/۰۴/۵ تا ۱۴۰۱/۴/۱۱ در آزمون عملی ثبت نام کردند؛ ولی در ۱۴۰۱/۰۴/۲۹ تا ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ موفق به شرکت در آزمون عملی نشده ­اند، می ­توانند از ۱۴۰۱/۰۵/۰۴ تا ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ نسبت به ثبت­ نام مجدد  از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان سنجش اقدام کنند.
 • در صورتی که فردی ۱۴۰۱/۰۴/۲۹ تا ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ در آزمون عملی شرکت کرده و برای شرکت در آزمون عملی مجدد (در روزهای ۲۷ یا ۱۴۰۱/۵/۲۸) نیز ثبت­ نام و در آزمون عملی این مرحله هم شرکت کند، نمره آزمون عملی مرحله اول (آزمون ۱۴۰۱/۰۴/۲۹ تا ۱۴۰۱/۰۵/۰۲) برای وی ثبت خواهد شد، نمره کسب شده وی برای آزمون مرحله دوم باطل شده و هزینه پرداختی او نیز مسترد نخواهد شد.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور 1402 پرداختیم تا در صورتی که شما نیز از جمله داوطلبانی هستید که مشمول این قانون می شوید، از نحوه ثبت درخواست لغو محرومیت کنکور و نیز چگونگی نوشتن متن درخواست لغو محرومیت کنکور آگاه گردید. البته فراموش نکنید که این قانون در حال حاضر لغو شده است و تمامی داوطلبان می توانند بدون نگرانی در کنکور سراسری شرکت کنند ولی در صورتی که مجددا این قانون اعمال گردید می توانید به این مقاله مراجعه کنید و راه لغو آن را طی کنید. پس مطالعه دقیق این مقاله چنانچه با اشکال و یا سوالی مواجه شدید می توانید با کارشناسان و مشاوران مجرب ما تماس حاصل نمایید و یا برای ما کامنت بگذارید. سوال شما در کوتاه ترین زمان ممکن از سوی کارشناسان با تجربه ما پاسخ داده خواهند شد. 

 

برای دانلود پی دی اف کامل مقاله کلیک کنید.

 

 

ثبت درخواست رفع محرومیت کنکور 1402

آخرین مطالب سایت