نیم پست
تماس با ما
اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور

معدل یکی از عوامل تاثیرگذار در رتبه کنکور سراسری هر داوطلبی می باشد و با افزایش تاثیر مثبت معدل در این آزمون، به درستی وارد کردن آن اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. با این حال، در برخی مواقع پیش می آید که داوطلبان با اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور، رتبه و تراز خود را دستخوش تغییر قرار دهند. این تغییر چه خوب باشد و چه بد، به ضرر داوطلب خواهد بود چرا که در زمان ثبت نام در دانشگاه با مشکل مواجه خواهد شد و ممکن است حتی اجازه ثبت نام در دانشگاه را به دلیل تخلف، به او ندهند. برای جلوگیری از چنین اتفاق ناخوشایندی لازم است تا نحوه رفع مشکل و ویرایش معدل خود را در ثبت نام کنکور سراسری بیاموزید. از این رو ما در این مقاله برای داوطلبین گرامی نحوه ویرایش معدل را در زمان ثبت نام کنکور سراسری ارائه می دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور 1402

برای ثبت نام در آزمون سراسری کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و آزمون دکتری تخصصی لازم است تا معدل آخرین مقطع تحصیلی خود را وارد نمایید. این معدل با درصد های مختلف دارای تاثیر مثبت در این آزمون می باشد که در نتیجه و تراز کنکور داوطلب تاثیر می گذارد. گاه پیش می آید که داوطلبان معدل خود را در هنگام ثبت نام به صورت عمدی بالاتر وارد می کنند که این کار تخلف در آزمون محسوب شده و چنانچه رتبه خوبی را هم کسب نمایند، اجازه انتخاب رشته نخواهند داشت.

گاه نیز اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور کاملا غیر عمدی بوده و چنانچه داوطلب مجددا معدل خود را بررسی نکند، در زمان ثبت نام در دانشگاه و انتخاب رشته با مشکل رو به رو خواهد شد. برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی لازم است تا با دقت بسیاری در این قبیل آزمون ها ثبت نام کنید؛ ولی اگر به هر دلیلی معدل خود را به اشتباه در سامانه ثبت کردید، این سامانه امکان ویرایش را برای شما در سه بازه زمانی فراهم کرده است. در ادامه مقاله نحوه ویرایش معدل را آموزش خواهیم داد.

💡 نکته: اگر در زمان ثبت نام کنکور سراسری، معدل نهایی شما هنوز اعلام نشده است می بایست هنگام دریافت کارت ورود به جلسه به سامانه سنجش وارد شده و معدل خود را وارد نمایید.

 

📎برای اطلاع از نحوه ثبت نام کنکور ارشد بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

نحوه ویرایش معدل اشتباه در کنکور سراسری 1402

داوطلبان شرکت در آزمون سراسری می توانند در سه بازه زمانی نسبت به ویرایش و تصحیح معدل خود و سایر اطلاعات اقدام کنند. اولین فرصت آن ها در زمان ثبت نام است. معمولا زمان ثبت نام چند روزی تمدید می گردد که داوطلبین می توانند در این بازه زمانی نیز معدل خود را تصحیح نمایند. فرصت دوم در زمان دریافت کارت ورود به جلسه بوده و در نهایت، آخرین فرصت در زمان انتخاب رشته است. در این بخش از مقاله برای تسهیل آموزش، راهنمای تصویری ارائه داده ایم.

🔰 نحوه ویرایش معدل در هنگام ثبت نام و تمدید مهلت ثبت نام کنکور:

اولین فرصت ویرایش معدل، در زمان ثبت نام است. در طول بازه زمانی که سازمان سنجش برای ثبت نام داوطلبین در نظر گرفته، متقاضیان می توانند در صورت وجود اشکال، آن را رفع کنند. پس از پایان مدت ثبت نام معمولا سازمان سنجش امکان ثبت نام را چند روز تمدید می کند تا افرادی که از نام نویسی به هر دلیلی جا مانده اند بتوانند درخواست خود را نهایی کنند. در این بازه زمانی نیز به داوطلبان فرصت داده می شود تا معدل خود را ویرایش نمایند. از طریق مراحل شرح داده شده در زیر این قسمت می توانید به راحتی تغییرات لازمه را نهایی کنید.

