نیم پست
تماس با ما

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران آشنا کنیم و اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با بیماری های مغز و اعصاب در اختیارتان قرار دهیم. مغز انسان شامل مخ، ساقه مغز و مخچه می باشد که به همراه طناب نخاعی؛ دستگاه عصبی مرکزی را تشکیل می دهند. این عضو بدن از 86 میلیارد سلول عصبی ایجاد شده است که وظایف متعددی را برعهده دارد. یکی از وظیفه های مهم مغز انسان ایجاد هماهنگی در فعالیت های بدن به کمک ارتباط دهی بخش های مختلف بدن اعم از: دستگاه گردش خون، دستگاه گوارش و سیستم ایمنی و … می باشد. مغز انسان سیستم حرکتی را نیز تحت فرمان خود قرار می دهد و فعالیت های شناختی همچون حافظه، تصمیم‌گیری و ادراک را نیز تحت پوشش خود قرار می دهد. در ادامه توضیحات کامل تری راجع به مغز و اعصاب ارائه می دهیم، از این رو پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب

بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران در رابطه با مشکلات و اختلالات مغز و اعصاب توضیحات متعددی را ارائه می دهند و خاطر نشان می کنند که به طور میانگین نصف بیماری های افراد ریشه در اعصاب و روان آن ها دارد. بر همین اساس برخی از رایج ترین بیماری های مربوط به مغز و اعصاب را شرح می دهند تا به این طریق شما عزیزان را با انواع بیماری های مغز و اعصاب آشنا کند و در صورت بروز چنین مشکلاتی نزد متخصص مربوطه بروید.

برخی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب عبارتند از:

آلزایمر: یکی از شایع ترین و رایج ترین بیماری های مغز و اعصاب، آلزایمر می باشد که نوعی فراموشی محسوب می شود و معمولا از سن 85 سالگی آغاز می شود و مشکلاتی را پدیدار می نماید. در این فرایند سلول های مغزی به مرور کاهش می یابد و در نهایت از بین می رود.

صرع: این بیماری مرتبط با سیستم اعصاب مرکزی می باشد و به دنبال آن فعالیت های غیر عادی مغز همچون بروز تشنج شکل می گیرد و در برخی موارد سبب از بین رفتن هوشیاری دوره ای و بروز رفتارهای غیر عادی می شود.

پارکینسون: یکی از خطرناک ترین بیماری های مغزی پارکینسون است. این بیماری منجر به تغییر و تحولات مختلف در سلول های مغزی می شود. بیماری پارکینسون رفته رفته بر سیستم حرکتی تاثیر می گذارد و آن را دچار اختلال می کند.

تومورهای مغزی: این نوع بیماری ممکن است خطرناک و یا بی خطر باشد، اما در نهایت مشکلات بسیاری را ایجاد می کند و بنابراین جزء دسته بندی بیماری های خطرناک به حساب می آید. احتمال تشکیل تومور مغزی در هر سنی وجود دارد ولی درصد آن در افراد سن بالاتر بیشتر است. تومورهای مغزی انواع متنوعی دارند و روش های درمانی آن نیز متغیر است.

هیدروسفالی: علت اصلی ایجاد بیماری هیدروسفالی هنوز مشخص نشده است. اما علاوم و نشانه های بروز آن قابل شناسایی است. این بیماری به دنبال انتقال مقادیر غیر نرمال مایع به مغز ایجاد می شود.

اختلالات روانی: بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران خاطر نشان می کند که در صورت مواجهه شدن با چنین مشکلاتی، بهتر است که نزد بهترین دکتر نورولوژی در ایران بروید و تحت درمان های لازم قرار بگیرید. لازم به ذکر است، این بیماری مغزی دارای انواع گوناگون و مختلفی می باشد.

اوتیسم: افرادی که مبتلا به بیماری اوتیسم هستند در نوع رفتار، واکنش، ارتباط با دیگران و یادگیری بسیار متفاوت می باشند و لازم است که تحت درمان های لازم توسط بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران قرار داشته باشند.

مننژیت: بیماری مننژیت التهابی جزء بیماری های بسیار خطرناکی می باشد که در مرزهای اطراف مغز و بافت مغزی و همچنین نخاع ایجاد می شود. علائم اولیه این نوع بیماری عبارتند از: سردرد، گیجی و منگی، سفتی گردن و تب، حالت تهوع و استفراغ، حساسیت به نور، لرزش و … می باشد.

ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس: این نوع بمیاری نیز انواع مختلفی دارد و نسبت ابتلا به آن ینز متغیر می باشد. علائم بروز چنین بیماری ممکن است در هر شخصی متفاوت باشد.