🔶در ابتدا لازم است تا در قسمت جستجوی گوگل، سامانه سنجش را به نشانی اینترنتی sanjesh.org سرچ کرده و سپس بر روی گزینه «سراسری» در منوی سمت راست صفحه، کلیک نمایید.

ورود به سامانه سنجش برای ویرایش معدل

🔶 در مرحله بعد لازم است تا بر روی لینک فعال «ثبت نام آزمون سراسری 1402 (دوره اول دی ماه 1401)» کلیک کنید.

ثبت نام آزمون سراسری


🔶 برای ویرایش معدل، لازم است تا از منوی سمت راست صفحه گزینه «ویرایش اطلاعات» را انتخاب نمایید.

ویرایش معدل در سامانه سنجش


🔶 در مرحله آخر لازم است تا «نظام آموزشی» خود را مشخص کرده و در نهایت شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام خود را در کادرهای مربوطه یادداشت نمایید و گزینه «تایید» را کلیک کنید.

وارد کردن شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام

 

🔰 نحوه ویرایش معدل در زمان دریافت کارت ورود به جلسه:

یکی دیگر از فرصت هایی که به داوطلبان کنکور سراسری برای ویرایش و تصحیح معدل داده می شود، زمان دریافت کارت ورود به جلسه می باشد. افراد در این بازه زمانی می توانند در صورت نیاز به سامانه سنجش وارد شده و نسبت به تصحیح معدل خود اقدام نمایند. با طی مراحل زیر می توانید نحوه رفع مشکل اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور را رفع کنید.

💡 نکته: داوطلبانی که برای شرکت در کنکور سراسری دی ماه 1401 ثبت نام کرده اند، لازم است با مراجعه به سامانه سنجش در تاریخ 27 الی 29 دی ماه کارت ورود به جلسه خود را دریافت نمایند. در صورت نیاز نیز می توانند در همین تاریخ، اقدام به ویرایش معدل نمایند.

🔶 اولین گام مراجعه به سامانه سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org می باشد. سپس می بایست از منوی سمت راست صفحه، گزینه «سراسری» را انتخاب نمایید.

مراجعه به سامانه سنجش


🔶 در این مرحله با ورود به صفحه سراسری، لازم است تا بر روی لینک فعال «کارت شرکت در آزمون سراسری سال 1402» کلیک نمایید.

انتخاب گزینه کارت شرکت در آزمون سراسری برای تصحیح معدل

🔶 با ورود به صفحه جدید می توانید به چهار روش نسبت به مشاهده کارت ورود به جلسه خود اقدام کنید:
🔹 روش اول: وارد کردن شماره سریال شناسنامه به همراه شماره شناسنامه می باشد.
🔹 روش دوم: با درج شماره پرونده و شماره داوطلبی می توانید کارت ورود به جلسه خود را مشاهده کنید.
🔹 روش سوم: با درج کردن شماره پرونده، کد پیگیری ثبت نام و شماره شناسنامه می توانید کارت ورود خود را دریافت کنید.
🔹 روش چهارم: در آخرین روش می توانید با وارد کردن شماره پرونده، کد ملی و سریال شناسنامه کارت ورود به جلسه خود را مشاهده کنید.

بعد از اینکه یکی از روش های فوق را برای مشاهده کارت ورود به جلسه انتخاب کردید، بر روی گزینه «مشاهده کارت» کلیک کنید.

مشاهده کارت ورود به جلسه آزمون سراسری

🔶 پس از اینکه کارت ورود به جلسه خود را مشاهده کردید، لازم است تمامی اطلاعات درج شده را بررسی کرده و از صحیح بودن آن مطمئن شوید؛ چنانچه اطلاعاتی چون معدل به اشتباه درج شده باشد می توانید به تصحیح آن بپردازید و سپس آن را چاپ نمایید.