تشنج: در رابطه با بیماری تشنج بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران خاطر نشان می کند که این نوع بیماری به شش دسته تقسیم می شود و ممکن است منجر به بیماری های مختلفی اعم از: سرطان مغز، مشکلات ناشی از ترک الکل، اوردوز ناشی از کافئین و یا استامینوفن، ترومای سر و … شود.

انتخاب بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران

همانطور که می دانید؛ بیماری های مربوط به مغز و اعصاب بسیار حساس و مهم می باشند و نباید آن را پشت گوش انداخت. بیماری هایی که باعث ایجاد مشکلات و اختلالات مغزی می شوند، انواع مختلفی دارند و بسیار پیچیده می باشند. بنابراین پزشکی که چنین مشکلاتی را تحت درمان قرار می دهد باید ویژگی های خاصی را داشته باشد تا با خیالی آسوده خود را به ایشان سپرد.

در این مقاله برخی از ویژگی های مهم بهترین دکتر مغز و اعصاب را شرح می دهیم تا به کمک آن بتوانید بهترین انتخاب را نمایید. از جمله ویژگی های مهم در انتخاب بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران عبارتند از:

 1.  پزشکی را بهترین می دانیم که در زمینه تخصصی خویش ماهر باشد و تجارب متعددی را در این راه کسب نموده باشد.
 2. بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران باید اصول اخلاقی و رفتاری را به طور کامل رعایت نماید و با انواع روش های درمانی آشنا باشد و طبق متد روز دنیا آن ها را به اجرا در آورد.
 3. بهترین دکتر مغز و اعصاب همواره باید دانش خود را به روز نماید و در سمینارها و جلسات علمی بسیاری شرکت نمایند و روش‌های جدیدی را برای درمان انواع بیماری های مغزی بهره جوید.
 4. الزامی است که متخصص مغز و اعصاب در بهترین بیمارستان دولتی در ایران و یا حتی المکان در بهترین بیمارستان خصوصی در ایران ارائه خدمات دهد تا بیماران به راحتی با مراجعه به چنین بیمارستان هایی از خدمات قابل ارائه ایشان بهره مند شوند.

دکتر ساناز معصومی

 

خانم دكتر ساناز معصومي ، متخصص داخلي مغز و اعصاب و دانشجوي نمونه در دوران تحصيل هستند.

ایشان داراي بورد تخصصي نورولوژي میباشند.

خدمات:

 • انجام و تفسير نوار مغز
 • نوار عصب و عضله
 • سونوگرافي عروق و گردن
 • تزريق درماني و بوتاكس
 • تفسیر نوار چشم vep

آدرس:  تهران ، خيابان شریعتی ، پایین تر از ایستگاه مترو شریعتی ، کوچه شریفی ، پلاک 6 ، طبقه همکف

تلفن تماس:

09129594536

09129594537

021-22223600

021-22223193

021-22223195

اینستاگرام: [email protected]

وب سایت: www.clinic-aram.com

دکتر الهه احسان پور

 

دکتر الهه احسان پور فارغ التحصیلی تخصص داخلی مغز و اعصاب از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 1395
عضو انجمن مغز و اعصاب ایران ، عضو انجمن صرع ایران ، عضو انجمن سردرد ایران

خدمات :

 • تشخیص و درمان انواع سردردها ( میگرن، تنشن، خوشه ای و‌کلاستر و…)
 • تشخیص و درمان انواع تشنج‌های کودکان و بزرگسالان
 • درمان و تشخیص بیماری MS و سندرمهای مقلد MS
 • درمان و تشخیص انواع بیماریهای ستون فقرات، انواع دردهای گردن ، کمردرها، دیسک گردن و دیسک کمر
 • تشخیص و درمان انواع مشکلات اعصاب دست و پا و انواع نوروپاتی و میوپاتی های اکتسابی و ارثی
 • تشخیص و‌ درمان انواع آنسفالیت درمان ‌‌تشخیص بیماریهای همراه با اختلال راه رفتن ، اختلال تعادل، حرکات غیر طبیعی در اندام‌ها ، تیک ، کره ،پارکینسون
 • تشخیص و درمان بیماریهای مرتبط با اختلال حافظه ، الزایمر، و سایرانواع دمانسها و زوال مغز
 • تشخیص و درمان انواع سرگیجه ها
 • درمان بدون دارو با دستگاه پیشرفتهrtms جهت بیماریهای افسردگی،وز وزگوش،اضطراب و حملات پانیک،پرخاشگری،انواع وسواس ،اختلال بای پولار،بیخوابی و سایر اختلالات خواب
 • درمان پارکینسون،ضعف اندام ها در سکته مغزی،بهبود بی قراری و اوضاع شناختی در بیماران آلزایمری، تیک های صوتی و حرکتی،بهبود حافظه و اختلال تمرکز،درد های ستون فقرات و درهای نوروتیک در بیماران ام اس
 • انجام و تفسیر نوار عصب عضله ،نوار مغز،نوار چشم و تزریق بوتاکس و سونوگرافی کالر داپلر عروق گردن

آدرس:  تهران ، خيابان شریعتی ، پایین تر از ایستگاه مترو شریعتی ، کوچه شریفی ، پلاک 6 ، طبقه همکف

تلفن تماس:

09129594536

09129594537

021-22223600

021-22223193

021-22223195

وب سایت: www.clinic-aram.com

مشاهده اطلاعات بیشتر

دکتر محمد فرجی راد

دکتر محمد فرجی راد

دکتر محمد فرجی راد متخصص جراحی مغز و اعصاب می باشند که از جمله بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران نیز به حساب می آیند. دکتر فرجی راد دوره پزشکی عمومی خود را در سال 1358 در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اتمام رساندند و پس از فارغ التحصیلی دوره پزشکی عمومی، وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و مدرک تخصصی خود را در زمینه جراحی مغز و اعصاب کسب کردند.

دکتر محمد فرجی راد دوره  فوق تخصصی نوروآندوسکوپی را در لندن انگلستان گذراندند و سپس فوق تخصص جراحی رشته های عصبی را نیز در سال 1391 از دانشگاه هانوفر آلمان از آن خود نمودند. برخی از فعالیت های علمی و آکادمیک ایشان شامل: عضویت در هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ریاست بخش جراحی اعصاب بیمارستان رضوی می باشد.

خدمات:

 • جراحی ستون فقرات و جراحی دیسک کمر
 • انجام جراحی قاعده جمجمه، جا به جایی مهره ها
 • جراحی آندوسکوپی و جراحی تومورهای مغز و اعصاب
 • انجام جراحی و درمان دیسک کمر

آدرس: ایران، مشهد، بزرگراه آزادی، بعد از پل قائم، بیمارستان رضوی

شماره تماس: 05136668888

دکتر مانا احمدیان قلعه سرخ

دکتر مانا احمدیان قلعه سرخ

دکتر مانا احمدیان قلعه سرخ دارای بورد تخصصی مغز و اعصاب و فلوشیپ صرع می باشند. ایشان دوره پزشکی عمومی خود را با سربلندی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به پایان رساندند و سپس دوره تخصصی را نیز در همان دانشگاه یعنی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پشت سر گذاشتند. لازم به ذکر است؛ دکتر احمدیان قلعه سرخ دارای بورد تخصصی مغز و اعصاب از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز می باشند. ایشان در زمینه تخصصی خود بسیار مهارت دارند و تجربه های متعددی را کسب کرده است.

دکتر مانا احمدیان قلعه سرخ یکی از بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران به حساب می آیند که در جهت جلب رضایت کلیه مراجعین خویش از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند و همواره در تلاش هستند تا مناسب ترین خدمات را با بالاترین کیفیت ارائه دهند و همچنین سعی می نمایند تا نتیجه جراحی های خود را به طور صد در صد موفقیت آمیز انجام دهند.

خدمات:

 •  مشاوره در جراحی صرع، درمان صرع از قبیل: صرع بزرگ، صرع کوچک، صرع ژنرالیزه و فوکال
 • درمان سردردها اعم از: سردرد تنشی، خوشه‌ ای، میگرن، نورالژی
 • تزریق بوتاکس جهت درمان سردرد، درمان اختلالات خواب و بی خوابی و حملات خواب
 • کابوس شبانه، اختلالات تفکر، درمان بیماری های استحاله ای مغز، پارکینسون و آلزایمر
 • ام اس و سایر بیماری های التهابی مغز، درمان بیماری های عضلانی و اسکلتی
 • نوروپاتی، میوپاتی، کمردرد و مشکلات نخاع و ستون فقرات

آدرس: ایران، اصفهان، خیابان شمس آبادی، کوچه کنار بیمارستان سینا، بن بست شهریار، ساختمان مجید، طبقه سوم، واحد 32

شماره تماس: 0916229382

دکتر رضا سنجری

دکتر رضا سنجری

دکتر رضا سنجری جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات می باشند. ایشان دوره های تحصیلی خود را با سربلندی در دانشگاه علوم پزشکی تهران پشت سر گذاشتند و پس از فارغ التحصیلی و گذراندن دوره های مختلف، به درمان انواع بیماری های مرتبط با تخصصی خود پرداختند. دکتر سنجری بیش از 2000 عمل دیسک، مهره های پشتی و کمری و همچنین حدود 2000 جراحی تومور مغزی و خونریزی های مغزی، هیدروسفالی و اختلالات تکامل را در کارنامه عملی خویش به ثبت رسانده اند.