🔰 نحوه ویرایش معدل در زمان انتخاب رشته:

سومین و آخرین فرصت برای تصحیح و ویرایش معدل در ثبت نام کنکور سراسری، در زمان انتخاب رشته می باشد. بهتر است در این بازه زمانی مجددا به سامانه سنجش بازگشته و اطلاعات خود را به دقت بررسی نمایید و از صحت آن ها مطمئن شوید. داوطلبانی که نیازمند تصحیح معدل خود می باشند می توانند براساس مراحل گفته شده در این قسمت عمل کنند. چنانچه در هر یک از مراحل زیر با مشکل مواجه شدید و یا سوالی داشتید می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

🔶 اولین مرحله برای رفع مشکل اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور در زمان انتخاب رشته، مراجعه به سامانه سازمان سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org می باشد. پس از وارد شدن به این سامانه لازم است تا از منوی سمت راست این صفحه، گزینه «سراسری» را انتخاب نمایید.

ورود به سامانه سنجش برای ویرایش معدل

🔶 در مرحله بعد بر روی گزینه «انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402» کلیک نمایید.

انتخاب گزینه انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری

🔶 در صفحه جدیدی که باز می شود برخی قوانین و مقررات ذکر شده است که پس از مطالعه دقیق آن ها لازم است تا بر روی کادر «اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402 را مطالعه نموده ام» کلیک کرده و آن را فعال نمایید و سپس گزینه «تایید و ادامه – گام بعدی» را انتخاب نمایید.

تایید قوانین و مقررات سازمان سنجش پیش از انتخاب رشته سراسری

🔶 در این مرحله برای اینکه بتوانید به صفحه انتخاب رشته وارد شوید، لازم است تا یکی از سه روش زیر را انتخاب نمایید و در نهایت بر روی گزینه «ورود به سیستم» کلیک نمایید.
🔹 روش اول: وارد کردن شماره شناسنامه به همراه سریال ثبت نام 12 رقمی داوطلب.
🔹 روش دوم: درج شماره پرونده، کدملی و سریال شناسنامه در کادر های مربوطه.
🔹 روش سوم: در این روش می توانید با وارد کردن شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی و کد رهگیری به صفحه انتخاب رشته وارد شوید.

ورود به سیستم انتخاب رشته برای ویرایش معدل

🔶 اگر تا این مرحله همراه با ما پیش آمده اید، در این قسمت مشاهده خواهید کرد پیش از دسترسی به فرم انتخاب رشته، صفحه ای باز خواهد شد که از شما درخواست تایید اطلاعاتتان را خواهد داشت.  چنانچه اطلاعات وارد شده صحیح است، به مرحله بعد خواهید رفت ولی اگر مشکلی چون اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور برای شما رخ داده است، دراین مرحله می توانید به تصحیح آن بپردازید و سپس به مرحله بعدی بروید.

📎 برای اطلاع از نحوه ثبت نام کنکور ارشد با رشته های غیر مرتبط بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

زمان ویرایش معدل اشتباه در کنکور سراسری 1402

پس از یادگیری نحوه ویرایش معدل در بازه های زمانی مختلف، لازم است تا از زمان دقیق این بازه های زمانی اطلاعات دقیق به دست بیاورید تا فرصت تصحیح را از دست ندهید. از این رو در این بخش از مقاله به بررسی زمان ویرایش معدل اشتباه در کنکور سراسری در فرصت های مختلف می پردازیم. چنانچه معدل خود را به اشتباه وارد کرده اید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

💡نکته: توجه داشته باشید که کنکور سراسری 1402 در دو بازه زمانی دی ماه سال جاری و تیر ماه سال 1402 برگزار خواهد شد؛ با توجه به این نکته داوطلبان می توانند در هر دو نوبت اطلاعاتی را که به اشتباه وارد کرده اند تصحیح نمایند.

📅 زمان ویرایش معدل اشتباه در هنگام ثبت نام:

همانطور که گفته شد، اولین فرصت متقاضیان تصحیح اطلاعات کنکور در فرم ثبت نامی، زمان ثبت نام کنکور سال 1402 می باشد که افراد با توجه به مراحل گفته شده در بخش قبلی می توانند به سامانه سنجش وارد شده و فرآیند مورد نیاز را تکمیل نمایند. توجه داشته باشید که بعد از ثبت نام در این آزمون، تا آخر مهلت ثبت نامی می توانید به سامانه وارد شده و اطلاعاتی را که درج کرده اید، تصحیح نمایید.

💡نکته: چنانچه تغییری در تاریخ برگزاری کنکور سراسری سال 1402 صورت نگیرد، زمان های ارائه شده در این جداول ثابت خواهند بود.

 

📎 برای اطلاع از نحوه ثبت نام کنکور سراسری دی ماه بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

📅 زمان ویرایش معدل اشتباه در هنگام تمدید مهلت ثبت نام:

طبق روال هر سال که شاهد تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری هستیم، امکان تصحیح مشکلات موجود در اطلاعات وارد شده در این بازه زمانی نیز وجود دارد. برای اطلاع از زمان ویرایش اطلاعات در هنگام تمدید مهلت ثبت نام جدول زیر را مشاهده کنید.

 

📅 زمان ویرایش معدل اشتباه در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه:

سومین فرصت تصحیح اطلاعاتی چون معدل اشتباه در سامانه سنجش در زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری می باشد. در این بازه زمانی داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه، اطلاعات خود را تصحیح و ویرایش نمایند. بهتر است در زمان دریافت کارت ورود به جلسه خود، تمامی اطلاعات وارد شده را بررسی نمایید (چه در حالتی که می دانید اشتباهی رخ داده و چه در حالتی که نمی دانید). ویرایش اطلاعات در فرصت های اولیه، استرس کمتری را برای داوطلب خواهد داشت.

💡نکته: امکان ویرایش اطلاعات تنها پنج بار برای داوطلبان در سامانه سنجش وجود دارد.

 

📅 زمان ویرایش معدل اشتباه در هنگام انتخاب رشته:

آخرین فرصت ویرایش و تصحیح اطلاعاتی مانند معدل برای داوطلبان در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد که در این بخش جدولی از زمان بندی آن وجود دارد.

 

📎 برای مشاهده سامانه ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

عواقب اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور 1402

کنکور سراسری یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر دانش آموزی است و تقریبا آینده شغلی وی را ترسیم می کند. با توجه به اهمیت این آزمون لازم است تا در هنگام وارد کردن اطلاعات خود برای ثبت نام نیز بیشترین حساسیت را نشان داده و از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل کنیم. با این حال نیز گاه پیش می آید که مشکلاتی چون اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور رخ دهد. با توجه به اینکه سازمان سنجش در چند بازه زمانی فرصت تصحیح اشتباه را به شما می دهد، راه تمام بهانه ها را پس از برگزاری این آزمون برای موجه کردن دلیل اشتباه می بندد و عواقب جدی را برای متخلفان در نظر می گیرد.

براساس بخشنامه ای که به تازگی از سوی سازمان سنجش منتشر شده است، به دانشگاه ها اعلام شده است که از نام نویسی داوطلبانی که معدل ثبت شده آن ها در سامانه با معدل واقعی مغایرت دارد، جلوگیری شود تا داوطلب اجازه تحصیل نداشته باشد.

با این حال اگر پس از برگزاری کنکور به اشتباه بودن معدل خود پی برده اید، چنانچه بتوانید دلیل منطقی و قابل اثبات برای اشتباه رخ داده خود ارائه دهید، می توانبد به سازمان سنجش درخواستی را ارسال نمایید و دلایل خود را ذکر کنید. اگر دلیل شما موجه باشد این ویرایش از سوی سازمان سنجش برای شما رخ می دهد. اما اگر به طور عمدی معدل خود را اشتباه وارد کرده باشید و نتوانید از دلیل خود دفاع کنید، فرصت اعتراضی هم نخواهید داشت.

📎 برای اطلاع از لیست مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

مشاوره اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور سراسری 1402

به دلیل اهمیتی که کنکور سراسری برای افراد دارد، خوب است که پیش از اقدام به ثبت نام دراین آزمون از افراد کارشناس در این زمینه مشاوره بگیرید و یا در حضور یک کارشناس این ثبت نام را نهایی کنید.