دکتر رضا سنجری یکی از بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران محسوب می شوند که بسیار فعال و پر انرژی می باشند و کلیه اصول اخلاقی را در رابطه با برخورد بیماران و سایر مراجعه کنندگان در پیش می گیرند و طرفداران بسیاری را نیز به خود و مهارت های خویش جلب کرده اند.

خدمات:

 • راه های درمان فلج دست و پا و جراحی عروق مغز، درمان آتروز گردن
 • درمان تنگی کانال نخاعی، درمان دیسک کمر و دیسک گردن
 • درمان هیدروسفالی، درمان درد کمر و دردهای تحتانی
 • درمان انواع خونریزی های مغزی، درمان افزایش فشار مغزی

آدرس: ایران، تهران، جردن (نلسون ماندلا)، بالاتر از اسفندیار، خیابان تندیس، پلاک دو، بیمارستان فوق تخصص تندیس

شماره تماس: 09198379137

دکتر رویا منتخبی

دکتر رویا منتخبی

دکتر رویا منتخبی متخصص مغز و اعصاب می باشند. ایشان پس از سپر یکردن دوره پزشکی عمومی خویش، اقدام به اخذ مدرک تخصصی نمودند و دوره های تخصصی مربوطه را در دانشگاه علوم پزشکی به اتمام رساندند. دکتر منتخبی از جمله بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران به شمار می روند که در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی می باشند و امروزه علاوه بر فعالیت های آموزشی و پژوهشی، در زمینه درمان اختلالات مغز و اعصاب نیز فعالیت های بسیار متنوعی را انجام می دهند.

خدمات:

 • سکته مغزی و مننژیت، درمان آلزایمر و درمان ام اس، صرع
 • درمان اختلال در سطح هوشیاری و اختلال در یادگیری

آدرس: ایران، تبریز، هفده شهریور جدید، برج امپراطور، طبقه دوم، واحد F

شماره تماس: 35545770

دکتر همایون شقاقی

دکتر همایون شقاقی

دکتر همایون شقاقی متخصص بیماری های مغز و اعصاب می باشند که در سال 1328 در شهر میانه متولد شدند. دکتر شقاقی در سال 1356 مدرک پزشکی عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اخذ نمودند و سپس دوره تخصصی مغز و اعصاب را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران سپری نمودند.

دکتر همایون شقاقی فعالیت های بسیاری را انجام داده اند و آوازه ایشان بسیار زیاد است، برخی از سوابق کاری ایشان عبارتند از: معاونت درمان شبکه بهداشت و درمان البرز و ریاست بیمارستان شهید رجائی کرج می باشد. با تمام این تفاسیر دکتر همایون شقاقی را می توان یکی از بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران به حساب آورد که خدمات مختلفی را برای راحتی حال مراجعه کنندگان ارائه می دهند و برخی از خدمات قابل ارائه ایشان شامل موارد زیر می باشد:

خدمات: 

 • درمان اختلالاتی در خواب، حافظه، حرکت، حس
 • درمان مننژیت، ام اس، سرگیجه، صرع، تشنج، میگرن
 • درمان بیماری های مربوط به دیسک کمر و آسیب های نخاعی دیگر

آدرس: ایران، کرج، خیابان دکتر بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی، ساختمان پزشکان سینا، طبقه اول

شماره تماس: 02632246000

روش های درمانی بیماری های مغز و اعصاب

با توجه به به روز رسانی دانش بشر و افزایش تکنولوژی روش های جراحی و غیر جراحی بسیاری برای درمان بیماری ها و اختلالات مغزی ایجاد شده است که هر کدام متناسب با نوع بیماری مورد استفاده واقع می شود. برخی از انواع روش های درمانی بیماری های مرتبط با مغز و اعصاب عبارتند از:

 • کرانیوتومی: نوعی عمل جراحی است که در آن جراح معالج سوراخی را در کنار جمجمه ایجاد می نماید تا به کمک آن مایع مغزی نخاعی را تخلیه نماید.
 •  پرتو درمانی: در صورتی که فرد با بیماری سرطان مواجه شود؛ بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران به کمک پرتو درمانی علائم سرطان و سرعت رشد آن را به نسبت زیاد کاهش می دهد.
 • داروهای ترومبولیتیک: این داروها با تزریق در سیاهرگ ها لخته های خونی را برطرف می سازند و در صورتی که در زمان های اولیه سکته مغزی از داروهای ترومبولیتیک استفاده شود منجر به درمان و یا بهبودی سکته مغزی می گردند.
 • لوودوپا: همان طور که می دانید دوپامین به علائم بیماری پارکینسون کمک شایانی می نماید؛ بنابراین از این دارو استفاده می شود تا مقدار دوپامین موجود در مغز را افزایش دهد و در نهایت علائم بیماری پارکینسون مورد کنترل واقع شود.
 • آنتی بیوتیک ها: داروهای آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ها و درمان موفق بیماری های عفونی بسیار موثر هستند. در بیماری های مغزی نیز در صورتی که شخص با عفونت مغزی مواجهه شده باشد؛ پزشک معالج آنتی بیوتیک های خاصی را تجویز می نماید.
 • عوامل ضد پلاکت: این عامل ها (داروهایی همچون آسپیرین و کلوپیدوگرل) باعث کاهش احتمال وقوع سکته های مغزی می شوند و از ایجاد لخته های خونی نیز جلوگیری به عمل می آورند.
 • ونتریکولوستومی: فشارهای بالای وارد بر مغز را به طور چشم گیری کنترل می نماید.
 • زهکشی لومبار: این عمل منجر به کاهش فشار وارد بر مغز و نخاع می شود به طوری که لوله زهکش مایع مغزی نخاعی را که در اطراف نخاع تعبیه شده است، تخلیه می کند.
 • جراحی مغز: دارای انواع مختلفی می باشد و برای مقاصد متعددی کاربرد دارد.
 • مهارکننده های کولین استراز: این مهار کننده ها باعث می شوند تا عملکرد بیماری آلزایمر تا حد ممکن کاهش یابد و پیشرفتی نداشته باشد.

روش های درمانی بیماری های مغز و اعصاب

پیشگیری از ایجاد سکته های مغزی و علائم بروز آن ها

با در نظر داشتن به این موضوع که برخی از بیماری ها قابل پیشگیری نیستند و نمی توان سرعت آن ها را مهار کرد، با این وجود برخی از روش های پیشگیری نیز وجود دارد که در رابطه با درمان برخی بیماری ها نتیجه بخش می باشد، این روش های پیشگیری بریا درمان بیماری های همچون سکته های مغزی به شرح زیر می باشد:

کنترل دیابت، کاهش کلسترول بالا، کنار گذاشتن سیگار و سایر دخانیات، کاهش وزن و تناسب اندام، کنترل بیماری های قلبی و پیشگیری آن، مدیریت استرس، داشتن فعالیت های بدنی مناسب، کم کردن فشار خون بالا و بسیاری از این قبیل موارد منجر می شود تا حد مناسبی از سکته های مغزی پیشگیری شود.

بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران در رابطه با علائم و بروز سکته های مغزی چنین بیان می کند که معمولا علائم سکته مغزی به سرعت نمایان می‌شوند و علائم هر سکته مغزی وابسته به قسمتی از مغز است که دچار مشکل شده؛ بنابراین علامت ها متفاوت می باشند. با این وجود برخی از علائم بروز سکته مغزی عبارتند از:

اشکال در بلع، اختلال در تکلم یا در درک کلام، سردرد های مداوم و پی در پی، بی اختیاری ادرار و مدفوع، ضعف در ناحیه صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک بخش از بدن، فلج صورت، بازوها و پاها در همان طرف، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و یا طولانی مدت، سرگیجه های بدون دلیل، سوزش در قسمت های مختلف بدن، دوبینی یا تار بینی، اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن ها و … می باشد.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، سایت جراحتو سعی بر این داشته تا شما را با بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران آشنا کند و امیدواریم مطالب گفته شده برای شما سودمند و مفید واقع شده باشد، هم چنین در صورت داشتن سوال و یا مشاوره با شماره های ذکر شده در قسمت بالا تماس حاصل فرمایید. لازم به ذکر است، در صورتی که ساکن شهر تهران هستید و در جستجوی متخصص نورولوژی می باشد، پیشنهاد می کنیم به مقاله ما با عنوان بهترین دکتر نورولوژی در تهران مراجعه کنید و اطلاعات موردنیاز را کسب نمایید.

بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران در سال 1401【لیست بهترین ها】

آخرین مطالب سایت