گاه پیش می آید که به دلیل استرس زیاد در هنگام ثبت نام و یا سپردن ثبت نام در کنکور به فرد دیگر، اطلاعات وارد شده در سامانه اشتباه باشد، مثلا معدل شما به اشتباه در سامانه ثبت گردد و در آینده زحمت بسیاری را برای شما داشته باشد. برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی سعی کنید تا حد ممکن اطلاعات وارد شده را بررسی کرده و از نبود هیچ گونه مشکلی اطمینان حاصل کنید.

چنانچه پیش از اقدام به ثبت نام در سامانه سنجش و یا در حین ثبت نام در این آزمون با اشکال و یا سوالی مواجه شدید، می توانید با کارشناسان و مشاوران ما در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل کرده و از کمک مشاوران مجرب ما استفاده نمایید.

📎 برای اطلاع از شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

اخبار مرتبط با ویرایش معدل در کنکور

📰مغایرت معدل پذیرفته‌ شدگان در کنکور سال 1401 چگونه بررسی می‌ شود؟

حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور، گفت: تعدادی از پذیرفته شدگان آزمون سراسری علی رغم تذکرهای متعدد در اطلاعیه ها، دفترچه راهنما و مصاحبه با رسانه ها باز هم به اشتباه معدل های خود را اعلام کرده اند و گزینش نهایی در رشته محل های صرفاً با سوابق تحصیلی برای آن ها صورت گرفته است.

مروتی ادامه داد: وضعیت افرادی که با معدل جدید پذیرش آن ها بلامانع از طریق این پرتال اعلام می شود و ادامه تحصیل آن ها در کد رشته محل قبولی منعی ندارد و برای سایرین وضعیت تصمیم گیری توسط سازمان سنجش انجام و به دانشگاه مربوطه اعلام می شود، همان گونه که بارها اطلاع رسانی شده است، در صورت عدم احراز حداقل معدل قبولی توسط برخی از این داوطلبان، نسبت به لغو پذیرش آن ها اقدام خواهد شد.

او تأکید کرد: پذیرفته شدگان در صورت هر گونه سؤال در خصوص مغایرت معدل لازم است از طریق دانشگاه محل قبولی پاسخ را پیگیری کنند و نیازی به مراجعه یا ارسال درخواست به سازمان سنجش آموزش کشور وجود ندارد.

📰هشدار به کنکوری‌ هایی که معدل واقعی خود را اعلام نکنند:

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه در صورت مغایرت معدل ثبت شده در کنکور با نمره واقعی، آزمون را باطل می کند، گفت: دانشگاه ها در زمان ثبت نام داوطلبان تمامی مدارک را تطبیق می دهند و در صورتی که معدل مغایرت داشته باشد قبولی در کنکور باطل می‌ شود.

 

خلاصه مطلب

کنکور سراسری یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فردی است و به دلیل حساسیت بالایی که دارد، ممکن است سبب استرس و نگرانی داوطلبان در هنگام ثبت نام در آزمون، حین شرکت در آزمون و پس از آزمون شود. از آن جایی که استرس سبب افزایش بی دقتی می شود، احتمال بروز مشکلاتی همچون اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور نیز افزایش می یابد. خوشبختانه امکان ویرایش و تصحیح این اشتباه در سه بازه زمانی مختلف از سوی سازمان سنجش برای داوطلبان شرکت در کنکور سراسری فراهم شده است که در این مقاله همراه با راهنمای تصویری، نحوه رفع این مشکل ارائه شده است. متقاضیان می توانند در صورتی که نیاز به ویرایش اطلاعات خود مانند معدل داشتند (در زمان هایی که در جداول فوق ارائه شده است)، به سامانه سنجش مراجعه کرده و تغییرات لازم را انجام دهند.

پس از مطالعه دقیق این مقاله، چنانچه در هر یک از مراحل گفته شده در مقاله فوق با مشکل مواجه شدید و یا سوالی داشتید، می توانید با کارشناسان و مشاوران ما در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل کرده و از کمک مشاوران مجرب ما استفاده نمایید. هم چنین می توانید برای ما کامنت بگذارید. سوالات شما در کوتاه ترین زمان ممکن از سوی کارشناسان ما پاسخ داده خواهند شد.

 

📎 برای مشاهده پی دی اف مقاله اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور 1402

آخرین مطالب سایت